Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
Bugün diş dolgusu yaptım ve doktor çürüğü temizlerken bi baktım dişin temizlenen yeri hala siyah ve adam dolguyu vurmaya başladı. Bende dedim bembeyaz olması gerekimiyormu diye ve adam dedi ki: Diş derin çürüğe karşı bi savunma amaçlı mekanizma oluşturmuş ve sen onun siyah olduğuna bakma falan dedi. Varmı böyle birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Bugün diş dolgusu yaptım ve doktor çürüğü temizlerken bi baktım dişin temizlenen yeri hala siyah ve adam dolguyu vurmaya başladı. Bende dedim bembeyaz olması gerekimiyormu diye ve adam dedi ki: Diş derin çürüğe karşı bi savunma amaçlı mekanizma oluşturmuş ve sen onun siyah olduğuna bakma falan dedi. Varmı böyle birşey.

Pm de atmıştım . Doktorunun söylediği doğru. Kronik ve yavaş ilerleyen çürüklere karşı diş savunma geliştirir . İrreguler seconder , tersiyer dentin dediğimiz bir tabaka oluşur . Siyah ve sert bir doku.
Sosyal ağlarda paylaş

selam 4 sene önce felaket bir diş operasyonu geçirdim. kökten çürümüş bir dişim vardı, aynı zamanda çene cerrahı olan bir dişçi 1 saat süren bir operasyon sonucu dişimi böyle iyice kazıdı, üzerine de porselen dolgu yaptı. şimdi ben bu dişten fena korkuyorum, altındaki damakta hafif morluk var. arasıra ağrıyo. dişçiye gitmekten de fena korkuyorum kötü bişey çıkacak diye. en kötü ne olur?
Sosyal ağlarda paylaş

ampütasyon dedi.
ya aslında kökten çürümemiş de olabilir. sanırım dişi kaybetmemek için böyle kazıdı kazıdı küçük bir tepecik kaldı diş, üzerine porseleni yabıştırdı. ama baya derine inmişti belki sinir öldürmüştür yani tam hatırlamıyorum acı çekmekle meşguldum.
Sosyal ağlarda paylaş

öndeki iki tavşan dişin birinde dişin sağından yani yandan minicik bir çürük var ama durmuş durumda yıllardır. bi doktor hiç ellemeyelim dedi diğeri yandan hemencik yapılır çok minik zaten dedi. ne yapmak lazımdır? dişin mukavemetini azaltırmı? darbede falan kötü olurmu?
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

yani dişin çekilmesinden kötü bişey olmaz dimi? içi ne kadar çürümüş olursa olsun böyle içi karga leşi gibi olsa bile damakla ilgili bir tehlike olmadan dişi kökünden şak diye aldığımızda sorun halloluyor dimi? konuşma yetimi kaybetmem dimi?

Senşn durumunda daha kötü olacağını sanmıyorum . Ama ihmal edip uzun süre gitmezse. Enfekfiyon kemiğe yayılabilir. İhmal etme . Geçmiş olsun
Sosyal ağlarda paylaş

Nekro said:

limonu isirinca yada biraz soguk birseyi disleyince sanki bakir kablo isirmisim gibi oluyor sok yiyorum resmen. normal mi hocam bu.

Sensodyne f kullan. Çoğu insanda var ülkemizde diş hassasiyeti. Flor uygulaması yaptırıp rahatlayabilirsin . Ne normal ne anormal yani
Sosyal ağlarda paylaş

erdalz said:

öndeki iki tavşan dişin birinde dişin sağından yani yandan minicik bir çürük var ama durmuş durumda yıllardır. bi doktor hiç ellemeyelim dedi diğeri yandan hemencik yapılır çok minik zaten dedi. ne yapmak lazımdır? dişin mukavemetini azaltırmı? darbede falan kötü olurmu?

Bence yaptır. Durmuş çürükte olsa reaktive olabilir risk hem de görüntü kirliliği.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ya abi

7-8 yıl önce çürüğüm vardı. çekicez dediler. çektirmemek için kanal tedavisi + dolgu yaptırdım. çok da mutluydum. 6 yıl ömrü var dediler. 6 yılı geçti ama az önce sanırım ömrü bitti.

hani dişi oyup U şeklinden sonra içine dolgu koyuyorlar ya. benim o u'nun kenarları inceydi baya. sert pizza yerken bir tarafı ayrıldı. ben de kendi imkanlarımla çıkarttım o parçayı.

şimdi dolgu + bir kenar ile duruyor diş.

gg mi? :(
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

ya abi

7-8 yıl önce çürüğüm vardı. çekicez dediler. çektirmemek için kanal tedavisi + dolgu yaptırdım. çok da mutluydum. 6 yıl ömrü var dediler. 6 yılı geçti ama az önce sanırım ömrü bitti.

hani dişi oyup U şeklinden sonra içine dolgu koyuyorlar ya. benim o u'nun kenarları inceydi baya. sert pizza yerken bir tarafı ayrıldı. ben de kendi imkanlarımla çıkarttım o parçayı.

şimdi dolgu + bir kenar ile duruyor diş.

gg mi? :(

Porselen kaplama yaptirabilirsin disine agrisi sizisi yoksa. Henuz gg degil :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...