Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

hala mı kömür yahu, ciddi ciddi insanların kömüre oy verdiğini mi düşünüyosunuz? aynı şekilde kömür yardımı alanlarla akp sözleşme mi yapıyo?

ben senin özelinde konuşmuyorum, kendi bildiğim, çevremden insanlar ve de burada yazmakta olan bazı insanlar üzerinden yorum yapıyorum.

bu ülkede her parti yeni anayasa demeyi biliyo, ama iş yeni anayasa için oturalım masaya dendiğinde herkes "meh" deyip uzaklaşıyo. herkes günü kurtaran olmak istiyo. hani nerde bir chpnin, bir mhpnin yeni anayasa taslağı? sorsan iktidara geçince herşey güllük gülistanlık olucak, ülkenin tüm sorunları çözülecek.

değişime karşı çıkarak sorun çözülmez. bu paketteki değişiklikler sorunların çözülmesi yönünde atılmış ufak ama önemli adımlardır alt tarafı. bunu bile hazmedemeyen kitle demokrasiyi nasıl sindirecek, nasıl yeni anayasa yapacak?

akpnin yaptığı değişiklikler herkesin lehine. parti kapatmasının zorlaştırılması bütün partilerin lehine. hsyknın, aym'nin çok sesli hale gelmesi, ideolojik hegemonyadan kurtulması bu ülkede yaşayan herkesin lehine.

yökle ilgili bütün topikleri aç araştır, hepsinde de yökün kaldırılmasını ve üniverstelerin özerk olmasını savundum.

fetullahı tanımam, cemaatçi olan tanıdıklarım var tabii, ama onlardan da herhangi bir olumsuz tavır görmedim şimdiye dek, senin benim gibi insanlar. suç işliyolarsa aha delil burda dersin verirsin mahkemeye. ortada suç veya açılmış dava falan yoksa "devleti ele geçiriyolaar" veryansını mccarthy dönemindeki komünist avına döner. tabi hitler dönemindeki anti-yahudi propagandayı da unutmayalım.

akpyi ise eleştirecek zibilyon tane şey var, ama anayasa paketi bunlardan biri değil, bence doğru iş yapıyolar. doğru yaptıklarına doğru, yanlış yaptıklarına yanlış demek de hiç zor değil inan.
Sosyal ağlarda paylaş

UrsusMaritimus said:

Sir madem çok seslilik diyorsun bana bir tane başbakana karşı çıkmış onrada ayağı kaydırılmamaış adam göster allah için ya bi tek örmek ver hayır bu yaptığınız yanlış dedikten sonra partide kalabilmiş bir kişi söyle.

ondan sonra bana çok seslilikten bahset.
Hep aynı argüman , neşterin silah olarak kullanılmasını neşteri yasaklıyarak değil silah olarak kullananları yargılayarak çözebilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

Kömür falan dendi de, aklıma iyi bi fail geldi ahaha.

3 dönem önceki belediye başkanlığı seçimlerinde anap adayı mıydı dyp miydi chp miydi hatırlamıyorum, üçünden biri ama. Sözkonusu aday buranın ÖKÜZ GİBİ zenginlerinden. Hatta o seçimde battı direk, yeni yeni toparladı. Herneyse, roman mahallesine küçük altın mı ne dağıtıyo. Hatta bizim dükkanın oraya gelen bi ayakkabı boyacısı da doğruladıydı "abey ebimize aldın daattı beya" diye. Ama bi allahın kulu oy vermemiş olacak ki resmen yoktu sonuçlarda herif, minicik bi oy oranı vardı. Sonra bütün parti teşkilatıyla gidip haram zıkkım olsun diye bağırmıştı roman mahallesinde arabayla geçip ahahahsdasf. Gemlik'in efsane seçim anılarındandır ahah
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

hala mı kömür yahu, ciddi ciddi insanların kömüre oy verdiğini mi düşünüyosunuz? aynı şekilde kömür yardımı alanlarla akp sözleşme mi yapıyo?

ben senin özelinde konuşmuyorum, kendi bildiğim, çevremden insanlar ve de burada yazmakta olan bazı insanlar üzerinden yorum yapıyorum.

bu ülkede her parti yeni anayasa demeyi biliyo, ama iş yeni anayasa için oturalım masaya dendiğinde herkes "meh" deyip uzaklaşıyo. herkes günü kurtaran olmak istiyo. hani nerde bir chpnin, bir mhpnin yeni anayasa taslağı? sorsan iktidara geçince herşey güllük gülistanlık olucak, ülkenin tüm sorunları çözülecek.

değişime karşı çıkarak sorun çözülmez. bu paketteki değişiklikler sorunların çözülmesi yönünde atılmış ufak ama önemli adımlardır alt tarafı. bunu bile hazmedemeyen kitle demokrasiyi nasıl sindirecek, nasıl yeni anayasa yapacak?

akpnin yaptığı değişiklikler herkesin lehine. parti kapatmasının zorlaştırılması bütün partilerin lehine. hsyknın, aym'nin çok sesli hale gelmesi, ideolojik hegemonyadan kurtulması bu ülkede yaşayan herkesin lehine.

yökle ilgili bütün topikleri aç araştır, hepsinde de yökün kaldırılmasını ve üniverstelerin özerk olmasını savundum.

fetullahı tanımam, cemaatçi olan tanıdıklarım var tabii, ama onlardan da herhangi bir olumsuz tavır görmedim şimdiye dek, senin benim gibi insanlar. suç işliyolarsa aha delil burda dersin verirsin mahkemeye. ortada suç veya açılmış dava falan yoksa "devleti ele geçiriyolaar" veryansını mccarthy dönemindeki komünist avına döner. tabi hitler dönemindeki anti-yahudi propagandayı da unutmayalım.

akpyi ise eleştirecek zibilyon tane şey var, ama anayasa paketi bunlardan biri değil, bence doğru iş yapıyolar. doğru yaptıklarına doğru, yanlış yaptıklarına yanlış demek de hiç zor değil inan.

şimdi kaderci bir halka sahibiz bunu görmek lazım üstüne de bir fabrika da 16 saat çalışsa adam allah razı olsun rızkımı veriyor diyerek günlük 20 tl yevmiye ye tamah ediyor.okuma yazma çoğu zaman olmuyor e adam hak hukuk nedir anayasal hakları nelerdir bilmiyor.ben sendika da bulunduğum için söylüyorum evet kömüre oy veren var vermeyebilir diyorsun ama adamlara gelip kağıtlar imzalatıp sözler alıyorlar dava ederiz diyenleri bile var aslında dava etmeleri mümkün değil ama adamda hayatında bir şey görmemiş ki kömüre oyunu satıyor e birde mahkeme den de korkuyor sanki onlar kömür verdi oy vermesse ihanet gibi geliyor adama böyle olaylarla çok sık karşılaşıyoruz özellikle fakir mahallelerde bu böyle insanların bilgisizliklerini,fakirliklerini kullanıyorsun birde üstüne tehdit ediyorsun.

onun dışında benimde cemaatten arkadaşlarım var ve polislik sınavında fem dershanesi adamlara resmen soruların birebir aynısını verdi adam sınava girmedi yurtdışında okumayı seçti o başka ama çok iyi hatırlıyorum çıkan sorularla elimizde ki soruları karşılaştırdığımızda yuh dedik arkadaş da adamlar kaç yıllık dershaneci az çok tahmin ediyorlardır dedi ancak daha sonra sınav iptal edildi özel dershane soruları dağıttı diye olay kapatıldı üstü örtüldü,bunu görmemek herhalde ayıp.
bir çok arkadaşım da polislik sınavına girdiler yeterli puanı alamadılar kimisi 3 kere girdi polisliğe yine kazanamadı yine kazanamadı e hali ile cemaatten adama sorular servis edilirken apolitik adamın azına zıçan bir sisteme ne denir ?

kpss de aynı şey şuan yine geçerli ben diyim en fazla 5 6 kişi yargılanır o da meçhul sonra olayın örtülür yeterli tepki gelmezse.ayrıca cemaatten bir çok arkadaşım da cemaat yurtlarından zamanında ayrıldılar kuzenim de aynı şekilde şimdi adam bir numaralı cemaat düşmanı kesildi nedenlerini yığınlarca sıralayabilirim ama olaylar da sahtekarlık örgüsü çok fazla.yani isteyene yurtların yapısını birer birer anlatabilirim.ama en bariz ve komik örnek olarak cemaat evinde unutulmuş diyarlar serisini okuyan arkadaşları abiler sorguya çekiyor ve kızıyorlar bu satanist kitapları okumayın diye bundan tam 7 sene önce.

onun dışında suç işliyorlarsa verirsin mahkemeye demişsin neyse cezaları çekerler diye vurgu yapmışsın ancak kazın ayağı öyle değil.kpss mağdurları mahkemeye veriyorlar şüpheli kopyacıları (aslında şüpheli değiller bariz suçlular ama şimdilik şüpheli diyelim) gör bak bakalım ne kadar ceza alacaklar atanmaları nasıl olacak sadece olayları takip et şu andan itibaren takip edersen çok daha yerinde olur.

evet akpyi eleştirecek zibilyon tane olay var ve anayasa paketide bunlardan bir tanesidir.çok sesli falan da olmayacak anayasa mahkemesi eskisi gibi tek sesli olacak tek farkı hükümetin sesi olacak o yani.

onun dışında parti kapatmaları zorlaştırma olayını bende destekliyorum ama tutup da bir insanın bir çok sendika ya üye olmasını desteklemiyorum bu bir kere saçma ayrıca da sendikal gücü kırabilecek ölçüde tehlikeli,hsyk değişikliğine de karşı olduğumu zaten söyledim.yani paket olarak oylanabilecek bir anayasa değil bu.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

ha benim hazzetmediğim görüşlerde olan insanlar da mı oy veriyo, ve hatta onlar çoğunlukta mı? eh o durumda bırakırım fail olsun tüm ülke, demekki biz bir toplum olmayı, birarada yaşamayı başaramıyoruz, parçalanalım gitsin. failsafe bahane edip zırt pırt müdahaleyle hiçbi bok olmuyo çünkü. avrupa günümüz demokrasisine fail'la ulaştı zaten, hem de defalarca ne fail'lar. hiçbi zaman "safe" olacağı iddia edilemez zaten demokrasinin, o yüzden sürekli mücadele gereklidir. failsafe'lerin iktidar alanını gasp etmesi de demokrasi değil zaten, ya jüristokrasi, ya askeri vesayet vs vs

olldu, civilization oynuyoduk zaten burda...
hadi beyler rmk
Sosyal ağlarda paylaş

şu yukarda polis sınavında kopya, kpssde kopya bi de cemaat evlerinde hedehödö var..bu mudur yani devleti ele geçirecek olan cemaat? bana biraz dandik bi suç örgütü gibi geldi doğrusu.

yani, ne bileyim, yer altından cephanelikler çıkıyo, patır patır darbe planları çıkıyo, binlerce sayfalık iddianameler, klasörler dolusu deliller var..anayasayı takmayan bir anayasa mahkemesi var, davanın ucu genelkurmaya dokundu diye savcıyı ömür billah meslekten uzaklaştıran hsyk var..beri yanda heron skandalları, dörtyolda provokasyon falan..ama bunlar sizi "cemaat" kadar korkutuyor mu, bunu merak ediyorum.

ah pardon, onun da hepsini cemaat düzenliyor diyenler de var. adamlar her yerde, I see dead people.

evet civilization oynuyoruz, ya birarada yaşamayı becericez-cemaatçi, kemalist, kürt, ermeni vs- ya da paramparça olucaz, bunu durdurabilecek hiçbir güç veya kurum da yok zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

neden issizligi azaltacagı yerde daha da tırmandırıyor hukumet bir dusun istersen soludugun oksijeni faydalı seyler icin de kullan arada ki israf olmasın
Sosyal ağlarda paylaş

işsizlik geçen yıldan bugüne geriledi bu arada ya, neyse.

bu arada sendika meselesini atlamışım; insanların birden fazla sendikaya üye olması tam aksine bütün sendikaları güçlendirir yavu. üstelik grevden doğan zararları artık sendikalar karşılamıcak. bu, referandumdan evet çıkması halinde türkiyede çok daha fazla grev gerçekleşecek demek. sizi bilmem ama, bence bu işçi hakları için gayet yerinde olur.
Sosyal ağlarda paylaş

uzun uzun okumuyorum bu başlığı da şu son söylediğin çok komik sir. İnsanların birden fazla sendikaya üye olabilmesi sarı sendikalar (hatta direkt akp zamanında palazlanan sendikalar diyelim) dışında hiç bir sendikadan destek görmüyor. adamlar bas bas bağırıyorlar bu örgütlenmenin dışında fabrikadaki temsiliyet hakkının da önüne büyük ket vuracak diye. ayrıca grevden doğan zararları sendika ödemeyecek de kim ödeyecek peki? işçiler ödeyecek... evet bu durumda baya bi grev görürüz zaten grevden korkan işçiler memleketinde...

Edit: işsizliğin azalması da mevsimseldir. her sene yaz aylarında dönemlik tarım işçileri, turizmde dönemlik istihdam edilenler vs sayesinde işsizlik azalır, bilginize. bunun dışında da iş aramayı bırakan, yani iş bulmaktan ümidini kesen kişiler işsizlik oranlarına yansımaz. elbette bu gidişle bu sebepten ötürü de yavaş yavaş erir işsizlik oranımız, çiçek gibi ülke oluruz yakında...
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

yahu bu ne yaman çelişki? herkes anayasa değişsin istiyo, hsyk değişsin istiyo, ama akp yapmasın. e kim yapacak? chp mi? mhp mi?

Laf oyunlari bunlar. Herkes anayasa değişssin istiyor diye her sunulan değişikliği kabul edeceğiz diye bir şey yok.

Demokrasi demek herkesin fikrinin alinarak degisim yapilmasi demek. Referanduruma gitmeyi demokrasi diye görmek komiklik.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...