Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

En son okuduğunuz kitap

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

ahaha yok dasaanın kitbı diyordum ben,metamorozu lisans1 de okumuştum ingilz edebiyıt dersi için, geçen gün kütüphaneden dava'yı aldım okuyaym diye...ödev,sınav,take home examd derkeennnn hopp 15 günlük sürem doldu geri vermek zorunda kaldım okuayamdan,ediyim böle akademisyenliğe...
Sosyal ağlarda paylaş

En son Dan Brown'un Deception Point'ini bitirdim.

http://www.e-reading.org.ua/illustrations/75/75398-cover.jpg

Kısaca özetlemek gerekirse kitap ABD'de başkanlık yarışının en kızgın döneminde zor durumdaki başkan ile onu başta NASA'ya ayrılan korkunç maddi fon olmak üzere her konuda zorlayan senatörün mücadelesinin, ve bu politik savaş sırasında NASA'nın mükemmel bir zamanlamayla bulduğu şoke edici özelliklere sahip bir göktaşının etrafında geçiyor, ve bu göktaşı hakkındaki gerçeği ortaya çıkartmaya çalışan bir grup insanı anlatıyor.

Konu hakkında bunun ötesinde söyleyeceğim her şey spoilera girebilecek hassasiyette olduğundan okurlara bırakıyorum. Kurgu, heyecan ve sürükleyicilik konusunda ise her şeyiyle bir Dan Brown kitabı. Tabii bu sefer Angels&Deamons ya da Da Vinci Code gibi tarihsel unsurlar yok, Digital Fortress'a biraz daha yakın.

Şu anda ise liseden sınıf arkadaşımın ilk kitabı olan "Son Masal"ı okumaktayım.

http://3.bp.blogspot.com/-X_l0BSdb48I/UJwtL_Ku7oI/AAAAAAAAAEI/Iw9wtLMRNdE/s1600/sonmas.jpg

Yazan arkadaş 17 senedir tanımama, bunun 8 senesi aynı orta okul ve lisede 4 senesi aynı üniversitede geçmesine rağmen edebi yönünü bu güne kadar pek bilmezdim. Yüksek lisansa yurtdışına gittikten sonra bir anda bu tür şeylere ilgi duymaya başladı.

Kitap konu olarak çok ilginç. İki farklı hikayeyi anlatıyor. Bir hikayede Selçuklular zamanında gerçekleşen olaylar anlatılıyor. O dönemde aynı medreseye giden Nizam-ül Mülk, Ömer Hayyam ve Hassan Sabbah arasında yapılan bir anlaşma, ve bu anlaşmanın tüm döneme etkisini anlatan bir pers efsanesi ete kemiğe bürünüyor. İkinci hikaye ise günümüzde geçiyor. Üç Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin aynı anlaşmayı tekrarlamasını, ve daha sonra üçünün yıllar geçtikçe sarpa saran kurgusal hikayesini içeriyor. İki hikaye arasındaki paralellikler ve geçişler gösteriliyor.

Konu çok iddialı, ve güzel seçilmiş. Özellikle hikayenin pers kısmında çok detaylı bir araştırma yapıldığı belli oluyor ve okuyucuya sonunu merak ettiriyor. Ancak bunun bir ilk kitap olduğu unutulmamalı, o yüzden biraz daha hoşgörüyle yaklaşılmalı. Pers kısmı yüzyıllardır anlatılarak biçimlenmiş bir senaryoya ve gerçek olaylara dayandığı için çok daha iyi kurgulanmışsa da günümüzde geçen hikayede iyi ve sürükleyici bir konuya rağmen kurgudaki bazı eksiklikler göze çarpıyor. Bunun dışında yazım dili konusunda ciddi eksiklikler var. Özellikle kitabın başlarında bunlar çok ciddi şekilde göze çarpıyor, ama kitap ilerledikçe (80. sayfadan falan sonra) yazım dilinin de gözle görülür şekilde düzeldiğini (yazarken yazarın geçirdiği gelişimi) gözleyebiliyorsunuz. Hala çok gelişim gerekli ama potansyel var gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...