Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization V

tunch

Öne çıkan mesajlar

ya ben bu oyunda başlarda çok güzel fark atıyorum adamlara ama 1500 AC civarında bir bakıyorum eskiden aramızda 200 puan fark olan dandik uygarlık beni geçmiş.şehir sayısını fazla arttıramadığımdan oluyor.1700 AC civarı 6 şehrim vardı mesela adama bakıyorum 20 tane şehre hükmediyor.bende 20 şehir olsa happiness -100 e düşer

bir taktiği var mı bunun
Sosyal ağlarda paylaş

daha once hic civ oynamadim turn based'den hoslanmadigim icin ama baya iyiymis bu ya

prince zorluk seviyesinde oynadim bi iki el

ilk basta ingiltere'yi sectim sadece 3 sehir kurdum, hic invasion, city state friendship falan kasmadim, ekonomi abandim ama 2050'de kimse kazanamadi (yine ben kazandim ama puan farkiyla)

sonra rusya'yi sectim agresif takildim butun kitayi ele gecirdim, diger kita roma hakimiyetine girdi ama bu sefer uzaya mekik cikardim ve kazandim

agresif olmadan nasil kazanabilirim? yani expansionsiz, digerlerine dalmadan falan

bi de prince cok kolay geldi bana cunku daha once hic civ oynamadim ama hep kazandim yani

bi ara 4 kisi savas acti bana ma puskurttum hep

diger zorluk seviyeleri nasil?
Sosyal ağlarda paylaş

tomkat said:

ama bu sefer uzaya mekik cikardim ve kazandim

agresif olmadan nasil kazanabilirim? yani expansionsiz, digerlerine dalmadan falan

e yazmışsın işte, science victory ile kazanmışsın mesela orda
bi de cultural victory var
bi de diplomatic victory var, anladığım kadarıyla en az 10 kişi yapılan oylamada "çok baba heriftir" diyerek sana oy verirse kazanıyorsun yine
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

tomkat said:

ama bu sefer uzaya mekik cikardim ve kazandim

e yazmışsın işte, science victory ile kazanmışsın mesela orda
bi de cultural victory var
bi de diplomatic victory var, anladığım kadarıyla en az 10 kişi yapılan oylamada "çok baba heriftir" diyerek sana oy verirse kazanıyorsun yine

ya tamam da o megigi cikartmak icin o kadar production savasla ele gecirdigim yerler sayesinde geldi

amerika, isvec ve fransa'yi haritadan sildim onu yapmak icin

ben savasmadan kazanmak istiyorum

bi de kultur puanlari cok az geliyo bana ya

oyun bitti daha 3 policy tree'i anca adoptladim
Sosyal ağlarda paylaş

yok olmazdi o dedigin

beni tundra icinde verimsiz topraklarda baslatti oyun, expansion sartti

ilk 30 turn aclik sinirinda gezdi moskova

bi de ne kadar happiness gerekiyo verimli calismasi icin ordunun ve halkin?

benim hep 10-20 civardindaydi butun kitayi ele gecirdigim icin

yani ekside olmasin da 1 bile olsa iyi mi yoksa extra happiness mi kascam 60-70 gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Darklight1903 said:

ele gecirdigin sehirler cok onemli yerlerde degilse, farkli luxury resource'lar yoksa sinirlarinda direkt yik sehri. ama durum tam tersiyse, puppet yap. sadece baskentleri kendi kontrolune al. dusen mutsuzlugu bayagi toparlarsin boyle.

ha

ben hepsini annexledim sonra parayla courthouse diktim

10 sehir falan annexledim gecen el
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

-10 happiness a kadar production hızına etki yok 0 hapiness a kadar da growth rate e etkisi yok + happiness sadece golden age e girmeyi saglıyo bi de eger policy aldıysan culture a etki ediyo.

tahmin etmistim de benim anlamadigim olay bende 15 happiness varken ordan bi popup cikti HALK COK MUTSUZ dedi ikide bir ben de sandim 90-100 happiness gerekiyo diye
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi bi de seyi konusmak lazım yani her civ i actıgında ben soyle kazanacagım diyerek kazanamıyorsun. start noktan ırkın etrafındaki ırklara gore oyun sistematiginin degismesi gerekiyo. mesela yanında roma, greece ya da montezuma varken hic asker basmadan oturursan turn 40-50 aralıgında dow u yiyosun. eger jungle a yakın degilsen full + full science giderken yavaslıyosun. universitylerden gerekli bonusları almamıs oluyosun. research agreement yapıcak dostlara ihtiyacın var. pc birbiri ile yapıyo. vs vs.

yani ben bu civ i aldım ve science victory alabilmek icin milletle savastım cok sıg bi sebepleme basladıgın sehri goster digerlerini goster ne bileyim bi suru degisken var oyunda onları anlat ona gore abi sunu yap falan diyelim.

Ben de culture victory alamıyodum hep science victory daha hızlı geliyo diyodum hatta culture icin savasmıycam dedim. mısır aldım wonder spam yapıyım ve stonehedge ile din i kullarak culture zorliyim dedim. bi komsum roma bi komsum montezuma cıktı. neyse dedim trade yaptım falan kankayız dedim rahatım savas cıkmaz bi sure bi baktım 8 9 kisiyle roma geliyo turn 45-50 falan. tum planı kenara attım sehri savundum saldırdım romayı yıktım baskent dısındakileri puppetladım(puppetlayınca culture a etkisi yok galiba emin olamadım) ordan devam ettim culture a. ve 1945 civarında culture victory mi aldım.

hea ama culture victory i almamı ne sagladı. dinimi takip eden 5 pop basına + culture veren sey vardı ve 43 sehir benim dinimi takip ediyodu. tum maritime city stateleri parayla satın almıstım(hatta bu yuzden greece savas actı direk) happiness bonusları culture veriyodu falan filan. yani science kazancam ya da culture kazancam diyince oyunun geri kalan kısımlarını salamıyosun. mesela ilk pisa ve louvre u yapmak cok onemli. her great artist i almak cok onemli improvement ı dandik yerlere landmark basmak cok onemli. onun bonusu almak cok onemli. vs vs diye gder yani bu.

oyunda civler sadece puanda onde oldugun icin bile seni sevmeyebiliyor. savas acabiliyor. kazanıcagını farkedip o yuzden savas acabiliyor. utopia projectin bitmesine 5 turn kala 2 3 civ savas acmıstı bana mesela. yıllarca kankalıgımızı korumamıza ragmen.

neyse cok uzun oldu yine
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...