Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2010

nileppezdel

Öne çıkan mesajlar

yer değişmesi değil benim derdim , ulaşım kolaylığının azalması .. player searchtü bilmemneydi hepsi uzaklaşmış ana ekrandan .. kısa yol kullanmayı falan seven de bi adam değilim ben , arkama yaslanıp sadece mouse kullanarak oynuyorum fm , hal böyle olunca işkence şu anda menüler arasında dolaşmak
Sosyal ağlarda paylaş

dark skin fena degil, oynadikca alisiyor insan, test surecinin basindan beri fm communitysinin onde gelen skinnerlari da katiliyor, custom skinler cabuk cikar oyun icin mutlaka.

Pozisyondu statlardi falan hakkinda yorumum ise sudur: Turk ligini arastiran ve database'i yapan adamlar Turk. Ve hepsi yaptigi takimin taraftari ve takipcisi. GS takimini yapan herifi bizzat taniyorum ve ayrica research ekibinin lideri ve cok cok bilgili bir adam. Oyuin sistemini falan cok iyi biliyor ve bunun yani sira adam database disinda da oyun ici bir yigin bug buluyor. Sigamesin beta test surecinin en faydali adamlarindan birisi. Biraz guvenin adamlara arkadaslar, biliyorlar ne yaptiklarini. Bu arada Natural ve accomplished performansi cok dusurmuyor ve turksportalda zaten bu degisiklikleri yaparken 30 kere tartisiyorlar. Adamlara biraz guvenin :)

Stat olayina gelince... Allah askina aciklattirmayin bana bidaha bunu :) Bir oyuncunun performansini gercek hayattaki performansina yakin tutmaya calisiyor herkes, ama bunu yaparken de bir bilgisayar oyunu simulasyonu oldugunu da unutmayin. Oyunda 50 kusur attribute ve 20 stat range varken herkesin kafasindaki oyuncu statlari baskasina gore farklidir. Bu adamlar ayarlari aylar onceden basliyor yapmaya yine guvenin. Guizanin 18 finishingi var ama mental statlarinin yetersizligi ve fiziksel zayifligini da goz onunde bulunduralim. Hatta fenerde semih takimin en iyi forveti gozukuyor :D Yine de itiraziniz varsa turksportala gidin sikayet edin, oyunun database'i daha kitlenmedi, fikirlerinizi sunun adamlara.

bu arada sozlukte de yazmistim:

bir oyuncunun cok gol atabilmesinin bir cok istatistik ve takimdaki rolune bagli olan oyun. bir forvet sadece finishing degeriyle iyi olmaz sevgili arkadaslar. oyunun moturunu ve sistemini bilen biri olarak (creditsde adim bile yazmaktadir soylemesi ayip) size diyebilirim ki bir forveti golcu yapan en az 10 tane ozellik var.

bir oyuncunun finishing 20 olur, ama composture, decisions, bravery, first touch, concentration ve bir suru diger mental ve fiziksel stat olmadan hic bir anlami olmaz o 20 finishingin. oyunda gordugunuz her stat, baska statlarla sinerjik sekilde calisir ve en onemlisi, siz yavas, ama uzun ve cok iyi kafa topuna kalkan adami fast striker rolune oturtup, o tip taktige tek forvet olarak sokarsaniz, o adam hic gol atamaz. bu seneki gelen tactics creation wizard eminim bir cok insanin hayatini kolaylastiracaktir. beni cok rahatlatti sahsen :)

oyunun sadece official testerlarindan biri oldugu icin demiyorum bunu ama, uzun yillardir oynadigim en iyi fm. bazi teknik aksakliklar ve buglar mevcut olabilir, malum test suresince her gun 100lerce bug ve hata report ettik ve duzeltildi. ilk patchten sonra hele pek bir sorunun kalacagina inanmadigimi size belirtmek istedim. gule gule oynayin.

Karar yine sizin tabi oyunu alip almamakla alakali, ama halen piyasanin en iyi menejerlik oyunu. Son build dun gece cikti, oynuyorum hala ve gecen yillardaki sakatlik veya kart buglari yok bu sene. Ufak tefek bi kac ariza var tabi ama oyunun zevkini pic edecek cinsten degil ve ilk patchle hallolur. Hayir adamlarin ne kadar cok calistigini ve bizim ne kadar cok ugrastigimizi bi bilseniz siz de hak verirdiniz :P
Sosyal ağlarda paylaş

Azmo madem GS oyuncularının bilgisini toplayan adamı tanıyosun, çok da bilgili bir adam sorarım sana ve ona, Arda'nın esas mevkisi AMC midir? Yıllardır AML oynayan adamı bu sezon AMC oynuyor diye natural position AMC yapmak, hadi onu yaptın diyelim AML'yi naturalden kısmak ne kadar doğru bir davranış? Hani Arda basına bile bas bas bağrıyor "sol kanatta daha verimliyim orada oynamayı seviyorum" diye? :) Aynısı Hasan Şaş'a da olmuştu. GS kariyeri boyunca 6 sene sol kanat oynayan Hasan 1 sezon sağ kanatta oynayınca hemen natural soldan sağa çekilmişti. Hani, yeni mevkisini de natural yaparsınız ona da itirazım yok da adamın yıllardır oynadığı mevkiyi naturalden çıkarmak ayıp

Son maçları geçtim bir FB'li olarak sen söyle geldiğinden beri Guiza ne yaptı da finishingi 18 oldu? Her topu kaleciye nişanlayan adamın finishing nası 18 olur yapma :) Tamam statlar çok değişken vs, de hani bazı şeyler gözle nizamla da görülecek şeyler :)

Evet hala piyasadaki en iyi, rakipsiz menajerlik oyunu, ona itirazım yok da, birçok konuda devrim niteliğinde yenilikler yaparken (bu seneki 3d motor ÇOK hoş olmuş mesela, geçen senekinden kat kat güzel ve göze hoş gözüküyo falan, çok takdir ettim) bir yandan da çok geri sayıyor.

Azmodai said:

Karar yine sizin tabi oyunu alip almamakla alakali, ama halen piyasanin en iyi menejerlik oyunu. Son build dun gece cikti, oynuyorum hala ve gecen yillardaki sakatlik veya kart buglari yok bu sene. Ufak tefek bi kac ariza var tabi ama oyunun zevkini pic edecek cinsten degil ve ilk patchle hallolur. Hayir adamlarin ne kadar cok calistigini ve bizim ne kadar cok ugrastigimizi bi bilseniz siz de hak verirdiniz :P

Hah işte buna sevindim bayağı, artık kemikleşmişti çünkü her sene aynı şey, demo süper oluyo sonra esas oyun bi geliyo demoda olmayan milyon tane ve oyunu mahvedicek bug oluyodu. Ufak buglar sorun değil, patchi 4 gözle bekletip oyun keyfini bozacak kadar büyük bişi olmasın yeter :)
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Son maçları geçtim bir FB'li olarak sen söyle geldiğinden beri Guiza ne yaptı da finishingi 18 oldu? Her topu kaleciye nişanlayan adamın finishing nası 18 olur yapma :)

Azmo açıklamaya çalışmış aslında ama daha net olarak şöyle demek lazım sanırım.
Bir golcünün tek statı finishing değil, kondisyonundan, kafayı düzgün vurmaya, topla buluşma öngörüsüne, boşa kaçma becerisinden, gücüne, teknik, yaratıcılık, baskı altında yılmama, zıplama kabiliyetine, hız, hızlanma, oynadığı yer, oynatıldığı taktik vb tonla şey farkediyor golü atarken.
Guiza için de en basitinden deli danalar gibi koşmaktan son vuruşları kötü yaptığını, ilerde yalnız kaldığını ve Semih-H.Şükür gibi güçlü nokta adam olmadığını söylemek gerek, dolayısıyla finishinginin aslında 18 olup olmadığını bilmiyoruz tam.
Belki de idmanlarda yani rahat bitiriş zamanlarında falan vuruş, köşeye asış kabiliyeti çok yüksek ve ondan öyle yazılıyor FM'de.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Rewendor said:
Son maçları geçtim bir FB'li olarak sen söyle geldiğinden beri Guiza ne yaptı da finishingi 18 oldu? Her topu kaleciye nişanlayan adamın finishing nası 18 olur yapma :)

Azmo açıklamaya çalışmış aslında ama daha net olarak şöyle demek lazım sanırım.
Bir golcünün tek statı finishing değil, kondisyonundan, kafayı düzgün vurmaya, topla buluşma öngörüsüne, boşa kaçma becerisinden, gücüne, teknik, yaratıcılık, baskı altında yılmama, zıplama kabiliyetine, hız, hızlanma, oynadığı yer, oynatıldığı taktik vb tonla şey farkediyor golü atarken.
Guiza için de en basitinden deli danalar gibi koşmaktan son vuruşları kötü yaptığını, ilerde yalnız kaldığını ve Semih-H.Şükür gibi güçlü nokta adam olmadığını söylemek gerek, dolayısıyla finishinginin aslında 18 olup olmadığını bilmiyoruz tam.
Belki de idmanlarda yani rahat bitiriş zamanlarında falan vuruş, köşeye asış kabiliyeti çok yüksek ve ondan öyle yazılıyor FM'de.

acikcasi guizaya nerf gelmisti finishinge falan ama simdi butun database butun testerlar tarafindan da gozden geciriliyor. Ispanyol researcherlar israrla guizanin kusursuza yakin finishinginin oldugunu, son 1 yildir fenerbahcede adaptasyon ve takim yapisi farkindan dolayi nerfi uygun bulmadiklarini falan tartismislardi. Milli takimda cok daha verimli oynadigini ve mallorcadaki performanslarin 1 yilla hemen silinmemesi gerektigini belirtmislerdi galiba.

ARdaya gelince, Bu konuyu turksportalda kesin aciklamislardir. Cok dikkat cekti cunku. bak istersen sen de oraya.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakarım şimdi abi de sadece Arda değil ki olay, yani tüm oyuncularda var bu, yıllardır sürüyor. Türkiye liginden örnek verirsek yıllarca sol kanat oynayan H.Şaş 1 sezon sağda geçirince naturali soldan alıp sağa verdiler. FB'ye forvet olarak alınan ve hep forvet oynamış Deivid sağ kanada geçince 26 yaşına kadar oynadığı forveti sildiler naturalden. Tuncay'ın naturalini her sene o seneki mevkisine göre değiştiriyolar.

Hani eskisini tutarak yanına bi tane daha natural ekleseler itirazım olmayacak zaten. Ama Eskisini kaldırmaları oyuncunun yıllarca oynadığı performansı silmeleri ayıp :)
Sosyal ağlarda paylaş

Skin gözü rahatsız ediyo, ama o çözülür. Yeni menüler alışınca güzel olur bence, ekranda daha az yer kaplaması hoşuma gitti. Tabi kısayol kullanmayanların pek hoşuna gitmeyecek muhtemelen.

Transferlerin hızlanması, taktiklerdeki basic-advanced seçenekleri, touchline instructions ve de opposition instructions kısmına ask assistant eklenmesi hoşuma gitti ilk bakışta.
Daha hızlı çalışıyo bi de ama o kısmı oyundan mı bilgisayardan mı bilemiyorum. Oyun çıkınca bol lig, büyük db açıkken de böyle olursa şahane ama.
Ve 3d maç motoru çok daha iyi geldi bana. Yani grafikleri vs. pek ilgilenmiyorum. Çok daha akıcı oynanıyo oyun. Özellikle kanat organizasyonları gayet gerçeğe yakın olmuş. Arapaslar bazen saçma gözüküyo ama onlar da daha iyi. Tek gördüğüm sorun, kaleciler özellikle cepheden gelen toplarda çok çizgide kalıyo.

Fiyat performans oranında 2.5 euroluk CM'den daha iyi olacak bi de bariz, ahaha.
Sosyal ağlarda paylaş

bu basın toplantılarındaki cevaplarımızın etkisi nedir tam olarak? özellikle transfer sonrası toplantılar. oyuncunun moralini veya bizim kendi statümüzü etkileyebiliyor mu? yoksa basın toplantısının oyunda oluşunun esas amacı bizi havaya sokmak mı?
Sosyal ağlarda paylaş

oyuncunun kişiliğine göre değişiyor etkileri.. mesela baskıyı kaldıramayan bi adama "super oyuncu , takımın kaderini değiştiricek" dersen , adam stres olup performanstan düşebiliyor. veya tam tersi iyicene gaz olup senin açıklamanı doğru çıkartmak için daha fazla mücadele ediyor.

transfer basın toplantısı daha yen kavram tabi , tam etkilerini görürüz ilerledikçe
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...