Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İHH İnsani yardım gemisi Gazze yolunda. Yarın sabah -engellenmezse- varıyor.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

LuNiZ said:

abi misir da zamaninda agir dayak yedi.. hatirliyorsundur o tank muhabbetlerini adamlarin basina gelen..
http://en.wikipedia.org/wiki/Six-Day_War

normaldir diyorum ben o yuzden bu kadar tutuk davranmalarini..

evet biliyorum onları luniz de yine israil sınır açık diye kolay kolay saldıramazdı. hatta sınırı kapalı tutsalar gene tünel açıyor gazze tarafından millet, bunlar kendileri tünelleri arayıp bulup kapıyorlar. sadece onlara göz yumsalar bu kadar sıkıntı olmaz. israil onun hesabını sorabilecek değil ki.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in gözaltına aldığı 380 kişinin tamamını bugün içerisinde serbest bırakmaması durumunda ilişkileri gözden geçireceklerini söyledi. Davutoğlu, New York ve Washington temaslarının ardından Ankara Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenliyor.

İşte basın toplantısından satır başları:

- Şu ana kadar 210 vatandaşımız intikal etti.

- Tüm yolcular toplandıktan sonra uçağımız Türkiye’ye dönecek ve vatandaşlarımız ailelerine kavuşacaklardır.

- Cenazeler İstanbul'a, yaralılar Ankara'ya gelecek.

- Sadece iki vatandaşımız çok ağır yaralı oldukları ve hareketleri mümkün olmadığı için orada kalacaklar. Ancak başlarında bir doktorumuzu bırakacağız.

- BM'de Türkiye bütün talepleri kabul edilmiştir. Bu talepler gemilerin serbest bırakılması, uluslara bağımsız bir komisyonun kurulması, kesinlikle tazminat tazmin edilmesi, gazzeye blokajın kaldırılmasıydı.

- Bu akşama kadar vatandaşlarımız serbest bırakılmazsa İsrail ile tüm ilişkilerimizi gözden geçiririz.

- Ümit ederiz ki bir daha bu tür gelişmeler yaşanmaz. Doğu Akdeniz'i biz bir barış denizi haline dönüştürmek istiyoruz.

- Hiçbir ülkenin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde bir ülkenin gemisini arama yetkisi yoktur.

- Uluslararası toplum bu konuda dayanışma göstermiştir. Hepsine teşekkür ederim. BM Güvenlik Konseyi'ndeki ülkeler tek tek bana ve heyetime gelerek, başsağlığı dilemişlerdir.

- Uluslararası hukukta hiçbir ülkenin ayrıcalığı yoktur. Hiçbir ülke kendisini uluslararası hukukun üstünde göremez.

- Türk milleti bu bölgelerdeki bütün gelişmelere duyarsız kalamaz, bundan sonra da kalmayacaktır.

- Gazze'deki abluka insanlık suçudur. Sürdürülemez. Dileriz başta İsrail olmak üzere herkes Ortadoğu'da kalıcı barış için adım atar.

- Bana biraz önce intikal eden haberlere göre, İsrailli diplomat eşlerinin geri dönme talepleri olmuş. İsrailli diplomatların güvenlikleri bizim namusumuzdur. Türkiye'deki bütün diplomatları korumak bizim görevimizdir.

- Musevi vatandaşlarımız, bizim toplumumuzun asli unsurlarıdır. Onların güvenliği bizim güvenliğimizdir, mutluluğu bizim mutluğumuzdur. Musevi vatandaşlarımızın müsterih olmalarını istiyoruz.

- Üçüncü olarak İsrailli turistler bizim misafirimizdir. Vatandaşlarımızın bütün herkese gösterdikleri misafirperverliği İsrailli turistlere de göstermelerini istiyoruz.

- Şimdi bu tepkilerin yeni sükünetin almasını istiyoruz. Türk halkı tepkisini göstermiştir hüktümetiyle muhalefetiyle aydınlarıyla, askeriyle bütün dünya büyük bir dayanışma içinde olduğumuzu görmüştür. Uluslararası basında bu olaya büyük alaka göstermiştir onlara da teşekkür ediyorum.

- Uluslararası basın İsrail’le ilgili bir konuda ilk defa objektif oldu.

- Bütün vatandaşlarımız ve bütün yabancı ülkelerin vatandaşları serbest bırakılacak. Uluslar arası sularda kaçırılan insanların yargılanması sözkonusu olamaz. Buna kimsenin hakkı yoktur.

- Türk vatandaşlarının hepsinin intikal ettirilmeleri için gerekenlerin yapılmasını istedik.

- Eğer Türk vatandaşları İsrail’de yargılanmaya kalkışılsaydı biz hiyerarşık olarak İsrail yetkililer hakkında soruşturma başlatacaktık.

- Refah kapısının açılması önemli bir adımdır ancak bununla yetinmemeliyiz. Gazze'deki insanların tam bir hürriyete sahip olmaları için herşeyi yapmaya devam edeceğiz. Diğer ülkelerin de kendi çabalarını gösteriyor olmalarından büyük memnuniyet duyuyoruz.

- Ortadoğu'daki her türlü dengede Türkiye etkisini gösterecek kapasiteye sahiptir. Gazze'ye abluka kalkarsa, uluslararası komisyona yardım edilirse İsrail'le ilişkiler normalleşir ama bunun tam tersi olursa ilişkilerin normalleşmesi beklenmesin.

serbest bırakma konusunda lag olmuş sanki ama güzel
şu son giden 2 gemi içeri girerse boşalabiliriz sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam iste, gidip ucakla alıp gelicez adamlar bundan iyiside olmaz yanı.

keske diğer ülke vatandaslarınıda alıp ankaraya getirseydik, şöle hamama sokup kebab yedirip öle gönderseydik memleketlerine, daha bi havalı olurdu.

ay dayanamadım 4chan linki verecem
http://boards.4chan.org/int/res/1220319
Sosyal ağlarda paylaş

said:
İsrail’in yardım gemilerine yaptığı saldırının kınanmasını öngören deklarasyon, Meclis’te kriz yarattı. AK Parti’nin hazırlanan metne itiraz etmesi üzerine deklarasyon yayınlanamadı.

- TBMM'de grubu bulunan partiler, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısının kınanmasına yönelik bir deklarasyon hazırlamak için bir araya geldi.

Dört partiden bir temsilcinin katıldığı toplantı sonucunda ortak bir metin üzerinde mutabakata varıldı.

Ancak daha sonra parti gruplarını sunulan metine AK Parti’den itiraz geldi.

Edinilen bilgilere göre; AK Parti, son paragrafta yer alan “Meclis, hükümetin askeri ve ekonomik tedbirler almasını beklemektedir” ifadesinin metinden çıkartılması istendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, metne bu haliyle imza koymayacaklarını söyledi.

Bunun üzerine de deklarasyon yayınlanamadı.

NTV
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Genel Kurulda kabul edilen deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Büyük Millet Meclisi, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin 31 Mayıs 2010 Pazartesi sabahı, çoğunluğu Türk olan, 32 ülke vatandaşının bulunduğu insani yardım taşıyan gemi konvoyuna yaptığı ve çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan insanlık dışı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınamaktadır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir.

Bu saldırı, Birleşmiş Milletler yasasının ve uluslararası hukukun açık bir ihlalidir.

TBMM, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu olaydan dolayı İsrail'i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesini beklemektedir. Bu menfur saldırının bütün boyutlarıyla araştırılması için bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmalıdır.

İsrail Hükümeti, bu saldırı dolayısıyla resmen özür dilemeli, olayın sorumlularının yargılanarak cezalandırılmalarını sağlamalı, saldırının mağdurlarına tazminat ödemelidir.

Türkiye, İsrail'e karşı milli ve uluslararası yargı yollarına başvurmalıdır.

TBMM, Türk Hükümeti'nden, İsrail ile siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerimizi gözden geçirmesini ve gerekli etkin önlemleri almasını beklemektedir.

TBMM, bu saldırıya karşı halkımızın gösterdiği haklı tepkileri saygıyla karşılamaktadır.

TBMM, bu tepkilerin şiddete dönüşmeyeceğine ve Türkiye'deki Musevi vatandaşlarımızı incitici bir nitelik taşımayacağına inanmaktadır. İsrail Hükümeti'nin saldırgan tutumuna karşı gösterilen tepkiler, İsrail milletini hedef almamalıdır.

TBMM, her zaman olduğu gibi Filistin halkı ile dayanışma içindedir ve Gazze'ye yönelik insanlık dışı abluka ve ambargonun derhal kaldırılmasını beklemektedir.''

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata'nın imzalarının yer aldığı deklarasyon, Genel Kurulda oy birliğiyle kabul edildi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...