Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

*mikrofonu uzatır*

fluoride dişlere zarar veriyor (tonla paper yayınlandı bu konuda son yıllarda ama hala ignore ediliyor) ama bütün diş macunlarında var. dişçi olarak göreviniz hastalarınızın sağlını düşünmek değil mi? yoksa daha çok para kazanmak mı? insanlara günde 3 kere normal diş macunuyla dişlerini fırçalamalarını önerirken içiniz rahat mı?

http://www.youtube.com/watch?v=xnnmtw3RTHc

http://www.naturalnews.com/fluoride.html

http://www.fluoridealert.org/health/

http://www.second-opinions.co.uk/fluorideharm.html
Sosyal ağlarda paylaş

Kuvvetle muhtemel ki bi wot gelicek, saat de geç, anlatım falan kötü olacak. en azından ilgili arkadaş okusun lütfen
1-) Dişçi değil diş hekimi :P
İnternette söylenen her şeye bu kadar inanmayın, medya bu kadar kolay manüple etmesin sizleri. Elbetteki insanların sağlığı paradan önce geliyor ve biz bu yüzden diş fırçalayın diyoruz. Bilmiyorum bilimsel makaleler ile ne kadar içli dışlı birisin ama bir çok makalenin güvenilirliğini türlü türlü tartışız eğer bahsettiğin paperlardan bi kaç tane yollarsan. ve daha rahat cevap verebilirim.
evet florozis denen bir şey var, bu gerçek. çocuklukta sisteme belli bir miktar florun düzenli alınmasıyla ortaya çıkıyor ve şiddeti, alınan flor dozuna olduğu kadar, florun alındığı dönemde hangi dişlerin gelişim evresinde olduğuna
bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.. ancak şu kadarını söyliyim; diş hekimleri tarafından uygulanan flor tedavileri, bazı çürük aktif çocuklara verilen flor tabletleri(evet uluslararası onaylı tabletleri bile var çocuklar için), çocuklar için önerilen çocuk diş macunları aptallık derecesinde doz aşacak şekilde kullanılmadıkça florozise neden olmaz.
bölgesel olarak içme ve kullanma suyunda fazla flor bulunması, bahsettiğim tabletlerin aşırı alınması, diş macununun yenmesi, flor preparatlarının içilmesi florozise neden olabilir evet. o kullandığın diş macunlarına bak, genelinde 1450ppm yazar. bu değer de zaten kafalarına göre konulmaz, zararlı olabileceği doza göre araştırmalarla belirlenmiştir.kaldı ki diş fırçalarkenki flor, sadece sen ağzını çalkalayana kadar, dişlerinle temas ettiği sürece, etki eder. topikal bir etkisi vardır yani.
sonra da kısaca geleyim florun yararına.dişin yapısındaki hidroksiapatit kristallerinin yapısında değişikliğe sebep olup florapatit kristallerine döndürür.florapatit kristalleri de hem bakteriyel tutulumu zorlaştırır, hem de mevcut asidik ortama daha dayanıklıdır, kısaca dişlerde adamantium etkisi yapar :)

kısaca; evet abi doğru şekilde ve doğru zamanlarda diş fırçalamak çürükle savaşmada, ağız hijyeninin korunmasında en büyük silah. kime inanıp ne yapacağınız size kalmış :)

@emanet; videoyu sonradan izledim, tüm gerekli bilgiyi 0:23-0:37 arası veriyormuş zaten.lol
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Red said:

ben diş taşı temizlettim 110 liraya
dişlerim bembeyaz diye geziyordum meğer diş taşı basmış sdf
sigara içmediğim için nasılsa dişlerim beyaz diye az fırçalıyordum.yapmamak lazımmış

İlk kez temizlettiysen haberin olsun artık sürekli yaptırmak zorundasın bu işlemi, diş taşları temizlenirken dişin üstündeki kaygan tabakayı da alıyorlar, o yüzden ondan sonra hep temizletiliyor.

hakkaten iyi yemişler seni sdfs

dişçi bana iyi fırçalarsan bi daha gelme ulan ayı dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili Jaffa,

2 haftaya yeni bir diş hekimine gidicem, gitmeden bi ön bilgi alayım dedim senden. Yanlış birşey yazarsam affola.
Sıkıntı olan bölge üst taraf, iki köpek dişi arasında kalan dişler. 4 tane yani. Eski dişcim sağolsun, (bana göre sol taraf) 2 diş arası kötü bir beyaz dolgu uygulaması var ve artık göze çok batıyor + kırılmaya, uygulanan dişide tekrar çürütmeye başladı. Ayrıca bu dörtlünün diş etiyle birleştiği noktalarda böyle hafif çukurlaşmalar fln var. Hassasiyet zirve yani.
Sormak istediğim en sağlıklı, uzun ömürlü ve doğal görünen uygulama nedir bu bölge için? Porselen? Implant? Şimdi karşıdaki insan direk öndeki dişleri göreceği için kesinlikle sırıtmaması, yan taraflarıyla uyumlu olması gerekiyor. Tavsiyelerini ve tahmini bir maliyet alabilir miyim senden?

Ayrıca bende senelerce en ufak bir diş problemi çekmedim, ama gel gör ki bir anda bütün sistem çöktü. Kısa zamanda baya bir çürüme ve problem yaşadım, halen yaşıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

implant olmaz tabi ki. implant çekilen eksik dişlerin yerine yapılır. ön dişlerin ağzında olduğu için ön 4 dişine porselen veya zirkonyum kaplama yaptırabilirsin. En doğalı ve en kalitelisi zirkonyumdur. ama porselene göre tabii ki daha pahalı tanesini ben 400 e yapıyorum ama çok değişken bizim meslekte fiyatlar =) şimdiden geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

benim 20liklerimde hiç sorun olmadığı halde bi kontrole gittim. sağ üstteki çıkmıştı, sol üstteki çıkmaktaydı, alttaki ikisinden daha ses seda yok. bi röntgen çektiler hepsinin çekilmesi lazım dediler o gün sağ üsttekini çekiverdi doktor, randevu verdi sonra 6 şubata diğerlerinden biri için hangisi bilmiyorum. sizce üni hastanesindeki doktor dur şunu gelmişken çekiverelim modunda mı çekmiştir, yoksa 20likler ağrısız sızısız çıkıp sonradan sonradan da patlak verebiliyor mu? bir de çürüklerim ve diş taşlarım varmış, onlar için de 20si civarına randevu verdiler, diş taşı ve çürük tedavisi için ısparta üniversite hastanesine güveneyim mi özele mi gideyim?
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle geçmiş olsun. 20 lik dişlerin muhtemelen önündeki 2. azı dişlerine zarar verebilcek konumda olduğu için veya ilerde abse yapması muhtemel olduğu için çekilmiştir. ben de kendi 20 liklerimi ağrı sızı yokken bahsettiğim nedenlerden dolayı çektirdim örneğin. 'gelmişken alalım şunun 20 liklerini' şeklinde birşey olduğunu sanmıyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

hea teşekkürler, öyle apandisit diye ameliyata alıp apandisit olmadığı halde açmışken alalım modu vardır ya doktorların, o tarz bişeye kurban gitmemişimdir demi diye kuşkudayım da sürekli :D neyse ya herhalde ilerde sorun çıkartır diye almışlardır benimkini de, bu dümdüz çektikleri diş hiç sorun çıkarmadı şişlik falan yapmadı ilaç kullanmadım da, diğer gömülü olanları çektiklerinde ne tarz bi hafta geçiricem? bişey yiyemediğim ağzımın yüzümün şiş olduğu günler beklemiyor demi beni? iltihapsız falan ya hani belki hızlıca geçer diye umuyorum ama hiçbir bilgim yok :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...