Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyunlarda ve filmlerde shotgun..

Sam

Öne çıkan mesajlar

Sam, eger gercek tufek zevkini yasamak istiyorsan, oncelikle Hitman'de sawed-off shotguni dene, ardindan Nocturne daki elephant gun(veya elephant rifle unuttum :P ).

Ikiside harikalar,

Hitmandaki sawed-off, karsidaki adami superman yapiyo :D

Nocturne'daki elephant ise karsindaki adami bulamac yapiyo :P :D

;)
Sosyal ağlarda paylaş

polisler neden tüfek kullanmaz?
askeri tüfeklerde "yiv" kullanılır, bu nedenle merminin hem menzili hem de penetrasyon gücü artar. Dolayısıyla kaçan bir suçluya ateş edersiniz, ıska geçerseniz iki blok ötedeki bir minibüsün içine oturan kadınla kucağındaki çocuğu öldürürsünüz. Bizim polise dikkat edin, genelde MP5 kullanılır (bunu bir Green Berret'a söylediğimde inanmadı adam Türkiyede polislerin MP5 kullandığına) eğe bir polis çevirmesinde AK47 görüyorsanız bilin ki sakat bir durum vardır, yani kaçan bir aracın arkasından falan ateş etme durumu ihtimaline karşı almışlardır.
Amerikan polisi neden saçmalı shotgun kullanıyor?
Saçmalı shotgun hem kısa mesafeli bir silahtır (evet .38 lik tabancalardan daha kısa, veya aynı) ve kullanılan saçma büyüklüğüne göre "konsantre" bir alana etki eder. Dolayısıyla çok net bir nişan almaya gerek kalmaz ve suçluyu yaralama imkanı daha fazladır. Bakımı kolaydır, takılma yapmaz vs vs.
Tahminime göre bir Amerikan polisi saçma yerine kapı açan tek mermi ile bir suçluyu vurursa çok sağlam hapse girer.
"Döner Top" a gelince:
Bunun adı Vulcan silahıdır. Kalibresi itibariyle aynı büyüklükte mermiyi atan "tek namlulu" versiyonu jiplerin üstüne takılır ve jipi bile biraz geri iter. Tek kişiyle kullanılmasını oldukça gerçek dışı buluyorum. Kaldı ki yanlış bilmiyorsam namlunun dönmesi için bir güç kaynağı lazım çünkü mitralyöz gibi mekanizma ateşlendikçe dönmüyor, gazlı veya havalı bi sistemle çalışıyor.

Gunn (natural born killer)
Sosyal ağlarda paylaş

sağolsun Gunn yeterli açıklamayı getirmiş :)

zaten Maxim otomatik sürme mekanizmasını keşfetmeden önceki makineli tüfekler elle çalıştırılan bir mekanizma ile dönen Gattling gun'lardı. amerikan iç savaşı'nda kullanılmıştı. fakat Bone'un dediği gibi ısınma sorunu belli bir noktadan sonra aşılamayınca Gattling gun geri döndü. dünya savaşlarında hiç görülmez ama sanırım son 20 yılda bu sınıra ulaşıldığı için bu ihtiyaç görüldü.

ayrıca Gunn'ın bahsettiği gibi namluların dömesi ve sanırım havayla soğutulması için elektrik kaynağı gerekiyor. yine de elde kullanılabilen 4 namlulu daha ufak versiyonlarının olduğunu görmüştüm (deep rising), bunların elektrik ihtiyacı sırtta taşınabilen batarya ile halledilebilir muhtemelen, nasılsa herhalde kesintisiz ancak 1 dk ateş edilebilir mermi bitmeden.

jip almam gerekse de bir tane almam gerek bunlardan. :)[hline]Death and I are old friends. Let me introduce you...
Sosyal ağlarda paylaş

"The M61A1 Vulcan cannon is a six-barrel 20mm gun capable of firing 6,000 rounds per minute. Its operation is based upon the principle used in the rapid-firing gun invented by Richard J. Gatling in the 1860s. The six rotating barrels, firing one at a time, permit a high rate of fire while at the same time reducing the problem of barrel wear and heat generation. The gun can be driven electrically, hydraulically, or by a ram-air turbine. In the F16 it is hydraulically driven. The Vulcan has equipped such USAF aircraft as the F-104, F-105B/D/F, F-15, F-16, A-7D, F-111A, F-4E, B-58, and B-52H."

ve bazı linkler:
http://pma265.navair.navy.mil/stores/m61a1/m61a1.html
http://www-acala1.ria.army.mil/LC/cs/csa/aagatlin.htm
http://www.northstar.k12.ak.us/schools/ryn/projects/inventors/gatling/gatling.html

"Hello, my name is Richard Jordan Gatling. You may know of me because of my least favorite invention, the Gatling Gun. If you would like to visit me, I am buried at Crown Hill Cemetery, Indianapolis, Indiana."

insanlara fayda getirecek icatlar için ömrünü sarfederken insan canı alan icadı ile tanınmak. hüzünlü bir hikaye..[hline]Death and I are old friends. Let me introduce you...
Sosyal ağlarda paylaş

abi bu threadi okudum TFC'den soudum... ne o öle HWguy'lar ellerinde koşturuyolar eşşek gibin minigunlarla...

harbi ordaki tek zewkim sniper olmak zaten tek wuruşta tetie ne kadar basılı tutarsan adam o kdr parçaya ayrılıyo olayı da saçma ama naparsın zewkli... 8 )))

HWguy'dan oldum olası nefret ediom zaten bu yüzden... adama kaç wuruş yapıyom tikinde deil walla.... 8 ))
Sosyal ağlarda paylaş

abi renegade'i gördüm kusura bakmasınlar kıytırık buldum almayı pek düşünmüyorum. ama haklısın serious sam'deki minigun gerçeğe en benzeriydi (bütün ekranın altını dolduruyor ammo sayısı) :p

iyi de uçağa takılır demek elde kullanılabilen versiyonlarının olmaması demek değil ki. ben bulamadım ama neyse bakalım. askere gidince belki aşırırım depodan bir tanecik :)[hline]Death and I are old friends. Let me introduce you...
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç saat önce Fallout'taki silah yanlışları konusunda bir yazı okudum adam Minigun kullanımı hakkında bunları yazmış:

*SOB* It`s hard to say it, but this is impossible… You`ll need
at least FIVE hard truck engine accumulators to make it roll.
When Arnie whiped out everything with this stuff in
‘Terminator” and “Predator” there was a special cable, that fed
M134 Minigun (or Gatling weapon) with a huge battery. This
guns are mount-only. They were used to replace M60 machine
gun on helicopters (in Vietnam). There is no such miracles. At
least for now. Sorry. And one more thing: M134 uses 7,62, not
5mm.
Sosyal ağlarda paylaş

lafı mı olur modelini söyle yeter ki :p

hala filmin etkisinden kurtulamadım yani adam cangılda tarla alanı açtı aletle maşallah..

general electric'te yakını çalışan var mı? :p[hline]Death and I are old friends. Let me introduce you...
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
pompalı tüfekler ile ilgili bir topic açayım dedim.
ama aradığımda böyle aşmış bir topic gözüme çarptı.

diyceklerim şunlardı:

/Quake, CS gibi oyunlarda neden saçmalı pompalı tüfek kullanılmaktadır?
minigun gibi oyunlarda güçsüzleştirilmek mi istenmektedir?

zamanında haberlerde, bir adam, araba mezarlığına gidip pompalı tüfek denemişti.
Bir tekli mermi, bir de saçma kullanmıştı.
Tekli mermi kullandığında deli gibi bi zarar vermişti arabaya. Vurduğu nokta delinmiş, çevresinde geniş bir alan zarar görmüştü..
Saçmayla ateş edince, küçük küçük delikler açılmış, gene etraflarında halkalar oluşmuştu.
Sanırım birisi pompalı ile öldürülmüştü de, onu kanıtlamak istemişlerdi..

Terminator mesela, T-101, T-1000'e pompalı tüfekle vurduğunda da kocaman bir alana zarar vermişti.

Oyunlarda sıkıcı oluyor..
Saçma olunca, geniş bir alana yayılıyor.
Tamam havalı oluyor, "closest combatta adamı öldürürüm" diyor, ama az ileri gidince saçmalar dağılıp adama hiç bir zarar vermiyor.
Filmlerde normal mermi kullanılırken, oyunda, silahları dengelemek için saçmalı shotgun kullanılıyor.

Shotgun ve machine gun, oyunlarda en ezik silahtır, hatta CS'de shotgun lamer silahı denir. Çünkü oyunda beceriksiz kişiler uzaktan nokta atışı yapamaz, illa dibe girmek zorunda kalırlar. Bu yüzden de closest combatlarda shotgunlar güçlü olduğundan seçerler.
CS dedim. CS'de shotgun ve PARA eziktir. Ama AWP über silahtır, hatta riflelar süper silahlardır. Buna da silahları dengelemek denir. Quake 3'te bile vardır. "Bigger is better, but machine guns sux" tarzı bir durum görüyorum genelde.

Neyse öyle işte :)[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 11 Ağustos 2004 00:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi oyunlardaki saçma olayinin ezik kalmasinin nedeni şu , gerçek hayatta pompoalı tüfek , çoklu hedeflerde kısa- orta mesafede kullanılır ...
ve insan dediğimiz varlık acıya karşı baya bi dayaniksizdir ... şimdi 10-15 kişilik guruba 30 m den saçmalı pompa ile ateş ederseniz hepsi 1 seferde yere yığılır acı içinde ( ha adamlar 2-3m de ise ortasinda delik oluşur ) hal böyle olunca oyunlarda da saçmalı oluyo ama oyundaki adamlara sökmüo çünkü onlar waypoint mantiği ile hareketetmekteler hala[signature][hline][I'm a soldier]
These shoulder's hold up so much, they won't budge,
I'll never fall or fold up,

[I'm a soldier]
Even if my collar bone's crush or crumble,
I will never slip or stumble
Sosyal ağlarda paylaş

bi kere oyunlarda hangi silah düzgün, gerçekle aynı yapılıyor da sıra pompalıyı düzeltmeye geldi önce buna bi cevap verin.
o zaman sadece rainbow six oynarsınız..

sonracığıma minigun ı güçsüzleştirme diye bi olay söz konusu değil, sadece taşınabilir kılınıyor. :D[signature][hline]"The box, you opened it, we came..."
Sosyal ağlarda paylaş

valla cs'de gayet güzeldi özellikle otomatik shotgun haritasına göre. mesela office'de (favorim, çoğu kişi sevmez ama hem estetik hem oynanış olarak bayılırdım) bunu alır beynine binerdim milletin, bir defasında reload etmeden arka arkaya tren gibi dizilmiş üç-dört kişiyi devirmiştim yan kapıdan arkalarına geçip.. :-p

eğer pompalı domdom kurşunuyla kullanılırsa silah dengelerini berbat edeceklerini düşünüyor tasarımcılar, orası kesin. sorun şu ki sniper cinsi silahların tabanca gibi kullanılabildiği oyunlarda nişancılığı belli bir noktaya getiren kişinin başka birşeye ihtiyacı olmuyor. bu da saçma haliyle..

heh bone ne konuyu hortlatmışsın, bu sanıyorum ki benim minigun hastalığımın kamuoyuna malolduğu ilk başlıktı.. 8-)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

rainbow sixde shotgun RULZ!

hele rb:rogue spearde bi mermisi vardı böle vurunca öldürmüyodu arkaya doğru savuruyodu eğer düşmanın zırhı varsa ehe mutli playerda onu kullnamk süper zevkli,herkesin zırhı olduüundan çaat vfuruysun adamın canı azalmo ama 5 metre savruluyo ehe çok zevklidir.[signature][hline]ben-olm nooblara yazık deelmi,reskill çme lan çolouğa çocuğa,yiyosa gel ban karşı dur!

eragset(eraq)-çekerim lan,dirilmeselrmiş,kim dedi onlara oyunu bilmeden gelsinler buralar noob lara olum,nooblar lame,olm sende lamersin seni kesecem.

[Bu mesaj DoGMeaT tarafından 11 Ağustos 2004 11:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler bu arada ağır minigunların (gatling gun olarak geçenler) yaklaşık 250-350 kilo çektiğini ve kısmen mobil olanlarının ( A-10 Thunderbolt gibi) dakikada 3900 mermi attığını ve tam dolu cephanenin sadece 1200 mermi olduğunu biliyor musunuz ? :)

Misal ;

:)

[signature][hline]What we do in life,echoes in eternity.

[Bu mesaj Mathias tarafından 11 Ağustos 2004 13:41 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

cs bütün silahlarda örnek verilebilinecek bi oyun değil arcade yapısı nedeniyle kafadan vurmadığın sürece tek vuruşta öldüremezsin.diyeceksiniz zaten ayaktan vurulan adam ölmez ki, ben de dicem ki kafadan 2-3 mermide öldüğün oluyor + pompalıyı alın bi deneyin dibinden ve kafa dışında tek atışta öldürmek imkansız gibi birşey.[signature][hline]"The box, you opened it, we came..."
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...