Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kayak vs. Snowboard

xaty

Öne çıkan mesajlar

Salı günü gece kayağına gidiyoruz, bakalım nasıl geçicek. 27'sine orada girmiş olucam, ilginç bir doğum günü başlangıcı olacak :)

Kayak yapmaya karar verdim bu arada. (15€ ulaşım + malzeme kirası + pist ücreti dahil, bir de hoca olcakmış.)

Yarın sabah kalkabilirsem belki 2. el kayak almaya da gidebilirim, 20€'ya bile bulabileceğimi savunuyor bazıları. O fiyata bulabilirsem bir kaç kere gidecek bile olsam alırım herhalde.

Bu arada pantolon aldım, hava da geçirmiyormuş kayak pantolonları, uçarken de kullanırım diye düşündüm. Eldiven de düşündüğümden ucuzdu, onu da satın aldım. Üstüme özel bir şey giymeyi düşünmüyorum, gece kayacağım için gözlük de düşünmüyorum. Var mı bu duruma sözü olan?
Sosyal ağlarda paylaş

Slovenya'nın Maribor'undayım. 2. el pazarı var burda bi tane, bisikletimi de oradan 30€'ya almıştım ama 12€'ya bisiklet alan arkadaşım da olmuştu.

Demin birileriyle yine konuştum da tüm set 40-50€ arası oluyormuş. Bot kirası 3€ oluyor üyelik olunca, o yüzden bot almam herhalde ama kayak alabilirim sabah kalkabilirsem..

Ya zaten ilk kez kayacağım için hız falan söz konusu olacağını sanmıyorum.

Bu arada eldivenleri 15€'ya, pantolonu 45€'ya aldım. (Sıfır aldım bunları)
Sosyal ağlarda paylaş

gece gözlük olmaz. tamamen renksiz gözlük olması lazım yoksa hiçbir şey göremezsin. gece kar yağışı olursa kayış çok zor olur dolayısıyla

bu arada türkiyede gece kaymak isteyen varsa ılgazda gece kayışı oluyor. pist dandik de olsa denemek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

abi ılgaza hiç gitmediysen kesin git. manzarası doğası vs. inanılmaz güzel

ama liftler sürekli bozulup duruyor. yani kafayı yiyorsun kesinlikle akıl sağlığına zararlı.

gideceksen de uzun süreli gitme.

ben geçen sene 1 hafta kaldım. liftler o kadar çok bozuluyordu ki, en son 7-8 boardcu toplandık rampadan atlayıp boardu çıkarıp yukarı yürüyüp tekrar atlıyorduk bütün döngümüz buydu

ılgaz aslında genişlemeye de müsait çok güzel yerler var başka etaplara pist yapmak için ama bakalım heralde 2-3 seneye ihtiyacı var. kayak federasyonu ılgazın işletmesini alalı 2 sene oldu galiba. biraz daha zaman vermek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

gittim ılgaz'a, mountain resortta kaldım, hatta snowboardu orada ogrendim. hocanın adını bile hatırlıyorum mete'ydi. 8 sene falan olmustur belki daha fazla. baya guzel yer ama iste pisti kısaydı simdi bilmiyorum.

kartepe'nin pistleri cok guzel ama aşırı pahalı. board kirası günlük 50 lira, liftler vs baya ucuk oluyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Boardu yeni öğrenirken bol bol yön değiştirme egzersizi yapmak lazım. Mesela sol kolun öne bakacak şekilde kayarken hız kesmenin yolu; sağ ayağı biraz arkaya atıp, ağırlığı yine sağ ayağa vermektir. Fakat bunu yapmak ilk başlarda zordur. Onun yerine boardı yamaca dik olacak şekilde tutup, ağırlığımızı arkaya doğru vermektir. Bu hareketten sonra sağ kol öne bakacak şekilde dönülür. Böyle devam edilirse çok hızlanmadan boardda yön değiştirme egzersizi yapılabilir. Zaten en önemli şey bu ağırlığı bir tarafta toplayıp dengeyi sağlama olayıdır. Bir hoca da varsa bence en fazla 2 günde rahat öğrenilir. Ama zemin sertse biraz kötü olur çünkü yeni öğrenirken çok düşmek kaçınılmazdır.
Sosyal ağlarda paylaş

aman ağırlığını öne vermede arkaya ver, düşsende sırt üştü düşüp durusun, yoksa fena.

O ağırlığını arkaya ver derken aslında bir noktayı unutmuşum yamaca dik olarak tutuyorsanız boardı, ağırlığınızı iki ayağınızda da topuklarınıza verirseniz hız kesersiniz demek istemiştim.
Sosyal ağlarda paylaş

17.00 - 21.00 arasında neredeyse hiç durmadan kaydım sanırım. 1 kere düştüm, bir kere de teleferikten (veya ne deniyorsa) düştüm. Çok keyifliydi, özellikle yukarı çıkarken ışıklandırma az ve ormanın içinden çıkıyorduk, hava da açıktı; yıldızları ve ayı izlemek baya keyifliydi, sırf onun için bile kayılabilir.

Eğitim falan dedikleri bir şey vardı, sadece durmayı ve hafiften dönmek konusunda 1-2 şey söylediler, gerisini kendimiz yaptık da zorlanmadım fazla, perşembe günü tekrar gidicem sanırım (bundan sonra sabahları gidicem anca :( )
Sosyal ağlarda paylaş

e hangisini yaptıgını yazmamıssın? kayak mı board mu :)

ben de bugun kartepe'deydim kardesimle. rüzgarın yüzümüzü felç etmesi ve fiyatlar dışında herşey çok güzeldi. hafta arası kalabalık yok rahat rahat cıktık sıra beklemeden.

kartepe'nin dogal guzelligi de gorulmeye deger. agaclar falan efsane yani yol uzerindeki. nerdeyse govdesinin tek bi noktasını bile goremiyosunuz tamamiyle bembeyaz :) bir de zirveden manzara var tabi. hazır şehre de kar yagınca bembeyaz gorunuyo her taraf. hem sapanca gölü hem de izmit şehir manzarası var.

yakın olması cok buyuk avantaj benim icin tabi. bi board alsam masrafım kalmayacak. onumuzdeki gunlerde gitmeyi dusunenler varsa bi de fiyat yazayım.

Günübirlik otopark 5 TL, hafta sonu 10 TL olabilir.
liftler hafta ici 50 TL, haftasonu 75 TL. Hepsini kullanabiliyosunuz.
Board kirası 45/55 TL. Hayvan gibi evet. Burton var 55 TL'ye digerleri de Uludag'daki dandik boardlardan iste. Gerci bugun Burton aldık ama pek bi farkını göremedik. Baglaması falan kopmaz diye oyle yapalım dedik.
Kayaklar 35/45/55 TL.

Bugün ilk defa bu kadar kötü rüzgara yakalandım kayarken. Telesiejde çıkışlarda suratımı nasıl kapatacagımı bilemedim resmen. Aksama kapkara olacak yüzüm dehset yandı. Yanınızda mutlaka maske olsun. Ya da gözlük ve o agzı kapatan zımbırtılardan getirin. Yüzünüz açık kalmasın yani. Bir de yedek iç çamaşırı alın. Eğer yumuşak kar üzerinde kaymayı seviyosanız ki bence inanılmaz zevkli, götünüze bol miktarda kar kaçabiliyor.

Kartepe hakkında merak edilenleri cevaplayabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Gece yazarken baya alkollüydüm, bugün doğum günüm olduğundan oradaki partiyle karışık kutladık topluca, biraz fazla içmişim. Kayak yaptım bu arada :) Şimdi biraz daha ayrıntılı anlatayım.

Maribor'a 60km falan uzaklıkta ama yollar buzlu ve karlıydı ve yoldan çıkıp takla atan arabayı görünce şoför 2 saatte gitti (gelişte de öyle sürdü sanırım).

Hava -11'di arabadan inerken (saat 17.00 falandı), sonra biraz daha soğumuş olabilir. Yüzüm dışında soğukla ilgili bir sorunum olmadı diyebilirim.

Başta hafif tepelere kendimiz çıkıp durmayı falan öğrendik (ilk kez kayan 5 kişiydik). Sonra basit pist'in ortasına çıkıp oradan kaymaya başladık, dönmeyi öğrenip biraz daha durmak üzerinde çalıştık. Sonra basit pist'in tepesinden kaymaya başladık. Buradan kaymaya başlayınca hız bir yerden sonra duramayacağım düzeye geliyordu, yavaşlayıp bir yerden sonra dursam da diğerleri kadar kısa zamanda duramadım bir türlü. Sorun olmadığı sürece pist sonundaki düzlükte hızımı bitirene kadar devam ediyordum kaymaya.

Daha sonra 2 kişi birbirimizi gaza getirip diğer arkadaşların çok zor değil dediği bir üst seviye piste çıkma kararı aldık. Bilen 2 arkadaş ve ilk kez kayan 2 kişiydik. Buraya ilk çıkış biraz maceralı oldu, tahmin ettiğimden fazla yol çıkmamız gerekiyormuş ve başlangıçta doğru düzgün oturmadığım lift yolun yarısında rahatsız etmeye başladı ve onu düzeltmekle uğraşırken dengemi kaybettim, orada bırakmak zorunda kaldım. Pist ile lift hattı arasında ağaçlık bölüm var, buradan piste geçip arkadaşları beklemeye karar verdim. Ağaçların arasına ilk adımı atmamla birlikte belime kadar kara girmiş bulundum, karla ilk temasım burada oldu. 2-3 metrelik yeri geçerken baya uğraştım orada, bir yandan halime gülüyor bir yandan pisti nasıl ineceğimi düşünüyorum. Neyse, arkadaşlar geldi, ben de onların arkasına takıldım. Pist başlarda biraz virajlı ama aşırı dik değil ama son kısmı dik bitiyordu. Ben diğer ilk kez kayan arkadaşın arkasından gidiyordum. Pist'in dikleştiği yere geldiğimizde arkadaş ne yapması gerektiğine karar vermek için durdu. Ben bunu tahmin etmeyip arkasından hızlı geliyordum ve duramayacağımı anlayınca düşmek zorunda kaldım ve ilk düşüşüm böyle oldu. Sonra bilen arkadaş zigzaglar yapıp inmemizi tavsiye etti, biz de bir şekilde indik aşağıya kayarak. Biraz hızlanınca hafif tedirgin oldum ama bir taraftan da oldukça keyifliydi. Ardından bir kere daha yukarı çıkıp kaydık.

Bütün gece yaklaşık 80 kişi falandık, bir çoğu üşüdüğü için fazla kayamadı. Ardından açık büfe yemeğimizi yedik ve planlanan parti gerçekleşti. 12'de sürpriz yapıp doğum günümü kutladılar. Baya güzel geçti. Yarın sabah şehre yakın olan Pohorje'ye gideceğiz, orada biraz daha alışırım şu durma işine sanırım.

Kartepe'ye İstanbul'dan ulaşım nasıl oluyor? Sabancı Üni.'de okuyorum, oradan arada gidenleri duyuyordum. Tahminen ne kadar mesafededir? Fiyatlar baya tuzluymuş gerçekten. Pazar günü gidip 2. el bir kayak takımı mı alsam, arada gidip kayabilir miyim acaba..
Sosyal ağlarda paylaş

Buradan Pegasus yok malesef, THY en uygunu, gidiş dönüş 245€ gibi bir şeydi ben alırken biletimi.

Mağazaya gittiğimde bakayım gözlüklere ve fiyatlarına, düşündüğüm bir marka varsa onu da arıyım(?) veya istediğin tip/model varsa onları örnek göster benzer şeylere bakıyım. Fiyatlarını not alır, resimlerini çeker gösteririm sana, seçersin aralarından beğenirsen.

edit: istersen msn ekle, ordan daha rahat konuşuruz (xaty.Kauta(a)gmail.com)
Sosyal ağlarda paylaş

şaka gibi olmus fiyat..uludağ'da ortalama günlük ski pass 50 ytl kayak board kirasi 30ytl 1 saat ders 100 ytl yol parası şehirden taksiyle cıkarsan 20 ytl bide yemek yemeye kalkarsan 15-20 ytl bide sucuk ekmek..

bide her türlü board derim ben ya geç gördüm konuyu biraz..

deli uçarım :) uludağa gelen olursa haber etsin bilmiosa fln yardımcı olurum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...