Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/polis-istanbul-da-hayir-diyen-odp-lilere-silah-cekti-haberi-32514

http://www.birgun.net/actuels_index.php?news_code=1282643890&year=2010&month=08&day=24

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=32362

http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/zabita-hayir-calismasina-saldirdi-haberi-32404

yaşasın sınırsız muhalefet hakkı sonra polis gelsin forum kurallarina aykiri seyler desin size silah çeksin tehditler savursun polis ekiplerini çağırsın sizi gbt ye soksun yetmesin zorla suçunuz olmadığı halde karakola götürsün.
Sosyal ağlarda paylaş

Alın size demokrasi, özgürlük. Yaşasın polis devletimiz.

said:
GAZİANTEP’te lise son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki G.Ç., üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren karikatür bulunan tişörtle gezerken bir süre gözaltına alınıp tehdit edildiğini iddia etti.

Mehmet Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi G.Ç., CHP Gaziantep Milletvekilleri Akif Ekici ve Yaşar Ağyüz tarafından düzenlenen basın toplantısında 29 Ağustos gecesi yaşadığı olayı anlattı. İnönü Caddesi’nde gece saat 03.00 sıralarında 5 kuzeni ile birlikte gezdiğini belirten G.Ç. üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hukukun sembolü olan gözü bağlı, eli terazili kadının içkisine hap atarken ‘Benim olacaksın, bebeğim’ yazılı karikatürü bulunan tişört nedeniyle bir süre gözaltına alındığını iddia etti. G.Ç. bir ekip otosunun yapına gelip polislerin kimlik kontrolü yaptığını, “üzerindeki tişörtü çıkar ters giy” diye baskı gördüğünü iddia eden G.Ç. “ Ekip otomobiline binmemi istediler kuzenlerimden ayrılmayacağımı belirtince yanına amcamın oğlu da geldi. Ardından araç hareket etti 200 metre ilerledikten sonra, polis tekrar merkezi aradı ve oradan biriyle görüştü. Kimlik, okul ve ev telefonumu tekrar sorarak, üzerimdeki tişörtü nereden aldığımı sorup yazıyla birlikte ayrıntılı bir şekilde telefondaki kişiye aktardı. Devlet Hastanesi kavşağında artık gidebileceğimizi söyleyerek bizi indirdiler” dedi.
G.Ç., Aliye Ömer Battal İlköğretim Okulu Sokağı’na doğru 50 metre kadar ilerledikten sonra aynı ekip otosu ve polislerin tekrar gelerek kendilerini durduğunu öne sürdü. G.Ç. iddialarını şöyle sürdürdü:

“Bu kez polisler başka bir polis ekibinin gelerek üzerimdeki tişörte bakacağını söyleyerek bizden eğitim gördüğüm Mehmet Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi’nin önüne gelmemizi istediler. 15 dakika sonra sivil ekip otosu geldi, 3 sivil polis memuru da yanımıza geldiler. Tişörtü ters giymem söylendiği için önce beni fark edemediler. ‘Tişörtlü olan kim’ diye sorduklarında ben öne çıktım. Tişörtü düzgün şekilde giymemi istediler. Ben tişörtümü düzelttikten sonra sivil polislerden biri el kamerası çıkardı, resmi giyimli polislerden birisi de elindeki fenerle ışık tutarak ayrıntılı bir şekilde üzerimdeki tişörtümle beni ve okulumun tabelasını görüntüye aldılar. Ben görüntüye alınmam sebebiyle tedirgin oldum ve bir şey olup olmayacağını polislere sordum. Onlar da, ’Bir şey olmaz merak etme’ diyerek bizi serbest bıraktılar. Serbest bırakıldığımızda saat 04.30 civarındaydı.”

MİLLETVEKİLİNDEN TEPKİ

CHP İl Başkanı avukat Hasan Öztürkmen, Başbakan Erdoğan’ın bir taraftan mecliste 17 yaşındaki Erdal Eren’in mektubunu okuyup gözyaşı dökerken, bir taraftan onunla aynı yaştaki bir çocuğun kendisi yüzünden baskıya maruz bırakıldığını belirtti. Milletvekili Yaşar Ağyüz ise konuyu yarından itibaren TBMM’ye taşıyacaklarını kaydederek, “Bu arkadaşımıza bu saatten sonra herhangi bir baskı gelirse TBMM’nin çatısını AKP iktidarının başına yıkarım. Herkes ayağını denk alsın” diye konuştu.

Öğrencinin gözaltına alınmasına neden olan tişört, 28 Ağustos’ta YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan’ın, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) tarafından Gaziantep’te düzenlenen ’Yargı Bağımsızlığı ve Hukuk Devleti’ konulu panelin girişinde açılan stantda sergilenmişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Akp veya herhangi bir hükümet sonsuza kadar kalıcı değil bunu göz önünde bulundurun karar verirken.Hükümetlerden daha kalıcı olan anayasada özgürlüklerin genişletilmesi için birilerinin çıkarınada olsa ilk etapta evet demek lazım sonra da daha fazlasını istemek.Bu büyük bir mücadeledir ve uzun süreçte asker cuntasınada , sivil diktayada ter düşücektir.AKPye inat hayır derseniz daha sonra akpnin de antidemokratik eylemlerini sonlandırıcak özgürlük taleplerini dillendiricek ilerlemeyi katedememiş oluruz.
Sosyal ağlarda paylaş

evet AKP önümüzdeki 300 yıl iktidarda kalmayı planlıyor.

ama Ahmet Necdet sezer 20-30 yıllık dramatik atamalar yaparken sesiniz çıkmıyordu?

bizden olunca ok onlardan olunca yok diyorsunuz anlıyoruz.

ben kimsenin tarafında olmayan biri olarak diyorum ki topunuzu sallandırmak lazım. AKP doğru işler yapmadı eyvallah ama 61 anayasası seviyesine ulaşamamış olsa da darbe anayasasından daha özgürlükçü olan bu anayasaya hayır demek açıkça çifte standartlı yaklaşmak, hukuku hiçe saymaktır bence.

Adamlar şuan istedikleri herşeyi yasalaştırabilirler, tamam kendi işlerine yarayan maddeler koymuş da olabilirler ama buna da şükür demek lazım.

birdahaki seçimde 3'lü koalisyon falan olur da o zaman bekleyin daha iyi bir anayasa çıkarırlar emin olun.
Sosyal ağlarda paylaş

CHP'nin sürünüyor olması da sizin zihniyetinizdeki sığ düşünceli insanlar yüzünden bunu da belirteyim.

Kendi kendini bitirmek için bu kadar uğraşan bir parti yoktur herhalde dünyada, Atatürk'ün kemiklerini AKP'den çok CHP sızlatıyordur eminim.

Bakalım memur Kemal biraz toparlar inşallah.

edit:

Danıştay, kahvehanelerde sigara içilmemesi yasağını Anayasa'ya aykırı bularak, bu konuda yasak getiren yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. İşte iptal başvurusunun ayrıntıları:

http://www.haber7.com/haber/20100621/Danistay-sigara-yasaginin-iptalini-istedi.php

mesela...
Sosyal ağlarda paylaş

El-Barto said:

Ne alaka ya, çıkarılacak yasalar tabiki anayasaya uygun olmalı. İki yasa birbiriyle çelişemez. Ayrıca yasa meclise ait falan da değil, meclisin sadece değiştirme yetkisi var.

edit: danıştaya katıldığım anlaşılmasın buradan, sadece üstteki posta yönelikti cevabım.
Burda anayasanın kutsallığından ve dokunulmazlığından dem vurmuştum.Çıkarıcağın yasa anayasayla çelişiyorsa anayasada ona göre düzenlemeye gidersin ama yok direk tukaka diye mahkemeye verirler
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi kurallar kademelenmesi vardır.

1.Anayasa

2.Kanun, KHK, uluslarası antlaşmalar

3.tüzük.

4.yönetmelik.

Sıralama bu. Hiç bir yasa anayasaya aykırı olamaz. Eğer aykırı ise AYM ye taşınır (bu taşınma usulleri anayasada yazar) ve o yasa iptal edilir. AYM nin bağımsızlığda bundan önemli.

Anayasa devleti oluşturan temel sözleşmedir. Ve genelde kısa ve öz olmalı zırt pırt değişmeye gelmez. Deiştirilmesi zor olmalıdır ayrıca meclisin hatta referandum yapılmalı. Yoksa her iktidara gelen anaysayı tepetaklak eder, devletin rejimini değiştirir ülke kaosa sürüklenir.

Şimdi kafalar akrışmış bayağı tekrar okudumda postları. Anayasa tekdir mesela şu an 1982 anayasası geçerli bizde. Yasa ise bir çok yasa, misal Ceza kanunu, medeni kanun, borçlar kanunu gibi. Bu yasa maddelerindeki hiç bir düzenleme Anayasaya aykırı olamaz eğer olurda olmuşsa konu AYM ye taşınır ve o yasa maddesi iptal edilir. Bu arada yasaları meclis yapar oylama olur vs. kabul edilirse resmi gazetede yayınlanır vs yürürlüğe girer.

Yasa anayasayaya aykırı diye, anayasayı değiştirmeye kalkmak çok abes birşeydir :). 3.DÜnya ülkelerine has bir düzenleme olur ancak.

İki yasa birbiri ile çelişmesi durumunda teknik bir hadise var. Eğer konu özel bir kanun ile yapılmış ise o zaman özel kanundaki düzenleme uygulanır. Diğer halde yeni kanın maddesi eski ile çelişiyorsa, yeni kanun maddesi eskiyi ilga etmiş (kaldırmış) sayılır.
Sosyal ağlarda paylaş

e tabii, sirf komur dagitarak iktidar olan adam sirf hileyle referandum kazanir

ulkenin yarisi baska hicbir nedeni olmadan sadece bir torba komur icin oyunu satti zamaninda, simdi de havalar sicak, komur cazip degil, mecburen hileyle hurdayla ulkenin yarisindan fazlasina evet attiracaklar

hala sirf komurle iktidar oldu akp diyen var yahu. bence temelde o yuzden hala iktidarda kalabiliyor bu adamlar, ve yine temelde o yuzden evet cikacak referandumdan -hos benim isime geliyor, ben zaten evet cikmasi taraftariyim da, cikma nedeni bence yanlis olacak

karsisinda adam gibi, 'digerlerini' anlamaya calisan, politika ureten bir muhalefet olsa kurtulacagiz mis gibi de, hala komur edebiyati yapan muhalefetin nesine oy versin millet?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...