Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Aldarion said:

Yargıyı da geçirsinler ellerine. Tam faşizm'e geçelim. Alehlerine konuşanları daha rahat sustursunlar. Ülkeyi istedikleri hale daha kolay dönüştürsünler. Daha az hır gür çıksın, sükunet olsun, uyum olsun...

Lütfen bu iddialarını tam olarak hangi maddedeki hangi değişiklikten çıkarttığını da söyler misin?
Sosyal ağlarda paylaş

Anayasa mahkemesi ve HSYK üyelerini hükumet seçecek ya tartışmalı olan 2 madde çerçevesinde...

Ne olacak zannediyorsunuz sonrasında...

Şeriat kılıklı bi kanun çıkaracaklar, muhalefet anayasa mahkemesine götürecek, ordan hiç bi sonuç çıkmayacak. çatır çatır çıkaracaklar kanunları kafalarına göre...

olay sanki referandumdaki yasalarla bitecekmiş gibi soruyosunuz bi de daha...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yeniden yapılandırılacak. HSYK'nın halen 7 olan üye sayısı 22'e, 5 olan yedek üye sayısı ise 12'a çıkarılacak. HSYK, 3 daire halinde çalışacak.

HSYK'nın Başkanı, Adalet Bakanı olmaya devam edecek. Adalet Bakanlığı Müsteşarının Kurulda yer alması uygulaması da sürecek.

Kurulun, 4 asıl üyesi, yüksek öğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından Cumhurbaşkanınca; 3 asıl ve 3 yedek üyesi, Yargıtay üyeleri arasından Yargıtay Genel Kurulunca; 2 asıl ve 2 yedek üyesi, Danıştay üyeleri arasından Danıştay Genel Kurulunca; 1 asıl ve 1 yedek üyesi, Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulunca kendi üyeleri arasından; 7 asıl ve 4 yedek üyesi, birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adli yargı hakim ve savcıları arasından adli yargı hakim ve savcılarınca; 3 asıl ve 2 yedek üyesi idari yargı hakim ve savcıları arasından idari yargı hakim ve savcılarınca dört yıl için seçilecek. Süresi biten üyeler yeniden seçilebilecek.

nayasa Mahkemesi yeniden yapılandırılacak. Halen 11 asıl 4 yedek üyeli Anayasa Mahkemesi, 17 asıl üyeden oluşacak. TBMM, 2 üyeyi, Sayıştay Genel Kurulunun gösterdiği 3'er aday arasından, 1 üyeyi ise baro başkanlarının avukatlar arasından göstereceği 3 aday arasından gizli oyla seçecek.

Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askeri Yargıtay, 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mahkemesince gösterilecek 3'er aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzere 3 üyeyi ise YÖK'ün kendi üyesi olmayan yüksek öğretim kurumları öğretim üyeleri arasından göstereceği 3'er aday içinden seçecek. Cumhurbaşkanı, 4 üyeyi de üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, 1. sınıf hakim ve savcılar ile en az 5 yıl raportörlük yapmış Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından belirleyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Cumhurbaşkanı'nı hükumetten saymazsan problem yok tabi...

Erdoğan'ın vekili gibi hareket eden bir cumhurbaşkanımız var. Başbakanda oldu bu zat-ı muhterem. AKP hükumetiyle Gül'ün ilişkisini herkes biliyor...

Bu anayasa değişiklik paketinden önce cumhurbaşkanlığına da 5+5 modelini getirdiler mecliste... Bi bu kadar daha AKP yanlısı bir cumhurbaşkanımız olacak yani...

Meclise kalan kararlar zaten AKP lilerce geçirilecek, cumhurbaşkanı da AKP ye destek olacak adamları seçecek. Taban da genişlemiş... Bol bol yandaş adam getirecekler..

Bunda idrak edecek zor ne var anlamadım ilkokul çocuğu gibi adım adım soruyorsun da...
Sosyal ağlarda paylaş

Üstelik yapıştırdığın bilgiler yanlış.

Rastgelee bir kısma baktım:

Aldarion said:

Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askeri Yargıtay, 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mahkemesince gösterilecek 3'er aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzere 3 üyeyi ise YÖK'ün kendi üyesi olmayan yüksek öğretim kurumları öğretim üyeleri arasından göstereceği 3'er aday içinden seçecek.

Oysa,

Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi Yargıtay'ın göstereceği 9 aday içinden, 2 üyeyi Danıştay'ın götereceği 6 aday içinden, 1 üyeyi Askeri Yargıtay'ın göstereceği 3 üye içerisinden ve 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mhk.'nin göstereceği üç aday içerisinden, 3 üyeyi ise YÖK'ün ise Hukuk, İktisat, Siyasal Bilimler dallarında ihtisas sahibi Doçent ve Profesör 9 adayı içerisinden seçecek.

TBMM ise 1 üyeyi Baro Başkanlarının göstereceği 3 aday içerisinden, 2 üyeyi Sayıştay Genel Kurulu'nun göstereceği 6 aday içinden seçecek.

Dolayısıyla yazdığın bilgiler eksik ve yanlış. Düşüncelerini eksik ve yanlış bilgiler üzerine bina etmedin umarım.
Sosyal ağlarda paylaş

Aldarion said:

Cumhurbaşkanı'nı hükumetten saymazsan problem yok tabi...

Erdoğan'ın vekili gibi hareket eden bir cumhurbaşkanımız var. Başbakanda oldu bu zat-ı muhterem. AKP hükumetiyle Gül'ün ilişkisini herkes biliyor...

Bu anayasa değişiklik paketinden önce cumhurbaşkanlığına da 5+5 modelini getirdiler mecliste... Bi bu kadar daha AKP yanlısı bir cumhurbaşkanımız olacak yani...

Meclise kalan kararlar zaten AKP lilerce geçirilecek, cumhurbaşkanı da AKP ye destek olacak adamları seçecek. Taban da genişlemiş... Bol bol yandaş adam getirecekler..

Bunda idrak edecek zor ne var anlamadım ilkokul çocuğu gibi adım adım soruyorsun da...

Değişiklikten önceki halinde de tüm üyeleri Cumhurbaşkanı seçiyordu. Fakat çok daha kısıtlı bir tabandan seçiyordu. Akademisyen ve Baro Başkanlarının önereceği isimlerin de bulunmasına karşı mı çıkıyorsun?

Ayrıca artık Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor. Bu sebeple Anayasa Mahkemesi üyeleri daha demokratik ve daha katılımcı bir biçimde seçilmiş olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

haticeye değil neticeye baksan...

Kaç kişiyi kaç kişi arasından seçecekleri detay benim gözümde. Kaldı ki yaptığın düzeltme benim okuduğumdan daha vahim bir tablo oluşturuyor. 3 değil 6 aday gösterilecek olması daha luzumsuz insanların da aday olabilmesine zemin hazırlyor...

Cumhurbaşkanı değil bakkal mehmet seçecek yazmamışım ki argümanını yanlış şeyler üzerine kurma diyorsun...

sırf cevapsız kalmamak adına demagoji yapmasanız...
Sosyal ağlarda paylaş

Sen daha çok bu hükümet olmasın nokta argümanıyla yaklaşıyorsun. Yoksa anayasa teklifinde muhalif olacak bir şey yok.

Halkı değiştirmeden iktidar değişmez yalnız bunu da not edersin.

Ayrıca ben de eksik yazmışım düzelttim. Meclisçe de 3 üye seçilecek.

Eskiyle karşılaşıtıldığında Cumhurbaşkanı 1 üye az seçecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Karşı görüştekileri aşağılayan insanlar nasıl kendini ileri kabul ediyor? Şaşılası. Unutmayın arkadaşlar fikirlerde serbest piyasa ortamı vardır. Eğer daha iyi bir fikriniz varsa samimi ve insancıl şekilde anlatın. Yeterince iyiyse başarılı olacaktır. Başarısız olup küfretmek bir sonuç vermez.
Sosyal ağlarda paylaş

Açık konuşmak gerekirse yargıya yerleştiremedikleri FETULLAHÇI arkadaşları yerleştirmek için yapılan bir girişimdir. geçerse yargıda fetullahçıların eline düşer.

Bu arada givanni ve sir üniversite sınavına giderken okuduğunuz dershane isimlerini söylermisiniz. bişiyi merak ettimde.(yaftalama yada başka bişi diil.)
Sosyal ağlarda paylaş

Saint Benoit Fransız Lisesi mezunuyum Fen Bilimleri Derhansesi'ne gittim.

Adayları gösterecek kurumlar Baro Başkanları ve Sayıştay Genel Kurulu dışında aynı.

Nasıl oluyor da bir anda değişiklikten sonra Fettullahçılar atanacak oluyor açıklayabilir misin?

Baro başkanları mı aday gösterecek Fethullahçıları?
Sosyal ağlarda paylaş

UrsusMaritimus said:

Açık konuşmak gerekirse yargıya yerleştiremedikleri FETULLAHÇI arkadaşları yerleştirmek için yapılan bir girişimdir. geçerse yargıda fetullahçıların eline düşer.

Bu arada givanni ve sir üniversite sınavına giderken okuduğunuz dershane isimlerini söylermisiniz. bişiyi merak ettimde.(yaftalama yada başka bişi diil.)

Yok bence usame bin ladine satacaklar ülkeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Vidar said:

SeaGle said:

Kömür de girse para da girse yine yüksek miktarda oy aldılar bella, ve hiçbir insan bir başka insan hakkında koyun diye atıp tutma yetkisine de sahip değil. Kızdığım nokta bu. Sevgi olmadan her iş döner ama saygı olmadan hiçbirşeyi yürütemezsin yaşamda. O yüzden koyun deyip geçemeyiz insanlara. Cahil deyip markalayamayız.

yeri gelince koyuna koyun, cahile cahile diyeceksin, yüzüne de diyeceksin. ne demek bu söylediğin, ben herkese canım cicim olmak zorunda mıyım?

Hayır, herkese canım demek zorunda değilsin. Bununla birlikte insanlara koyun deme hakkına da sahip değilsin. Cahil de diyemezsin kimseye, el elden üstündür. Senin şu yaşına kadar edindiğin tecrübeleri öttürecek adam da çıkabilir, ki dediğim gibi el elden üstündür, çıkar. Cahil dediğin kesimden hemde.
Sosyal ağlarda paylaş

koç lisesi mezunuyum, mef'e gittim. var mı başka klişe soru, şöyle fetocu yaftası yapıştırmak için falan?

pakete bakıldığında türkiye demokrasisi adına tek bir geri adım yok, zayıf da olsa bir ileri adım var. bu paketi chp de getirse (nerde o günler) mhp de getirse yine evet derdim. ama burda öyle insanlar var ki akp kendi kendini lağveden yasa çıkarsa ona bile hayır derler, sırf akp yaptı diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...