Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-book Reader ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

Nook'u koydum kafama , 2 hafta içinde alıcam param gelsin de :D

Idefix dışında , Türkçe geniş yelpazede e-kitap nereden temin edilir ?

Bir de e-kitaplaştırma çabası var mı Türkiye'de hızlı bir şekilde?
Örneğin bakayım varsa alayım bir android telefondan okumayı deniyeyim diye ; Aristoteles'in kitaplarına bakayım dedim , satılmıyor e-kitap olarak. Geriye dönük yayınlar teker teker elden geçer mi , yoksa daha çok mu bekleriz :D
Sosyal ağlarda paylaş

Bende yaklaşık 400 falan Türkçe kitap var ve gayet güzel okunuyorlar sorunsuz. Kindle bu işin babası ama diğer bir sürü markada aynı teknolojiyi veriyor.
Gözleri kesinlikle yormuyor ve pil ömrü 1 ay falan rahat gidiyor eğer wireless kullanmıyorsan veya muzik dinlemiyorsan sürekli.
Sosyal ağlarda paylaş

Nook Simple Touch aldım :)

- Nook'un web sitesinden nasıl alış-veriş yapacağım ? Vpn filan pek anlamam o işlerden.

- Amerikan adresi lazım sanırım. Nereden bulabilirim ? Sorun olmaz mı ?

Wi-fi olmadan çalışmıyor sanırım. Meh, bi de router almam lazım. Daha önce sorulmuştur kesin kusura bakmayın.

Edit: 48. sayfada buldum adres olayını gerek kalmadı. Telefonun 3G internetini kullanarak Nook ile girebilir miyim peki ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
said:
Nook'un web sitesinden nasıl alış-veriş yapacağım ? Vpn filan pek anlamam o işlerden.
VPN kullanacaksın, onu başka yerde anlattım uzun uzun: http://forum.paticik.com/read.php?5,5571964,page=1

Security Kiss oradaki iyidir senin için.
said:
Amerikan adresi lazım sanırım. Nereden bulabilirim ? Sorun olmaz mı ?

Eskiden kredi kartında da Amerikan adresi lazımdı ama poliçelerini değiştirmişler diyorlar forumlardan. Ben eskiden beri aldım için kredi kartında adres olmadan oluyor mu bilmiyorum. Siteye kayıtlı fatura adresi ama Amerikan olmalı hala. Buradan bedavaya bir posta kutusu alabilirsin: http://www.borderlinx.com/
said:
Wi-fi olmadan çalışmıyor sanırım. Meh, bi de router almam lazım. Daha önce sorulmuştur kesin kusura bakmayın.
Aynen.
said:
Telefonun 3G internetini kullanarak Nook ile girebilir miyim peki ?
Hotspot özelliği varsa niye olmasın ki? Ben öyle yapıyorum genelde. Android 2.1 sonrası hepsinde var. iOS olayını bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kindle Touch ile Nook'un beş farkı var; ekran kaliteleri, pil ömürleri filan aynı hep. Fontları farklı ama font zevk meselesi tamamen, sitelerinden ve YouTube'da bak onlara. Ama Kindle'ın üç fontuna karşı (regular, condensed, sans serif diyor); Helvetiva, Gill Sans, Trebuchet, Caecilia, Malabar (iki tane daha var) gibi typesetting ile ilgilenen insanların bileceği kendi kanıtlamış, ünlü fontlarla gelen Nook avantajlı bence (benim için önemli bir faktör olmuştu bu). Typesetting olarak filan ama başarılı hepsi, Kİndle'ın fontlar da iyi. O beş fark:

Kindle ekran koruyucu olarak reklam gösteriyor.
Kindle sadece kendi formatını çalıştırırken, Nook ePub çalıştırıyor.
Kindle ile çerçeve (margin işte) boyutu değişmiyor.
Kindle mp3 ve Audible destekliyor.
Kindle'ın web browser'ı var.

İlk fark belli. Seçim ikinci farka göre yapılmalı. Eğer kitapları satın alacaksan Nook'un daha iyi olduğunu düşünüyorum hala çünkü Türkiye dahil Avrupa'daki her firma e-kitapları ePub olarak satıyor (basitçe, Amazon dışında tüm dükkanlardan alınan kitaplar Nook'da okunabilir). Amazon ise sadece kendi dükkanında satılan kitapları okuyabiliyor. Tabii, DRM kırarak tüm dükkanlardan alınan kitapları birbirine çevirip her alette açabilirsin. Eskiden ePub Kindle'ın formatına göre gömülü yazıtipleri, daha fazla formatlama ıvır-zıvırı gibi şeylerle geldiği için çeviri sakat olabiliyordu ama artık aynı gibiler, Kindle formatını geliştirdi.

Eğer korsan okurum diyorsan tek fark reklam oluyor zaten, o nedenle gidip Nook alabilirsin. Ama Kindle'ın da daha çok özelliği var okuma ile ilgili olmayan ve daha fazla aksesuarı var. Kindle mp3 çalıyor (pili 2 ay giden aletin pilii bir günde bitirmek istersen), Audible desteği var (bu nedenle almayı düşünmüştüm ama Audible için Xperia kullanıyorum, yetiyor), web browser'ı da var. Smartphone yoksa düşünülebilir yani, varsa gerek yok (bu özellikle smartphone hızında pil tüketiyor zaten).

Normal Kindle'ı boşver. Dokunmatik ekran ya da kolay kullanılır bir klavye (İlk Nook'un dokunmatik LCD ekranındaki ya da eski Kindle'ın fiziksel klavyesi gibi) çok büyük kolaylık. Kütüphanede kitap ararken, aletin dükkanında gezerken, kitaba not alırken, wifi şifresi girerken filan işini çooook kolaylaştırıyor. Normal Kindle ile ok tuşlarını kullanarak klavyede tek tek harflere gidiyorsun. 20$ fark fazlasıyla değer yani klavye almak için.
Sosyal ağlarda paylaş

Reklam tam olarak nasıl oluyor ekran koruyucu olarak anlamadım ama çok hoş bir şey gibi durmuyor. Sadece amazondan alınan kitapların çalışması da kötüymüş direk nereden istersem indirip okuyabilmek önemli benim için. Şarj süreleri vs dediğin gibi aynı gibi aşağı yukarı. Nook Simple Touch güzel duruyor. Ama bir iki videoya baktım alet biraz laggy sanki ? Birde sayfa vs değiştirince nie ekran bi kararıp refreshleniyor onu anlamadım hoş durmuyor. Sen kindle mı kullanıyorsun nook mu?
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.youtube.com/watch?v=cC8sAfWFMTU&feature=related

şurada aslında gayet güzel sayfaları hızlıca değiştiriyor vs bende izlerken farkettim e ink ile alakalı bir olay o sanırım. hızlı olduğu sürece farketmez.

nook simple touch kindle keyboardlu olana göre falan boyut olarak çok daha iyi bence ve müzik, web browsing, mikrofon falan filan umrumda değil smartphone var zaten sadece e book okumak için düşünüyorum. sırf montun cebinde kitap taşıyıp on dakika da bir kapak kıvrıldı mı diye bakmak yerine bile alınır yani takıntılı biriyim biraz :D ayrıca direk herhangi bi yerden alıp yada korsan indirip kitabı kullanabilmek de çok büyük kolaylık.

nook simple touch aklıma yattı benim. kullanan varsa kendi görüşlerini yazarsa sevinirim

edit: birde bir şey geldi aklıma pek düşünülmeyen bir özellik aslında ama kulağa takılan ışığımı kaybettiğimden beri çok büyük sorun oluyor zaman zaman: elektrik gitmesi. evet özellikle geçtiğimiz '11 yazında temmuz sonu gibiydi sanırım yada ağustos sonu sürekli bir iki haftaya yakın her gece elektrikler gidiyordu 3-4 saatliğine hatta daha fazla. on tane mum yakıp görücem kitabı diye kitaplığı yakıyordum az daha. böyle bi durum oldu mu aç aleti mesela direk oku. diğer başlıkta karşıydım e book olayına ama cidden düşününce kitaplığa kitap koyma olayının biraz fetişistlik olduğunu gördüm :D

zaten önemli yada çok ciddi bir kitabı okumak için kullanmam ama daha çok baya para akıttığım FR'dir SW'dir vs shared world ve daha light kitaplar için çok iyi ya alet.
Sosyal ağlarda paylaş

usta 99 dolar diyor fiyat b&n sitesinde. shipping ne kadar olur bilmiyorum bakmak lazım. gittigidiyorda baktım 199'a satan var ama 0 ürün demesine rağmen yer tutmasın diye kutusundan çıkardık falan diyor yani oradan alacağıma adam gibi kendi sitesinden alırım diye düşünüyorum

birde nook'u da normal bu küçük usbler ile şarj ediyoruz dimi? 2 ay gidiyorsa şarjı adaptöre para vermeye gerek yok bence haftada bir koy şarja 1 saat dursun yeter
Sosyal ağlarda paylaş

ekran refresh olayı hepsinde öyle. mürekkep mantığı olduğu için ekrandakileri temizleyip yeni görüntüyü yapıştırma işlemi fln yapıyor o şekilde. yeni nesilde nook ne kadar geliştirdi bilmiyorum ama eski nesilde kindle ekran yenilemede çok daha hızlıydı ve pdf desteği çok daha iyiydi nook'a göre. gerge daha iyi bilir aradaki gelişmeyi ikisini de kullandı çünkü. kindle'nin ekranda fln reklam da yoktu ünlü yazarların resimleri geliyordu random olarak. şimdi reklama geçtiyse o biraz kötü olmuş. mp3 ve browser pek işim olmuyor ama audible olayını seviyorum. sadece dokunmatik vs olsun diye yeni nesile geçmeyi düşünmem kesinlikle. keybord olayını seviyorum baya.

format olarak kindle mobi fln desteğide var sadece kendi formatı var diye geçmek yanlış olur. internette mobi de çok yaygın kullanılıyor. avrupa sitelerini sallayın gitsin bence zaten yabancı dil içeriğinde pek eksiklik yok hiçbir marka için. her formatta her kitap bulunabiliyor. Türkiye'de idefiks ve dr olayı önemli sadece ama onların da çok sınırlı sayıda ürünü var. istediğin kitabı bulmak imkansız resmen. saçma sapan kitaplarla dolu olan %90 ı yaramaz bi ürün yelpazeleri var. %10 içinden seçip almak gerekiyor anca. Türkçe ebook yaygınlaşana kadar 2-3 cihaz değiştiririz bence. =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ben Nook kullanıyorum. Kindle da diğer dükkanları açıyor ama DRM kırıp Kindle formatına çevirmen gerekiyor. Zor değil çevirme, Calibre denen programda çevir tuşuna basmaktan ibaret. DRM nasıl kırılıyor tam bilmiyorum ama kolay o da sanırım.

Ekran değişimi hepsinde var ama Nook ile Kindle farklı yapıyorlar. Yavaşlığı diyorsan eInk nedeniyle. Ekran farklı çalışıyor, mürekkep gibi gerçekten, siyah fiziksel parçacıklar harfleri oluşturuyor. Sayfa değiştirme hızı yavaş değil ama. Son kelimeyi okuyunca değiştir diyorum, gözüm ilk satıra çıktığında değişmiş oluyor genelde.

Ekran eğer öyle kararıp yenilenmezse eski sayfadan izler kalıyor. İlk başta çok çok az kalıyor, özel olarak aramazsan fark bile edemiyorsun. Nook 6 sayfa karartma yapmadan değiştiriyor, 6. sayfada karartarak ekranı temizliyor. Eski izler 5. sayfada bile eğer öyle aşırı koyu bir font, bir resim filan geçmemişse geriden fark edilmiyor. Kindle her sayfa değişiminde tamamen yeniliyor. Bu nedenle Kindle'ın pili daha az gidiyor aslında. Bence Nook'un olayı daha iyi, hem sayfa değişimi daha hızlı oluyor, öyle flaş olmadığı için bana daha rahat geliyor. Kindle'ın tüm sayfalarının tertemiz olmasını sevenler de var ama.

Ekran koruyucu şu: aleti kapattığında ya da bir saat filan sayfa değiştirmediğinde Nook senin isteğine göre yazar portreleri, doğa malzemeleri ya da kendi hazırlayıp yüklediğin (internette bir sürü hazırlanmışı var) resimleri gösteriyor. O resimler saatlerce değişmeden duruyor, sonra bir değişiyor. Ekran canlı kalsın, bozulmasın diye sanırım; bilmiyorum. Kindle işte reklam gösteriyor orada portre ya da şelale yerine. Pek bir önemi yok yani, estetik olarak istemiyorum diyorsan bilmiyorum.

Bir de Kindle'ın reklamsız versiyonu var ama 40$ fark ile satılıyor. Kindle Touch 99$, reklamsız Kindle Touch 139$. Sana öyle denk gelmiştir Mum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/barnes-nobles-nook-simple-touch-dokunmatik-53833173

Bunu al Nook olarak. O 199TL Nook'lar eski model, pili bir hafta giden (küçük LCD yüzünden) ve dokunmatik olmayan.

Ben de bu verdiğim linkten aldım, yenilenmiş diyor ama bence avantaj o. Aldığımda aynı adam yenilenmiş olmayan da satıyordu zaten, bunu tercih ettim. Sıfır Nook'lar ender olarak pil problemleri çıkartabiliyor (bir haftada biten pil işte, Kindle da problem çıkartabiliyor bu arada) ama o nedenle yenilenmeye gidip pil değiştirdiklerinde neredeyse %100 problemsiz oluyorlar. Forumlardan filan uzun uzun araştırdığıma göre sıfır Nook'da sorun yaşayıp B&N'de değiştirenler tekrar sorun yaşamamış (değişime gelenlere de yenilenmiş ürün veriyorlar). Bizim B&N'ye gidip değiştirme imkanımız da olmadığına göre...

Kitap olarak Avrupa'yı geç deme ama. Benim okumayı çok istediğim bazı kitap sadece burada satılıyor: http://www.waterstones.com/waterstonesweb/browse/ebooks/4294964587/ Yeni Booker kazanan kitap da o sitede neredeyse yarı fiyatına. Avrupa'nın olayı var yani satın alıyorsan.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...