Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crytek foresees 'the end of free game demos'

Kaede

Öne çıkan mesajlar

said:

“Also, given the time pressures in making a demo – in fact given the time pressure of making a quality demo – I think it all becomes really difficult to work with, and I think we’ll see less and less of them in the future.”

Katıldığım tek yer bu, asıl dertleri de bu bence. EA parayla satsın nasıl olsa kimse almaz biz de bu bahaneyle demo çıkartmaktan kurtuluruz demeye getiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bırakınız yapsınlar, bırakınız batsınlar.

cevat yerli'nin de bu kadar vizyonsuz bir beyanda bulunmasına üzüldüm doğrusu. geleceğin steam gibi ucuz ve üretim harici masrafları minimize edilmiş oyun satışı olduğunu farketmek yerine sinekten yağ çıkarmaya çalışılacağını düşünmesi büyük öngörü yoksunluğu olmuş.

oyuncu dandini demoları indirmek, kurmak ve oynamak için zaman ve efor harcamaya tenezzül edecek mi diye düşünmeleri gerekir esas, para vermek bir yana dursun.
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

ya açıklama yapmışlardı zaten ücretsiz demolara ellemeyecekler, isteyenler premium demo tarzında bir şey satın alacak ve oyunun çeyreği üçte birini falan oynayabilecekler 10-15$'a. pazardaki satış çeşitlerini arttırıyorlar kötü bir yanı yok.

şu gayet mantıklı abi. isteyen alsın oynasın premium demosunu. para vermek istemeyen de videosunu izlesin vs.

aslında premium demo tarzı bişey alan kişiye gerçek oyunu satın alırken indirim falan tarzı bi kıyak yapsalar, iki tarafında daha çok işine gelir sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

razzRaziel said:

ya açıklama yapmışlardı zaten ücretsiz demolara ellemeyecekler, isteyenler premium demo tarzında bir şey satın alacak ve oyunun çeyreği üçte birini falan oynayabilecekler 10-15$'a. pazardaki satış çeşitlerini arttırıyorlar kötü bir yanı yok.

şu gayet mantıklı abi. isteyen alsın oynasın premium demosunu. para vermek istemeyen de videosunu izlesin vs.

aslında premium demo tarzı bişey alan kişiye gerçek oyunu satın alırken indirim falan tarzı bi kıyak yapsalar, iki tarafında daha çok işine gelir sanki.

Oyunun 3'te 1'i için 15 dolar verdim diyelim. Oyun da 45 dolar. Ben o oyunu 30 dolar daha verip tam moda geçiremezsem ve full oyun için 45 dolar vermem gerekirse bu soygun olur.

Ha ayrıca hakkaten oyun demolarının trailerlardan pek bir farkı yok, sadece ayıp olur şöyle bir şey yaparlarsa. PC oyunculuğunu öldürmek için bir komple var, çok net. :D
Sosyal ağlarda paylaş

blazkowicz said:

zerre mantıklı değil.

filmlerin trailerini izletirken para mı istiyorlar sizden?

bununla ne alakası var? oyunun trailer'ını git izle ücretsiz, demosunu çek oyna ücretsiz. ha premium demosunu çek daha uzun demosunu 10$'a oyna.

bunun adını PDLC koydular zaten. tam sürümü satın alırken fiyattan düşerler o kadar eşşek değillerdir. bir de sadece pc için değil tüm platformlara çıkartırlar pc'ye özel olmasının bir anlamı yok.

pazardaki çeşitliliği arttırıyorlar sadece. ama korktukları bir nokta var o da PDLC alanların oyundan sıkılıp tam sürümü almak istememeleri ihtimali.
Sosyal ağlarda paylaş

oyunun bir "beleş" demosunu, bir de "paralı premium" demosunu çıkarıcağını hiç zannetmiyorum herhangi bir firmanın

dedicated server olmaması
patent ödenmemesine rağmen pc oyunlarının konsol fiyatına çekilmesi
oyun içinden content çıkartılıp "dlc" diye satılması
oyunu oynıyabilmek için sürekli internete bağlı kalmak
bakalım daha neler görücez
Sosyal ağlarda paylaş

hehe nelerle uraşıolar allam ya
yapın adam gibi oyun alalım kardeşim
yaptınız da almadık mı yani. Mal mal oyunlar çıkarıyonuz, 2-3 bişi ekleyip geri kalan herşeyi bizim hayalgücüne bırakıyorusunuz ( keyif aldığım oyunlarda bile kendimden bişi katmadıkça olmuyor - blizz, black isle hariç -)
ondan sora eeeöööee
demo olmadan işte amaç kısadan boktan boktan oyun yapıp voleyı vurmak
nasolsa oyun dergileri 5 para etmez yazılar yazıyor
nasolsa heryer reklam
nasolsa geri kalan herşey manipule ediliyor
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

oyunun bir "beleş" demosunu, bir de "paralı premium" demosunu çıkarıcağını hiç zannetmiyorum herhangi bir firmanın

patent ödenmemesine rağmen pc oyunlarının konsol fiyatına çekilmesi

böyle diyip de piyasaya sürülen oyunun demosunu çıkartmazlarsa o firmanın yavşaklığı olur zaten, evet. 10$ gibi bir ücret eklenen pc oyunları da yine firmaların adiliği.
Sosyal ağlarda paylaş

ha tabi olaya sirf para boyutundan bakmamak lazim

oyun piyasasi artik hype ustune calisiyor, bir oyun artik daha piyasaya cikmadan ayalr ocne tuketilmeye basliyor, firmalar hype icin abarttikca abartiyorlar, oyun yapim sureleri 2-4 yil arasinda seyrediyor, single player content git gide dahada azaliyor

demolar bu duzende isin tuzu biberi oluyor, eskiden daha cok oyun dergileri ile verilirdi bu demolar, hype filan bole suyu cikmadigindan, youtube u gectim kimsede dogru duzgun internet olmadigindan bir oyunu almadan once en buyuk kriter demo idi

simdi ise daha oyun cikmadan her haltini biliyoruz, demolara pekte gerek kalmadi yani su duzende

ustune firmalar demoya para ahrciyorlar, ustune internetten dagitimda beles degil ozellikle bole abarti grafik kasan oyunlarin demolarida kocaman oluyor, onun bandwithinede para evriyorlar ama hersyeden onemlisi

demolar hype killer, adamalrin senelerce balaldnira ballandira anlattigi seylerin yalan oldugunu cat diye goruyorsun, inceleme yapan yazarlar gibi satin alip vasat oyuna SUPER LAN ALMALISIN YOKSA SALAKSIN imaji veremiyorlar demo ile

firma tarafindan kandirilip, basin atrafindan gaza geitrilip oyuna parayi verdikten sonra "bu muydu lan devriminiz?" dedigimiz bir donem, tabiki demo cikarmak islerine gelmez

cevat yerli okuzluk yapmis ama, hic yorum yapmamasi lazimdi bu konuda zaten cogu insanin kavradigi bri konu bu, salak gibi cenesini tutamayip aggro cekmis

adam gibi oyun yapip ismi duyulmamiz firmalarin oyuncuya hitap edip kendini tanitabilmesi icin vardir demo

copadam cizip yuzyilin en kotu oyununu yapsa bile hype ile 1 milyon satisi garantiliyen adamin isine gelmiyor tabi
Sosyal ağlarda paylaş

darksiders cillop gibi hiçbirşeyini kısmadan ilk dungeonı demo olarak sunuyor. 1.5 saat civarı gameplay. hiç te hype öldürmüyor

gow3 oyunun nerdeyse alpha grafikli halini korkmadan cayır cayır sunabiliyor demo olarak ki o kadar devasa hype yapılan bir oyun

sadece viktorun dediği gibi hypelayıp çöp oyun çıkaran EA, ubi gibi dandirik firmaların işine gelmiyor bu iş
Sosyal ağlarda paylaş

sadece oyun nasılmış olmuş mu diye değil benim sistemimde nasıl çalışacak diye denemek isteyenler açısından da süper bir yöntem ama. bir de nasıl bir performans vereceğini de görmek için.

ha diceksin firmanın min gereksinimlerine bak ya da web sitelerinde test et. baksam hepsine çalıştırmaz diyecek sistem eski olduğundan ama hepsi full çalışıyor hala.
Sosyal ağlarda paylaş

Demolar gayet iyi şeylerdir, çoğunlukla gereklidir. Gerçi ben sadece sistem gereksinimi konusunda kullanıyorum. Onun dışında güvendiğim firmaların oyunlarını orjinal alıyorum. EA oyunlarını falan korsan ediniorum ve hiç de suçlu hissetmiyorum. Öyle oyunlara böyle muamele yani. Paraya para demiyorlar, düzgün oyun yapan dirmaları satın alıp kapatıyorlar, o kadar hype yapıyorlar, o zaman adam gibi oyun yapacaklar. Yoksa rahaat rahat edinirim korsan oynarım.

Elimde olsa EA binasını falan bombalarım zaten. Ne kadar leş bir firmadır
Sosyal ağlarda paylaş

belliydi boyle bir sey yapacaklari. son zamanlarda DLC geyigine resmen oyunun icerisinde olmasi gereken seyleri bile parayla satiyolardi. hani oyunun cikisindan 2-3 ay sonra bi DLC cikarirsin ufak bisi, sonra iki uc ayda bir devam ettirirsin. ama oyun piyasaya cikar cikmaz yaninda DLC satmak, gold member zihniyetiylen ayni seydir bana gore. yakinda da demolari oyle bir hale getirirlerki, ucuz olanlarinda anca 2 dakika bile olmadan biter, buy premium now! yazisi cikar.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır anlamadığım, sanki herkes orijinal oyun alıyorda rapidshare ve torrent sinek avlıyor. Herkes oyunları kırıp internetten çekip bu kadar tepkiyi neye koyuyor? Paralı demo olsa ne olacak, size koyar mı? Çekersin torrentten kırıp. Gören de orijinal oyundan vazgeçmeyen tek ülkeyiz zannedecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten bok gibi para kazanıp oyunları maliyetlerine göre astronomik fiyatlara saıyorlar, üstüne gelip bir de böyle oyunla aynı anda çıkan dlc'lerdir, paralı dmeolardır yada işte süreli nete bağlı kalma zorunluluğu gibi iğrenç yöntemlerle daha fazla kazanmaya çaışıyorlar. Sorun bu.

Ayrıca orjinal oyun alan herkesin itiraz etme hakkı var, ülkenin geneli almıyor diye alanlar neden sussun ki?
Sosyal ağlarda paylaş

helal et yiyen.. pardon, helal oyun oynayan vatandaş için evet son derece önemli demo. psp'de tonla demo yüklü, demosunu oynatmayan oyunu %99 bana hitap etse bile kılı kırk yarıp almaya karar veriyorum. almayı düşünmeyeceğim oyunlar iyi bir demo ile ikna edebiliyor oysa ki.
Sosyal ağlarda paylaş

ps3 oyunu pc oyunun 2 kati filan degil lol

asagi yukari ayni disarda oyun fiyatlari

sunu anlamiyorsunuz, herifler her durumda haksiz ama saniyorsunuzki bole demo yu cekip cikarip siteye koyuyorlar sonra insanalr cekiyro filan

ole basit degil, 2gb bir demo icin deli gibi bandwith masrafi yapiyorlar ki hype yuzunden herkes abaninca baya para kaybediyorlar

psn ile live in altyapisi sony ve microsoftun, MS firmalardan live de yayinlanan seyler icin para almiyordu en son, PSN de ise sony nin birinci el dagittigi oyunlar haric catir catir bandwith parasi aliyor demolardan, genede bir firmanin bagimsiz demo yayinlamasi kadar masrafli degil bu

simdi atiyorum gene teknoloji demosundan ibaret crysis 2 cikicak

3-4gb bi demo hazirlanicak buna
bunun masraflari var, ustune hype dan oyunu merak eden adam gidip oyun almak yerine demoyu ckeip bakicak gene birsey yok ole ahim sahim abartildigi kadar az oyalanip silicek al sana hem musteri hem emek hem para kaybi

PSN dede oyle her oyunun demosu bulunmuyor, sony nin demolar konusundada soz hakki vardi oyun yapim surecinden once imzalanan sozlesmelerden ama tam detaylarini bilmiyorum

gene oyun calisicakmi bahanesini benchmarklarla cozdu hype ci firmalar (ea ozellikle), oyun cikmadan once demo gibin bir programcik cikartip hem oyun icerigini risk etmeden hype yapiyorlar (dragon age character creator, spore character creator, sim creator, fable bilmemne minigame falanda filan) hemde bu programlar oyuna kiaysla daha ufak oldugu icin ciddi bandwith ucretleri odenmiyor filmler icin trailer ne ise o kivamda oluyor

korsan korsan diyoruzda su anda ikinci ele korsandan daha cok kafayi yormus durumda oyun firmalari

netten dagitimi yayginalstirmaya kasmalarinin, oyunlari parca parca cikarip DLC ile zaman icinde takviyeye kacmalarinin nedeni bu su anda, EA nin meshur "Project Ten Dollar" i

misal mass effect 2 yi yurt disinda adam orjinal aliyor, oyniyor bitiriyor gidip gamestop a veriyor, sonra baska adam aliyor ojinal talep eden ancak tam fiyati vermek istemeyenler arasinda tek kopya dolasiyor, firma bir oyun parasi kazanip 2 oyun aprasi kaybediyor, oyun icerigindne DLC ile kismalarinin bir sebebide bu, kalici musteri disinda tam oyun cikarmak istemiyor EA ama bir nuamrali magdurda gene kalici musterileri oluyor

sony PSP go ile medya kullanmiyan bir model denedi ama cok kotu ellerinde patladi, ancak mevcut psp lerle alternatifi var

yarin kotik gidip MW3 u sadece netten satiyoruz derse insanlar itiraz etmeden hemen abanicak, bunun basarisini goren diger cakallar buyuk oyunlari disk versiyon olarak cikarmama karari alicak asil gorun ondan sonra ne kiyamet kopucak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...