Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Stronghold Kingdoms

Kanuni

Öne çıkan mesajlar

Nefr said:

var

iste o bildigin strongholdu mmo yapmislar, ufak bir client indiriyorsun, browser based seklinde oynuyorsun. hatirlayan varsa eski lords of the realm ekibinden de birileri var kadroda galiba, ona benzer ufak tefek degisiklikler var hem ekonomi hem de combatta

yani neredeyse strongholdun aynisi village yonetimi falan. savas yok ama. yani var da, sen formasyon belirleyip yolluyorsun, karsi taraf formasyonunu olusturup bekliyor, savas ai, mudahale edemiyorsun ama izleyebiliyorsun istedigin zaman

guzel gibi. verin bana bir alpha accu, yazayim guide ve tanitim =P

abiiii bende istiyorum.... inv. pls
Sosyal ağlarda paylaş

Dımdızlak kalan arkadaşlar için köyünüzü "Settings/Abandone" ederseniz, temiz bir sayfa açabilir veya "Convert" ederek aynı köyü resetleyebilirsiniz.

Yeni başlayacaklar için hazırladığım rehberi paylaşmak isterim.

KURULUM
Köy seçimini yaparken aceleci davranmayın. Özellikle bir arkadaşınız varsa profilinizden onun ismini girerek yakınındaki bir köye yerleşebilir, dünya üzerinden boş olan bir köyü (özellikle arkadaşınıza yakın olan) seçebilir veyahut olurda yerinizi beyenmezseniz tekrardan başka boş bir köy için profilinizden değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

Oyun Travian veya Klansavaşları gibi kolay değil bu sebepten çevrenizde o kadar çok savaş göremeyeceksiniz ve en iyilerin bile en fazla 2 - 3 köyü olduğunu varsayarsak, köyünüzün ele geçirilmesi çok da basit bir olay olmadığını anlayabilirsiniz.

BAŞLANGIÇ
Başlangıç olarak 2 ev yeterlidir. Klasik stronghold mantığını fazla irdelemeyin çünkü yaptığınız bir yapıyı ikinci defa yaptığınızda yaklaşık iki katı kaynak ve süre istiyor. Sürekli gelişmeye bakın çevredeki kaynakları kullanın ve seviyesi gelince ticaret araçları çıkartıp ticarete başlayın. Savaş her zaman 2. planınız olsun ancak köyünüzü korunaklı yapmayıda ihmal etmeyin aksi halde yağmacıların eline düşebilirsiniz.

DİĞER BİLGİLER
ONUR PUANI
Honour Point: Karakterinizin seviye atlamasını sağlayan yegane puandır.
Honour Point Nasıl kazanılır?

Köyün refah seviyesini artırarak,
Kurt dehlizlerine saldırarak,
Eşkiya kamplarına saldırarak,
Eşkiya kalelerine saldırarak,
Gelen olası saldırıları savuşturarak.

ÖNEMLİ:50 köylü ile saldırıp kaybettiğim kurt dehlizleri olmuştur bu yüzden önce bir Scout yollayıp ne kadar olduklarını hesabedin 15 tane kurt, 50 köylüye bedeldir.

ARAŞTIRMALAR
Karakteriniz her seviye atladığında 3 adet 'araştırma puanı' edinir. Araştırmalar oyunun kilit noktasıdır çünkü asıl gücünüzü buradan alacaksınız. Örneğin kuracağınız bir 'Fletcher' ocağının araştırması seviye 1 ise, 1 yay 10 saat gibi uçuk bir rakamda üretilebiliyor.

Oyunda Scout kilit birimlerden birisidir. Çünkü dünya üzerinde toplanabilir kaynak birikintileri 'random' olarak çıkmaktadır. Scout biriminiz ile bu kaynakları toplayabilirsiniz, özellikle oyunun başlarında 4 saatte yapacağınız kaynağı Scout ile 15 dakikada toplayabilirsiniz ve onu geliştirdikçe başkalarının 30 dakikada gittiği yere siz 5 dakikada gidebilir, onlardan önce ganimetlere erişebilirsiniz.

KARTLAR
Oyunu Risk'e benzeten bir diğer tarafıda bu oyun kartlarıdır. Premium kart alabilmek için Crown Point gerekmektedir. Crown Pointler ise her 6 günde bir tazelenmektedir.

Kartlar her alanda size yardımcı olur. Örneğin birden fazla aynı anda bina dikmek, birim vermek, köylü çağırmak, hızlı üretim, kaynak vermek vb... Bu sebepten sürekli kart paketi almayı ihmal etmeyin, hızlı gelişmenize çok fazla katkısı olacaktır.

BUYRUK ALTINA GİRİN
Özellikle yüksek seviyeli köylerin beyleri size bu daveti gönderebilirler. Bunun anlamı o köyün koruması altına gireceğinizin taahütüdür. Şayet bu size oyunun başında çok yardımcı olur ve gelecek saldırılar içinde düşmana ikinci bir düşünme şansı verir. Ancak çok hızlı gelişir ve buyruğuna girdiğiniz köyün seviyesine erişirseniz, bağ kırılır ve siz onu buyruğuna almak için davet yollar duruma gelirsiniz. Şahsen başıma aynısı geldi, iki günde "My Leige" dediğim adamın seviyesine ulaştım ve bağ kırıldı.

DİPLOMASİ
Diplomasi kasmaya özen gösterin, çevrenizdeki kişilerle uyumlu olursanız herhangi bir tehdit almazsınız ve ileride başınız daha az belaya girecek, yağmacıların hedefi olmaktan kaçınırsınız. Bunun için belli bir seviye eriştiğinizde onlara kaynak gönderebilir, mesaj ile dostluk kurabilirsiniz. Hatta yüksek seviyelilerden sizi himayesine alması için teklif götürebilirsiniz.

[hr]

AFTERMATH

Yeni başlayanlara kolaylık olması için 2 gün süren ve yüksek refah seviyesi veren "Newbie time" bittikten sonra oyun farklı bir boyut kazanmaya başladı bu dönemi paylaşmak istiyorum çünkü hazırlıksız yakalanacağınıza eminim.

Güzel güneşli günler artık geride kaldı. Köyünüze artık havadan +50 refah puanı gelmeyecek aksine fırtına çıktığında -35, yağmur yağdığında -18, kar -20, dolu -24, hava pusluysa -10, bölgede kurt sürüleri varsa birde ordan -2, eşkiyalar varsa -10, köyünüz etrafı kapalı değilse (surlardan bahsediyorum) -10 gibi sürekli çoğalan bir liste ile karşılaşacaksınız ve eğer artılar/eksilerden az olursa insanlarınız şehrinizden ayrılmaya başlayacak...

Bu durumdan kurtulmak için ilk adımım insanları mutlu edecek 'meyhane' girişimim oldu ve yiyeceği Duble porsiyona çıkardıktan sonra biraz toparladım. Elbette köyümün etrafı surlarla ve askerle çevrili olduğu için oradan eksi bir değer almadım ama 2 gün süren yağmur ve bölgedeki kurt dehlizleri; eskiden 10 dakikada gelen köylülerin artık 2 saatte gelmesine yol açtı. Bu da herhangi bir savaşı kaybettiğimde yeniden ordu çıkarmam için kaç gün gerektiğini özetler sanırım.

Köyünüz surlarını mümkün olduğunca geniş ve fazla çekmeye bakın ve tercihiniz taştan yana olsun. Tahta sur köylüler tarafından bile rahat geçilebiliyor ancak taş suru rahat yıkmak için katapultlar gerekiyor.

Ticarete önem verin. Vergi ile hem para kazanamazsınız hem de daha az puan almanıza sebep olur. (Çünkü refahtan kısıyorsunuz.) Şimdilik bu kadar...

Sosyal ağlarda paylaş

okudumda bana yazdığın türden bir mail gelmediki.

said:
Your subscription to the Stronghold Kingdoms Mailing List has been confirmed.
For your records, here is a copy of the information you submitted to us...

böyle bir yazı birtanede v-card formatinda bir dosya var mail'de tıkladınmı outlook exp.'i açıyor. beta meta'ile alakalı birşey bulamadım subscription kayıt'ı bende ki.

fireflyworlds forumlarına fln'mı üye olucaz ?
Sosyal ağlarda paylaş

bugun bir subs. üyelik daha alıyım dedim birşey gelmedi öbürüne. Bu sefer en alta not düşmüşlerdi :/

said:
We have stopped inviting people to take part in the Alpha stage of testing, but we will be e-mailing everyone an invitation to take part in the next stage of testing for Stronghold Kingdoms once it begins.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de bakery lojistik olarak daha avantajlı heh tek binası 4000 ekmek üretiyor, bir de yemek çeşidinin fazla olmasından gelen bonus var ama o ne kadar bilmiyorum. diğerleri 1000 küsür falan. zaten bakery için gereken upgrade aplle productioni arttıran upgradeler üzerine tek bir research ile geliyor o yüzden çok büyük bir kayıp yok ama üretim kazancı var. benim ilerisi için amacım bakery fullamak apple yerine ve ekmeğe abanmak (yanlış anlama ekmek)

edit: bir de sana bir ipucu. böyle oynamak daha zevkli :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...