Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ikinci öğretim okumak

DeadSkinMask

Öne çıkan mesajlar

İkinci öğretimin birincil kötü yanı ders saatleri tabii

ayrıca iyi hocalar genelde o saatlerde ders vermek istemedikleri için daha yeni yetme, başarısız hocalara denk gelme ihtimalin fazla.

Bunun dışında ileride özellikle yüksek lisans mülaklatlarında, ve hatta bazen işe girerken de, ayak bağı olabiliyor, kafadan eksi alabiliyorsun mülakatı yapanlarla.

Tüm gün dengelerinin 4 sene boyunca da değişeceğini göze alman lazım.

İyi yanı olarak geç kalkmayı sevenlere ilaç gibi gelmesi ve muhtemelen daha tenha sınıflar dışında bir şey gelmiyor aklıma :)
Sosyal ağlarda paylaş

İkinci öğretim okuyorum ben. En büyük avantajın heralde çok rahat bi şekilde günde 10 saat falan uyuyabilmendir. Akşam 10:30'da eve geliyosun, sabaha karşı 3-4 gibi yatıp öğlen 1'e doğru kalkıyosun ve yine de her türlü derse yetişiyosun.
Ama bunun da kötü yanı şu, sabahları bütün arkadaşların okuldayken sen uyuyo oluyosun, onlar okuldan çıkıp bi yerlere gezmeye gittiğinde sen okula doğru yolda oluyosun, onlar akşam gezmesindeyken sen dersen çıkıp eve dönmeye koyuluyosun, onlar evlerine gidip uyumuşken sen eve yeni giriyosun.
Sosyal hayatı biraz olumsuz etkiliyo o yüzden.

Edit: Dezavantaj olarak bi de şunu sayabilirim, sabah erken halledilmesi gereken bi işin oldu mu biraz sıkıntı çekiyosun erken kalkma konusunda.

Bu arada Kocaeli Üniversitesi'ndeyim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

ben marmarada ikinci öğretim okuyorum. şu ana kadar en geç 19.30 da çıktık dersten. genelde 13.30 gibi başladılar çünkü. yani bizde 1. öğretimin dersi ne zaman bitiyosa yarım saat sonra biz başlıyoruz. en geç de 16.00 da başladık derse. sanırım bu bi artı.
bence 2 kötü yönü var. biri sınav saatleri. bizde sınav haftası oluyor, her gün bi sınav 2 hafta sürüyor. 19.45te sınava girdiğimiz falan oldu. 2. 3. sınıfların 9 da 10 da falan oluyodu.
diğer kötü yönü de harçlar. ama hocalarımızın aynı olduğu derslerin sorularını birinci öğretimlerden alabiliyoruz =) aynı olmasa da benzeri çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

eskişehir osmangazi için 2. ögretimler kral gibi dersleri 2de 3de başlar akşam 8 9 gibi biter rahattırlar. biz sabahın 9unda laboratuara girerken onlar 2de girer. bugüne kadar akşam10da biten derslerini görmedim sınav haftalarında zaten ortak oluyor en geç sınav 4de başlar bizim okulda.

DeadSkinMask @ inşaat ders programına ulaşmaya calıscam bulursam haber veririm sana. ama en geç dersleri 9da 10da biter derslerde genelde 3-4 gibi başlıyor program rahat yani
Sosyal ağlarda paylaş

DeadSkinMask said:

sağol spectre. bide ytü hakkında bilgi alabilsem kafam daha rahat olcak ve tercihler tam olarak oturcak.

yıldız 2. ögretim makinede elektrikte arkadaslarım var onlar baya geç çıkıyorlar diye biliyorum birde vizeleri falan ders saatinde olabiliyor onların yine yıldızda okuyan patiler daha iyi anlatır durumları
Sosyal ağlarda paylaş

pogodi said:

ben marmarada ikinci öğretim okuyorum. şu ana kadar en geç 19.30 da çıktık dersten. genelde 13.30 gibi başladılar çünkü. yani bizde 1. öğretimin dersi ne zaman bitiyosa yarım saat sonra biz başlıyoruz. en geç de 16.00 da başladık derse. sanırım bu bi artı.
bence 2 kötü yönü var. biri sınav saatleri. bizde sınav haftası oluyor, her gün bi sınav 2 hafta sürüyor. 19.45te sınava girdiğimiz falan oldu. 2. 3. sınıfların 9 da 10 da falan oluyodu.
diğer kötü yönü de harçlar. ama hocalarımızın aynı olduğu derslerin sorularını birinci öğretimlerden alabiliyoruz =) aynı olmasa da benzeri çıkıyor.

bunları yazmaya gelmiştim üstüne marmara diplomalarında "ikinciöğretim" gibi biribare olamdığını söyleyecektim

yani örgün öğretimin diplomasından ne yazıyorsa o kimse kalkıp "sen iö okumuşsun" diyemior o yüzden ehe

bir de sabahçılara gelen hocalarla ikinci öğretimin hocaları aynı

ha kötü yanı insanın uyku düzenini şaşırtabilir yoksa iyidir ikinci öğretim ehe
Sosyal ağlarda paylaş

-Dersler geç başlar, "bu saatte ders mi olur" diye gitmeyebilirsin.
-Harçlar çok yüksektir.
-Kampus yaşamı kotu olur, hatta hiç olmayabilir bile. Saat akşam 7'de kampuste olan öğrenci sayısı saat öğlen 12dekinin yarısı kadar bile olmaz.
-İkinci öğretim okuyan öğrenciler, örgün öğretim kadar üniversite havası vermez.
-Hocalar saat 7de yüz kişilik öğrenci kitlesi ile uğraşmak yerine evde karısıyla ve çocuğuyla olmak isteyeceğinden aldığın eğitim biraz daha farklı olacaktır örgün öğretimden. Dersler daha kısa kesilir. Aynı hocaların sabah saat 9'dan beri 3-4 kez aynı şeyleri tekrarladığını unutmayalım.

Artıları;
-Eğer sınavlar örgün öğretimden farklı olarak akşam saatleri yapılıyorsa, örgün öğretimlerden sorular alınıp en azından sınav tipi hakkında bilgi edinilebilir. Bir süre sonra sınava çalışma şekli sınav günü okula gelip, soruları alıp okulda çalışmak şeklinde olur. (bu eksi de sayılabilir).
-Çalışan kişiler için çok iyi tabii ki.
-Uyumayı seviyorsan, sabah kalkamam diyorsan da güzel.
-Okula uzak oturanlar için mükemmel.

Sonuç olarak; ben de ikinci öğretim okudum ama tavsiye etmem. Birinci öğretime puanın yetiyorsa kesinlikle onu seç. Yetmiyorsa bu eksileri bilerek gir. Tabii bunlar her okula göre değişebilir ancak genelde böyle olduğunu varsayabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

İkinci öğretimin birincil kötü yanı ders saatleri tabii

ayrıca iyi hocalar genelde o saatlerde ders vermek istemedikleri için daha yeni yetme, başarısız hocalara denk gelme ihtimalin fazla.

Bunun dışında ileride özellikle yüksek lisans mülaklatlarında, ve hatta bazen işe girerken de, ayak bağı olabiliyor, kafadan eksi alabiliyorsun mülakatı yapanlarla.

Tüm gün dengelerinin 4 sene boyunca da değişeceğini göze alman lazım.

İyi yanı olarak geç kalkmayı sevenlere ilaç gibi gelmesi ve muhtemelen daha tenha sınıflar dışında bir şey gelmiyor aklıma :)
nasıl ya diplomada 2. öğretim diemi yazıo?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...