Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

911 Cookie

bingildak

Öne çıkan mesajlar

üfff çok üzücü, kolaylık diliyorum. olayın bir mucize ile sonuçlanması ne güzel olurdu, ki inanıyorum ben bu tür şeylerin olabileceğine. tıp biliminin açıklayamadığı bir sürü şey olabiliyor. bakarsın kedicik sizin verdiğiniz sevgi ve kendi sevgi-iyilik-şirinlik doluluğunun sonucu olarak, yaşama asılmayı ve hayatta kalmayı başarabilir. tüm pozitif enerjiler sizlerle, özellikle de tatlı kedicik ile olsun. her ne olursa olsun, şu anda kendisine sevgi veren birilerinin yanında olması büyük şans.
Sosyal ağlarda paylaş

:/ bende üzüldüm
umarım sağlığına kavuşur ve sorunsuz mutlu günler yaşarsınız
lakin
her halükarda ,kedinin hayatındaki bir dönemi mutlu ve huzurlu geçirmesini sağladın,çoğu kedinin asla ulaşamadığı imkanlar verdin ona,zor zamanalr geçirmiş olsada hemcisnlerine göre çok şanslı bir kedi olduğu yadsınamaz,o yüzden mutlu olmalısın.
bunu bana eski kedim öldüğünde bir pati söylemişti bunu,çok doğru bir laf,değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun rontgen ve ultrona girdik. Her ikisindede sorularima yanit olucak bir sey cikmadi. Hatta bobregin yapisinda hicbir bozuklugun olmadigi soylendi. Yaklasik olarak normal boyutunun 3 katina cikmis bobrekleri. Neyin kukiyi bu hale getirdigini bilmiyoruz, butun degerler hala yapilan testlerde normal cikiyor. Lakin veterinerler bu durumun birden boyle ortaya cikmasinin, birden hizli bir sekilde kotulesmeye devam edicegi kanatindeler.. Su an icin sorun gorunmeyen testlerde, onumuzdeki birkac gunluk surece sorunlarin ortaya cikicagina inaniyorlar.

Kitle yok. Enfeksiyon yok. Dokuda veya sekilde bir bozulma yok. Ama bobreklerdeki (suyun tutuldugu) bolge cok genislemis, ve genisleyen bolgede su tutuluyor, bu da bobreklerin ebat olarak daha da buyumesine sebep oluyor. Ne ordaki seylere zarar veriyormus, tam tip terimlerini simdi hatirlamiyorum.

Kimse ne oldugunu bilmiyor. Kimse mantikli bir aciklama getiremiyor. Ama bir hekimin disinda, hepsinin ortak fikri kukinin yakinda olucegi. Bizim de elimizden gelicek tek seyin, kotulestiginde, cok aci cekmeden, otenasi yaptirip, acisiz bir olum sunmak.

Hepinize tesekkurler yardimlariniz icin. Benim hala umudum var, ben inaniyorum ki, bu durum kendi kendine antibiotikler ve duzgun diet ile gecicek. Bobrekleri belki hicbir zaman eski haline donmiycek ama, yine de birkac yillik bir hayati olucak. En azindan oyle dusunmeye calisiyorum. Kukiden hepinize sevgilerle.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
google a "cat kidney enlargement" diye ufak bir arama yaptım. yardımcı olabileceğini düşündügüm linkleri yolluyorum.

http://www.petplanet.co.uk/vet_answers.asp?thread_id=233 (buradaki sıvı boşaltım atığının (üre) böbreklerden çıkmayıp büyütmesi mesela bana mantıklı geldi)

http://www.lbah.com/feline/kidney.htm
daha detaylı bilgiler var bunda.

http://www.catster.com/answers/question/my_cat_has_enlarged_kidneys_but_theyve_been_like_this_for_a_long_time_so_what_causes_it_and_what_cou-2941

mesela burda hemde ilk paragrafta himalaya ve iran kedilerini etkileyen genetik bir bozukluktan bahsediyor gene alakalı olabilir.

şuradada genel olarak kedilerdeki böbrekle alakalı hastalıklar işte veterinerler neye bakar vs, okursan veterinerinin sana anlattıklarını belki daha iyi kavrayabilirsin.

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+1372&aid=350

Bu arada senin kedindeki sorun akut (ani) bir soruna benziyor. son linki okursanda görebilirsin ancak antifriz gibi kimyasallar veya bizim süs bitkisi olarka baktıgımız cogu saksı bitkisi kediler için çok toksik olabiliyor. evi bu tip maddeler/bitkiler için arayıp temizlersende düzelebilir belki sorunu.

birde sorunun olursa o daha çok iran kedilerinde gözüken genetik sorunsa onunlada ilgili şöyle bir site var.

http://www.harpsie.com/pkd.htm

ps: umarım kedin iyileşir pek tatlı bir hayvan. biz patileride haberdar et mümkünse benimsedik o güzeli ^^
Sosyal ağlarda paylaş

Ilk olarak Gaap gercekten cok tesekkur ederim. Okuduklarimin cok yardimi dokundu. Ben "akut" bir durum oldugundan nerdeyse emindim. Zaten cookie'nin ilk fotograflarini gorenler fark etmistir, her yeri araba yagi icindeydi. Ayrica yaramaz ilk geldiginde, dogal gaz'dan sizan suyu icmisti. Ultrason, ve rontgenden sonra fakulteye goturucektim, ama kukinin karni balon gibi sisti ve sertlesti alip hemen veterinere goturmek zorunda kaldim. Veterine gitmisken boyle boyle diye anlattim arabaya yagi ve dogaz gazdan akan suyu.. Sizin yazdiginiz gibi "antifriz" zehirlenmesi veya demir zehirlenmesi olabilicegini, ve bu zehirlenmelerin bobreklerde boyle akut bir reaksiyona neden olabilicegini soylediler..

O an o kadar umitlendim ki.. Kan alindi, testler yapildi. Ne antifriz'den kaynaklanan problem nede demir zehirlenmesinin izlerine yapilan testlerde rastlanmadi.

Artik elimde hicbir sey kalmamisti, veterinerler zaten basindan beri "gidici, hic kasmayin, kendinizi hazirlayin" modundaydilar.. Eve donduk cookie'yle. Hayvan oyle bir hale gelmisti ki.. Boynun altini tras ettiler biraz rahat kan alabilmek icin.. Bobreklerinin ustunu tras ettiler.. Gozlerinde hal kalmamis.. Benden korkar bile hale gelmisti. Karanlikta, insanlarin ulasmadigi yerlerde uyumaya basladi sonrasinda cookie. Normalde o kadar uslu, asla sesi cikmayan bir kedi.. Artik veterinerde o kadar cok cani acidi ki.. Ben kan alinma sirasinda artik dayanamadim, adam damari bulamadi zaten, odadan cikmak zorunda kaldim cok kotu oldu gercekten.. O sirada kapidan bakiyodum, 3 kisi tutuyor cookie, o sirada kafasini bana cevirdi, ve sadece bana bakti kocaman gozleriyle ve bir miyavladi anlatamam size.. Iceri gittim dayanamayip, ellerinden alip ben tuttum, her saniye benim gozlerimin icine bakti kan alinirken, hic hareket bile etmedi..

Neyse butun bu olanlarin sonunda, ben bittim, cookie zaten bitti. Ikimiz de yorulmustuk, ve eger gercekten veterinerlerin dedigi kadar kisa bir suresi kaldiysa, veterinerde korku icinde veya otobuslerde gecirsin istemedim. Ilaclarini alip (enfeksiyonlara karsi, ve midesi ici gaz ilaci) bir hafta boyunca evden cikarmama karar verdim. Sakinlesmesi, dinlenmesi ve eger gercekten oluyoduysa son vakitlerini benimle evde mutlu bir sekilde gecirmesi icin.

Bende nerdeyse hic evden cikmayip, o hafta boyunca hep yaninda oldum.. Hayvan o kadar korkar hale gelmisti ki, her kucagima aldigimda veterine goturuyorum zannedip, kacmaya calisiyodu, beni her giyinirken gordugunde kacip saklaniyodu.. Yavas yavas bu olayi ustunden atlatti.. Kardesimin ve kiz arkadasiminda eve gelmesiyle daha da rahatladi, ve keyiflendi (insanlara bayiliyor).. Oyun oynamalara basladi.. Gelip yanimizda sesli sekilde mrr layarak uyumalara basladi.. Tuvaleti duzene girdi, gobeginin yanlarindaki sislikler inmeye basladi.. Yer yemekten sonra gaz olusmasi durumu ortadan kalkti.. Ve gercekten cok guzel bir hafta gecirdi bizimle birlikte.

Ben tam artik kendimi veterinerlerin bahsettigi "kendinizi hazirlayin" durumuna girmisken, bir sabah kalktigimda sag taraftaki bobregin digerine nazaran daha ufaldigini fark ettim. Pek emin olamadim, acaba digeri mi daha fazla buyumustu yoksa biri mi ufaliyordu diye.. Hemen veterinere gittik, ve veterinerde ufalma oldugunu soyledi. Ben hemen yine sevindim tabii.. "iyilesiyo" moduna girdim. Veteriner cok sevinmememi soyledi, bunun aslinda "kotuye" bir isaret olabilcegini unutmama gerektigini soyledi.. Bobrekler boyle durumlarda iflas etmeden once kuculmeye basladigini soyledi..

Ben iyice yikildim.. Neyse cookie'yle eve donduk. Bu durumunda fakulteye goturmek istemedim, cunku gercekten cok uzun bir yol ve cookieyi kafesine koydugum zaman birakicam veya baskasina vericem diye cok korkuyor.. Bekledik.

Gun gectikce daha da guzellesti kuki.. Alt taraflarindaki tuyler cikmaya basladi, ebat olarak buyudu, yeme duzeni oturdu, duzenli sekilde tuvaletini yapar oldu.. Ve gun gectikce bobrekleri kuculmeye devam etti.. En son veterinere gittigimizde bobreklere bakti ve "normal boyutuna donmus, ele bile gelmiyor" dedi.. Ve nasil oldugunu anlamadigi bir sekilde cookie'nin cok hizli bir sekilde iyilesmeye basladigin ve buyuk ihtimal problemin akut bir durum oldugunu, ve nasil olduysa bu duruma sebep olan seyin vucuttan atildigini soyledi. Hic kimse boyle birsey beklemiyordu. Ben olucegi fikrine bile kendimizi alistirmistim... Veteriner nasil boyle cok kotuden, bir anda boyle cok iyiye gittigini aciklayamiyor. Ama oyle yada boyle, cookie'miz sagligina kavustu :)

Her zamankinden guzel, her zamankinden dinc, ve her zamankinden mutlu ^___^

Tek korkum vardi, ben askere gittikten sonra olmesi ve benim o an yaninda olamamamdi.. Artik askerdeyken icim rahat olucak (zaten 6 ay boyunca bakicak hanfendinin veteriner klinigi var) ve biliyorum ki geri geldigimde cookie'm beni bekliyor olucak <3

ps. bir suru fotograf cektim, aslinda buraya koyucaktim ama telefonum kafayi yedigi icin atamadim :( aldigim zaman koyucam, ilginiz icin hepinize tek tek tesekkurler, cookie sizi seviyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

benim bilgisayar koltugumun hastasi.. ne zaman kalksam, aninda oturuyor, resmen sotede bekliyor ben kalkiyim de o yerini alsin diye :)

Yeni carsaflar... Ustunde yatmaliiii

Boy veriyorummm!

Hep uyuyor yalniz :p

Hehe, cok garip bir huyu var.. Bir yere yatip, uyumaya karar verdigi zaman, patilerinden birini gerip, uzatabildigi kadar ileri yoneltip, orda tirnagini takiyor, ve o pati hep oyle gergin kaliyor uyudugu sure boyunca.. Ayrica patilerinden birinin ustune elinizi koyarsaniz, patisini cekip, sizin elinizin ustune koyuyor, elinizi tutuyomus gibi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya benim de gözlerim yaşardı şimdi yazdıklarını okurken...Umarım mutlu, sağlıklı davam eder yaşamına.

Senin varlığına çok alıştığı için (ve 6 ay uzun bir süre) seni kaybettiğini düşünebilir ve strese girebilir. Ben hastalıklarda stres faktörünün önemine çok inanıyorum. O nedenle seninle birlikte tanıdığı kişilerin (kız kardeşin, kız arkadaşın v.s) onu veterinere gidip sıkça görmelerinde hatta ara sıra birlikte oynadığınız oyunlardan oynamalarında yarar var.

Bir de eğer veterinerde kaldığı süre içinde kafeste tutulacaksa, uzun süre kafeste kalan hayvancıkların hareketsizlikten çeşitli rahatsızlıklara yakalandığını unutmamak gerek ki 6 ay bu açıdan uzun bir süre. Sıkça kafesten çıkarılıp hareket ettirilmesi, koşturulması fln. gerekiyor. Tekrar birlikte mutluluk ve ikinize de kolaylık diliyorum. Dünya tatlısı bir kedi. Sarı mı, beyaz mı? anlayamadım yalnız =)

Askerliğinin de su gibi akıp bitmesi dileğiyle =)
Sosyal ağlarda paylaş

Tesekkurler hepinize cookie'nin yaninda oldugunuz icin. Rengi acik sari :) Kocaman bir kafa, ve 4 devasa patiden ibaret :)

Ben yokken birakicagim yer veterinerin calisma yeri degil. Kiz arkadasimin kedisinin veterineri, ve yaklasik 1 ay once iran kedisi oldu kadincagizin kendi evinde baktigi, o sirada iste biz cookie'i bulduk, ve ben evime aldim.. Kiz arkadasimda bahsetmis iste, boyle boyle tutmak istiyor ama askerde birakabilicegi kimsesi yok diye.. Kendisi de benim kedi daha yeni oldu, ben askerden gelene kadar evimde bakarim demis sagolsun.. Normalde 1-2 kisi daha onerde bakmayi ben askerdeyken ama su durumundayken, bir veterinerin bakmasi en yerinde karar olucaktir diye dusunuyorum..

Veterinerin evi benim kiz arkadasiminkine cok yakin, haftada en az 1-2 kere cookie'yi gormeye gidicek :) hic yalniz hissettirmiyceklerdir diye dusunuyorum. Zaten bende elimden geldigince gelip gormeye calisicam.. Belli mi olur, bakarsiniz istanbula gonderirler :) (antalya dogumluyum) her carsi izninde gider ziyaret ederiz kiz arkadasimla :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Askere gitmeme 10 kusur gun kaldi.. Kukiyle son gunlerimizi iyi gecirelim diyorum ama bir turlu nasip olmuyor =/

Nefes alip verirken cok ses cikiyordu.. Burun yapisi vs. dediler ilk basta, sonra boyle hiriltimsi daha yuksek ve garip sesler cikmaya baslayinca akcigerlerindeki bronslarin dolu oldugunu anlasildi.. antibiotik kullaniyoruz ama bakalim..

Ayrica en buyuk sorun, bana kafayi cizdiricek.. durmadan yatagima isiyor.. Bobrek problemi varken, kulagina "bak iyiles, yatagima istedigin kadar ise, kizmiycam da" demistim.. Sanki anlamis.. Gectigimiz haftada 2 kere isedi.. Zivanadan cikmama az kaldi. Bu kadar sevgi, bu kadar ilgi, bu kadar ugras.. Gozumun icine baka baka yatagima isiyor hayvan.. Ve hani bolgesini belirleme, veya ne biliyim ciftlesme donemi biraktiklari az miktardaki seylerdende degil.. Bildiginiz 1 litre idrar ve inanilmaz kotu kokuyor.. Zaten ogrenci evi 3-4 tane batteniye var, 1 haftada 2 tanesini kullanilmaz hale getirdi..

En son yaptiginda, odaya kapadim ceza olarak, yemegini suyunu verip hic ilgi gostermedim 1 gun.. Cok agladi sizladi, sonra cikardim. 2 gun sonra yine ayni muhabbet.. Ne yapcagimi bilemiyorum ya.. Niye boyle yapar? Nasil bir cozum bulabilirim?
Sosyal ağlarda paylaş

Kum egitimi var zaten 10 numara =/

Hani egitimi olmasa, bilmeden yapsa tamam diycem.. Ama kum egitimiyle alakali degil bu, direk, benim yanimdayken, baska bir yere degil her zaman benim yatagima, benim suratima bakarak yapiyor.. Kasitli olarak yapiyor yani.

Ama ne anlatmaya calisiyor anlamadim. Fecii sinirlerim bozuldu.
Sosyal ağlarda paylaş

aynısını benim kedimde yapıyodu. her hafta yorgan yıkatıyodum camasırcı teyze hosgeldin kedimi yine diyodu :) sonra kısırlaştırınca bi daha hiç yapmadı ve evet çiftleşme amaclı koku bırakması kuyrugunu titretip az bişey idrarımsı bırakmasıyla oluyo ama aynı zamanda nerdeyse 1 litre çiş kadarda olabiliyo. Bu 1 litre çiş genelde yorgan,battaniye,çarşaf,giysi gibi yerlere yapıyolar. Artık evden cıkarken yastık yorgan ne varsa toplayıp dolaba koyuyodum. ben 8-9 ay kadar bu sekilde katlandım çiftleştirip öle kısırlaştırmak istiyodum ama olmadı 1,5 yasındada kısırlaştırdım. sende bence askere gitmeden kısırlaştır bakıcak olan insanın canını cok sıkabilir bu durum. hani hatırlıyorumda o koku kadar kötü bişey yoktur sanırım duyunca direk deliriyodum ben
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Askere gelirken cookie'yi kız arkadaşıma emanet ettim, o da tanıdıklarından birine verdi kendine çok yakın olan ve yıllarca kedi bakmış birine.. Yaklaşık 1-2 ay önce veterinere götürmüşler baya depresyona bağlamış vs, veteriner ben bu kediyi tanıyorum bir yere ayrılmayın deyip telefonla birini aramış. 20 dakika sonra bir kadın gelmiş, yaşlı da biri, bizim cookie'ye sarılmıs vs. kedimi geri verin diye ağlamaya başlamış. Bizimkiler vermemiş tabii kediyi öyle zart diye.. Neyse beni aradı böyle böyle diye, kediyi verelim mi diye sordular, bende kesinlikle vermeyin dedim.. Kadın ne yapmış ne etmiş hayvanın kaldığı adresi bulmuş, temizlikçi varken kapıyı çalıp, benim kedim diyip alıp çıkmış cookie'yi. Tabii ben urfadayım elimden hiçbir şey gelmiyor.. Yani cookie ne yazık ki artık yok. Elim kolum bağlı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...