Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Oyunları öldü mü?

Bone

Öne çıkan mesajlar

PC'sinden konsolundan bağımsız olarak oyun kavramı konsept değiştirdi. Eskiden oyun saatlerce oynatan, ince, detaylı, ona göre dikkat edilerek oynanması gereken oyunlar vardı. Hani her oyunda yepyeni bir sistemi çözmek gerekiyordu.

Konsollara bunu aynı düzeyde uyarlayamayınca kolaylaştırdılar oyunları. Herhangi bir gerizekalının ya da eğitimli bir maymunun oynayabileceği hale getirdiler. Her şeyi basite indirgediler, oyunlardaki detaylar düştü, en sonunda hepsi arcade türevlerine dönüştü. İnsanlar da bunu daha çok sevince bunlara uygun olan konsol ön plana geldi işte.

Civilization, CM, Heroes, Starcraft falan gibi dehşet dikkat-detay gerektiren oyunlar gitti, yerine sağa sola atla ateş et oyunları geldi. Nerdeyse oyunda ölme kavramı bile gitti, hakkın azalınca 2 dk bekliosun rejenerasyon.

Bunun dışında PC'de oyuncu dostu firma bile kalmadı gibi bir şey. Her firma kalitesiz, karaktersiz oldu çıktı. Son kaleler teker teker yıkılıyor. En basidi ünlü Valve firması Left 4 Dead'ı piyasaya sürerken 2 sene sürekli destek ve update sözü vermişken oyun çıkalı 1 sene olmadan 2.yi sürüyor piyasaya sırf kar uğruna sözünü çiğneyip. Blizzard'daki karaktersizler sırf para için StarCraft2'yi bölüp 3 oyuna yayıyolar falan. Kullanıcı dostu CCP Games falan dışında pek firma kalmadı, eski müthiş firmalar birer birer ya kapandı ya da EA canavarına yem oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Dev said:

Heroes nedir bu arada lol ya, gidin age of wonders 1 oynayın, gerek grafikler, gerek ayrıntılar çok daha fazla. Tamam az birim olabilir ama en azından adam gibi bir konsepti ve tonlarca ayrıntısı var, şehir yağmalarından sürgünlere kadar.

arkadaşım saçmalamışsın, geri al sözlerini yoksa bende senin sevdiğin bir oyuna laf ederim
Sosyal ağlarda paylaş

son 2 ayin en cok satan oyununa bakiyoruz

abov sims3
PC ekskulusiv oyunun asli konsola cikanlar dandrik cakmalari

son 5 senenin EA ya single oyunlarda tarihinde ilk kez zarar aciklatan MMO suna bakiyoruz

world of warcraft, anketlerin cogunda PC oyunculari online oyunlardan single a zaman bulamadigini soyluyor

hemen hemen butun online oyunlar sadece PC ye cikiyor konsolda online ragbet gormuyor

blizzard hala PC exclusive calisiyor, starcraft diablo 3 gibi iki bombanin pesinden bole kocaman yeni mmo patlaticaklar

iksboks un ardinda maykrosoft var, adamlarin en buyuk gecim kaynagi PC ler o yuzden bir PS2 ye cikan oyun PC ye baya baya zor cikarken iksbox cakma PC oldugu icin en fazla 6 aya oyunu PC ye cikarttiriyor microsoft firma gonulsuz olsada, KOTOR mass effect jade empire filan ps2 exclusive oyunlar olsaydi PC de nah oynardik artik konsola cikan tum oyunlar 6 ay sonra garanti PC de gibi

bu sartlar altinda PC OYUNCULUGU OLUYOR BILIYORMUSUUUUUUUUN? :'( diye zirliyana temiz bir sopa lazim hele wow un nufusu bazi avrupa ulkelerinin nufusunu gecmisken

ama ps3 de oyun oynamakta cok super, diski takiyorum iki dakka yukluyor (dostum konsol dedin install cikti fefese!) sonra online filan kastirmadan boole su gibi akiyor oyun, aptal saptal desktop a crashler kitlenmeler bir oyunu acmak icin 32423 farkli program calistirip 23423 farkli yere uye olmak yok, parasini verdigim oyun usadece 3 farkli makineye kurma gibi bir sacmalik yok

tabiki insanlar konsolu secicek, gerci ps3 de korsan yok ama sony gene oyun departmaninda son bilmemkac yilin en buyuk zararini acikladi, demekki korsan o kadar kotu birsey degilmis, insanlar orjinalle karisik kopya aldigindan ve zaten online sozkonusu iken kopya fis oldugundan olmuyor iste sony, kendi cukurunu kazdin, exclusive oyununda yok ole bol miktarda o yuzden bunlari bitiren diger oyunlari baska platformda alip oynuyor cunki iksboks collectors edition i 84$ olan allahin oyununu sen 89$ a satiyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

toplam 5 pc oyunu saymissin bre :) bumudur pc oyun sektoru. pc oyun sektorunun olmesinden kasit yapimci sirketlerin durumlari ve kar zarar gostergeleri.

pc ye oyun cikaran sirketlerin konsola oyun cikaran ureticilerden daha zararda olduklari asikar. bu da cok uzun vadede pc oyunlarinin ikincil planda sunulmasini tetikleyebilir. pc oyunculugu olur diyemem buna nvidia ati microsoft pc bileseni hazirlayanlar vs izin vermezler zaten ama konsolun arkasindan guzel oyunlarin cikmasina sebep verebilir senin de dedigin gibi.

online konusunda pc nin liderligi en azindan mmo sektorunde tartisilmaz. ama bu liderlikte zaten uc bes mmo sayesinde oluyor yoksa piyasadaki 200 e yakin mmonun 10 undan gerisi sacma sapan uretimler.

kisaca pc gaming sektoru olmedi ama surunuyor hafiften.
Sosyal ağlarda paylaş

pc oyun piyasasinin kazancinin %50 den fazlasi wow dur herhalde :)

mmo sektorunu ayirmak gerekiyor bence. sonucta devamli aylik getirisi olan bir sektor. onu ayirdiginda pc sektorunde kala kala senin dedigin oyunlar kaliyor buda bir sektorun basarili olmasi icin cok dusuk oyun adedi :(
Sosyal ağlarda paylaş

ayirmamin sebebi konsol vs pc gaming yapabilmek.. cunku adamlarda o sektor yok ve karsilastirmak anlamsiz .. konsol single playerlari ile pc single playerlari arasindaki rekabet daha elle tutulur bir sonuc cikaracaktir gibisinden dusunmustum. sonucta bir galip degil bir neden ariyoruz .. sandim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Konsoldan MMO oynanamadığı sürece o ayrım auto targetlı aksiyon oyunlarını konsoldan ayırmak gibi olur :P

RPG dışında (hehe) PC'nin gidişinden gayet memnunum. WoW dışında MMOlar pek tutunamasa da bir çaba var. Çoklu platform oyunları eş zamanlı çıkmaya başladı, PC'ye üvey evlat muamelesi azaldı. Indie veya ufak developer desen tam gaz gidiyorlar. Steam falan peynir ekmek gibi oldu, forumdan görüyorsunuzdur zaten herkes satın alıyor yavaş yavaş.

Viktor said:
world of warcraft, anketlerin cogunda PC oyunculari online oyunlardan single a zaman bulamadigini soyluyor

Herhalde bunda herkes hemfikirdir. MMOlar öbür oyunlara epey darbe vuruyor. Şahsen o an oynadığım MMO iyi gidiyorsa singleplayer çıtam epey yükseliyor hatta senede 1-2 diyebileceğim kadar hevesle bekleten oyunlar dışında singleplayer duruyor benim adıma.
Sosyal ağlarda paylaş

pc oyunları bitmez. çoğu insan evine pc'yi ihtiyaçtan alıyor artık ve bunlar büyük bir pazar oluşturmasalar da arada oyun oynamak istiyorlar.

diğer yandan, sadece oyun oynamaya yarayan konsol üreticilerinin durumu iyi değil. eşşek yüküyle ar-ge'ye para harcadıktan sonra, zararına konsol satışı yapmak durumundalar.

konsol piyasasının geleceği asıl kötü olan.

bi de şunu ekleyeyim. ben 386dx'te 4-5 sene gayet güzel oyun oynadım. upgrade falan gibi sorunlar hiç yoktu. 486 ha keza 3-4 sene gayet güzel götürmüştü. iş pentium 75'ten sonra koptu, sürekli upgrade istemesi gibi. orda da sıkıntı, pc piyasasında teknoloji de bir kopma noktası hala yakalanamadı. çünkü mevcut teknoloji yıllardır sınırda. sadece daha fazla elektrik basarım, biraz daha fazla işlem yaptırırım mantığı var. ne var ki o konuda bir teknoloji kırılması yakın. yani 5-6 sene hiç birşey istemeden canavar gibi çalışacak pcler geldiğinde. kaldırın atın konsolları, çünkü kimse suratlarına bile bakmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

son 2 ayin en cok satan oyununa bakiyoruz

abov sims3
PC ekskulusiv oyunun asli konsola cikanlar dandrik cakmalari

son 5 senenin EA ya single oyunlarda tarihinde ilk kez zarar aciklatan MMO suna bakiyoruz

hemen hemen butun online oyunlar sadece PC ye cikiyor konsolda online ragbet gormuyor

blizzard hala PC exclusive calisiyor, starcraft diablo 3 gibi iki bombanin pesinden bole kocaman yeni mmo patlaticaklar

iksboks un ardinda maykrosoft var, adamlarin en buyuk gecim kaynagi PC ler o yuzden bir PS2 ye cikan oyun PC ye baya baya zor cikarken iksbox cakma PC oldugu icin en fazla 6 aya oyunu PC ye cikarttiriyor microsoft firma gonulsuz olsada, KOTOR mass effect jade empire filan ps2 exclusive oyunlar olsaydi PC de nah oynardik artik konsola cikan tum oyunlar 6 ay sonra garanti PC de gibi

sims 3 de ne şahane oyundur yalnız :P

wow mmorpg, dediğim gibi insanlar pc'de mmorpg oynuyor artık.

pc sektörüne sadık blizzard var evet ona katılıyorum. ama sc2 ve d3 x-box 360'a çıkarsa şaşırmam. wc2'yi ve d1'i konsollara çıkarmışlardı mesela.

yine de epey tatmin edici, "önce PC'ye çıkmıştı o" diyebilmek :D

bu arada X-box 360'daki Fable II, PC'ye çıkacak mı, bilgin var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Azmodai said:

Konsol daha kolay. Benim gibi saatlerce Civ oynayan adam bile artik en fazla 1 saat oyun oynayacak enerji / vakit bulabiliyor. Eskisi gibi sarmiyor oyunlar o yuzden 1-2 saatlik hevesimi alip kapatiyorum oynadigim oyunlari.

Eğer beni gülhane parkında ölüm dövüşüne davet etmeyeceksen bişey söylemek istiyorum, bence senin için çürümüş konsol uşağı olmuşsun iyice. Ne kadar yorgun olursam olayım şöyle kafamı sağlam meşgul eden bi rpgdir efendim heroes meroes turn based stratejidir oynayınca mutlu oluyorum rahatlıyorum. Dandirik konsol çakması oyunlar kesinlikle dinlendirmiyor, eğlendirmiyor. Aksine sıkılıyorum çünkü biraz elitim.

PC oyunları da ölmedi, ama başka bi başlıkta tartışıyoduk bunu sanki.

safakta meclis parkinda bekliyorum seni. silah yasak, sopa serbest.
Sosyal ağlarda paylaş

2 sayfa önce Heroes'u beğenmiyorum diye laf eden arkadaşların göz zevkini beğenmiyorum ben afedersiniz ama. Gerçi bu adamların çoğu wow da oynuyorlar, bişey dememek lazım.

dipnot: her oyunun başına renklerden ve uyumdan anlayan bir kaç adam koymak şart vallahi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...