Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 1 ve 2 nasıl oynanır?

Bone

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

oyun çok eksik. bir sürü karakter denedim ve skillerin çoğunun işe bile yaramadığını gördüm.
...
oysa fallout gibi bir oyunda, neredeyse her eşyayla etkileşime girerken, bilgisayarların süs gibi durması boş bir duygu yaratıyor.
repair de aynı şekilde gereksiz bir skill. ikisini main skill alıp 200'lemek pek işe yaramıyor.

İşe yaramadığını demiyelim de guns speech vs. göre çok yetersiz kalıyorlar, sadece 1-2 yerde gerekiyorlar. Outdoorsman ve barter haricinde tabi :P Bide bilgisayarlarla napıcan abi soliter mi oynayacaksın? Terminaller falan çalışıyor işte yeter onlar.

said:
stealth'i denedim. 150'ye gelmiş olmasına rağmen, bir çok yaratık beni 30 adım öteden farkediyor ve saldırıyor (ya da güçlüysen) kaçıyor.

Yüksek stealth, speech ve sciencela oyunu combata girmeden bitirmek mümkün. Yetersiz kalıyordur 150 stealth.

said:
oyunda mermi kıtlığı var. eğer "öküz gibi ap olsun, az vuruyum ama çok vuruyum, hızlı hızlı oynayayım" tarz bir karakter yapmak istersen, elindeki kurşun kalmadan gidiyorsun. ama "isabetli atış yapayım, vurdum mu göçertiyim" tarzı bir karakter oynarsan, istemediğin kadar kurşun birikiyor elinde ve sıkıntı çekmiyorsun.
hele hedef alarak ateş etme geyiği var ki, critical damage sayesinde karşılaştığın güçlü yaratıkları bile tek vuruşta öldürmen mümkün.

Nası mermi kıtlığı yav? Hangi merminin kıtlığı? Mermi fazlası vardı bende hep. Bide crit koymak zaten specialın güzelliği? Yani wannamingoları gözünden, insanları kafadan vuracaksın işte. Neredeyse herkes tek vuruşta ölebiliyor oyunda, slayer sniper vs. featlerle çok abarmasa harika bi durum aslında.

said:
oyunda trade gereksiz kalmış. merchant'lara gidip para vermek sadece kazıklanmana neden oluyor. onun yerine gittiğim şehirlerde merchant'ın boğazını kesip üstündeki itemları alıyorum.

Abi roleplay oyunları böyle malesef. Ben piskopat olmayan karakterleri oynuyorum, gereksiz yere kimseyi öldürmüyorum. Ki oyunda öldürdüğün düşmanlardan lootladığın silahlar bir numaralı gelir kapın, bariz kazık var ama manyak playerların merchantların boğazını kestiği risk dolu post apocalyptic bi dünyada o kadar olsun. Barter skilli gereksiz evet, oyunda para küçük bir rol oynuyor çünkü.

said:
tamam biraz power play oluyor ama, oturup repair, science ve speech skilleri alıp oyunu oynayamassın ki. oyunun yarısından çoğu yaratıklarla dövüşmekle geçiyor. arroyo'da bitki dövme questi, trappers townda fareli köyün kavalcılığı, wanamingo mine için wannabewendigo'larla dalaşmak felan repair veya science ile olacak şeyler değiller, speech ile "abi beni uğraştırma sen kendini öldür" de diyemiyorsun.

Bir takım görevler sadece combat karakterleri tarafından yapılabilir, başka bi kısmı sadece stealth vs. Ki daha önce birbirkez dendiği gibi falloutu combata girmeden bitirmek mümkün. Yapma o questleri. Ha çok az questi farklı yöntemlerle, farklı skillleri kullanarak yapma imkanı var, falloutun eleştirebilecek yanlarından biri de odur. Ama speechle ben kasamam sen yap demek nedir ehueh, adam zaten kendi yapamadığı için seni tutuyor.

said:
mesela arcanımda science skillerini kasıp kendine robot felan yapabiliyordun, burda öyle bir pet sistemi de mevcut değil.

Farklı skill ağaçlarının yararlılığı konusunda falloutla hatta herhangi bir rpgyle kapışacak son oyun arcanumdur.

said:
Birçok sosyal skill eksik, bu yüzden de planescape'teki "bölümlerin çoğunu hiç kavga etmeden geçebiliyorsun" geyiği pek olmuyor falloutta. eninde sonunda bir combat skilli gerekiyor.

Hangi sosyal skiller eksik? Etiquette, bluff falan zaten speechin içine entegre? Ki tormenttan daha az hatta hiç combata girmeden oyunu bitirmek mümkün. Tormentta hangi sosyal skiller var zaten, int wis ve nadiren charismaya göre geliyor dialog seçenekleri.

Bi gamblingle, trapsle, outdoorsmanle speechi karşılaştırdığında oyun genelinde yararlılık açısından arada dağlar kadar fark var. Ama sadece 1 tane kilit skillin olsa bile main questte ilerlemek kolay. Her skill her questte çalışmaz, çalışmamalı.

uu sniper feati de vardı, bu wall of text critle katliam yaptım galiba
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:
Bone said:

... neredeyse her eşyayla etkileşime girerken, bilgisayarların süs gibi durması boş bir duygu yaratıyor...

Bide bilgisayarlarla napıcan abi soliter mi oynayacaksın? Terminaller falan çalışıyor işte yeter onlar.

Senede bir kayda deger bir mesaj gecince mesaj atiyorum bu topige, an bu andir. hehhe
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
daha detaylı anlatır mısın?
mesela dextery'e abanıp, small guns alsam, hızlı hızlı ateş etsem olmaz mı?

ayrıca fallout 1'de 150 günlük sınır var, en çok ondan korkuyorum..[hline]Hakkımızda devlet etmiş fermanı.
Ferman padişahın kardaş,
Dağlar Bizimdir!

Polat alemdar işte o karakter.
Bir de konuşma skillerine abanıyorsun.
Herkese gider yapıyorsun, yola gelmeyeni kurşunluyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Bir anımı anlatayım ben de. Şehir Den galiba tam hatırlayamıyorum. Köle ticareti yapılan şehir var, Vic'i ellerinden alıyoruz hani. Metzger'di galiba elebaşlarının adı. Yanındayken steal ile herifin üstüne kurulu tnt bırakıp topuk oluyodum. Herif patlıyodu, yanındakiler de öyle. Dışardaki 2-3 tanesini de temizliyodum. Baya güzel bi yöntemdi, bilmiyorum başka yapan var mıydı. Bilen görmedim daha bu tip bi yöntem. Ama işin kötüsü oyunu bu olaydan sonra save yapıp load'ladığında hata verip windows'a dönüyodu. patch'li olmasına rağmen böyle bi hata vermesi garipti. arkadaşa söyledim aynısını o uyguladı ama onda problem çıkmadı. :D
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm glowdan sonra quest reward olarak power armor geliyor, belki köşelerden ateş et geri kaç falan gibi abuselarla tüm bos inebilir :P

Evet str3 çok az olmuş, sağlam bi sürü silah 4 5 hatta 6 str falan istiyor 3le çok az silahı düzgün kullanabilirsin. Gerçi power armor str de veriyor, onu alana kadar canlı kalabilirsen sorun olmaz heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Demek istediğim bu Vic bebesi bana bişey katar mı. Vault City'dekiler; "aa vic, naber lan, arkadaşını da getirdin madem hemen hatunları ayarlayalım ona da" falan der mi. Yoksa sadece eline silah verip peşime takacaksam sktiri basıcam yani, anlamsız gelmesi benimle. Senin de dediğin gibi yerine alınabilinecek adam gani.
Sosyal ağlarda paylaş

ben mi? :P

bi kere hani mafya boss unun hatunuyla aşna fişne oluyodun.yanımda normalde npcler var işte.sonra çıktım baktım npc filan yok.neyse dedim o kadar önemli bi bug değil.sonra şu girişlerin sınırlı olduğu kasaba neydi? mutantları mı almıyolardı bişe işte.çok zaman oldu hatırlamıyorum.

neyse guard lar tuturdu yanında bunlar varken giremezsin diye ama halbuki kimse görünmüyo :( ööle işte.eski save i load layıp bunlşarı arkada bırakıp bi daha kaymak zorunda kalmıştım resin hatuna :P
Sosyal ağlarda paylaş

Dev said:
Yuh be abi. Marcus nasıl tırt. Herif öküz gibi minigunlı mutant. Ayıp ettin şimdi.

abi sulik genelde orta mesafeden kapışıyo ki ben de flamethrower ile dalıyorum genelde cassidy uzaktan pancor jackhammer ile deli gibi indiriyorken marcusun eline bozarı veriyoruz ve aoe şeklinde daldıgı için sulik ben ve beraberimizde 3 adet enemy hayata veda ediyor bu yüzden sevmiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Peter said:
Dev said:
Yuh be abi. Marcus nasıl tırt. Herif öküz gibi minigunlı mutant. Ayıp ettin şimdi.

abi sulik genelde orta mesafeden kapışıyo ki ben de flamethrower ile dalıyorum genelde cassidy uzaktan pancor jackhammer ile deli gibi indiriyorken marcusun eline bozarı veriyoruz ve aoe şeklinde daldıgı için sulik ben ve beraberimizde 3 adet enemy hayata veda ediyor bu yüzden sevmiyorum

+1
Hayvan herifi tek bu yüzden sevmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...