Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Minoxil Forte (minoxidil)

Rakursi

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar selam.
Saçlarımda şakak kısımlarında biraz dökülme var, son zamanlarda arttı.
Doktor tavsiyesiyle minoxil forte %5 isimli bir sprey aldım, bilen bilir.
Bilenlere bazı sorularım olacak.

Şimdi ilk kullanılmaya başlandığında bu spreyin dökülmeyi artıracağı söyleniyor başlarda. Bu durum ne kadar sürecek ve spreyin dökülmesine sebep olduğu saçlar ne zaman yerine gelecek?

İkinci sorum şu ki ben bu ilacı günde 1 kez kullanıyorum, iki tarafada 5er kez sıkıyorum. Doktor bana günde 2 kez demişti, prospektüste de günde 2 kez yazıyor. 1 kez kullansam da faydasını görür müyüm yoksa spreyin saçlarımı dökmesiyle mi kalırım?
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar kimyasal bişeye o kadar yüklenmek istemiyorum korkuyorum zararlı falan olur bişey olur diye.

Şöyle birşey var bu ilacın saç dökülmesini önlediği ve ölmemiş hücrelerden saç çıkardığı kanıtlanmış birşey. Fakat ömür boyu kullanman gerekiyor. Bıraktığın zaman 3 ay içinde eski haline dönüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Kasaptan donmuş ilik al ve acaip kısık ateşte erit (15 dakkada eriyor) Sonra içine hindistan yağı koyup sıcak sıcak dökülen yerlere tatbik et ve 2 saat bekle ama kafana duş bonesi tak bunları uyguladıktan sonra. 2 saat bitince çok çok az sabunla kafanı yıka. Haftada 1 kez yap etkisini görürsün :P
Yan etki: 1-2 gün boyunca saçların biryantinli gibi parlak olur ve tatlı bir hindistan cevizi kokusu alırsın arada sırada :P
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
valla arkadaslar usenmedım sıteye uye oldum kı sızı aydınlatayım 1.5 yıldır kullanıyorum mınoxılı saç dokulmem bıttı ama bıraz geç kesfettıgım ıçın artık eskısı gıbı gur deıl saçlarım bı açılma yok ama. etkısı ıse herkesın dedıgı gıbı bı 1. ay cok dokuyo bıde 6. ay gıbı ama o kadar sıddetlı deıl ama memnunum hıç bırakmadım bırakınca ne oluyor bılmıyorum o tehlıkeye gırmeye degmez :)
Sosyal ağlarda paylaş

Osuran_boğa said:

umarım yanılıyorumdur ama naparsan yap o saçlar gidecek.bi kere dökülmeye başladımı durmuyor.neseki baba tarafından ballıyım 51 yaşındaki adamda hiç mi saç dökülmez yaw :)

Saç döükülmesi ile ilgili kalıtsal şey diyim artık, anneden geliyor. Baba ve baba tarafına bakma.
Sosyal ağlarda paylaş

anne ve baba tarafı ikisi de etkiler.

minoksidil kullan, işe yarar ama doktorunun dediği miktarda kullan. Şimdi kimyasaldan korkuyorum o yüzden az kullanıyorum diyerek hata yapıyorsun.
ilaçlarda bir grafik vardır, basitleştirerek anlatayım
1x Doz = Etki yok Toxisite yok
2x Doz = Etki var Toxisite yok
3x Doz = Etki yok Toxisite var
yani öyle yemek yapar gibi tuzu az koyıyım mantığı ilaçlarda işe yaramıyor.
Minoksidil kullanırken dikkat et, ellerini yıka, saçınla başınla sürdüğün yerle çok oynama. Vücdunun başka yerlerine taşıyabilirsin, burnundan saç çıkaran bir amcaya denk gelmiştik bir defasında :)

En önemlisi kafana takılan soruları doktoruna sorman. Burdan yanılıtıcı bilgiler alabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

1x Doz = Etki yok Toxisite yok
2x Doz = Etki var Toxisite yok
3x Doz = Etki yok Toxisite var

İlginçmiş, doz artması yan etkileri artırır ama etkinin de yok olması ilignçmiş.

Ben fazla sıkmayın derken yan etkileri artar manasında yorumlamıştım acaba minoxildede böyle mi yani doz artması etkinin de yok olmasına mı sebep oluyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

minoksidil topikal(haricen) olduğu için fazla dozda da etkisini göstermeye devam edicektir.
benim bahsettiğim grafik pratikte sistemik ilaçlar için daha doğru aslında. Ama orada anlatmak istediğim, az kullandığımızda ilaçların etkisinin olmadığı veya minimal düzeyde olduğu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...