Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Demon's Souls (PS3) - 2009 un en iyi RPGi

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

bonepart, abi dedigim gibi daha iyi armor'lar var, o yuzden senin daha iyisini bulabilecegin gibi, illa onu istiyorsan almıs da senin level'ında bankada tutan da olabilir yani, baskasından alman zor degil, zor olan adam bulmak iste =), zamanında bi assassin's mask veren cıkmadı bana ehueh...

ama ben yine de gloom'u oneririm sana, hem alması zor degil, hem de fluted'la cok benzer, hatta daha iyi ondan, 3-2 en kolay dunyalardan biri, yalnız 3-2'de akrep gibi yaratıklar var, emin degilim ama sanırım onların bi saldırısı durability dusuruyor olabilir, cunku milyonlarca item'ım kırıldı 3-2'de ehueh, hatta boss'a gelmeme 2dk kala silahım kırılmıstı, nexus'a donup bastan oynamam gerekmisti lol, o repair yapan ed'in taslarından varsa yanına almayı unutma...

p.s: gloom set'in ustune kafalık yerine assassin's mask takınca ultra karizma bir sey oluyorsun ehueh...
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sevmedim baska oynum yok su gunnerde. Kesinlikle kufur gibi bi oyun. Su gune kadar binlerce oyun oynadim RPG turu JRPG disinda batidan cikan ne varsa nerdeyse oynadim bitirdim. Bu kadar sinir oldugum baska bi oyun yok.

Oyun kesinlikle zor degil onu onceden soyliyim. Normal bi save sistemi olsa en babasi 2 gunde indirilcek bi oyun. Her boss
tryda levelin en basindan baslanmasa yane.

Ole sacma bi durum ki bu wiki olmadan oynu oynamayi imkansiz kiliyo cunku bossu ilk gordugun anda buyuk ihtimalle oluyosun ve hoppa levelin en basindan basliyosun.

Benim zorluk anlayisim kesinlikle bu degil. Zelda dan beri kullanilan mantikli SAVE load sistemini kaldirip ay biz araya kisa yol koyduk ordan gecin diye kicindan bi sistem uydurmak sacma. Benim mesela play time olarak 2 saat kaybetmeme neden olan sey Armored Spider da wiki kullanmayip kendim cozmeye calisinca biten healing potlar yuzunden kendimi farma adamak zorunda kalmam.

WoW un daha sefaleti denebilir ozellikle. Ortada bi senaryo quest sisteminin olmamasida uzucu. Yemisim yok efenim Action RPG imis de RPG ye onem vermismis. Bi kere Action RPG demek icin bence az buyu ve silah secenegi var. RPG ozelliklerine onem veriyo demekte sadece statlar var statlara gore skill aliyosun demekse Diablo cok daha fazla RPG ozelliklerine onem veren bi oyun bence.

Ozetle dedigim gibi su gunlerde oynum yok ve birazda inada bindi is. Cheat olsa cheat yapar bitiririm yok o sebeble ne kadar cheese varsa yapiyorum bosslari 500 metreden okluyorum. Sirf pot harcamamak icin farmlarken healingi faithle yapiyorum (oda cok zevkli 2 magic 1 faith slotum var warding ve healing var ama surekli item degistirmek zorundayim sanki combatta kullanilabilecek buyulermis gibi 15 dakka cast sureleri var).

Dedigim gibi yerden yere vurdugumuz dragons age in bile senaryosu cok daha basariliydi en azindan 3 5 secenek vardi. Yemisim bole RPG yi. TF2 de RPG o zaman onda da silah seciyosun.

P.S: Zaten en temelde bence RPG de blocku ataki oyuncu yapmamali. Oyuncu sadece command vermeli. Obur turlusu RPG degil FPS yada simulasyon oluyor. Ne zaman ne sekilde block yapcagini bilmiyosa Soul level 32 Soldierim yemisim ben ole soldieri. Buyucude ayni blogu yapiyo soldierda.
Sosyal ağlarda paylaş

rpg öğeleri konusunda katılıyorum berkay ama oyun aslında zor.. sen diyorsun işte wiki'den bakıyorum kolay yoluna falan diye.. onu yapmayıp kendin çözmeye çalışırsan (ne biliym zayıf yönünü kendin bulmayı deneyip bulamadığında zor yoldan kesersen falan) gerçek zorluğunu görüyorsun oyunun.. bir de oyundan tam zevk almak için kılıç/kalkan oynanması taraftarıyım.. bow kullanarak çok saçma killer alabiliyorsun abi.. uzaktan okladığında moblar yaklaşmıyor bile yanına.. aynı şekilde bosslar da easy mode oluyor çoğu zaman..

ama evet rpg kısmı sadece stat/item upgrade ve spell/faith slotları doldurmaktan ibaret.. de işte mesela artık default veya third party programlarla hemen hemen her oyunda respec yapabildiğin bir dönemde, oyunun respece kesinlikle izin vermemesi de ayrı bir güzellik katıyor..

bu arada oyunun asıl zorluğu dediğin gibi bosslarda değil.. bossa gidene kadarki trashte asıl challengeı yapıyorsun.. kendi developerları söylüyor bunu.. heyecan yapıp, pata küte yardırıp ilerlediğinizde alıyorsunuz elinize ama disiplini kaybetmeyip, dikkatli ve daha önceki deathlerinizdeki tecrübelerinizi kullanacak şekilde ilerlerseniz sona varabiliyrosunuz diyorlar.. misal 5-2'de güç bela bossa varıp, ilk defa karşılaştığım düşmanı yendiğimde aldığım haz katlanarak artıyor o yüzden..

oyun action'ı ağırlıklı action rpg aslında ama zorluğu ve güzelliği çok ağır basıyor bana göre.. yalnız "love it or hate it" kategorisine de çoktan girmiş bir durumda.. nefret edenleri de gayet anlayışla karşılarım yani..
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun iste deneme yanilma yapmak cok uzun zaman istiyor. Surekli bosstan onceki trashleri tekrar tekrar kesmekten tiksiniyorum ben.
Mesela 2.1 de kapi agzinda bi sisko palyanco buyucu vardi. 100 defa kestim ayni mobu. Bossun %5 te wipe yemek degil beni sinir eden o bossun onundeki varilleri patlatmasini beklemek beni yordu.
Ayrica ben zaten genelde kilic kalkan oynuyorum. Ok bile sacma bazen crosshirle okun baslangic noktasi o kadar alakasiz yerlerdeki tamam fps gibi gobekten roket atan quakede mantiksizdida 3 metre soldaki duvari vurmakta bi garip.

Bide seyi beceremedim bende sorun belki. Buyulerin locksiz atilmamasi. Abi buynun rangei 50 yard lock 10 yardda oluyo. Mobun kicina girip lockliyip kacarken atmaya calisiyosun oda olmuyo.

Crossbowlarin mesela atistan sonra mal gibi durup eload etmesi ayri tad. Ilk click shoot ikinci click reload olsa mesela daha huzurlu olcak.

Neyse simdi adjucateri denicem bu aksam bakalim.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:
Zamanı olmayan kişiler için değil oyun kesinlikle :p

amacınız "tek oturuşta bitireyim, 8-10 saat sürsün de sonra rafa kaldırayım" ise evet değil =).. ama "insert random game name here" adlı oyunu saatlerce zevk alarak oynadığınız gibi, bu oyunda da zamanını harcamayı tercih eden oyuncular var =P..

oyunu kaldırdığımda baktım mesela.. 50 saate yakın play time vardı sanırım.. single player için çok gibi gözükse de, wow'da aylarla ölçülen oynama süremin yanında hiçbir şey =P..

bu arada adjudicator baya kolay bir boss berkay.. equip burdenın altında kalacak şekilde armor giy.. rahat rahat hoplayıp zıplayabilecek bir konuma gel yani.. sonra dodge + attack kombosuyla rahat rahat kes.. çok sağlam vuruyor ama yavaşlığı sayesinde vurmasına izin vermemek çok kolay..

bir de bossun mekanına girer girmez merdivenlerden aşağı koşup bossun dibine gir..
Sosyal ağlarda paylaş

Ya dediklerine katılıyorum aslında Bone. O sistem olmasa laylaylom şeklinde gezer oynardık yani. Mesela o 5-1'de heryeri süper yapıyorum geçiyorum falan filan. Ama kalkıp son bossa geldiğimde ve adamın canını yarıya indirdiğimde hayvan gibi bir regene geçiyor. Ondan sonra naparsam yapim öldüremiyorum. Belki o aradaki uzun mekan olmasa oturup çözücem ama olmuyor.

Birde benim için asıl eksi bölüm içi müzikler. Bosslara çok güzel müzikler kasmışlar gayet hoş. Ama oraya ulaşana kadar tamamen sessiz bir ortamda boş boş koşuyoruz. Ha atmosfer falan diyen olabilir ama benim hoşuma gitmiyor. En azından Shadow of Colossus gibi bir sistem yapsalar, arkaya hafif bir tıngırtı koysalar daha eğlenerek oynayabileceğim bir oyun olurdu.

Neyse kış gelsin bitireceğim oyunu ondan sonra multiye sarmam herhalde. Zaten Atlus bırakıyormuş server desteğini 2011'de. İllaki birileri alır ama naparlar merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
evet soul form'dasın, yalnızca ilk body olarak olmen etkiler tendency'yi, gerci hala ilk bolumde oldugunu varsayarsak, hic body olarak olmedin item falan kullanıp body'ye donmediysen eger... zaten online oynuyorsan durmadan sync oluyor server'ın tendency'siyle, o da pure white'a yakın bi tendency oluyor genelde, sakın onun icin bastan baslama yani =)...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...