Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2010

nileppezdel

Öne çıkan mesajlar

yok abi onları biliyorum az çok sizin konuşmalardan. current/potential ability falan geyiklerini de, ben öyle ilerde imba olcak biri değil, direk 20 yaşında allah gibi futbolcu yapıp azcık fantastik oynamak istiyorum bu sefer. pek zamanımı ayrımıcam çünkü, günde 1-2 saat oyalanıp kapatçam sağda solda, planım öyle. neyese kurcalayıp öğrencem hepsini evet.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
fm actım bi mac ytapıcaktım mac 1-1 bitti uzatmalara gitti 2-1 one gectieler 2-2 yaptık 117' sonra penaltılara kaldı penaltıcıları sectim, ardından 0-1p yazdı sonra birden bi daha penaltıcılar secme ekranı cıktı continue dedim normal ekrana gecti 2-1 kaybetmiştim maç sanırım fmyi bu versiyonu bırakma zamanım gelmiş
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
198 sayfayı okumadım, 2011 çıkmışken 2010 oynuyorum...
(indirime girsin :P )

beşiktaşla fenerbahçe'yi yenemedim lan. 2-0 yenildim.
baya iyi gençler aldım 20 yaş altı takımımdan. deneyimli oyuncularıma verdim eğitsinler diye.
ama çok kazma ya futbolcular.
saldırma imkanı varken aldıkları topu dışarıya atıyorlar.
tehlikeli topları ise direk kornere veriyorlar.
gol için ortalamayı beceremiyorlar, futbolcuya değil alakasız tarafa gönderiyorlar felan.
kaleciler çok iyi aslında, çok kritik golleri yakalıyorlar direk. ama futbolcular çok salak olunca onlar da yetersiz kalıyor.
pis rüştü gitti kırmızı kart yedi. durumu daha kötüye soktu.
gerçi maç sonrası "replays have since shown that the officials may have got the decision wrong" dedi...
transferler sırasında bir ara mohamadou diorra diye bir adam "abi ben bjk'ye gelmek istiyorum, beni bjk'ye alın" dedi. baya da iyi futbolcu. ama kulübün parası yetmedi. klup yönetimine "para arttırma" teklifi yollayınca "ulan eşşoğluşşek babanın çiftliği mi bura!" diye atar çekti.

futbolcuların daha dikkatli oynaması ve gereksiz top kaçırmaması için ne yapmak gerek...
illa her futbolcuya ayrı training mi yazdırmalı?

football manager beceremiyorum ben.
ama her oynayışımda programlanışına ve esnekliğine hayran kalıyorum... ^^
Sosyal ağlarda paylaş

bonec, ne yaptın abi sen? futbolla alakan yoksa hiç bulaşma fm'ye. gerçi son 2 oyunda taktik yaratma ekranı sayesinde en ufak bilgisi olmayan insan bile bir taktiksel deha kesilebiliyor. alışkın değilsen mekanikleri kapman biraz uzun sürer, ama alıştınmıydı bir sorun kalmaz. ayrıca, her orta tak diye forvetimin kafasına otursun diyorsan real madrid ve barça ayarında takımlarla oynaman lazım. eh, rakip faktörüde var, oyuncular her düşüncesini pratiğe dökemiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

198 sayfayı okumadım, 2011 çıkmışken 2010 oynuyorum...
(indirime girsin :P )

beşiktaşla fenerbahçe'yi yenemedim lan. 2-0 yenildim.
baya iyi gençler aldım 20 yaş altı takımımdan. deneyimli oyuncularıma verdim eğitsinler diye.
ama çok kazma ya futbolcular.
saldırma imkanı varken aldıkları topu dışarıya atıyorlar.
tehlikeli topları ise direk kornere veriyorlar.
gol için ortalamayı beceremiyorlar, futbolcuya değil alakasız tarafa gönderiyorlar felan.
kaleciler çok iyi aslında, çok kritik golleri yakalıyorlar direk. ama futbolcular çok salak olunca onlar da yetersiz kalıyor.
pis rüştü gitti kırmızı kart yedi. durumu daha kötüye soktu.
gerçi maç sonrası "replays have since shown that the officials may have got the decision wrong" dedi...
transferler sırasında bir ara mohamadou diorra diye bir adam "abi ben bjk'ye gelmek istiyorum, beni bjk'ye alın" dedi. baya da iyi futbolcu. ama kulübün parası yetmedi. klup yönetimine "para arttırma" teklifi yollayınca "ulan eşşoğluşşek babanın çiftliği mi bura!" diye atar çekti.

futbolcuların daha dikkatli oynaması ve gereksiz top kaçırmaması için ne yapmak gerek...
illa her futbolcuya ayrı training mi yazdırmalı?

football manager beceremiyorum ben.
ama her oynayışımda programlanışına ve esnekliğine hayran kalıyorum... ^^

Başlarda yenilgiler normal. Ben ilk başladığımda uzun süre gol bile atamamıştım yine iyisin.

Şimdi gençleri adapte ederken çok uçmamak lazım. Hani takımda 1-2 genç koyarsın tamam arada kaynar pişerler ama 7-8 tane koyarsan takımı göçertirler. Bir de başta çok tecrübesiz oluyorlar. Direkt ilk 11 çıkaracağına azar azar sonradan oyuna sokarak alıştır onları.

Gençlere çok güvenme. Sonuçta hepsinin belli başlı kapasiteleri var. Hepsi dünya çapında hatta BJK'ya yetecek seviyede oyuncu olacak diye bir şey yok. Sık sık antrenörlerden rapor iste, uzun süre "yok abi bu adam gelişmez" raporu alan gençleri de yolla. Ha tabii burada iyi antrenör seçimi devreye giriyor bir de.

Her topu kornere atma güvensizlikle alakalı. Oyuncu yeteneksizse ya da fazla gençse yapıyor bunu genelde.

Kulüp parası genel olarak tek başına yetmeyecek. Kullanmadığın oyuncuları satarak ancak Diarra gibi süper adamları alabilirsin.

Bir de scoutlar çok önemli. Sağa sola scout yolla sürekli, hiçbi zaman scoutların boş durmasın. Biri sürekli türkiye ligini takip etsin (hatta ileride 2 hatta 3 scout kullan türkiyeye biri lig biri alt ligler biri de genç oyuncular için), biri sabit brezilyayı araştırsın ara ara arjantine de yolla onu (çok scoutun varsa 2 tanesi hatta, acaip adam yetişiyo oralardan) diğerlerini de avrupaya falan yolla. Tabii burada databasei ne seçtiğin de önemli. Large database kullanıyorsundur umarım.
Sosyal ağlarda paylaş

ben bakmamanı tavsiye ederim. Çoğu şeyi kendim çözmüştüm ben oyunda ve çok daha fazla zevk vermişti. Ne zaman bu tür sitelere bulaştım o zaman zevki bozuldu oyunun. wonderkid oyuncu isimleri, genie scoutları diablo taktikleri falan derken oyunun tüm zevki kaçıyor.

Olabildiğince izole, böyle sitelere hiç bulaşmadan oyna, esas zevki öyle alıyorsun oyundan.
Sosyal ağlarda paylaş

Scout programı bende asla kullanmıyorum, zaten kendi scoutların üç aşağı beş yukarı gerekli bilgiyi veriyor.

Ama mesela maç esnasında verilen taktiklerin ne işe yaradığını açıp ordan baktım.

Bir cümleden ibaret hiç açıklaması olmayınca bazı şeylerin can sıkıyor. Veya taktik ekranındaki bazı şeylerin tam olarak ne ifade ettiğini açıp bakmışlığım var.

99 dan beri oynuyorum oyunu yeni şeyler geldi mi ne amaçla neyi kast ettiklerine gidip bakarım her zaman.

Yararlı sitedir yani girip bak. Oyunla ilgili ince şeyleri öğrenirsin.

Oyunculara bakıp bakmamak sana kalmış tabi.

rew said:

Olabildiğince izole, böyle sitelere hiç bulaşmadan oyna, esas zevki öyle alıyorsun oyundan.

aksine oyun hakkında bazı şeyleri bilmek gerekiyor, aksi taktirde oyunun zevki çıkmıyor.

Gidip taktiklere oyunculara bakmak ayrı.

Birde o oyuncular, taktikler burda da yazıyor, buralarada bakmasın o zaman. Sorduğu sorulara cevap vermeyelim hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

E iyi de bahsettiğin şeylerin hepsini kendin de çıkartıyorsun ki? Hani ingilizcen yeterliyse zaten anlıyorsun, değilse de en kötü bi sözlük falan açıp bakabiliyorsun.

Kaldı ki 2-3 versiyondur oyunun anlaşılmasını bayağı kolaylaştırdılar. Taktikler basitleşti, her oyuncu görevinin altına paragraf paragraf açıklama geldi, oyun içine helper koydular vs vs.

Bana kalsa buraya da bakmasın derim. Ben hiçbir yere (burası da dahil) bakmadan oynadığım dönem en çok zevki alıyordum bu oyundan. Hani genel soruları sorup cevap alması bi ihtimal rahatlatır da ötesi sakat iş. oyuncu isimleri, killer taktikler, abuseler, hile gibi transferler, 3rd party programlar falan hiç farkında bile olmadan kazara öğrenip bulaşabileceği şeyler.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece ing ile ilgili değil bu.

Bazılarında defans kanat oyuncuların ileri çıkmamaya başlıyor, bazılarında daha çok çıksın oluyor. Orda yazanla sadece o kadarını anlayamıyorsun.

Oyun içi taktik ekranında bunlar . Bana yeterli gelmiyor orda yazan bilgiler.Son versiyonda taktik creator koymuşlar gerçi bakmadım ama ilginç birşeye benziyordu.

Bugune kadar hazır taktik, hazır antreman , scout programı falan hiç kullanmadım ama turksportalda yazan bazı açıklamalarla taktiğimdeki hataları gördüm^^

Mesela şurda bazı detaylı bilgilendirmeler var

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81562

Özellikle 3.sayfada yazan maç içi komutları mesela

BÖLÜM 9 : TOUCHLINE INSTRUCTIONS (KENAR KOMUTLARI)

Stay on feet :

Takımınız top rakipteyken daha yumuşak müdahalelerle top kapmaya çalışırlar(ball winning midfielder görevli oyuncu hariç! )

Bunu nerden bilebilirdik oyun içerisinde ?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi, çok basit ama o. Default olarak takımın tackling'ini on foot ve tabi cautious olarak ayarlıyor olmalı. ama ball winning midfielder oynattığında zaten onun ayarı "as team" değil de direk "more agressive" olduğundan o devam eder öyle. Özel sert rol verilen adamı girip instructionsdan ayarlayacaksınız, bu kadarını da okumanız gerekmesin yani.. :/
Sosyal ağlarda paylaş

kupada 2-0 yenilmiştim ama ligde fenerbahçenin tozunu attım, 2-0 yendim bu sefer.
aradaki fark nedir anlamadım ama biraz şans işi de olabilir, ya da takım daha güçlenmiş olabilir.

galatasarayla maç yapmadan önce save etmiştim, maçta 0-0 bitti.
taktiklerde "narrow oynayın, slow tempo oynayın, 4-4-2 oynayın" felan yazıyor. onları uydum. counter taktiği kullandım ama pek fayda göstermedi. (en azından 1-0 yenmek için) acaba overload yapıp tempoyla width'i minimuma alsam faydası olur mu (düşününce saçma geldi ama...)
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi oyuncuların taktiğe uyumluluğu var bir de. Mesela sezon başından beri 4-3-3 oynuyorsan çat diye plansız programsız 4-4-2'ye geçince gerçekteki gibi oyuncular "la noliyi" diyolar, kim nerede duracak nereye pas atacak nasıl koşacak karıştırıyor. O yüzden taktikleri ayarlarken çok radikal değişiklikleri bir anda yapmamak lazım. Ama widthle tempoyla oyna kafana göre.

Overload'ı büyük takımlara karşı oynarken çok tavsiye etmem, defansta çok açık verirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

kontra veya savunma oyunu oynarken width'i daralt bone, hücum yapman gerekiyorsa width'i açarsın. takım olarak alan savunması ve yakın markaj uyguluyorsan, oyunu dar alanda kabul etmek çok yararına olabilir. tabii, hücum yaparken, genişlik ve darlık arasında ince bir denge var her taktik için. oyuncuların temposuna göre onu buldunmuydu sırtın yere gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...