Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cubase 5

UniRoss

Öne çıkan mesajlar

Bu program hakkında bilgi arıyorum ama net bişey bulamadım.
Bu programı kullanan kullanıcılar hangi seviyelerde rahat kullanabilmek için ne seviyede pc config'ine ihtiyaç duymaktadırlar?
Açıklayıcı bir cevap gelirse çok sevinirim.
Misal bugün bir laptop alıcak olsam ve bu işi profesyonel yapıyorsam (stüdyom varsa) ne çapta bir laptop almalıyım?

dip not: Bir arkadaşa laptop alıcaz adam biraz uçuk kaçık şeyler istiyor gibime geldi konuyu da bilmediğim için yardım isteyeyim dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Firewire gercekten cok daha iyi USB'ye gore latency konusunda evet, mumkunse firewire destekli bir anakart olsun desktop ise, laptoplarda Apple urunleri disinda firewire destekliler var mi yok mu bilmiyorum, laptop konseptinden bayagi uzagim zira.

Ben midi'den partisyon olarak sadece davul yaziyorum, Line out'tan ampliyi baglayip kabin simulasyonu kullanarak da en son 8 kanal kayit denedim, sikinti yasamadim, ses kartinin bagli oldugu makine rahat 5-6 senelik, P4 3.0ghz falan alet, ammavelakin yakin zamanda gaming pc'ye baglayacagim ses kartini usenmezsem, oyunlarda falan kullandigim X-fi ile IRQ hedesinden dolayi cakisma yapar diye tirsiyorum da, duyduguma gore bir arkadas audigy ile ayni anda kullanabiliyormus. Bu konuda da yardimci olabilecek varsa cok sukela olur, ayni anda 2 ses karti kullanabilen falan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Onunla ilgisi yok, istersen dünyanın en iyi bilgisayarını al iyi bir ses kartı almadığın sürece işe yaramaz.

Notebookla birlikte bunu almak gerekir stüdyo gibi birşey için: https://www.blmuzik.com/urun.aspx?product_id=201&brand_id=21 Notebook'un ne olduğu onemli değil. Eski bir CoreDuo olduğu sürece en aşağı ve bir 3 gb filan ram varsa sorun olmaz. Windows 7 yerine daha stable olacak XP kullanın ama.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Birde bu jart ikinci el var sadece piyasada.

Olmazsa Digidesign'e yönelin.

Ayrıca Cubase'i geç. Cubase crap. Cubase yaramaz. Ya Apple alıp Logic Pro kullanın, ya da Digidesign alıp Pro Tools. Proyum, Cubase kullanıyorum dersen yüzüne güler, sonra da arkandan konuşurlar.
Sosyal ağlarda paylaş

MADBOY said:

oyunlarda falan kullandigim X-fi ile IRQ hedesinden dolayi cakisma yapar diye tirsiyorum da, duyduguma gore bir arkadas audigy ile ayni anda kullanabiliyormus. Bu konuda da yardimci olabilecek varsa cok sukela olur, ayni anda 2 ses karti kullanabilen falan.

2 ses kartinida baglayip default ses kartini multimedia ses kartin olarak sec. Kullandigin daw icindende(artik cubasedir fldir pro toolstur herneyse) device olarak kullanacagin ses kartini sec. Cakisma falan olmaz, yalniz daw'da calisirken hoparlörleri o ses kartina baglaman lazim ki ses duyabilesin.

GERGE said:

Ayrıca Cubase'i geç. Cubase crap. Cubase yaramaz. Ya Apple alıp Logic Pro kullanın, ya da Digidesign alıp Pro Tools. Proyum, Cubase kullanıyorum dersen yüzüne güler, sonra da arkandan konuşurlar.

Abi su konuda 3-5 ucundan biseyler anlayip yorum yapanlar olsa anlarimda, sen bari yapma su yorumu. Cubase 5 son derece iyi ve butun ihtiyaclara cevap verebilen bi daw. Hala cubase 5 kullanan studyolar var, kimse yuzune gulmez cubase 5 kullaniyosun diye. Ustune ustluk, genelde logic yaninda extradan cubase'de kullaniyolar studyolarda, isi ona göre bölebiliyolar vs.

Bu is kullandigin daw'da bitmiyo, isi yapabilitene, muzisyenligine, arada kullandigin ekipmana, akustige kadar cok ince seylere kadar iniyo. 2 tane kayit yollasam burada cubase ilemi yaptim yoksa logic ilemi yaptim kimse anlayamaz aradaki farki, ikisiylede ayni kalitede is yapabiliyorum cunku. Ama ikisinide ihtiyacima göre kullanip olayi logic'te bitiriyorum. Surda cubase boktan zaten deyip kestirip atmayin böyle.

Protools iyi evet, ama ne yapacaksan iyi? Ses kaydi yapacaksanmi yoksa oturup midi'den davul falan yazacaksan/calacaksanmi iyi? Logic neye göre iyi? Peki cubase? Isin asli bence logic ses kaydinda ve kullanilabilirlik/kolaylik acisindan özellikle mix yaparken,isin "kayit" kismi icin cok rahat bi daw. Protools keza bu is icin bicilmis kaftan. Cubase'de gayet iyi, logic ile kiyaslarsak kayitlarda logic'i tercih ederim aldigi bounce'lar cok daha iyi oldugu icin. Ama midi ile davul yaziyim, quantize ediyim falan dersen logic cok kullanissiz bana göre. Cubase'de cok daha rahat calisiyorum, hatta konu oturup davul yazmaksa mouse ile, fl studio falan kullandigim bile oluyo, cok daha rahat hepsinden.

Netice olarak cubase ihtiyaclarin cogunu karsilayabilen bi daw, ustune ustluk halen kullaniliyo bicok yerde. Yerden yere vurmayin böyle, eksik kaldigi bi konu yok, biraz kisisel tercih, birazda ne yapacagina bagli.

Ben windows kullanicilarina cubase 5'i siddetle tavsiye ederim. Karmasik görunebilir ama alisinca akar gider. Yok ben pro caliscam bu isten parada kazanicam, param bok diyosaniz acimayin, mac alin logic kullanin, logic'e gectigimden beri cok ihtiyacim olmadikca cubase kullanmiyorum. Daha basit genel olarak kullanimi, icindeki hali hazirda bulunan hersey kaliteli, oturup ses yazmaya, deli gibi eq ayarlariyla ugrasmaya falana filana gerek yok.

Herseyden önce iyi bi ses karti alin, evde kendimi eglendiricem diyosaniz, 300-400 liralik alt seri bi m-audio, emu falan yeter. Olay bilgisayari almakla yada kullanilacak programi secmekte bitmiyo, olay onlari nasil kullandiginiza ve nasil sonuc aldiginiza bagli.

Not: Imzamdaki adresteki butun kayitlar(canli olanlar disinda) cubase 5 ile yapildi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
SX3'ten beri kullanmadım ben Cubase. SX3 aksak ritimlerde çıkardığı sorunlarla inanılmaz bir önyargı verdi bana ama. Audiowarp dediler, değişken tempo koyduk, bozuldu :( Progressive düşmanları :X

Korax iyi diyorsa iyidir ama. Ben yine de kullanmam :)

Bir de yeni başlayan biri için M-audio daha iyi olabilir. Pro Tools M-Powered diye bir şey var. İlerde pro çevreleri gireceğim, bu işi meslek edineceğim diyorsanız ucuz şekilde hem Pro Tools öğrenirsiniz (PC ve Mac uyumlu), hem de Logic gibi ya da Korax'ın dediği Cubase gibi bir DAW öğrenirsiniz. Kendi işlerinizi de başlarda Tracktion gibi kolay ama güçlü bir şey kullanarak halledersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

5'te olay biraz daha farkli ve daha kullanisli. Icinde ihtiyacin olabilecek hersey var, buarada nasil degisken tempo koyunca bozuldu yau? Icinde tempo editor var aletin, istedigin yerde ritardando yapip istedigin yerde accelerando yapabilirsin yani, veya pat kut istedigin yerdi istedigin ritme gecirebilirsin. Yoksa benmi yanlis anladim, bahsettigin sey baska biseymi?

Ipad icinde ios yokmu yau? Olmaz o os ile bu isler, aslinda kassalar logic'i falan uyarlasalar olurda, yani nekadar profosyonel biseyler yapilabilir tartisilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Tam hatırlamıyorum şimdi 5 yılı geçti ama şu audiowarp değişken tempo ile çalışamıyor, sabit tempo istiyordu sanırım. Gerçi ben ilk versiyonun kullanmıştım, düzeltmişlerdir şimdiye. Zaten korsan denediğim için çok kurcalamamıştım da beğenmeyince; belki ben hata yapmışımdır, yanlış anlamışımdır olayı? Satın aldığım yazılımlara dönmüştüm.

edit: o aralar hep audiowarp da audiowarp diye reklam yapıyorlardı, sönük çıkınca olay benim için kafam bozulmuştu adamlara biraz da.
Sosyal ağlarda paylaş

Pro Tools ses editlemede kolay ve yaygın olduğu için sinema sektöründe çok kullanılıyor. Ama pahalı ve Cubase ve Logic'te gelen bazı standart özelliklere Pro Tools'da para vererek ulaşıyorsunuz.

Bu arada XVX adlı bir grup inanılmazı başardı Pro Tools konusunda, firmanın ne kadar paragöz olduğunu ortaya çıkardı.

Ben Logic kullanıyorum memnunum halimden. Bütün detaylarına hakim değilim ama taşındığımda o detaylara da sardırırım.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Onunla ilgisi yok, istersen dünyanın en iyi bilgisayarını al iyi bir ses kartı almadığın sürece işe yaramaz.

Notebookla birlikte bunu almak gerekir stüdyo gibi birşey için: https://www.blmuzik.com/urun.aspx?product_id=201&brand_id=21 Notebook'un ne olduğu onemli değil. Eski bir CoreDuo olduğu sürece en aşağı ve bir 3 gb filan ram varsa sorun olmaz. Windows 7 yerine daha stable olacak XP kullanın ama.

Korax Bu mudur?
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

MADBOY said:

oyunlarda falan kullandigim X-fi ile IRQ hedesinden dolayi cakisma yapar diye tirsiyorum da, duyduguma gore bir arkadas audigy ile ayni anda kullanabiliyormus. Bu konuda da yardimci olabilecek varsa cok sukela olur, ayni anda 2 ses karti kullanabilen falan.

2 ses kartinida baglayip default ses kartini multimedia ses kartin olarak sec. Kullandigin daw icindende(artik cubasedir fldir pro toolstur herneyse) device olarak kullanacagin ses kartini sec. Cakisma falan olmaz, yalniz daw'da calisirken hoparlörleri o ses kartina baglaman lazim ki ses duyabilesin.

Abi ben cok daha komplike birseyler falan yapmak gerekiyor diye dusunuyordum ehah, oyle devre disi birak swapla default multimedia olarak sec falan yariyorsa bayram ettim valla, ellerine saglik abi, bos yere paranoya yapmisim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...