Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

4Ever said:

sipeyskeyk said:

Ha bir de şöyle düşünün,

"KADROLAŞMA" kulağa hiç hoş gelmiyor değil mi?

Ne deniyor, her gelen kadrolaşıyormuş da kendi adamlarını getiriyormuş.

Koalisyon geliyor, senin adamın benim adamım diye birbirlerini yiyorlar hükümet düşüyor.

Adam milletin yarısının oyunu alıyor geliyor, kendi uygun gördüğü atamaları yapamıyor, çünkü ondan önce öyle bir kadrolaşılmış ki senelerdir iktidarda olmalarına rağmen hala temizleyemedi adamlar.

Şu mesajından sonrasını okumadım bile : ) komiksin abi savunduğun şeye bak.

Adamlar kadrolaşıyor diye kızıyorsun. Sonra yıllardır kendi kadrosunu oturtamadı diye adamları savunuyorsun. yapmayın.

adamlar simitçi kezgahını bile kendi adamı veriyorlar, daha ne kodrolaşmamasından bahsediyorsun.

Devlet dairelerinden sırf düşünceleri tutmuyor diye saçlarından sürüklenerek atılan kadınlar var bu ülkede hangi temizlikden bahsediyorsun?

Bu dediklerini "bizimkiler" cumhuriyetin ilk yılından beri yapıyorlar.

O nasıl olacak?

bana bir tane örnek göster? anlattığım olaylara kendim şahit oldum.

Bu ülkede AKP savunduğu ideoloji hiç bir zaman hor görülemedi, dışlanmadı üstüne üslük her zaman öyleymiş gibi gösterildi. Zaten ülkenin geneline baktığın zaman yıllardır yönetimler Sağ partiden ve benzer ideolojiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya yapmayın allahaşkına ya.

Hangi örneğinden bahsediyorsun.

Anası bacısı başörtülü olanlar devletin kilit kurumlarına adım atamadı bu ülkede yıllardır, yolsuzluk adam kayırma gırla gidiyor. Bunu AKP'si de yapıyor CHP'si de. Ama gelip de CHP yapmadı öyle şeyler hep AKP yapıyor derseniz gerçekten komik oluyorsunuz. Bu ülke kurulduğu günden beri işler böyle yürüyor.

Halk için daha iyinin ne olduğuna karar veren birileri, bu ülkeyi kafasına göre yönetiyor.

Yargı ne zaman bağımsız olmuş Türkiye'de?

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde çok mu bağımsız zannediyorsunuz gerçekten?
veya Amerika'da?

yargı HER ZAMAN belli bir grubun etkisi altında oldu, ve olacak bunu engelleyemessin mümkün değil.

Bu şekilde en azından halk iradesinin etkisi altında olacak, halk yarın BDP'yi getirirse, yargı BDP'nin daha çok etkisi altında olacak.

Çatışma ortamı yaratmanın kime ne yararı var? Olayı halkın seçtiğine bırakmak varken?

Neyi savunuyorsunuz anlamıyorum ki, savunduğunuz "Bağımsız Yargı" kavramı diye birşey zaten YOK.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

4Ever said:

Nefr said:

4ever, yargi hicbir zaman bagimsiz degildi. zaman zaman resmi idelojiye daha uygundu, zaman zaman cok uygundu, zaman zaman resmi ideolojinin ta kendisiydi vs... ama 'bagimsiz' degildi

Ben bağımsız demedim. Bende biliyorum bağımsız olmadığını diyorum ki 400 tane aynı partiden olan milletvekilinin seçtiği yargı bağımsızmı olacak?

o 400 milletvekili uzaydan atanıyor değil mi? Halk falan seçmiyor yani?

Sorun o değil. Sorun gelen 400 milletvekilinin cidden kendi biliçli, bu ülke için birşeyler yapmak için orada olmaması.

oradaki her birey kendi özgürdüşünceleri ile oymu kullanıyor sanıyorsun? AKP yönetimi buna izinmi veriyor sanıyorsun.

Köy ağasını oraya getiriyorsun, sonra adi hakim seç, genelkurmay başkanı seç diyorsun.

Her gelen milletvekili bilinçli olsa, ülkesi için birşey yapmak için gelse, cidden ülkesi için birşeyler yapacak bir cumhurbaşkanı seçebilse ( örn: Ahmet Nejdet SEZER) ama yok. Halkımız koyun millet vekilleri bizden daha koyun.
Sosyal ağlarda paylaş

ben arkadaşlara kopya vereyim, ona göre cevap versinler:

1) Ochlocracy or mob rule is government by mob or a mass of people, or the intimidation of constitutional authorities. As a pejorative for majoritarianism, it is akin to the Latin phrase mobile vulgus meaning "the fickle crowd", from which the English term "mob" was originally derived in the 1680s.[1]

Ochlocracy ("rule of the general populace" ) is democracy ("rule of the people" ) spoiled by demagoguery, "tyranny of the majority" and the rule of passion over reason, just like oligocracy ("rule of a few" ) is aristocracy ("rule of the best" ) spoiled by corruption.

kaynak: wiki

2) Seçim barajı, seçimlerde belli bir oy oranına ulaşamayan partileri milletvekili çıkaramayacagını öngören sistem.

Seçim barajı marjinal, ırkçı, komünist, ayrılıkçı partilerin meclise girmesini dolayısıyla koalisyon hükümetlerinde yer almalarını engellemek içi kullanılabilir. Ayrıca barajlı seçimler sonrasında koalisyon hükümeti kurulma ihtimali daha az olduğundan yönetimde istikrarı güçlendiren bir unsurdur. Ancak yüksek seçim barajları halkın oylarının mecliste temsilini azaltır ve temsilde adaleti zayıflatır.

Günümüzde AB ülkelerinde seçim barajı %1 ila %5 arasında değişirken bu oran Türkiye'de %10'dur.

kaynak: yine wiki

3) Liste usulü çoğunluk seçim sistemi en çok oyu alan aday ya da adayların seçilmesi ilkesine dayanan basit bir sistemdir. Sistem tek turlu olarak uygulanıyorsa, adayların basit çoğunluğu sağlamaları yeterlidir. İki turlu seçim sisteminde ise birinci turda seçilebilmek için kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğunu kazanmak gerekir. Türkiye'de 1946, 1950, 1954 ve 1957 seçimlerinde uygulanmıştır.

Nispi temsil veya oransal temsil sistemi. Çoğunluk partisi dışındaki partilerin de kuvvetleri oranında üye seçmelerini sağlayan seçim biçimi. Bu sistemde partiler oyları oranınca milletvekili çıkarırlar. Nispi temsil sistemi, seçmenlerin düşüncelerine daha uygun temsil edilmelerini sağlar. Değişik fikir ve siyasi görüşler parlamentoya girer. Azınlıkların veya bazı düşünce taraftarlarının, meclislerde temsili ancak bu sistemle mümkün olur. Bu sistemle ülkedeki parti sayıları çoğalır.

kaynak: bu da wiki
Sosyal ağlarda paylaş

evet demokrasimiz yoz, demokrasimiz yetersiz ve güçsüz. iyi de, niye? 2002 öncesi çok mu demokratiktik? peki ya 82 öncesi? 61 öncesi? 46 öncesi?

değildik, hiçbir zaman. e, asıl yüz puanlık soru bu: niye değildik arkadaşlar yahu, bi izah edin bi bilelim biz neden bugüne kadar sağlam, tutarlı bir demokrasi kültürü oturtamadık? hangi zihniyetler, hangi kurumlar engel oldu buna?

ve bugün bu kurumlar, bu zihniyetler değişiyorsa, kırılıyorsa, hem de halk oyuyla altüst oluyorsa, demokrasi lehine değil midir? bu da benim ikinci sorum.
Sosyal ağlarda paylaş

canım benim gerçek demokratikliği gösterip ortaya koyduğun zaman
"DÖMEAAOOĞGHRASİİİ OHJJJJJ" diyenlerin demokrasiden ne anladıkları ortaya daha net çıkıyor.

argümantasyon tarzın açıkçası garibime gidiyor. diyelim ki harap halde bir bina var. binanın restorasyon çalışmalarını başlatmak varken gidip binanın temeline dinamit koyan adamı "ama kimse şimdiye kadar bişey yapmıyordu ki yeaa bak ne güzel en azından adam bişey yapıyor" diye savunursan derdinin binanın sağlam kalmasıyla alakalı olmadığı hissiyatı uyanıyor insanda ister istemez.

kim ne derse desin bundan 10 yıl önce dömeaöeğrası tramvaydır istediğimiz durakta ineriz diyen adamın demokratlığını lülesinden öperim.

edik: demokrasi kültürünün yerleşikleşmemesinin sebebi olarak inceden inceye egemen ideolojiyi gösterip, eğitimsizlik, halkın ekonomik durumunun kötülüğü, ataerkil ve feodal toplum yapısına falan bağlamamak da şık hareket.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

evet demokrasimiz yoz, demokrasimiz yetersiz ve güçsüz. iyi de, niye? 2002 öncesi çok mu demokratiktik? peki ya 82 öncesi? 61 öncesi? 46 öncesi?

değildik, hiçbir zaman. e, asıl yüz puanlık soru bu: niye değildik arkadaşlar yahu, bi izah edin bi bilelim biz neden bugüne kadar sağlam, tutarlı bir demokrasi kültürü oturtamadık? hangi zihniyetler, hangi kurumlar engel oldu buna?

ve bugün bu kurumlar, bu zihniyetler değişiyorsa, kırılıyorsa, hem de halk oyuyla altüst oluyorsa, demokrasi lehine değil midir? bu da benim ikinci sorum.

Değil, bu halkın büyük kısmı yetersizdir böylesine mühim durumlar bu bireylerin niteliksiz düşüncelerine ve seçimlerine bırakılamaz. Ha olurda eğitim ve kültürel seviyesi olması gereken düzeye ulaşırsa zaten daha mantıklı seçimler gelir kimseninde endişe duymasına gerek kalmaz.

Ayrıca yerim senin halk oyunu. Aç adamlara sadaka verip oy almakla demokrasi olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yapılacak en iyi iş değil.

ama eldekinin kıymetini bilmek gerekmez mi?

Bu adam bunların bir çoğunu keyfinden yapmıyor, bunlar AB için gerekli düzenlemeler bir kısmını da bayılarak koyduklarını zannetmiyorum. Bu adamlar öyle ya da böyle yıllardır AB'nin talep ettiği yasaları bir bir çıkarıyorlar bu da önceden yapılamayan birşey, haksız mıyım?

Eskisinden daha iyi birşey yapılıyorsa ben desteklerim, ellerinde güç var daha iyisini yapabilirler ama yapmıyorlar diyerek taş koymanın kimseye bir yararı olmaz. O yüzden garibine gitmesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Castiel said:

sir said:

Değil, bu halkın büyük kısmı yetersizdir böylesine mühim durumlar bu bireylerin niteliksiz düşüncelerine ve seçimlerine bırakılamaz. Ha olurda eğitim ve kültürel seviyesi olması gereken düzeye ulaşırsa zaten daha mantıklı seçimler gelir kimseninde endişe duymasına gerek kalmaz.

Ayrıca yerim senin halk oyunu. Aç adamlara sadaka verip oy almakla demokrasi olmuyor.

BUDUR.

hepinizin demokratılığı bu kadar.

hepinizin söylemek isteyip de söyleyemediği bu, başka birşey değl.

kendi halkınızı, halkınızın aklını, iradesini küçümsüyorsunuz.

O kadar alışmışsınız ki halkın yok sayılıp, "elit" kesim tarafından kararların alınmasına bu düzen değişecek diye eliniz ayağınıza dolaşıyor.

O çok "akıllı" gördüğünüz, hayran olduğunuz halklar da bu yollardan geçti. Hiçbir halk zeka küpü olarak doğmuyor. Eğer sen halkın iradesine güvenmezsen, bunlar koyun bunlar aptal bunların seçeceği adamdan ne olacak dersen işte böyle AKP gelir başa çatır çatır istediğini yapar sen de oturur izlersin hiçbir şey yapamazsın.

Atatürk'ün mirasına çökenler hep bu halkı soymaya alıştı. Bunlar aptal, bunlar eğitimsiz diye halktan o kadar uzaklaştılar ki o "aptal" halk en sonunda tokatı çaktı CHP'nin suratına. AKP'nin tek başına iktidar olmasının suçlusu da siz ve sizin gibiler, sizin zihniyetiniz. Başkası değil.

yazılarımıza penis sokmayalım/Estel
Sosyal ağlarda paylaş

canolarım peder beyin bana çakıp yurtdışına kaçtığı bir vergi borcu var üzerimde 450k$ kadar falan. öğrenci olduğum için ödeyecek durumum yok şu an için zaten. referanduma giden maddelerin arasında yurtdışı seyahat özgürlüğünün genişletilmesiyle alakalı olan bir madde var ki geçecek olması ayan beyan işime yarıyor. master için yurt dışına gidemez haldeyken şu an o madde sayesinde bir anda gidebilir hale geliyorum. bu veya bunun gibi referandumun tuzu biberi sosu şekeri olan maddeler önüme ayrı ayrı gelselerdi zaten evet derdim. fakat yüksek yargıyı şekillendiren maddelerin kunilliği, zaten guguk olmuş hukuk sistemimizin daha da yamuk olmaması için oyumu hayır'dan yana kullanacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...