Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atamızın gülümseyen fotoğrafları...

wakeful

Öne çıkan mesajlar

paspatur said:

Atatürk rakı içtiği için dinsiz demediler mi bu ülkede?
Aşırı korumacı davranmıyorum bence. Kimlerle karşı karşıya olduğumuzu hepimiz biliyoruz.

aslında şu şekilde, rakı içtiği için dinsiz demiyolar da, bunun halka aktarımı sırasında bu kısmını vurgulayarak, hiç gereği olmadığı halde, kasıtlı olarak bir bölücülük yaratıyolar atatürkle ilgili. yani küçük yaştan itibaren atatürk rakıyı severdi, atatürk sirozdan öldü, siroz alkolle ilgili bir hastalık.

haa o zaman muhafazakar ailenin çocuğu düşünüyo ki, alkol günah, ama atatürk çok içiyomuş, hım atatürk niye böle yapıyor? diye kafasına geçen küçük bilgiler, ilerleyen yaşlarda manipuleye açık büyük insanlara dönüşüyo. aslında uzun vadeli ama ne kadar çok olursa o kadar etkili yöntemlerden birisi.

ki bunun örneklerini son 5-6 sene içindeki ders kitaplarına yapılan değişikliklerde, eklenen çıkarılan "1" cümlellik kısımalrda görebliriz. annem ilkokul öğretmeni olduğu için, bu tip şeyleri kolaylıkla takip etme imkanım oluyor.

ki 4 ay önce, türk dil kurumuna yaptığı bir şikayet vardı. x sözlüğünde hukuk kelimesinin anlamı olarak töre kelimesinin gelmesi, ve yapılan şikayetten sonra teşekkür edilerek sözlükte düzeltme yapılıp törenin ordan kaldırılması buna güzel bir örnek sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

Takip edebildiğim kadarıyla bu fotoğraflar cumhurbaşkanlığı arşivi tarafından kamu oyuyla paylaşıldı.

Atatürkün gülerken çekilmiş fotoğraflarının bu hükumet döneminde paylaşılıyor olması bana biraz manidar geldi.

evet aslında mantıksız değil, sonuçta şuan yapılması evet değişik bir hareket. aynı hükümet sigaralı resimlerde sigaranın üstünü sansürlemişti.

kafalarda oluşan atatürk imajıyla oynamak planlanmış olabilir, çok kimsede tanrılaşmış noktadadır kendisi. ama bi yandan da sadece ortam yumuşatma ve atatürkçü izlenimi arttırıp, ilişkileri rahatlama planı olabilir halkla.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında bunlar evet paranoya olarak görülebilir ama, sistemin zaten içine bütünleşik şeylerdir. yani hepimiz biliyoruz ki sömürge/hedef/kurban ülkeler üzerine oynanan oyunlar, yapılan yaptırımlar vardır ki yine bir çoğumuz bildiği gibi bunlar tek dönemlik veya tek nesillik bile değildir. yani demek oluyor ki bunlar zaten yıllar yılı dış politika olarak sürdürülen şeyler.

böle olunca bir çok kimse bunları düşünmeyi tercih etmiyor, çünkü bir yerde önüne geçilemeyen, pragmatik ilerleyiş. düşünmeyenleri çok suçlayamam, ki annem-babama göre ben de düşünmeyen kısma girerim, nesil ilerledikçe yeni gelenleri kabullenme oluyor doğal olarak.

ama düşünülüp düşünülmemesi bunların tesadüf olduklarını göstermiyo malesef, malesef evet herşey bir felaket teorisi, herşey çılgınca paranoya ve evet ne kadar paranoyakta olsak bunların hepsi gerçekleşicek.
Sosyal ağlarda paylaş

"Bir bit yenigi var" suphesi yanlis degil de bakis acisi biraz yanlis yonde bence.

Bu tip olaylarin tamaminda yapilmak istenenin "bakin boyle seylere sesimiz cikmiyor, hatta destek bile veriyoruz. Ataturk dusmani degiliz biz." mesaji vermek oldugunu dusunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

şu forumda Atatürk'ün gülümsediği fotoğrafların yayınlanmasının bile "üzerimizde oynanan oyunlar"a bağlanabildiğini gördüm ya..

gerçekten beni bile kelimesiz, ifadesiz bıraktınız..ne diyim bilemiyorum, biraz hava falan alın ya..

paranoyak olmam, takip edilmediğim anlamına gelmez diyosunuz resmen. pes.

atatürk'ü "sarı saçlı, mavi gözlü, karizmatik"'ten ibaret bi insan olarak bellemekte baştan hatalıyız zaten. onun değerini azaltmak isteyen, imajını zedelemek isteyen, hiç gündeme getirmez, hiç lafını etmez. veya tam tersi, sürekli gündeme getirir, sürekli "şöyle über-böyle müthiş" der. gerçekten ciddiye alıp sevenlerse hem övmeyi hem eleştirmeyi bilir.

imaj hiçbişeydir, susuzluk herşey.
Sosyal ağlarda paylaş

irdelemek konudan konuya değişen bişey değildir. yani ben mc donalds dan yemiyorum çüknü amerikan vıdı vıdı yapan adam kola da içmemelidir. dolayısıyla, bu olaya her zamanki gibi çok takılıp, atatürk resminden nerelere vardırnız vıyvıyteytey yorumları yapmanın gereği yok.

herşeye olan sorgulayıcı yapımız bunada sorgulayıcı oluyor. bu forum kurulduğunda nerdeyse hepimiz ergenliğe bile yeni girmiştik, böle bişiler koyulur onlara oo ne güzel vay be yorumları yapardık. ama lütfen, üniversitemiz bitti çoğumuzun, hala şurda gelen her habere, ilk ağzına gelen yorumu yapma. leb demeden çorum de biraz, yada ne espirisi kaldı ki şurda bu topicin açılmasının, tabiki paranoyak bakıcaz, tabiki diğer uçtaki yorumu yapıcaz. şu yaptığın yorumu bu foruma giren herkes yapıo, ve sen bir ikinci yorumu çıkaramıosun, ne yazıkmış.

mevzu polemik yaratmak değil, mevzu şu ki, zaten yaşadığım hayatta yeterince cümle kurup tartışabiliyorum. buraya geldiğimde, sokaktaki random adama kurduğum cümleyi niye kurim ki? herhalde bütün kafamda toparladığım, oluşturduğum değişik bakışı sunmaya çalışırım. brain brain brain, biraz zorlayın.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu elle tutulur, gözle görülür bişey ver ki biz de zorlayalım. sen bütün dünya bakışını bi komplo üzerinden üretirsen, her taraftan her türlü eylemi de bu komplonun içine rahatlıkla oturtabilirsin. ve bu davranış biçimi beyni zorlayıcı ya da yorumlama yeteneğini geliştirici falan değil, aksine aşırı kolaycıdır. çünkü gördüğün her olayı kendi çarpık bakışın nasıl anlamlandırıyorsa "hah tamam, bu böyle" der geçersin. yani senin yaptığın aslında irdelemek değil, kendi sonsuz argümanına bir parçacık daha bulduğuna inanıp, bize de bunu gösterme çabası.

bu kadar basit, trivial, güncellikle-politikayla-gündelik hayatla-atatürk'ün ilkeleriyle vesairesiyle hiçbi ilgisi olmayan bir olayı tutup da "uoo imaj zedeliyolar" diye yansıtmaya çalışıyosun, sonra bizden daha yüksek bir tartışma düsturu bekliyosun. ama burada tartışılacak bişey yok ki. saçma çünkü.

bu akıl yürütmeyle gidersen, topiği açan arkadaşın da "Atatürk'ün imajını zedelemeye çalıştığını" rahatlıkla söyleyebilirsin. bak bu da güzel bi yaklaşım oldu şimdi heh
Sosyal ağlarda paylaş

Herşeyde bi komplo teorisi aramayın ya. "bakın gülüyor o kadar da karizmatik değilmiş" diye düşünecek insan yoktur yani. Varsa da ya Atatürk e laf koymak için bahane arıyodur rakıdan başka bi nokta yakaladım diye sevindirik olmuştur, ya da heykellerini göre göre Atatürk ü heykel sanmaya başlamıştır.

Ama itiraf edeyim bana biraz tuhaf geldi. Her resminde her heykelinde öyle ciddi görmeye alışmışım ki gülüp salıncakta sallanan halini görünce o_O diye kaldım bi an.
Sosyal ağlarda paylaş

ülkenin durumu ortada, siz hiç bişey aramayın, aramamaya devam edin, bakın ne güzel yerlere gidiyoz, ooh mis gibi. zaten siz bunların hiç birinin bu bakış açılarıyla alakası olduna inanmıyosunuz, hiç sorun yok öyleyse, hayata farklı pencereler güzeldir tabi. benim fikirlerim ve yorumlarım budur.
buralarda oktay sinanoğulları da çok tartışıldı, ama geçen aylarda mecliste alfabeye x q harfinin sokulması konuşuluyordu, kaç kişinin aklına geldi oktay sinanoğlu acaba. yani tabi bakış açıları arkadaşlar. napalım.
Sosyal ağlarda paylaş

açıkçası paspatur'u o kadar da yadırgamadım.

ve ona bu kadar tepki vermenize de şaşırmadım.

evet komplo teorisi belki. ama bu kadar ince oyunların döndüğü bir yerde bu o kadar "beklenmedik" bir olay değil.

sonuçta lider karizması denilen şeyin içinde ciddiyet ve sertlik mevcuttur. ve lider olarak tanımladığımız çoğu kişide o ciddiyeti ve sertliği görürsünüz.

ha bu dediğiniz şey gayet gülüp geçilebilir. ama üst üste gelen o kadar ufak detay var ki, eminim uzun süreçte çok etkili olabiliyor.

ayrıca sizin burdaki düşünceleriniz eğitimli, Atatürk'e bağlı olan ve Atatürk'ün yaptıklarını görebilen kişilerin düşünceleri.

sanıyorumusunuz allahın pkklısı bu resimleri görüp, Atatürk'e ve yaptıklarına saygı duyabilsin?

hoş bu fotoğrafları görmek benim açımdan çok güzel gerçekten. ama yayınlanmamasını tercih ederdim açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası paspatur'un dediği gibi midir değil midir bilmiyorum. Değildir diye düşünüyorum, ama bilgim yok tabii.

Fotoğrafa bakıp da "Atatürk gülümsüyor la zaten ben biliyodum bu adamın mal olduğunu salıncakta sallanıo cumhurbaşkanı olacak adam!" diyen insan zaten önyargılı seviyesiz ve ne olursa olsun Atatürk'e saygı duymayacak adamdır. Atatürk'e saygı duyan adamlar ise bu fotoğraftan hoşnut olur. Yani bu tip fotoğraflar nefret eden veya seven yeni insanlar yaratmaz, olan nefreti/sevgiyi körükler.

Ama asıl önemli olan şu: Eğer bu resimlere bakıp da Atatürk'ten soğuyacak adam varsa soğusun. Bu resimlerle Atatürk'e saygısı kaybolan adam varsa kaybolsun saygısı. Bu ülkede fikri o denli kolay değişen insanlar varsa ülkedeki koyun sürüsüne yazıklar olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

oyle yapmak ataturkun ardindan hatirasina ve yasarkenki goruslerine saygisizlik etmektir

bu ulkede ataturke en buyuk saygisizligi genelde onu sevdigini soyleyen insanlar yapiyor ne yazikki, daha oncede ayzdim

"ben siradan bir insanim ve olumluyum, giderken ardimda hicbri tabu veya yikilamiyan dusunce birakmiyorum tek rehberiniz bilim ve akil olsun.surekli degisen bu dunyada yikilamiycak hcibir tabu, daha iyi olmasi icin degsitirilemiycke hicbir sistem yoktur"

diye yasiyan bir adami tabu yapmak onun kisiligine yapilmis en ama en buyuk saygisizliktir

dinci zaten sevmiyordur kildir filan sorun degil, ama onu sevdigini soyliyen birisi onun yolunda yurudgunu soyliyen birisi bunu yapinca cok daha agir oluyor hemde

ataturkculer bile ataturku anlamamisken dincilerin pkk linin dunyanin filan anlamasini beklemekte o kadar ironik oluyor iste
Sosyal ağlarda paylaş

saçımı başımı yolucam ekran başında.

bi kere "allahın pkklısı" nasıl saygı duyabilir atatürke? neden saygı duyması gereksin? gülümseyen fotoğrafları çıkınca saygı duyma şansı tamamen ortadan kalkmış mı oldu?

bir de, nedir bu sert-ciddi adam kaygısı? stalin gibi mi, hitler gibi mi analım atatürk'ü? "demir yumruktu be, koydu mu oturturdu" falan mı diyelim? bu bize ne fayda sağlayacak? bütün dünya o sert-ciddi diktatörleri unutmaya-unutturmaya çalışıyo zaten. çünkü o sertlik ve ciddiyetin yol açtıkları hiç hoş olmadı dünya tarihi için.

bunları yazdığıma cidden inanamıyorum. bence "gülümseyebilen", kendini "zamanın ve mekanın ötesinde" tanımlamayan, hatta putlaştırılmaya karşı çıkan bir devlet adamına sahip olduğumuz için şanslıydık gayet. ve atatürk biraz gülebildiyse, ve bu ülkede bu kadar çok seviliyorsa, daha insancıl olabildiği içindir, insanların arasına karışabildiği içindir. sert-übermensch olduğu için değil.

bu sertlik-ataerkillik merakı,her tarihi liderle halkının arasını bi noktada muhakkak açmıştır. hele gelecek kuşakların onu bilhassa daha insancıl biri olarak hatırlamasının ne kadar önemli olduğunu göremiyo musunuz?

herşeyi geçtim, atatürk artık liderimiz değil, çünkü kendisi yaşamıyo. dolayısıyla sertlikle-ciddiyetle hatırlayacağımıza daha insancıl, daha çocuksu hatırlamamız onun anısına, onun insan olan yönüne daha büyük bir saygı gösterisi değil midir? onu önce bir insan olarak sevemeyeceksek, "aman karizmasına halel gelmesin" gibi saçma sapan bi kaygımız olacaksa, onun hakkında hissettiklerimizin, diktatörlere gösterilen zoraki saygıdan ne farkı kalır?

ya muhtemelen kabus görüyorum, paticik forumları bu kadar sığ komplo teorilerinin üretildiği bir yer haline gelmiş olamaz. lütfen biri beni uyandırsın. kemalizmle alakası olmayan birisi kemalistlere karşı atatürk'ü savunmaya çalışıyo şu an.

viktor +123456789
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...