Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İdam Şart Mı?

sg-1

Öne çıkan mesajlar

İdamın avantajları:
Hiç zannettiğiniz kadar olmasa da hapisten daha caydırıcı gene de.
Masrafsız.

İdamın dezavantajları:
İnsan haklarına aykırı, sonuçta ne yapmış olursa olsun bir başka insan o da.
Eğer idam ettiğiniz kişi gerçekte suçlu değilse geri dönüşü yok.

Bu faktörlere göre her ülke hangisine önem veriyorsa ona göre bir karar verip idam cezası uyguluyor/uygulamıyor. Ama gerçekten zannettiğiniz caydırıcılıkta değil. Arabistan'da el kesiyorlar da hırsızlık mı yok oldu?

Ayrıca ben söyleyeyim peşin peşin, hadım etmeyi geçtim belden aşağılarını komple alsanız bile tecavüzü engelleyemezsiniz mesela. O işler keşke kolay olsa o kadar. Gerçekten caydıracak olsa insan hakları bu şekilde mi gelişirdi? Kanıksardık tecavüzcünün hadım edilmesini ki biri iftira atsa onun da geri dönüşü yok mesela.

Three strikes benzeri uygulamalar ufak ufak bize de geliyor merak etmeyin. Eskiden "suçluları içeri atalım, orada rehabilite edelim, topluma kazandıralım" kafası vardı, hala da bunun son demleri var ama Amerika bıraktı mesela bu kafayı. Gene "suçluları içeri atalım, topluma bulaşmasınlar, çürüsünler" kafasına dönüş var.

Türkiye'de zaten suçluların çok çok az bir kısmı içerde, içerdekilerin çoğu gariban hatta öyle söyleyeyim (gördüm ordan biliyorum). Kaldı ki içerdekilerin %70'i çıktıktan sonraki ilk 3 sene içinde aynen geri giriyor içeri, göründüğünden çok daha derin mevzular yani eheh.

Ha three strikes benzeri bir uygulamanın kocaman bir dezavantajı var, o da şudur ki bunu getirdiniz mi hükümlü sayısı kat kat artıyor bu bir (çıkış azalıyor, giriş artıyor çünkü), ikincisi içerdeki bir mahpusun bize aylık masrafı bin türk lirası. Oradan çarpın hesaplayın artık ne kadar bir cezaevinin aylığı. İçeri atınca insan haklarına uygun asgari şartlarda bakmak ta gerekiyor çünkü, öyle faktörler de var.

ABD özel sektöre falan verdi cezaevlerini bildiğim kadarıyla, onların da belini kırıyor masrafı.

Kısacası idam mevzusu tercih meselesi, zannedildiği kadar işlevsel olmadığı için bence olmaması daha iyi.

Three strikes ABD'nin uyguladığı bir cezalandırma şekli, 3. kez suç işlersen ve hüküm verilirse dandik 3-5 aylık bir suç bile olsa epik bir ceza kitliyorlar, müebbet genelde. ABD'deki cezaevlerinin yanında bizimkilerin cennet kaldığını da söyleyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

idam cezası en ağır cezalardan biri olduğu için her önnüe gelene verilmemesi gerekn bir ceza.. mesela adam gündüz gözüyle gittiokul taradı bir sürü çocuğu katletti.. bu adam rehabilite edilebilir mi? bu adam ceza evinde çürütülür mü?

suçu görgü tanıklarıyla ispatlanmış insanlara vemek lazım.. ha iftira atabilri insanlr doğuda mesela töre cinayetleri vs ona göre ayar çekmek gerekiyor

ama gidip 15 kişiyi boğazlayan, insanların olduğu bir yere el bombası atan adam da müebbet almasın lütfen..
Sosyal ağlarda paylaş

Kusura bakmayın ama 3 yaşında çocuğa önce tecavüz edip, sonra başına taşla vurarak öldüren bir hayvanın katledilmesi gerekir.

İnsan haklarına aykırı falan çok saçma kaçıyor.

Vatan hainliğinden idam çok ekstrem olaylarda kullanılmalı. Savaş zamanı capheden bilgi sızdırıp askerlerin ölmesine sebep olma vs.
Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...
BBP idam cezası geri gelsin diye imza toplayacağız, referanduma götürülüp karar verilsin demiş.

Şu kayseride tecavüz edilip öldürülen 3 çocukla sultanbeylide üvey annesi ve ninesi tarafından öldürülüp parçalanan çocuk hikayelerinden sonra oluşan sinir bozukluğuyla ben de pek soğuk değilim doğrusunu söylemek gerekirse.
Sosyal ağlarda paylaş

Amaç insanları başkalarının canını yakmaktan caydırmak sa, idam lada olur, uzun süreli ağır cezaevi koşulları ilede olur. Dolayısıyla idam şart değil ama bari insanlar suç işlediklerine pişman olsalar bu ülkede. O da yok. Gidip birini ayaklarından vurup 6 ay sonra dışarda dolaşmak çoğu kendini bilmez için gurur kaynağı oluyor..
Sosyal ağlarda paylaş

Ya benim korkum o ki, işler iyice çığırından çıkıp ortalık kan gölüne döndüğünde en ağır şekilde idam ve diğer caydırıcı cezalar apar topar geri getirilecek bu ülkeye. Peki bu süreçte ne kadar masum insan hayatını kaybedecek ! Belki bu şuan forum üyelerinden A isimli şahıs bu vahşetin mağduru olacak. Peki bu A isimli şahsın yaşama hakkı yokmu ? O insan değilmi? İnsan hakları güçlünün korunması demek mi oluyor !!!
Sosyal ağlarda paylaş

Abi mahkumun hakalarını ölümüne bir ihtimam ve hassasiyetle inceliyoruz da,

Cezalar caydırıcı olmadığı için ölen binlerce masum insan (ve çocuk) ne olacak? Onlar da ölmedi mi? Hem de idam edilecek birinden yüzlerce kat daha vahşice ve acı çekerek ölmediler mi?

Bence idam cezası yokken kasten işlenen bir suç sebebiyle ölen insan sayısı >(büyüktür) İdam cezası varken kasten işlenen bir suç sebebiyle ölen insan sayısı.
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_ said:

bazı suçlar var ki idam gayet de az bence.başlarım insan haklarına afedersiniz, sağlıklıysa yatırıcan masaya, alıcan organ morgan trasnplantasyon için, sonra da kadavra olarak fakültelere vericen.ölüsü bi işe yarasın bari

afedersin ama o adamlardan gelecek hayır varsın gelmesin
hiç gerek yok
atacaksın alevlerin içinde ızgara olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece idamla ilgili değil abi genel olarak verilecek tüm hükümlerin kesin ispatı gerekir (gerçi ceza hukukunda hakimin genişçe bir takdir yetkisi var çünkü gerçek hayatta çok bariz bir şeyi illa kesin delillerle ispat edemeyebilirsin). O ayrı bir sorun bence. Şu an tartışılan tüm şartları eksiksiz gerçekleştiğinde idam (konsept olarak) olmalı mı sorusu.
Sosyal ağlarda paylaş

şu anki sistem içinde düşünürsek kesinlikle karşıyım.

bir kere çoğu hüküm kesin olarak bulunan delillerden dolayı verilmiyor. abd de bile yüzlerce kişi dna testinden dolayı serbest bırakıldığını görünce, Türkiye'de işler daha da garip bir hal alır.

Biliyorsunuz ki 100lerce kişiyi kesip evin altına gömenler dışarı çıkıyor, ekmek çalanlar yıllar yatıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...