Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-book Reader ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
B&N süper bir özellik çıkarmış, her kitapta var benim kütüphanemdeki. Resmine bakın:

http://i.imgur.com/FTl52.png

E-book okumak için nook şart değil artık, tarayıcıdan da okunabiliyor. Bir sürü özelliği var. Tam ekran modu, 8 farklı font:

http://i.imgur.com/U9Ttk.png

Sample chapter okumak açısından çok iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

nook mu, kindle mi? cabuk.

saka lan cabuk degil. baska da varsa olabilir. bu nook simpletouch with glowlight guzel gibi, or kindle touch.

Kindle 3 var bende ve bence touch'tan daha güzel ve kullanışlı. Ama glowlight'lı simpletouch hepsinden daha iyi şu anda.

Simpletouch öncesi Kindle diyordum soran herkese ama artık nook diyorum. Hatta kindle'ı kardeşime verip bir tane de glowlightlı ben alacağım yakın zamanda
Sosyal ağlarda paylaş

gencler mutlaka konusmussunuzdur ama 74 sayfanin icinden en guncel bilgileri ayiklayamadim. Bi yardimci olunuz.

Bir arkadasima kindle hediye geldi. Hem onun kurulumuna yardim etmek icin, hem o arada ben de anlayayim da alip almamaya karar vereyim deyu bi size soriym dedim.

Amazondan alisveris yapmak, korsana bulasmamak icin neler yapmak lazim? Anladigim kadariyla hem ip'yi usa gostermek hem de kredi karti adresini usa yapmak lazim. Bnlar yeterli mi? İlki icin hotspot shield denmis ama yorumlarindan pek korktuk. Alternatifi var midir yoxa bu iyi midir? Bankadaki adresi degistirmek her bankayla oluyo mudur gibi sorularim var. Bi step by step tuto ya da link vs rica edebilir miyim? Tenkyu simdiden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
B&N'dan alışveriş için proxy gerekliydi, hala gerekli mi bilmiyorum çünkü proxy otomatik ayarlı ben de, aylardır denemedin o olmadan =)

Amazon için proxy gerekli değildi son kitap aldığımda, zaten Kindle'ı almadan önce sitesine girip 0.99$'lık bir kitap al kendine aşağıdakileri hallettikten sonra, Kindle'ı öyle al. İçin rahat etsin.

Şöyle yaptım ben Amazon satışlarım için (gereksiz şeyler yapmış olabilirm B&N alışkanlığımdan, Amazon'u çok kullanan biri gelecektir yardıma, ben daha çok film kiralamak için kullanıyorum onları ama aynı setup kitap da alıyor):

1 - Kredi kartıma Amerikan adresi ekledim, bankanın internet sitesinden rahatça yaptım bunu (Finans ve İş). Adres kendime aldığım gerçek bir adres. Buradan alabilirsin: http://www.borderlinx.com/ Bunlar UK adresi de veriyor, böylece sadece UK'de satılan kitaplar için de kullanabiliyorum.

2 - Bu adresi teslim ve fatura adresi olarak kullanarak Amazon hesabı açtım.

Ne istersem alabiliyorum. Kitap düz alınıyor ama film izlemek için son baktığımda hâlâ proxy gerekiyordu.

Step-step tuto zor. Her bankanın sistemi farklı. Benim dediğim bankalarla oluyor ama, kendim yaptım. Amerikan adresini ek adres olarak ekledim ikisinde de. Amazon hesabına da tuto gerekmiyor gerçekten, düz hesap açıyorsun işte, çok kolay. Borderlinx de çok basit, Apple kuşağına hazırlanmış bir site. Üye olunca adresleri e-mail ile gönderiyorlar.

Şu var ama demem gereken: eReader olarak Nook daha üstün. Onu tavsiye ederim ben. Kitap alırken ek olarak proxy gerekiyor ama beleş şeyler var bunun için kolayca kullanabileceğin şunun gibi: http://www.securitykiss.com/ Niye Nook dersen:

GERGE said:

Kindle Touch ile Nook'un beş temel farkı var; ekran kaliteleri, pil ömürleri filan aynı hep. Fontları farklı ama font zevk meselesi tamamen, sitelerinden ve YouTube'da bak onlara. Ama Kindle'ın üç fontuna karşı (regular, condensed, sans serif diyor); Helvetiva Neue, Gill Sans, Trebuchet, Caecilia, Malabar ve Amasis gibi typesetting ile ilgilenen insanların bileceği kendi kanıtlamış, ünlü fontlarla gelen Nook avantajlı bence (benim için önemli bir faktör olmuştu bu). Typesetting olarak filan ama başarılı hepsi, Kindle'ın fontlar da kısıtlı olasalar da iyi. Yine de kendini kanıtlamış, ünlü fontları tercih ederim ben. O beş fark:

Kindle ekran koruyucu olarak reklam gösteriyor reklamsız ve pahalı modelini almazsan. Reklamlı modeller Nook ile aynı fiyat.
Kindle sadece kendi formatını çalıştırırken, Nook ePub çalıştırıyor.
Kindle ile çerçeve (margin işte) boyutu değişmiyor.
Kindle mp3 ve Audible destekliyor.
Kindle'ın web browser'ı var.

İlk fark belli. Seçim ikinci farka göre yapılmalı. Eğer kitapları satın alacaksan Nook'un daha iyi olduğunu düşünüyorum hala çünkü Türkiye dahil Avrupa'daki her firma e-kitapları ePub olarak satıyor (basitçe, Amazon dışında tüm dükkanlardan alınan kitaplar Nook'da okunabilir). Amazon ise sadece kendi dükkanında satılan kitapları okuyabiliyor. Tabii, DRM kırarak tüm dükkanlardan alınan kitapları birbirine çevirip her alette açabilirsin. Eskiden ePub Kindle'ın formatına göre gömülü yazıtipleri, daha fazla formatlama ıvır-zıvırı gibi şeylerle geldiği için çeviri sakat olabiliyordu ama artık aynı gibiler, Kindle formatını geliştirdi.

Eğer korsan okurum diyorsan tek fark reklam oluyor zaten, o nedenle gidip Nook alabilirsin. Ama Kindle'ın da daha çok özelliği var okuma ile ilgili olmayan ve daha fazla aksesuarı var. Kindle mp3 çalıyor (pili 2 ay giden aletin pilini bir günde bitirmek istersen), Audible desteği var (bu nedenle almayı düşünmüştüm ama Audible için Xperia kullanıyorum, yetiyor), web browser'ı da var (Kindle Touch olmayınca kullanılmaz durumda). Smartphone yoksa düşünülebilir yani, varsa gerek yok (bu özellikler smartphone hızında pil tüketiyor zaten).

Normal Kindle'ı boşver. Dokunmatik ekran ya da kolay kullanılır bir klavye (İlk Nook'un dokunmatik LCD ekranındaki ya da eski Kindle'ın fiziksel klavyesi gibi) çok büyük kolaylık. Kütüphanede kitap ararken, aletin dükkanında gezerken, kitaba not alırken, wifi şifresi girerken filan işini çooook kolaylaştırıyor. Normal Kindle ile ok tuşlarını kullanarak klavyede tek tek harflere gidiyorsun. 20$ fark fazlasıyla değer yani klavye almak için. Nook zaten en alt modelinde dokunmatik geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

özellikle GERGE hocam tüm mesajlarını okudum,

nook simple touch bu hafta elimde olacak..
ben nook for pc den epeydir bedava k,tap okuyorum zaten de dün çakma bir Amerika adresiyle TR ye kitap gönderttiğim adresimi değiştirdim BN üyeliğimde... NewYorker ve Time'a üye olmaya kalktığımda klasik "Amerikada olman lazım" uyarısını verdi...

VPN programı ve bankanın sitesinde karta bu çakma ABD adresini ekleyince dergileri almam mümkün olacak mı? Ciddi manada tasarruf sağlıyor çünkü dergilerin fiyatı dijital versiyonda...
Hani kitap okumasam da olur yeter ki her hafta time newsweek ve newyorker a ulaşabileyim...

dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır?;

teşekkürler...
Sosyal ağlarda paylaş

mesajı editleyecek yeri bulamadım
--------------------------

securitykiss de tamam, banka adres muhabbetiyle borderlinx de tamam ve hatta kitap alımı da tamam ama ve lakin time ı bir türlü okuyamıyorum nook for pc de

hadi bunda okunmuyor cihazımızda okumanız lazım dese neyse, ücretle ilgili sorun çıktı diye uyarı veriyor.. halbuki "amerikada değilsin" maili gelmedi aksine hayırlı olsun subscriptionunuz maili geldi...

nerede yanlış yapıyorum, nerede hiperaktif davranıyorum da olmuyor?

özel soru:
iş bankası hesabında adres eklemeyi bulamadım
iş adresini abd olarak gücellemeye çalıştım hata verdi durdu
ben de ev adresini güncelledim XD eve extre vs gelmediğinden bi problem olmaz herhalde
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Adres olayını hatasız yapmıştım ben, şimdi kurcalamak istemiyorum ama hata veriyorsa, bakamam ona.

Dergilerin hepsi her alette olmaz, B&N'deki sayfada şu cihazlar diye yazıyor. New Yorker daha önce alıp sorun yaşadığın için olabilir, sorunlu şeyleri bir hafta geçmeden tekrar alamıyorsun. Hiç denemediğin ve çalışır diyen bir dergiden trial almayı dene. Ben daha yeni Lightspeed'i aldım; eğer fatura adresi ve kredi kartı adreswi olduysa VPN altında çalışması gerek.

VPN'yi şuradan test et: http://whatismyipaddress.com/
Sosyal ağlarda paylaş

ilk olarak kontrol ettim ip okyasnusun ortasında gözüküyor, ABD olarak...

sonrasında dediğiniz gibi başka dergi denedim,hem de neye uygun olduğuna baktım...
newsweek i alabildim ve nook for pc de okuyabildim...

yalnız kafama takılan bir şey var, bu newsweek bu hafta mı böyle 400 sayfa çıkmış yoksa TR de bizi mi kazıklıyorlar incecik dergi satarak...

bir de özel bir şey rica edeceğim newyorker ya da time aboneliğiniz varsa nook for pc de açılıyorlar mı bakar mısınız uygun vaktinizde zahmet olmazsa.. (uygun değildir yazmayıp ödeme problemi demesini anlamış değilim hala)

tüm o sayfalar boyunca yazdığınız yönlendirmeler için de teşekkürler...
Sosyal ağlarda paylaş

simdi yine bi suru sey okudum kafam karıstı. yardımlarınızı rica edecegim.

nook simple touch ı begendim baya. nook colorı da begendim kullandıgım telefon blackberry oldugu icin app ler eglenceli olabilirdi ama okuma performansını burda ve bi cok yerde okduguma gore daha cok tercih edicem gibi.

oncelikle ben manga da okuyorum. okuma sansım var mı simple touchda wifi vs aracılıgı ile?

ikinci olarak e-pub a baglı oldugu icin cinslik yapmamız gerekmiyor heralde nookda store dan satın almak icin?

ucuncu sorum da bu aleti neden almak lazım? isvicrede kuzenim var. ona yollatarak mı getirtsem daha kolay olur? yoksa direk istanbulda surdan alınıyo cok da fiyat farkı olmadan dediginiz yer varmı?

teskur ederim =)

bir de B&N in sitesinde free shipping diyor. her yere diyor. turkiyeye 99 dolarlık alet getirirken problem cıkıyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Nook ile Amazon dışında her yerden ebook satın alabilirsin.

Simple Touch ile kendi yüklediğin mangaları okuyabilirsin ama wifi ile okuyamazsın. Manga için pek iyi değil ama, 150TL'lik bir Çin tableti aldım ben, onla okuyorum mangaları.

Türkiye'de Gittigidiyor'dan alıyor insanlar. Fiyatlara bak. 200-250 arası bulunuyor. free shipping bize çalışmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

nook simple touch ulastı bugun. simdi sarj ediyorum full sarj etmeden acma demis. bunu beklemek biraz iskence kurcalamak istiyorum kendisini fena bi sekilde.

simdi ilk olarak bilgisayardan yapabilecegim surdan acc al su foruma uye ol surdan updateleri takip et dediginiz yerler(selam gerge =)) varsa simdi bakınayım cunku 2 saat boyunca aletin sarj olmasına bakıcaksam baya zor anlar yasıycam =).

onun dısında tavsiye ettiginiz e book satıcıları kimlerdir onlara biraz bakınayım okumayı dusundugum kitaplardan 1 2 tane alayım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
E-book community olarak tek bir yer var katılımcı olduğum (arada sırada GERGE adıyla görebilirsin orada beni): http://www.mobileread.com/forums/

Dükkan olarak da çok yer yok kullandığım, mümkün olduğunda az tutmaya çalışıyorum ilerde karışıklık olmasın diye. 2$ fazla verebilirim mesela bir kitaba sadece kullandığım dükkandan olsun diye. Kullanma sırama göre:

http://www.barnesandnoble.com/u/NOOK-Book-eBook-store/379003094
http://www.waterstones.com/waterstonesweb/browse/ebooks/4294964587/
http://www.baenebooks.com/default.aspx
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...