Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

site nasıl olmuş

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

web designer dedigin adam web'in semantik yapisini da bilen adamdir. karakalem cizim gibi degerlendiren iyi bir designer olabilir ama web designer degildir.

ayrica en sondaki wiki ornegini de anca talihsiz olarak nitelendirebiliyorum. seo ile wiki ne alak yahu?

Bone said:

web programmer gözüyle bakıyorsunuz da, web designer gözüyle baksanız aslında flash ile yapılan dizayn siteleri o kadar abuk gelmiycek.

adamın derdi gelişmiş php kodları yazmak veya ajax bazlı appletler hazırlamak değil. sitesine belki de 10 dakika girecek kullanıcıya görsel ziyafet sunmak.
reklam bannerı gibi bişi düşünün.
ne kadar iyi görsellik, o kadar başarılı site.

yani bu tip sitelerde semantic web, seo (search engin optimization) gibi şeyleri boşverin.
oturup wiki kasmıycaklar herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

FromTheHell said:

operada herhangi bir menüye tıkladıktan sonra ctrl + tab'e basınca sadece tab'e basılmış gibi algılıyo. sekmeler arasında geçiş değil de, menüler arasında geçiş yapıyo sitedeki.

o flashın ve silverlightın hala çözemediği key combination salaklığı. keyleri kendine alıyo. halbuki flash ilk yüklenirken "şu şu key combinationları kullanabilirim ben" gibi tanımlasan biyere de sadece onları kendine assign etse flash...
Sosyal ağlarda paylaş

..:: x ::.. muhabbetinden acil vazgeçin

l yerine L yazmak gibi çirkin.

bir de menü ile ilgili kısımların yazıları öyle ortada dağınık duruyor. elbet dağınık durabilirde çok boş şekilsiz gözüküyor. görsel açıdan güçlendirilmeye ihtiyacı var o da biraz tasarımcı işi.
Sosyal ağlarda paylaş

Illa SEO calismasi istersen flash siteyede SEO calismasi yapip ilk siralarda cikarsin. Google flashlarida indexliyor zaten bu arada icindeki textleri cikariyor.

Bu siteyle is yaparsin tabii is yapmazsin degil. Turkiye'de milyonlarca insan var, illa ki bi hedef kitlen vardir bunun icinde. Ama benim gozumle bu iste profesyonel ve kalici olmak istiyorsaniz web'e bakisinizi degistirmelisiniz. Bol bol okuyun yeter, zaten isiniz ve vizyonunuz kendiliginden degisir. Benim nacizane tavsiyem.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Kimse o siteyi bulamadiktan sonra o sitenin orda olmasinin bir anlami yok bonec.

flash ile site hazırlayan bunca adam gerizekalı diyorsun yani?
ama o kadar bulunmaz değiller demek ki.

Mum_Chamber said:

web designer dedigin adam web'in semantik yapisini da bilen adamdir. karakalem cizim gibi degerlendiren iyi bir designer olabilir ama web designer degildir.

ayrica en sondaki wiki ornegini de anca talihsiz olarak nitelendirebiliyorum. seo ile wiki ne alak yahu?

elbette bilecek adam. ama dizayner adam öncelikle dizayna önem verir. çarpıcı görsel bir dizayn sunar. sitenin fonksiyonel olması daha geri plandadır. sonuçta o tip sitelerde sunulan özellikler bellidir, resimler, videolar, linkler, iletişim vs gibi şeyler.

wiki örneğinde "fonksiyonel" siteleri kastettim. wiki, facebook, blog, haber gibi bir site hazırladığında seo özellikle önem taşıyor. ne kadar iyi search optimization, insanların bilgiye o kadar kolay ve çabuk ulaşımı.
seo dışında da başka önemli şeyler var tabii, o ayrı.

yani kastettim benim görsel dizayn üzerine kurulu bir sitede flash seçiminin yanlış olmadığı.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

di said:

Kimse o siteyi bulamadiktan sonra o sitenin orda olmasinin bir anlami yok bonec.

Is bilmemek ile gerizekalilik farkli seyler. Bi de gerzekce konusmak var o bambaska.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Bone said:

di said:

Is bilmemek ile gerizekalilik farkli seyler. Bi de gerzekce konusmak var o bambaska.

şu yazılanları tekrar okuyup düşünmeni tavsiye ediyorum.
pek anlamlı cümleler kurmuyorsun çünkü.

1- diyorum ki, dizayn bazlı hazırlanan bir sitenin birinci amacı çarpıcı bir görsel tasarıma sahip olmasıdır, semantik web, seo veya benzeri programcılık meseleleri arka planda kalır.
2- diyorsun ki, senin dediğin gibi yaparlarsa o sitenin varolması anlamsız olur.
3- soruyorum ki, birçok kişi bu şekilde gidiyor, o zaman onlar gerizekalı olduğu için mi böyle bir yöntem uyguluyorlar?

bak yukarda bir link verdim, gidip bak oraya.
ona benzer bir sürü farklı link ve bilgi de sunabilirim.
ama niyeyse ısrarla reddetmeyi tercih ediyorsun.

deminden beri söylediğim olayı bir daha yazayım:
"dizayn temelli bir sitede önemli olan görselliktir, bu yüzden programcılık yeteneklerinden ziyade sitedeki flash planı üzerinden tartışmamız daha doğru olacaktır."
Sosyal ağlarda paylaş

bonecrusher kusra bakma ama genelde weble ilgili yorumlarini gordugumde hep ayni karara variyorum. birsey bilmiyosun. bunu ozellikler soylemek istedim cunku uzun suredir internet kullanan, nerdler geekler (hakaret olarak alma) o aliskanligin ve deneyimin verdigi etkiyle 3-5 mantikli yorum yaparlar, sende bu oranin cok dusuk olmasida bana ilginc gelen.

dalga gecmek icin yazmadim en kibar haliyle boyle yani. cidden cikarimlarin cok hatali.
Sosyal ağlarda paylaş

Destan gibi yazmayinca anlamiyorsun sanki Bonec.

Ben diyorum ki siteler bulunamaz, sen diyorsun ki adamlar gerizekali mi ? Giris noktan sakat bi kere. Satasmak icin yaziyorsun ya da hakkatten arkan donuk okuyorsun.

Flash animasyonlarda var olan ve text olarak birakilmis alanlar orumcekler ve bot'lar tarafindan algilanabiliyor fakat cogunlukla gorsellik adina bu yapilmiyor. Convert ediliyor flash icerisindeki yazi alanlari. Dolayisiyla orumcekler,bot'lar sitenin iceriginden bi haber oluyor.

Bunu yapan kisiler amator site sahipleri ise eyvallah fakat burada profesyonel olmayi amaclamis bir siteyi yorumluyoruz. Dolayisiyla esten dosttan cok reklamlardan ve arama motorlarindan gelecek bu adamlarin isleri. O yuzden bu isi bu sekilde yapan bunca adam gerizekali degil, is bilmez oluyor. Kendi onunu kesiyorsun.

Dahasi web isi tasarimla olmuyor. Flash isin sadece tasarim kismi. Tasarim yaptigin kadar diger kismini da yapacaksin ya da yaptiracaksin. Bu da "coder" ya da "web developer" gozuyle bakmak olmuyor, isi bilen biri olarak nasil olmasi gerektigini soylemek oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

neyi tartışıyosunuz. bazı şeylere bir açıklık getireyim;

benim birinci önceliğim tasarım. sanatçı kişilikli insanlar portfolyolarını veya başka amaçlardaki sitelerini yaptırmak istediklerinde kullanabilirlikten çok tasarıma önem verirler. flash da diğer herşeyden kat kat buna daha el verişli bir ortam sunuyor.

mesela bende flashi beğenmeyen adamı anlamıyorum. istediğim herşeyi yapabilmeme olanak kılıyor. aklımda nasıl bir görüntü varsa tasarlayabiliyorum. nasıl animasyonlar olacaksa koyabiliyorum. çok ama çok daha şık ve düzgün kullanıldığında çok daha kullanışlı. arama motoru konusunda ise flashla da yapılır gayet.

diğer yandan bizim kendi sitemiz için google'dan müşteri gelsin die düşünmek aklımızın kenarından bile geçmedi. gbtasarım ve gb tasarım diye arattırınca ilk sırada çıkıyor. başka da bir yazı yazmadık zaten, içerisinde "web tasarımı" bile geçmiyor şu anda. çevre önemli olan bizim için. ondan sonra bi şekilde reklam yapılır elbet. diğer yandan kendim site yaptıracak olsam yine arama motorundan aratıp bulmam yani. arattığımda arama motoru optimizasyonu iyi yapılmış siteler çıkıyor sadece. bakın kaliteli site yapabilecek adamlar çıkıyor demiyorum. ilk sıralarda çıkan sitelerin belki de çoğu beş para etmez. kendim bu şekilde düşünüyorum ve gelecek müşterinin de bu şekilde düşünenini tercih ederim. zaten farklı planlarımız var iş yapma konusunda. ha işini yaptığımız müşteri ister, ona yaparız ne gerekiyorsa seo konusunda. html ister onu da yapabiliriz flash tercih etmiyorsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Flahs site sevmem ama bu bence birşey tabii ne kadar doğrudur yanlıştır bilemem.

Loading iyiydi hatta loading çıkınca tam "oooof.." diyecektimki doluverdi.(Firefox 3.5)

Şimdi ie exp.'de denedim fena değil gene,ama ff'e göre çok daha yavaş.Bide bu 4mbit performansı. 1mbit adam acı çeker ie ile loading beklerken.

:: lar kesilikle silinmesi gereken şeyler.

Sitenin otomatik ses çalması bence çok iyi değil yani nasıl desem, iyi bir his vermiyor.Buda olsun dolu görünsün diye yazılmış cümleler gibi hissetiriyor.Gerçi ses için play pause tuşlarını koymuşsunuz ama çok sonra gördüm, biraz daha belirgin olsa onlar daha iyi olur bence.

Font daha sade olsa daha iyi olurmuş.Adınızdan değil "hakkımızda" falan gibi kısımları yazarken kullanılan fonttan bahsediyorum.Aslında tabii benim görüşlerim birazda "ne kadar sade, o kadar iyi" şeklinde bir fikirden kaynaklanıyor.

Bide bence Nedanko haklı direk 99 sitesi olmuş.10 yıldır burda deseniz yerdim.Hem o oto ses, hem sitenin flash olması, :: lar... hepsi 99.

Edik:Üstteki flash yorumuna cevap gibi olmuş.Ben yazarken atmışsın, no offance.
Sosyal ağlarda paylaş

yok hemen 1dk sonra mesaj gelmesinden farkettim zaten :)

ses konusuna değinecek olursam, mesela adam siteyi açar dolarken başka taba geçer yada msninden cevap yazar falan filan. ses geldiğinde farkeder ki site açılmıştır. ehe. aslında buna değinmen çok garibime gitti. ne bileyim ben şu ana kadar görmedim müzik olan bi flash sitenin default olarak kapalı açıldığını. mesela kendim bi müzik sesi duyduğumda eğer kapatmak istersem hemen stop butonu için aranırım çünkü bilirim ki kesinlikle bir yerlerde vardır. yoksa zaten siteyi kapatırım :)

edit: örnek vermek gerekirse, gittigidiyorda olur bu hep. böle sanatla ilgili alışverişlerde arkaya atıyorlar müziği ne kapatma butonu var ne bir şey. e sende bilmeden bütün beğendiğin ürünleri taba atıyorsun sırayla 2dk sonra hepsi sırayla çalmaya başlıyor. bütün müzikleri birbirine karışıyor. deli olup ürünlere bakmadan kapatıyorsun sonra bütün tabları.
Sosyal ağlarda paylaş

kusura bakma bok gibi olmuş.
preload çok yavaş olmuş
gereksiz matrix yeşili olmuş her yer, cami yeşilide olabilir tabii. algıda seçicilik.
butonlar backgrounda kek gibi sırıtıyor beyaz dikdörtgenler görünüyor rengi tutturamamışsın.
sağ alttaki yeşil ufak anime yamuk yumuk scale edilerek konmuş bir garip duruyor
hele iletişimdeki Mail At butonu nedir? taş mı atıyorsun? kurumsal site ciddiyet ister, e posta gönder yaz ya da sadece gönder diye düzelt onu da

biraz daha içerik koyarsan bir şeye benzer :)
Sosyal ağlarda paylaş

göze hitap ediyo ama sanki davetiye gibi olmus,netten bi bilmyrm cok ama cok yavas acılıyo.loading olurkenki dolus efekti cok hos olmus (tu) müzik kv deki ara müziklerden biri sanki öle geldi begenmedim fazla.
site,biraz nasıl desem otantik bi hava var.
emeginize saglık umarım basarılı olursunuz
Sosyal ağlarda paylaş

sayfa tasaımı 10 numara olmuş. 10 değil de 8 belki :)
ancak biraz SARI kullanman lazım..
menündeki linklere biraz daha sarı tonlama yap görüceksin çok yakışıcak. çünkü sayfanın girişi canlı ve sıcak ama menü linklerindeki yeşil hoş olmasına rağmen soğuk bir tonda kalmış. boğuyo sayfayı. sarı kullan.. daha dorusu sarı tonlama yap direk o yeşil rengin üzerine. ısıt biraz rengi..
Sosyal ağlarda paylaş

Abi olay flash meselesi falan değil yanı,
doğru bağlantıların olur iyi iş yapmışsındır, doğru yerlerde gözüküyorsundur, siten yine cıkar google'da sorun değil yanı.

TAsarım ve gorsel uslup biraz geri kalmış.

al 2004'ten kalma "full flash" site
http://cmart.design.ru/
Sosyal ağlarda paylaş

razz,

eleştirmeden önce ön yargını kırmak için bir kaç kelam etmek istiyorum. kanımca müm, nedanko, fortuna çok "olumlu" eleştiriler yapmışlar. hatalarını yüzüne vurduğu için onları pek dinlememişsin sanki(?) ama onların mesajlarını tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim. (başkalarının hakkını yemeyim ama en azından onlar en baştan oturup anlatmış bir şeyler).

bir süredir pek yazmıyordum buralarda. bu öğlen gördüm mesajı, iş arasında açtım çok kısa bakabildim. yorumları da görünce, basitçe yazmamın sana bir yararı olmadığı farkettim. o yüzden böyle uzun uzun yazacağım. bunu çok bilmişlik falan diye algılama, benden öncekilerin de yerine her şeyi toplayıp, genel bir yorum yapmak istedim sadece.. amacım -senin istediğin gibi- faydalı yorum yapmak. yoksa "olmamış" deyip kestirip atabilirdim de. eleştiri için buraya danışıyorsun, lütfen daha sağduyulu ol. şimdi fikirlerime geleyim.

öncelikle pek iyi olmamış.

- flash olmasına kesinlikle karşı değilim. özellikle tasarım firmaları sıklıkla kullanır flash. ama müm'ün dediği gibi, genelde animasyon-vari alanlarda boy gösteren firmalar kullanır. mesela oyunların sitelerini yapan firmalar falan. yoksa web tasarımı demek, senin de bileceğin gibi yalın flash değildir. dolayısıyla "ben tasarımcıyım, flash yapacağım tabii"
yeterli bir argüman değil. ama başlı başına sorun da teşkil etmiyor. pek tabii site flash olabilir. yine de flash'ın hakkını vermiş misiniz? bence hayır. yol katedeceksinizdir tabii. ama bu haliyle çok smooth bir site değil. smooth'u nasıl açıklarım bilmiyorum. göz zevkime hitap etmedi. bir 99 havası gördüm gerçekten (çok iyi tespitti bu nedanko).

- flash olmasından dolayı seo derdine düşmeye gerek yok.. hem zamanında google açıkladı, adobe'nin standartlarını da açmasından sonra, flash (html kadar olmasa da) indekslenebilir bir yapıya erişti (zamanında google blog'da açıklanmıştı bu). daha da önemlisi tasarım firmaları genelde arama motorundan müşteri bulmaz. portfolyo vs. sitelerinden, internet üzerinde bilinirliğini arttırarak müşteri bulurlar. o yüzden bu yanını yanlış bulmuyorum. (ne yani, "web tasarım"ı yazınca google'da ilk 10da çıkmayan firma iş bulamıyor mu sanıyorsunuz?)

- sitede ses (özellikle fon müziği) iyi değildir. senin dediğinin aksine çok tab açıldığında arkada müzik çalması da rahatsız edicidir. bunla ilgili çok güzel bir yazı da okumuştum zamanında ama inan tembelim, bulamayacağım. aynı mantıkta pop-up da amatörcedir mesela.. o da aslında kullanıcıya içeriği göstermeyi amaçlar ve fors eder ama aslında kötü bir yaklaşımdır. müzik de onun gibidir. 2132 tab arasında arkada müzik çalması, hoş karşılanmaz. hem başarılı oluo, hem de böyle siteler yok mu? var. ama genelde animasyon ağırlıklı sitelerdir bunlar. film izler gibi sitede dolaşırsın orada.. içerikten öte yoğun bir tasarım vardır ve sen adeta sergide dolaşıyorsundur orada.. ama bu haliyle senin siten o kategoriye girmiyor.

- site stabil değil, bu zaten eksi puan. kendi tecrübem; ie'de hızlı load etti. firefox'ta bayağı bekletti. hem de o kadar yoğun bir animasyon yok sitende.. diplomatic cover'ı örnek vermişsin. site parçalara ayrılmış ve loading zamanları çok ideal orada. içerik de çok yoğun hem.

- flash site ama layer'lar göze batıyor. bu da bütün estetiği alt üst ediyor. flash içerik background'dan ayrı.. flash içindeki metinsel içerik, flash background'dan ayrı. tamamlayıcı değil bir birini. bu da amatör görünüyor. oysa madem flash kullanıyorsun, bir tablo gibi düşünsen daha iyi edersin.

- tipografi hiç olmamış. bak bu cidden çok önemli. çok klasik bir örnek olacak ama steve jobs, "mac'te tipografi bu kadar iyi olmasaydı, mac de bu kadar iyi olmazdı" der. tipografi'nin, tasarımdaki en önemli unsurlardan birisi olduğunu göz ardı etme.

- "tüm hakları saklıdır" ibaresini kullanıcının o kadar da gözüne sokma. hatta ben olsam hiç kullanmayabilirdim belki. bu insanları irrite eder genelde.

- site tam olarak bitmemiş. tam olarak bitmemiş bir şeyi böyle yayına almak risklidir. olumsuz intiba bırakır. bence biraz sabretmeliydiniz.

- konu başlıklarında "yenilikler" gerekli mi? bilmiyorum..

- site fonksiyonalite olarak da tam çalışmıyor. misal chrome'da (belki diğerlerinde de öyledir) bir kere açtığım sayfayı tekrar açtığımda, bir şey gelmiyor. oysa ilk açtığımda geliyordu. (ya da çok yavaş geliyor)

- bitmemiş, göze hoş gelmeyen, içine sinmeyen referansları proje olarak gösterme bence.

- şu anda göremedim ama öğlen, hakkımızda sayfasında (sanırım) seninle ilgili bilgiler vardı. çok fazla programlama dili yazmışsın ve arkasından "uzman" demişsin. çok iddialı ve inandırıcı değil. bir şirket olarak iyi intiba bırakmaz. misal orada yaşın da yazıyor. ben 40 yaşında bir programcı yazsa bile "oha" derim o kadar şeye ayrı konu.. ama özellikle o yaşta hiç inandırıcı gelmiyor. bunu "ne bilirsin nan!" diye söylemiyorum. profesyonel durmadığı için söylüyorum. biliyorsan o kadar iyi, ciddi referansların da vardır. o referansları koymanı tavsiye ederim o zaman.

- neyse uzamasın daha.. ama estetik bir bütündür. sen bu bütünü tamamlayamamışsın bu sitede. belki şu anda yapabileceğinin en iyisini yaptın. eğer eleştirileri olumlu değerlendirirsen, daha iyilerini de yapabilirsin.

nitekim bu kadar yazıyı, gerçekten sitende çok az zaman geçirerek yazdım. o yüzden senin de bunların bir çoğunu görmüş olduğunu umuyorum. sadece bazen insan görmek istemez kendi çocuğunun kusurlarını..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...