Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Shutter Island

slickers

Öne çıkan mesajlar

millet öyle alışmış ki kendi çapında ters köşeye yatıran senaryolara, filmde ancak bu adam delidir yazarsa inanacaklar. Hatta o zaman bile bunu yazdığına göre demek ki değil denirdi herhalde.Adam deli arkadaşlar.
Bir de birçok kişi başından filmin sonu belli oluyordu ama sürükleyici demeye getirmiş, hangi sonu, yahu bırak başından tahmin etmeyi sonunda bile kafasında soru işareti olanlar var demek ki olmuş.
Zaten herkes kendince bir sebepler yazmış, ben şu alman doktor hakkında bir şey diyeceğim, bence bariz yine de fark edemeyenler olmuş. Şimdi baş psikyatrın dediği akıl hastalıklarının tedavisinde farklı ekoller var. Bazıları her hasta ilaç destekli psikolojik tedaviye cevap verir, bazıları da ameliyat diyor. İşte alman doktor bu ikinci gruptan, travmanın kelime anlamı yaradan gelir, yaralı olanı tedavi edecen, serbest bırakmıcan diyor. Adama lobotomi yapma taraftarı, sonunda da istediğini yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Güzel olmasına güzel de abartıldığı kadar güzel değil.

Neden yerlere göklere sığdırılamamış anlamadım. Di Caprio bir yere kadar götürmüş. Hikaye güzel ama kötü işlenmiş. Atmosfer kağıt üzerinde iyi, uygulamada o da olmamış.

C koğuşu diye korkunç korkunç bahsettiler, o muydu yani. C değil figüran koğuşu. O sahneler ne kadar sahte korku filmi sahnesiyse filmde öyle sahte bir gerilim yüklüydü. Hikaye desen fikir çok güzel uygulama meh. İlk yarının sonuna gelince umarım ikinci yarı farklı olur diye dilemeyen yoktu. Son on dakikada çözümleniyor ama oraya gelene kadar kimin aslında kim olduğunu çözemeyen kalmamış olduğundan iş işten geçmiş oluyor. Detaylarla mecaz yapmak güzel birşey ama ne mekan ne de karakterler için aynı etkiyi göremedim.

yanlış anlamış olanlara filmin sonu
Eleman iyileşiyor ama ölmek istediğinden numara yapıyor.

Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
Son zamanlarda izledigim en iyi film, cok basariliydi.

senaryo ve oyunculuklar cok iyiydi. hani psikolojik gerilim turunde basyapitlardan.

Son yarim saat klasik film gibi dusunsemde film mal etti.
tedy gercekten deli mi, yoksa muthis bir oyun mu donuyor bunu tamamen izleyiciye birakmis film, iki tarafli son icinde hakli sebepler var, muthis dengede bence.
hani tedynin gordugu ruyada karisi kul olup gitmeden once karnindan kan gelmisti, yani tedynin silahla vurudug yerden, mesela bu kanit olabilir gercek olduguna. Veya ruyasinda islanmasi filan.
Zaten fbi a bagli dedektiflerin bu denli hor ve laubali bir sekilde hapishane personeli tarafindan karsilanmasi (ilk adaya geldiklerinde) basta cok garip gelmisti, yani bunlar tamamen tedynin hayali oldugunu destekliyor.
Hatta film sonunda partneriyle (veya psikologu) olan konusmada sanki hastaligini kabul edip kurtulmus, ama olmeyi secen bir adam gibi.

mesela nazsi donemini goren birinin yasayabilcegi bisey bu tramvalar paranoya halslasyonlar vs.

imdb

what i don't get about the "teddy is sane" theory is why do people like it so much

simple: conspiracy theories allow people to perpetuate the simple 'good' and 'evil' dichotomy. the aim is to blame everyone else but 'the people'. the people are almost always inherently good, if sometimes misguided. true evil comes in the form of 'the government' or 'the corporations' or 'the scientists' or some other faceless conglomeration of wrong doers. these cold, calculating monsters abuse the people, they commit acts of evil, they are bad. the people and individuals in general are the victims, they can't be held responsible for anything.

basically it's a nice way of saying everything is everyone else's fault but ours.

in shutter island this point is actually ironically pivotal because the main character is deliberately deluding himself with a fabricated conspiracy theory precisely to lay all blame on everyone else but himself. he does it to cope with his terrible actions. we in society do it all the time to absolve ourselves of guilt.

it takes the entire length of the film, and a long exposition at the end to convince not only andrew but the audience that there is no conspiracy. that people then concoct all sorts of phenomenal explanations for this is both part of the charm of the film (deliberately left open to interpretation), and testament to the power that people have to lay blame on everyone but 'the hero/the people'.

Bunun anti tezini de destekleyen yerler baya mevcut. Ucu acik nerden tutarsan.

izleyen kesimden, basladiktan 30 sn sonra anladim, klasik gibi yorumlar olsa da, scorsese filmde surpriz bir son yerine, carpici bir son secilmis. Filmde bilincek tahmin edilcek o bu su denilebilcek bisey yok. Ondan film proflarini uzucek bir film heh.

Asil enteresan olan kendimi son bolumde dicaprionun yerine koydum, ayni duruma maruz kalmak, lan bu dunya yalan mi nerdeyim lan ben dememe sebep oldu.

sabah sabah izledikten sonra yazdim hemen bol typo olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Red said:

bu film çok iyiydi.tarzım değil sevmedim demek ne kadar zor bişi.

kötü film çok kötü berbat diyor insanlar.

sana göre iyi bana göre kötü !

sana garip gelen ne bunda, anlamadım.

Sen iyi deyince birşey olmuyor ben kötü değil deyince sorun mu oluyor.

Bana göre çok kötü filmdi
Sosyal ağlarda paylaş

ismail yk da alt komşulara göre iyi.
böyle saçma yorum olamaz. bir film, sinema sanatına göre iyidir veya kötüdür. kötüyse neden kötü olduğunu yazarsın tartışılır iyi diyenlerle ama bana göre kötü sana göre iyi lafı çok boş, her konuda. tarzım değil demek bu kadar mı zor ?
tabi bu mesajın arkasına bir wall of text olarak kötü demenin sebebini açıklama gereği duyduysan, tamam, affettim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...