Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Sparkcaster said:

hemen referandumdan sonra bir seçim maratonu başlarsa genel seçimlerden önce,

Ki öyle olacak bence ama AKP bu ülkenin ciğerini biliyor. Aynen rektör atamalarında olduğu gibi bir hafta küfür etcez sonra hiç bir şey olmamış gibi devam edeceğiz hayatımıza.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

e dinci adam gelince kendi aym sini yapınca geçmeyecek mi o yasa, allahım ne kadar yüzeysel konular tartışıyorum
said:
aym üye sayısı 11 den 19 a çıkacak evet gelirse, yeni üyeler ne zaman seçilcek?
hemen referandumdan sonra bir seçim maratonu başlarsa genel seçimlerden önce, akp ce cumhurbaşkanı 8 tane üye seçmeyecek mi 12 yıllığına?

şunun cevabını merak ediyorum

ha siz baya şeriat kanunları getirecekler falan zannediyorsunuz yani?
Sosyal ağlarda paylaş

demokrasiden atıfta bulunan arkadaşlar bu ayrılıklar ilkesini nasıl yorumluyor bilemiyorum ama hükümet akp, cumhurbaşkanlığı akp, değişiklik onaylanırsa hakimler-savcılar akp güdümlü, memur alımları akp, üniversite kadrolarını seçen akp. hani ayrılık, hani farklı görüşler-farklı düşünceler ben sadece tek parti görüyorum ortada.

diyebilirsiniz bu halk akp ye yetki verdi onlarda uyguluyorlar ama ileride başkalarına yaşam hakkı tanımazlarsa bu yetki ileride yaşanabilecek olayları meşrumu kılıyor, faşizmin kapısını aralamıyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Sparkcaster said:

e dinci adam gelince kendi aym sini yapınca geçmeyecek mi o yasa, allahım ne kadar yüzeysel konular tartışıyorum
said:
hemen referandumdan sonra bir seçim maratonu başlarsa genel seçimlerden önce, akp ce cumhurbaşkanı 8 tane üye seçmeyecek mi 12 yıllığına?

haah tam senden beklediğim cevap
Sosyal ağlarda paylaş

Muhalif said:

ileride başımıza bir şey gelse yargıya güvenemeyeceksek, yargı siyasi baskı altında tarafsızlığını yitirmiş kararlar verecekse

iyi de speysin dedigi de o zaten; su anda akp yargiya guvenemiyor mesela, cunku yargi siyasi. ustelikte 25 yillik atamalarla siyasi, oturdugu koltuktan 25 yildir kalkmamis adamlarin kontrolunde siyasi

mesela parti kapatma davalari cok mu 'tarafsiz' yurutuldu bu ulkede? o zaman ugranilan haksizligi nasil telafi edelim, bundan sonra olmayacaginin garantisi ne?

su duzenleme kisitli bir secilmis kontrolu getiriyor iste yargiya, olmasi gereken bu bence zaten, olmamasi gereken secilmislerin bu kadar blok halde olmasi, ama o da sik olan birsey degil sonucta

bu arada, birazdan gidip fake kontrolu yapacagim, eger banlenmis bir uyeysen senin mesajlarinla birlikte bu mesaj da kendi kendini imha edecek, o bakimdan dusunce ozgurlugune vurmam olasi agir darbe icin simdiden ozur dilerim =P

edit; wb ve iyi ucuslar. bu accountu komple ucurmuyorum ki dusunce ozgurlugune vurdugum darbe minimal olsun, ama diger ikisini paket aldim
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

sipeyskeyk said:

Sparkcaster said:

said:

haah tam senden beklediğim cevap

argüman üretemeyip sürekli kendi çapında aşağılamaya çalıştığın için artık seninle bu konuyu tartışmak istemiyorum. yeterince konuştuk zaten herkes kendi bildiğini yapacak sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

ahahahah lol, hangi sorduğum soruya cevap verdin ne argüman ürettin ki beni argüman üretmemekle suçluyorsun ya, hadi recm i şeriat ı geçtim, x görüşlü birileri gelince x görüşlü aym gelip x görüşteki yasalar takır takır geçmeyecek mi, o zaman y görüşlülerin haklarını kim savunacak? x görüşlü aym mi?
sipeyskeyk said:

hükümet değişince bütün yargıçlar çat diye kovulup yenileri alınmayacak, öyle yürümüyor işler. AKP'nin tek başına iktidar olduğu şu dönemde belki atamalar hep AKP kadrosundan olacak, orası doğru ama biraz uzun vadeli düşünün, bu ülkenin iyiliğini düşünün eyvah akp bizden olmayanları...

akp ve cumhurbaşkanının şimdi atayacağı 8 yeni üye 12 seneliğine gelecek farkındamısın bunun?
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

sen bana cevap ver amerikada avrupada yargı bağımsızlığı olmadığını nereden biliyorsun

Article III of the United States Constitution establishes the federal courts as part of the federal government.
The Constitution provides that federal judges, including judges of the Supreme Court of the United States, are appointed by the President "by and with the advice and consent of the Senate." Once appointed, federal judges:
...both of the supreme and inferior Courts, shall hold their Offices during good Behavior, and shall, at stated Times, receive for their Services a Compensation which shall not be diminished during their Continuance in Office.
Federal judges vacate office only upon death, resignation, or impeachment and removal from office by Congress; only 13 federal judges have ever been impeached.
The President is free to appoint any person to the federal bench, yet typically he consults with the American Bar Association, whose Standing Committee on the Federal Judiciary rates each nominee "Well Qualified," "Qualified" or "Not Qualified."

boldlu yere dikkat et, bizdekinin laciverti.
Sosyal ağlarda paylaş

abi oncekiler 25 seneligine geliyordu, asil sen onun farkinda misin?

birde x gelince x diye birsey yok, yazdik bak; eger gelen x hem meclis cogunlugunu, hem basbakanligi, hem de cumhurbaskanligini kontrol ediyorsa haklisin, ama yok turkiye tarihinde simdiye kadar iki defa gerceklesmis olan paket durumu olmazsa sorun yok.

bir kismini meclis, bir kismini cumhurbaskani atayacak zaten, ustelik meclis atamalarinda meclisteki her partinin sozu gececek, sadece xin degil
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

ahahahah lol, hangi sorduğum soruya cevap verdin ne argüman ürettin ki beni argüman üretmemekle suçluyorsun ya, hadi recm i şeriat ı geçtim, x görüşlü birileri gelince x görüşlü aym gelip x görüşteki yasalar takır takır geçmeyecek mi, o zaman y görüşlülerin haklarını kim savunacak? x görüşlü aym mi?
sipeyskeyk said:

hükümet değişince bütün yargıçlar çat diye kovulup yenileri alınmayacak, öyle yürümüyor işler. AKP'nin tek başına iktidar olduğu şu dönemde belki atamalar hep AKP kadrosundan olacak, orası doğru ama biraz uzun vadeli düşünün, bu ülkenin iyiliğini düşünün eyvah akp bizden olmayanları...

akp ve cumhurbaşkanının şimdi atayacağı 8 yeni üye 12 seneliğine gelecek farkındamısın bunun?

abi şuanda üyeler kaç yıllığına atanıyor, değişiklikten sonra kaç yıllığına atanıyor farkında mısın sen? arada 10 yıl falan fark var.

ayrıca nefr de ben de bir tarafımızı yırtıyoruz UZUN VADEDE homojenlik sağlanacak diye. Uzun uzun anlatamıcam şimdi, önceki mesajları oku lütfen. Neden bu kadar ısrarcısın anlamamakla, bir de üzerine ezmeye falan çalışıyorsun. Yapma böyle yakışmıyor hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

hem çeyrek yüzyıl görevde kalıp hem de benim görüşlerim doğrultusunda dibine kadar siyasal kararlar veren birilerinin sürekli oraya gelmesi durumunu niye değiştirmek isteyelim ki nefr? kebap üstüne ballı kaymak.

yani şunu anlatıyoruz 10 sayfadır, hala ŞERİYAT GELİYOR LOL modunda adam.

Tek olay ne biliyor musunuz, kendine demokrat olmak. Bizden olunca ok, onlardan olunca facia. Olay burada kopuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi şöyle combo şeklinde yazıyorsunuz iyi güzel de canım arkadaşlarım niye altını dolduramayacağınız şeyler yazıyorsunuz,
evet 25 yıllığına seçiliyor üyeler, peki 25 yıl üyelik yapmış birisini gösterirmisiniz, hadi üşenmedim ben baktım en uzun süredir aym de olan üye haşim kılıç, 1990 dan beri üye, rahmetli Turgut Özalcığımızın hediyesi, ondan sonraki en uzun üye 95 ten beri üye, kalanların çoğunluğu 2000 sonrası felan

Nefr said:

birde x gelince x diye birsey yok, yazdik bak; eger gelen x hem meclis cogunlugunu, hem basbakanligi, hem de cumhurbaskanligini kontrol ediyorsa haklisin, ama yok turkiye tarihinde simdiye kadar iki defa gerceklesmis olan paket durumu olmazsa sorun yok.

bir kismini meclis, bir kismini cumhurbaskani atayacak zaten, ustelik meclis atamalarinda meclisteki her partinin sozu gececek, sadece xin degil

ya iyi güzel vizyonumuzu geniş tutalım felan ama kısa dönemi de düşünelim mesela, diyorum ki 12 yıllığına akp ve Abdullah Gül 8 yeni üye seçecek mi seçmeyecek mi, gerçekten bilen birisi aydınlatsın.
x gelince x diye birşey yok u neye dayandırıyorsun.
x görüşlü bir iktidar gelince o partiye/partilere oy veren halktaki mevcut çoğunluk görüşü yakın bir geçmişte/gelecekte cumhurbaşkanını da seçmeyecek mi, misal veriyorum 2020 de taocu partiyi iktidar yapan çoğunluk, o dönem ki cumhurbaşkanını da seçmiş olmayacak mı,
bu durumda neye dayanarak böyle bir bloklaşmanın bir daha olmayacağını söylüyorsun merak ediyorum.

edit:mevcut aymdeki üyelerin arasında en uzundan bahsediyorum, ha tabi haşım kılıcın avukat yargıç vs olmadığını da belirteyim dedim. YARGI HEGEMONYASI var ya hani
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

hem çeyrek yüzyıl görevde kalıp hem de benim görüşlerim doğrultusunda dibine kadar siyasal kararlar veren birilerinin sürekli oraya gelmesi durumunu niye değiştirmek isteyelim ki nefr? kebap üstüne ballı kaymak.

evet 1982 de kurulan kurum 80 senedir benim görüşlerime göre karar veriyor ooh kebap
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

abi şöyle combo şeklinde yazıyorsunuz iyi güzel de canım arkadaşlarım niye altını dolduramayacağınız şeyler yazıyorsunuz,
evet 25 yıllığına seçiliyor üyeler, peki 25 yıl üyelik yapmış birisini gösterirmisiniz, hadi üşenmedim ben baktım en uzun süredir aym de olan üye haşim kılıç, 1990 dan beri üye, rahmetli Turgut Özalcığımızın hediyesi, ondan sonraki en uzun üye 95 ten beri üye, kalanların çoğunluğu 2000 sonrası felan

niye altini dolduramayalim? 65 yas siniri yani onceki sinir aynen duruyor, ustune daha once olmayan bir gorev suresi siniri da getiriliyor diyoruz. 'akp atayinca 12 sene dibine kadar kalacaklar, ama baskasi atadiginda zaten erken ayrilirlar, gorev suresinin sonuna kadar yani 25 sene kalmazlar, sorun yok' diyerek sen mi dopdolu mesaj atmis oluyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

Nefr said:

akpnin tekrar seçilmesi durumunda yasama/yürütme/yargı üçlüsünün cemaat avcunda oyuncak olması ihtimaline "öyle olmazsa sorun yok" gibi optimist bi şekilde bakamıyorum ne yazıkki.
ki sadece akp de değil. akp gitsin bkp gelsin, o gitsin ckp gelsin, yine aynı şey. yasama/yürütme/yargı tek elde toplanınca demokrasiden nasıl söz ediceksin? yani bütün güçleri avcuna alıp ta tiranlık yapmayacak adamın nurdan yapılmış, iyiliğin doğruluğun saflığın avatarı filan olması lazım. hiçbir artniyeti olmuycak, tamamen iyilik adına adalet adına filan çalışıcak anca o durumda batmaz bu sistem. yoksa denetleyen yok, yasaları süzgeçten geçiren yok, gelecek partinin kafasına göre mecliste at koşturulmasına nasıl engel olucaksın? 2 defa olduysa tekrar olmaması için tek bir sebep gösterebilirmisin?
ya da bu paket durumunun tekrar gerçekleşmesi durumunda neler olabileceğinin farkındamısın?
akp konusuna geri dönersek; cumhurbaşkanı seçiminde bile diğer partileri iplemeden uzlaşma filan aramadan kendi adayını seçip oraya noter olarak koyan bi partiden bahsediyoruz. atamalarda diğer partilerin sözünün geçeceğine gerçekten inanıyormusun?

tl;dr:
kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırılmasının, 4 seneliğine padişah seçmenin, anayasa gibi önemli bir konuda birbiriyle alakasız maddelerin hap olarak sunulmasının demokrasiyle uzaktan yakından alakası yok. bu yüzden kesinlikle hayır diyorum.

//edit: ekleme
ayrıca hem şu kendi istedikleri maddeleri şekerle kaplayıp hap gibi yutturmaya çalışmaları, hem referandum kelimesi ağza alınmaya başladığından beri "hayır diyen faşisttir darbecidir postal yalayıcıdır" saldırısının dillerden eksik olmaması, hem evet destekçilerine her türlü destek yapılırken hayır(veya boykot) diyenlere her türlü köstek olunması bu taslağın kötü niyetli olarak yapıldığını açıkça ortaya koymakta bence. ve yönetimdekilerin güç gösterisinde ne denli ileri gidebileceğini de gözler önüne seriyor. farklı görüşlere bu denli tahammülsüzken çok seslilik, bağımsızlık edebiyatı yapılması bayağı komik o yüzden.

ha, bu arada referandum propagandasının apayrı boyutlara taşınıp genel seçim mitinglerini aratmayacak hale gelmesi de absürdlüğün daniskası, onu belirtmeden geçmiyim. sırf akp değil tabii, hatta bu konuda chp akp den daha komik. gerçi onlar da haklı, sidik yarıştırma konusuna o kadar odaklanmışlar ki referandum filan unuttular muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Mighty_THoR said:

sen bana cevap ver amerikada avrupada yargı bağımsızlığı olmadığını nereden biliyorsun

Article III of the United States Constitution establishes the federal courts as part of the federal government.
The Constitution provides that federal judges, including judges of the Supreme Court of the United States, are appointed by the President "by and with the advice and consent of the Senate." Once appointed, federal judges:
...both of the supreme and inferior Courts, shall hold their Offices during good Behavior, and shall, at stated Times, receive for their Services a Compensation which shall not be diminished during their Continuance in Office.
Federal judges vacate office only upon death, resignation, or impeachment and removal from office by Congress; only 13 federal judges have ever been impeached.
The President is free to appoint any person to the federal bench, yet typically he consults with the American Bar Association, whose Standing Committee on the Federal Judiciary rates each nominee "Well Qualified," "Qualified" or "Not Qualified."

boldlu yere dikkat et, bizdekinin laciverti.

asıl sen boldlu yerleri oku bizdekiyle alakası yok
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...