Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

korsan indirenlerin internetinin askıya alınması

rahatsiz

Öne çıkan mesajlar

• Admin
insanları alternatif yöntemlere itecekler bunun dışında değişen birşey olmıyacak dl yapmayı bilenler aynen devam edicek.Şuan yasak olan sitelere dnsler sayesinde girebiliyoruz aslında bunun bile yasal bir yaptırımı vardır// yoksada yaparlar =p.
Sosyal ağlarda paylaş

Virus said:

insanları alternatif yöntemlere itecekler bunun dışında değişen birşey olmıyacak dl yapmayı bilenler aynen devam edicek.Şuan yasak olan sitelere dnsler sayesinde girebiliyoruz aslında bunun bile yasal bir yaptırımı vardır// yoksada yaparlar =p.

ypaırımı yok, aslında onlara yaptırımı var aihm'de ama adam gibi yasa cıkartıp adam gibi mahkemede yargılayıp ceza vermedikleri için sitelere, bizde aihm'e veremiyoruz adam gibi
Sosyal ağlarda paylaş

ÜLKEMİZ de asıl problem şu.

Tamam, dikkat edilsin önlensin korsan medya alışverişi.

Süper. Ben de müzisyenim para kazanıyım.

Eyvallah.

Ama Youtube ve Myspace gibi, amatör medyanın paylaşıldığı yerler de yasak ülkemizde. Bunu düşünmeden lisansmış korsanmış tartışmanın çok alemi yok bence.

İnternetten şarkı indiremediğiniz, youtube'dan vidyo/müzik dinleyemediğiniz, myspaceten amatör/profesyönel grup takip edemediğiniz bir internet ortamı anca tavla oynamaya yarar
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

Giovanni said:

Mağara adamı gibisiniz yeminlen. Hırsızlığın nesini savunuyorsunuz ? Keyfiniz kaçmış olabilir ama vicdanınız yerinde dursun lütfen.

yine yeni yeniden

http://rationalargumentator.com/art_bateman/Bateman_Piracy_Not_Theft.png

Orjinaliyle piyasada olan şeyler mi müzik veya film ? Niteliği itibarıyla kopyası satılabilen eserler. Bu resim nasıl bir saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

yurtdışında müzisyen falan olaya tepki verir ok. ama tr'de bizimkiler (tv önündeki "sanat"çılar, şarkıcılardan bahsediyorum) o kadar parlak değiller. çok anlamazlar öle p2p'den falan..

olayın başı müyap gibi kuruluşlar ama olayın esas alanı da farklı.. gimli'nin dediği var yukarıda.. hah bir de o ayak var..

neyse işte öle bişiler
Sosyal ağlarda paylaş

Financial said:

Paraya doymayan müzik şirketleri ve müzisyenler şununla uğraşana kadar 2 kaliteli albüm çıkarsalar konserlerden para kazansalar daha hayırlı olcak ama işte kolayına kaçmak her zaman iyi geliyo insana

kar etmek amaclı kurulan şirketler ne yapacaktı başka yahu. hayrına mı çalışacak nedir ? ulan tüm dünyada 3-5 tane firma ve 100 tane insan sırf daha çok para kazanmak için kıçını yırtsa anlarım " gözleri doysun, aç gözlüler, paraya doyamadılar" laflarını ama allah aşkına bir insan ve şirket daha fazla para kazanma ihtimali varken neden elinin tersiyle itsin.

ayrıca bu paylaşım ortamlarında, rapidshare ve usenet gibi ortamlarda eriyen ve müzik ve film sektörüne ulaşamayan para öyle böyle değil. e adamlar düşüyor peşine haliyle. benimde film şirketim olsa bende düşerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Filme düşsünlerde benim gözlemlediğim tek ağlayan kısım müzik kısmı oluyo.

Bide yani film endüstrisine ulaşmayan para diyosun da . Ulaştıran ulaştırıyo valla . Milyon dolarlık hasılat yapıyo adamlar her filmden . Cem yılmaz recep ivedik bile yapıyo gözünü seviyim yani .

Müzik endüstrisi oturup böyle ağlayacağına düzgün yöntemlerle zamana ayak uydurmalı . Gelip sen onu indirme sen bunu indirme ver parasını al yoksa adslin askıya alıncak fln bunlar yalan işler . Önüne geçilmez böyle şeylerle hiçbirşeyin
Sosyal ağlarda paylaş

100% önüne geçemez ama baya bi azaltır. müzik indirmek zaten bilgisayar kullanmayı bilmeyenin bile yapabildiği birşey günümüzde. bu yasa çıksın, haberlere konu olsun adsl i kesilenler vs. baya bi düşüş yaşanacaktır download miktarlarında. nerden ne indirdiği saklayabilen gene saklayacaktır tabi ama genel internet kullanıcısı üzerinde bir baskısı olacağı kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

ne baskısı.. adam youtube'den official klip indirip ripleyecek..

bu gibi şeyler basit ve sıkıştırma arttıkça öğrenilen şeyler. "resmi klibi koyamsaymış kardeşim" de güzel bir savunma bu arada.. elbette albümlerin "tüm" parçaları da youtube'da mevcut..

sadece büyük balığa hizmet eden güç bunlar. küçük olanı bulan, indiren hem ünlü ediyor hem de para kazandırıyor. şimdi açık konuşalım bu adamlar albüm satışından gelen paradan daha fazlasını reklam müzği ve film müziği olarak kullanıldıkları için kazanıyorlar.

bu olayı korsan dediğiniz, bizim paylaşmak dediğimiz olguya borçlular. şikayet ettiklerini sanmıyorum açıkçası.. dahası çoğu grup ya bedavaya veriyor şarkılarını ya da tüm albümü 1-2-3 $a satıyorlar. ilgilenen tayfası da zaten adamları bir anda hite boğdurtuyor.

siz sadece tanınmış gruplar için "para kaybından" bahsedebilirsiniz ama denizin çooook daha fazlasını oluşturan küçük balıklar için paylaşmak harika bir nimet.

bir nevi "dev dişleri olan büyük balığı koru" yasası... yine... ve her zamanki gibi....

küçük balığı "dev dişleri olan büyük kuruluşlar ham yapmış" kimsenin umrunda değil... yine.... her zamanki gibi...

standart vatandaşın özlük hakları ihlal edilmiş.. aman ne önemi var.... yine... ve elbette her zamanki gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

Abi şu olayı "olan sanatçılara oluyor" diye hala savunan adamlar gitsin south parkın "christian rock hard" bölümünü izlesin.

said:
"P.Diddy internetten müzik indirdiğiniz için 8 yaşındaki oğluna doğum gününde pasifikteki o adayı alamayacak, britney sizin gibiler yüzünden boeing 747 satın almaya parası yetmediği için sıradan bir kişisel jetle uçmak zorunda kalıyor.."
Sosyal ağlarda paylaş

LONG LIVE FREE INTERNET!

dedikten sonra. kendi çapımda müzisyen sayılırım. ben kendim yolluyorum insanlara yaptığım müziği dinleyin diye. ben yaptığım işten insanlar keyif aldığı zaman mutlu olurum. kitlem oluşursa da konserden monserden kazanırım parayı. ha illa karımı maksimize etmek istiyorsam da orjinal ürünlerin yanına daha cazip kılan birşey koyarım. Bi poster bi ıslak imzalı fotoğraf falan ne bileyim.

o bile fark yaratır.

herşeyden önce yasakçı zihniyete hayır.

ayrıca dasaaaaaaaaaaa nın balıklarına da rep.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu olay sanatçıyı korumaktan çok, müzik şirketlerinin kontrollerini kaybettikleri aldıkları bir adım. Paylaşım olayı ne büyük ne de küçük sanatçılar içni ciddi bir dert değil, zaten farkettiyseniz üç-beş grup dışında sanatçılardan değil bu istek hep kayıt şirketlerinden geliyor dünyada (CRIA vs. isohunt, amerikada DMCA2ye gelen istekler falan ).

Paylaşımın büyük ve küçük sanatçıya zararlarının yanına yararı isimlerinin yaygınlaşması. Bugün eskiye kıyasla çok daha fazla müzisyeni tanıyorsak, takip edebiliyorsak bunun nedeni MTV falan değildir şimdi açık konuşalım. Büyük grubun popüleritesi artınca konserde turnede yok t-shirtte falan arayı kırıyor yine. Küçük grup için de ne güzel işte. Daha geçen gün 2 tane mükemmel iki albümlük post-rock grubunu keşfettim, ki albümleri türkiyede değil olması gelmez bile. Şimdi bir gün şans eseri bir konsere ugrayacak olsalar parayı basıp giderim konserine.

Tabi burada dandirik sanatçıların da acı çektiğine parmak basalım, zira reklam ile para kazanmaları zorlaştı ama bana sorarsanız bu köt üdeğil güzel bir gelişme.

Zaten bu konu ile ilgili bir sürü makale yayınlarda saygın journallarda, her ne kadar albüm satışları düşse de, sanatçıya giden bir parada dğeişiklik olmamış. Gruplar, daha fazla turneye çıkarak adapte olmuşlar ve yine aynı geliri tutturmayı başarmışlar. Ama tabii ki plak şirketleri zarar etmiş durumdan ve bakın bakalım en çok bas bas bağıranlar kimler. Hayır burada işi daha dramatik yapan, AB'de yapılan bir araştırma ile korsancılara soruyorlar, korsan yasak olsa CDleri alır mısınız diye, ciddi bir çoğunluk "hayır" diyor. Pahalı çünkü.

Bu para kaybının dışında, adamlar piyadaki kontolü kaybettiler. Yani sonuçta, para olayını konserden falan pay alacak şekilde de yapabilirler. Hangi şarkıcının MTV'ye çıkarak ünlü olacağına, hangisini keseceklerine karar veremiyorlar çünkü millet seveceği şarkıyı indiriyor, o şarkıcı tutuyor ve konserde şurda burda patlama yapıyor. Ve özellikle bu kontrolsüzlük olayı adamları çıldırtıyor bence. ÖZellikle yukarıda AB'deki araştırmaları da göz önüne alınca aslında adamlar da farkında çok ciddi bir CD satış patlaması olmayacağının. Ama bu sefer mainstream'e reklam edebilecekler.

Film, oyun endüstrisi falan ise bu tip geyikleri bırakıp daha değişik şekillerden çözüyor olayı ve gayet başarılılar. Oyun endüstrisi mesela, ki müzikten farklı olarak öyle konser gibi ekstra gelirleri yok, ekonomik krize ragmen ayakta kalan ve büyüyen bir endüstri. Nasıl oldu: MMORPGler, DLC+patch ile oyun desteginin orjinale sonradan verilmesi ama korsanın boşta kalması, DRM'in yavas yavas hafifletilmesi, steam gibi ekonomik oyun satın alınabilen dijital platformlar vs vs... Film endüstrisi de benzer şekilde, kitleleri hala sinemaya çekebiliyor üstüne teknolojik gelişmeler ile HD vs. derken blu-ray kullanıcılarına orjinal ürünlerde korsan DVD riplere göre daha yüksek kalite sağlayabiliyor ( tamam HD ripler de var ama dosya büyük ve öyle toplamak kolay değil, ayrıca HDTVsi olan adam film alabiliyordur herhalde ).

Müzik endüstrisinin şikayet etmek yerine aslında oturup da neyi eksik yaptıklarını düşünmeleri lazım, eğer olay cidden para kaybıysa. Ama dediğim gibi bence değil. Olay tamamen kontrolü elden kaybetmek ile alakalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Öte yandan, şunu da belirteyim, Radiohead ve Smashing Pumpkins gibi gruplar gidip de albümlerinin bir kısmını internette beleş yayınlamış gruplar. Bu gruplar gidip de zarar etmediler bu durumdan, tam tersine albümleri hala çok iyi sattı ve de ciddi bir saygınlık kazanarak hayran kitlelerini genişlettiler. Bu durumda bazı sanatçıların sadece hala CD satışlarına takılması ya kendilerine başka alanlarda para kazanmak konusunda güvenmediklerini gösteriyor, ya da inanılmaz derecede azgözlü olduklarını.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 yıl sonra ...
fransada nerde kesiliyormus internet külliyen yalan haber. fransada internet insanlık hakkı abicim bi kere.. ttnet kimsenin interneti kesmek istemez ustune indirmesini ister ki kota dolsun ek ucret kitlesin. kaldiki kimsenın mp3 indirdiginide artık sanmıyorum millet lastfm muadili gidip istedigi sarkıyı dınlıyor.. lan googlela bile gidip bu mp3 leri ben almıştım var dediğinde googlemarkete indirmene izin veriyor.fatura matura bile sormuyor adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...