Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Dresden Files

fenris

Öne çıkan mesajlar

http://harrydresdenfiles.com/images/DresdenInfo.jpg
http://intonaco.abatonet.dk/wp-content/uploads/2007/08/harry_dresden_files.jpg
imdb

uyku tutmadı, pati'ye bi faydam olsun dedim.

efendim dizimiz, aynı isimli, zamanımızda geçen fantastik (urban fantasy diyorlar sanırım) roman serisinden uyarlama.

kahramanımız harry dresden geçmişi biraz sorunlu bir büyücü. chicago polisinden dedektif murphy'e garip davalarda yardımcı oluyor (zaten başka da kimse inanmıyor).

kısacası dizi supernatural dedektiflik öyküleri üzerine kurulu.

kitap serisiyle arada bazı farklar var; ve bence dizide yaratılan ortam ve karakterler kitaplardakilerden çok daha iyi ve inanılır olmuş (özellikle bob).

maalesef birinci sezondan sonra iptal edildi ama siz bakmayın. dizi hem güzel hem de zaten bölüm bölüm ilerlediği için yarıda kalan bişey yok. metaplotun açılmasına pek izin vermediler :/.

hem hevesiniz kursağınızda kalsa bile kitaplardan devam edebilirsiniz. (arada farklar var ama; demedi demeyin)

not: galiba dizide bahsedilmeyip kitaplarda anlatılan bir detay var. "bu herifin evinde niye elektronik eşya yok." filan diyebilirsiniz. eleman modern araç gereçlere dokununca bozuyor direk. o yüzden evi/ofisi ortaçağdan kalma gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Jahrein said:

dresden saksonya eyaletinin başkentidir almanyada
dizinin orayla bi alakası var mı :D

şimdi GERGE nin kitp tavsiyesi başlığına bakınıyordum ne alıp okusam diye; şuna rastladım.
Jahrein said:

dresden saksonya eyaletinin başkentidir o.O

aynı espriyi kaç farklı yerde yaptın sen ya? :P
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

ezmelik bir durum yok. romanlarda daha fantastik ve cinsel takılmış. romanlardaki çoğu karakter fazla gerçekdışı, dizi de feci sırıtırlardı. o yüzden dizi baya güzel.

özellikle bob karakteri romanlardakinden çok daha iyi ve derin.

Dresden Files i dresden files yapan o gerçekdışılığın, cinselligin ve fantastikliğin gerçekliğe o kadar iyi bir biçimde yedirilmesi zaten. Hoş onu dizide yapmak zor oldugunda "ok" diyebilirimde.

Bob u Bob yapan o cinsellikle takıntılı ve sığ olmasına ragmen çok büyük bir bilgiye sahip olması. Ondan ben dizide en çok bobdan nefret etmiştim.

Birde Sarışın mavi gözlü denen murphy yi esmer yapmalarına.
Sosyal ağlarda paylaş

sarışın bule bukle saçlı, mavi gözlü, ufak tefek ama iyi dövüşen, mankenden bozma murphy çok sırıtırdı dizi de.

kitaptaki bob'da abaza air elemental. başka hiçbir olayı yok. o kadar yani... dizide de anca konuşan bulut gibi birşey olurdu, ama terence mann döktürüyor.

zaten dizideki değişiklikleri de bizzat yazarın kendisi yapıyor.

ha bişey fark etmez; kitaba kötü diyen yok. masaüstü bölümünde defalarca bahsedildi.

dizi güzel, burda da onu tavsiye ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok Dizinin güzel olmasına lafımız yok hatta 1 sezon oldugu için çok üzülmüştüm ben. ben sadece romanalr daha yii diyorum :)

Yanlız benim bildigim dizideki değişiklikleri yazar yapmamıştı. yanılmyıorsam jim-butcher.com da forumda kendisi memnun değilim değişikliklerden yazmıştı diye hatırlıyorum.

Aslında bi ara diziye 2inci sezon yapılsın diye petition vardı noldu acaba.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

bu arada romanların audio book versiyonlarını james masters (buffy deki spike) çok güzel seslendirmiş.

romanlardan masaüstü bölümünde bi yerlerde bahsetmiştik sanırım; yada GERGE listesinde yazmıştı.

audio book okurken book versiyonunu da öne açmak lazım mı yoksa sırf audio book yeter mi?
nasıl daha çok keyif alınır audiolardan?
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

Jahrein said:

dresden saksonya eyaletinin başkentidir almanyada
dizinin orayla bi alakası var mı :D

şimdi GERGE nin kitp tavsiyesi başlığına bakınıyordum ne alıp okusam diye; şuna rastladım.
Jahrein said:

dresden saksonya eyaletinin başkentidir o.O

aynı espriyi kaç farklı yerde yaptın sen ya? :P

oha kaç yılından abi o hatırlamıorm bile. yapmışımdır nitekim aynı mekanizmayla işliyo beynim. ama arada uzun bi süre olduuna eminim
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
dresden files izledim bitirdim de,
lanet olsun bu diziyi neden bu kadar erken iptal ettiler yahu.
devam etse eminim çok daha leziz bölümler görecektik.

life vardı bi de bu kadar çabuk iptal edilen ama süper bir dizi olan.
onu da çok erken kesmişlerdi.
ha bi de firefly...

ooof offf.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...