Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sefamız sona mı eriyor?

Mr_Hand

Öne çıkan mesajlar

Abi bakin, Amerika'da cogu insan korsan film ve oyun kullanmaz ozellikle, sebepleri de Netflix ve Gamefly

Biri film, digeri oyun sitesi. Internetten liste giriyosun ikisinde de, aylik az bir ucrete surekli elinde 3 film / 2 oyun oluyor, istedigin zaman posta kutusuna atiyorsun bunlari, ertesi gun listede siradaki film/oyun postayla geliyor yine.
Koleksiyoncuysan ayri veya tabi ki belli basli seyleri saklamak icin alicaksin, ama bu sistem cok mantikli.

Turkiye'de baslatmak lazim su isi ya, yapan paraya vurucak da iyi sermaye lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

Abi bakin, Amerika'da cogu insan korsan film ve oyun kullanmaz ozellikle, sebepleri de Netflix ve Gamefly

Biri film, digeri oyun sitesi. Internetten liste giriyosun ikisinde de, aylik az bir ucrete surekli elinde 3 film / 2 oyun oluyor, istedigin zaman posta kutusuna atiyorsun bunlari, ertesi gun listede siradaki film/oyun postayla geliyor yine.
Koleksiyoncuysan ayri veya tabi ki belli basli seyleri saklamak icin alicaksin, ama bu sistem cok mantikli.

Turkiye'de baslatmak lazim su isi ya, yapan paraya vurucak da iyi sermaye lazim.

hollanda'da başlatmak lazım asıl bu işi.
Sosyal ağlarda paylaş

o 600k kitledikleri abd'ki anneye çok acıdım ben. resmen saçmalığın önde gideni. bu sorunu kökünden halletmek istiyorlarsa servis sağlayıcılarla halletsinler. şöyle olsa şu olur, böyle olsa şu olur hayatta engelleyemezler diyen insanlar da hayal görüyor. servis sağlayıcılar öyle bir güzel engeller ki isteseler, aklınız şaşar.

korsanlık haklı birşey değil, korsanlığa böyle saçma sapan yöntemlerle savaş açmak haklı bişe değil, oyun muzik vs yapımcılarının mevcut düzenin sürmesi için verdikleri savaş haklı değil.

3-5 seneye kadar sanırım herkes için bir orta yol bulunur ve bu konu hal'olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Alis said:

Adı üzerinde open source "istediğin gibi modifiye etme hakkina sahipsin ama sahip olmadıklarınada lisans kurallarına uyacaksın".
Bukadar basit,

Alis said:

Cuce said:

iyide yazılım korsanlığıyla araba calmak aynı şey değilki.

Gayet ayni şey abicim ^^

Alis said:

Arabamda var ama yazilimci değilim olmama gerek yok anliyabiliyorum onların felsefi kuramlarını ^^

Şunu demeye getiriyorum istersen yazilim olsun istersen kendine ait bir ürünün olsun.

Yazilim = Sanat (olarak düşünürsek ki öle)

Sanatin senin haricinde kullanılması = hirsizliktir yani diğer bir anlamda eğer hakkını ödemeden birşeyi kullanıyorsan çalmış oluyorsun "bende çalmış bulunuyorum" "hepimiz çalıyoruz". Ama bu hirsizlik yapmadığımız kanısına varamayız

Film izlemek bir eğlence değil mi ? Evet...
Eh ozaman gidip bir içki içince bir dışarı çıkıp ister alışverış yapinca yada yemek yiynce eğlence olmuyorda internet üstünden alınmış 19.90'a film indirmek pahalı gelıyorsa kusura bakmayın ama garip gelir bu yaklaşım bana

Alis said:

Arkadaşlar,

Mühendislik bir sanatdır bunu hiç mi öğrenmedınız ? Mühendis değilim Işletmecıyım ama bunu en azından bilicindeyim. Sanat derken üretkenlik yani kendi fikir idealojilerinizi uygulayıp yaratmaktır kopyalamak değil.

Ve evet yazılımların çoğu sanat olarak görülmesede sanat'dır üretilmiş ve unique'dir belkide bazıları birbirne benzer ama tamamen benzemez genelinde.

Eğerki adam telif hakkı koymuşsa bunu peşin peşin parasını ödersin. Adam bunu sana hizmetin için yaratıysa sende onun kurallarına göre oynayacaksın bukadar basit "ya al , yada git" almak , yada almamak senin elinde. Bu yüzden Open source'ci arkadaşlar türevleşmiştir. Hoş yaptikları güzel ama isteyen istediğini yapar "Mademki MC monopoly" yapiyor bunu izin vermeyecektin, gidip rakip olsaydın bende bu Linux'cülerin MC'ye karşı olmasına hastayim bu yüzden.

Sanatçı birşey üretmiş ise bir parça üretmişse o ona aitir ve yargılama sorgulama hakkına sahiptir isterse dava açar isterse izler. Bukadar basit ama sende gidip onun eserini sanatını çalma lüksüne sahip değilsin. Tamam belki backdoorlar vardir denetim yok o yüzden istersen kaçağını indirebilirim "ama bunun adını değiştirmez genede bu hırsızlıktır".

Alis said:

Büyüyünce perspektiflerin genişleyince anlarsın. En azından eski bir METÜ'lü mezun olan birisine diyaloga girersen anlarsın.

Fail

Şu yukardaki yazılar içi çok boş ve anlamsız.

Her birine ayrı ayrı cevap yazamıycam, ama bir genelleme yapayım anlarsın.

Her "eser üretme" bir sanat değildir.
Sanat, içindeki duygu ve düşünceleri dışarı yansıtma yöntemidir. Bu illa bir eser olmak zorunda değildir, ama edebisel bir değeri olması lazımdır.
Zanaat'ın Sanat'tan farkı, kişinin kendi istediği gibi değil de, geniş kitleye kullanma imkanı sunacak şekilde eser üretmesidir.
Mühendislik bir zanaatkarlıktır, sanatla alakası yoktur.

Bunun dışında Mum_Chamber da "emek verseniz anlardınız ühühü" şeklinde konuşuyor, sen de "sahip olmadıklarında lisans kuralına uyacaksın" diyorsun da,
bunun emek vermekle vermemekle alakası yok.
Open source'u örnek verdim. Adamlar lisanslı paralı yazılımlar kadar emek vermiyorlar mı bunlara da? Onlar da satsınlar yazılımları?
Bu iş emekte memekte değil zihniyette bitiyor.
Bir işe emek harcandı diye para ödenmesi zorunlu olsaydı, öğrencilere okul para ödemesi gerekir, opensource diye bir kavram da olmazdı.

Ayrıca şu var. Telif hakkı denilen nane çığrından çıkmış durumda.
Tamam siz sürekli "bir müziğe 5 lira vermek istemeyen ama gidip iphone cep telefonla dolaşan zibidi öğrenci" imajı çizmeye çalışıyorsunuz ama korsan ürün kullananların hepsi sizin çizdiğin profilde insanlar değil.
Bunların bazıları ürüne erişimi olmadığı için korsan kullanıyor,
bazıları da telif hakkı ve DRM gibi şeylerle uğraşmak istemediği için.
Gidip bir bakarsan İsveç'teki Korsan Partisi neymiş, neden kurulmuş.
Anti-RIAA, Boycott RIAA gibi olaylar neden var.
Acaba düşündüğün gibi herkes sırf beleşçi olduğu için mi korsan kullanıyor.
Yoo, telif hakları şu an bazı büyük şirketlerin haraç kesme şekli olmuş durumda.
Hatta daha da ötesi, Devletlere baskı yapıyorlar, gerek parasal gerek manevi, sırf yasaları kendi leyhlerine çevirmek için. Bu yasaların hukuğa veya etiğe uymamasına rağmen hükümetler tarafından hiç düşünmeden onaylanıyor.
El altından çok paralar dönüyor bu işte.

Mum_Chamber said:
kaldı ki eşek olmayıp insanlar orjinal kullanmaya başlasa, itunes store da gelir, hedehödö store da, filmler 2.99'a izlenir.

ama sizin bu köhne mantığınızla türkiyeden ne adam gibi bir yazılım firması ne de bir oyun geliştirici çıkar. korsanda boğulun e mi

ha, itunes stores gibi şeyler açmamaları bizim hatamız di mi, enfes.

ticaretin ilk kuralıdır, müşterinin yararlanabileceği şeyler geliştirmek.
"benden ürün almıyorsa o müşteri eşek olduğundandır" gibi egoist bir düşünce ticarette yer almaz, bir tüccar böyle düşünürse baştan kaybeder.
tüccarın ürün satması için daha çok müşteri kitlesine hitap etmesi gereklidir.

diyelim ki bir filmi 1960'larda tezgahlarda 30 dolara satınca 10k satılırdı, şimdi aynı filmi 30 dolara satınca 1k satılıyor.
Bu durumda "almayan müşteriyi eşek sudan gelinceye kadar dövelim" demek akıllı bir insanın yapacağı birşey değildir.
daha çok müşteriye hitap etmek için o günün şartlarından yararlanırsın.
internetten HD stream koyarsın, cep telefonlarında SD stream koyarsın, PSP, PSN gibi ortamlarda film satmaya başlarsın, reklam geliri elde edebileceğin bir yerde low quality ama ücretsiz yayınlarsın vs bir ton şey var.
Satıcı ürünü pazarlamayı beceremiyorsa müşterinin ne suçu var yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

fiyat, pazarlama araçları içerisinden sadece bir tanesi. tabi ki fiyatı düşürünce normal şartlarda satışın artması beklenir. ama bunun konuyla da alakası yok bence. adam ister iyi pazarlasın ister kötü pazarlasın, işin hak hukuk yönü var.
bence bu konudaki en büyük sorun, dendiği gibi türkiyede dijital ortamdan satışın iyi yapılamaması. yani ben bazen çok arıyorum mp3 alabileceğim bir site. amazondur, itunestur buradan mp3 alınamıyor. film, dizi olayını geçtim zaten. e, erişemediğim ürünleri ne yapacağım?
Sosyal ağlarda paylaş

valla doğru düzgün okumadım yazılanları. ama yine aynı teraneler dönmüş paticik'te. yine korsan, açık kaynak kod vs. muhabbetleri.. yine aynı bakış açıları..

ama ilk mesajı okuduğumda aklıma direkt şu geldi; korsanın yaygınlaşmasındaki en büyük sebeplerden biri, bir çok şeyi torrent vs. gibi kaynaklardan indirmenin, satın almaktan daha kolay olduğu gerçeği. bence ilk çözülmesi gereken konu bu.

ikinci sorun da korsan dağıtıcılarıdır. yani korsan içerik indirip, çevresindeki 3-5 kişiye dağıtandan bahsetmiyorum. data centerlarla iş yapanlardan bahsediyorum. onları engellemedikçe, korsanı engellemeye çalışmak yalan.

ayrıca korsan, özgür yazılımların da önünü tıkıyor. zira microsoft office kullanmak varken (korsan da olsa), çoğunluk open office yüklemez. böyle bir sürü açık kaynak kodlu (ya da bedava) alternatif yok oluyor.. zira kullanıcı kitlesi -görece- az olan bir programın gelişim süreci uzun vadede yavaşlamaya mahkumdur.

bence korsanın önüne geçilse, daha "özgür" olurduk.

bir de yazılımın sermayesiz üretildiğini düşünmek çok saçma. cidden saçma. bayağı bayağı bir saçma yani. feci.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...