Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kuzey Kore yer altında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıkladı.

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

evet 2009 daha erkenmiş demek ki

bahsettiğim devlet tipinin ortaya çıkışı ile ilgili:

said:
Dördüncü aşamada ise devletin gelirin yeniden dağılımında rol alması, yani refah devletinin doğuşu gerçekleşmektedir. Bu aşamaların gerçekleşmesinde farklı toplumsal gelişmeler ve sınıflar rol oynamıştır. Örneğin ulusal birliğin sağlanması ve vatandaşlık haklarının gelişmesinde belirleyici sınıf burjuva sınıfı olurken, siyasal hakların gelişmesi ve devletin sosyal nitelik kazanmasında ağırlıklı rol işçi sınıfındadır.
.
Batı’da, Marshall’ın deyişi ile, önce mülkiyet, ticaret hakkı gibi hakları içeren sivil haklar gerçekleşmiş ve bu hakların öncüsü ticaret aracılığıyla ekonomik olarak güçlenen burjuva sınıfı olmuştur. Sonra genel oy hakkının kazanılması ile siyasal haklar gerçekleşmiş ve bu haklar işçi sınıfının güçlendirerek sosyal hakların gündeme gelmesine yol açmıştır. Siyasal ve sosyal hakların gerçekleşmesiyle işçiler, kapitalist düzeni değiştiremeseler de vatandaş olarak ve siyasal sistem aracılığı ile bazı iddialarda bulunma hakkına sahip olmakta ve taraflar arasında uzlaşmanın temeli atılmaktadır. Gerçekten bu hakların kullanılması, sermaye, emek ve devlet olmak üzere her üç tarafta da ideolojik ve yapısal değişikliklere yol açtığı gibi Batı’nın bilinen toplumsal uzlaşma ve bütünleşmesinin de temel harcı olmuştur.

Bu yazıyı tarafsız bulduğum için koyuyorum, diğer başka yazılar gibi ağzından köpükler saçmıyor. Yoksa yazarını tanıdığımdan değil.

kaynak: Prof. Dr. Meryem Koray
Sosyal ağlarda paylaş

Burda büyük bir hata var yanlız.

Kapitalizm-Sosyalizm eşleştirmesini Kuzey Kore - Amerika üzerinden yapmak. Tek kapitalizmle yaşayan ülke Amerika mı?

Avrupa ve Amerika dışından kapitalizmin hüküm sürdüğü koca ve fakir bir dünya var (Afrikada birçok ülke mesela).

Kuzey Koredeki rejimin savunulacak bir yanı yoktur kabul. Ama kapitalizm de al birini vur ötekine durumu. Arap ülkeleride kapitalist, Afrika ülkeleride.

Nükleer silahlarda keşke hiç olmasa ama binlerce nükleer silahı olan bir ülkenin çıkıpta "Aaa nükleer silah yapmışlar, adiler teröristler" demeside saçmalıktır. Üstüne üstlük iki ülkeyi fiilen işgal etmiş ve ordaki halkın anasını bellemişken.

Ha pardon, kapitalistler yapınca "özgürlük getirmek"ti değil mi? Özür dilerim benim hatam.
Sosyal ağlarda paylaş

daverc said:
Evet insanlarin doğuştan sahip olduğu bazı güdüler tamamen yok olana kadar erken sanırım.

ben zaten bir ülkede herkes komünist ya da sosyalist rejime uyacak tiptedir ya da olmalıdır demiyorum sadece sosyal devlet anlayışının doğuşunda komünizmin önemli rolü vardır diyorum. Emperyalizmin en vahşi dönemlerinde biri çıkıp da "lütfen biraz daha az sömürün" deseydi para sarhoşu zenginler kabul edecek değildi herhalde sosyal devlet alayışını ve alt sınıfa aynı hakları tanıma fikrini. Tabi ki bu ideolojinin çok daha ekstrem ve güçlü bir şekilde ifade edilmesi gerekiyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

biz kuzey kore'deki rejimin o silahları dünyayı ciddi şekilde tehlikeye sokacak şekilde kullanabilecek kadar dengesiz olduğunu düşünüyoruz. halihazırda silahı olan ülkeleri silahsızlandırma şansımız yok, ama henüz olmayanları durdurabiliriz. mesele budur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
biz kuzey kore'deki rejimin o silahları dünyayı ciddi şekilde tehlikeye sokacak şekilde kullanabilecek kadar dengesiz olduğunu düşünüyoruz. halihazırda silahı olan ülkeleri silahsızlandırma şansımız yok, ama henüz olmayanları durdurabiliriz. mesele budur.

Bu sayede hali hazırda silahı olan ülke güçlenmiyor mu?Onun kucağına oturulmuyor mu?

Bence eğer nükleer silahlar var olacaksa, her ülkenin nükleer silahı olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Dünya üzerindeki sözde sosyalist rejimle yönetilen ülkeler , kağıt üzerindeki sosyalizm veya komunizme örnek olamaz bence.
Bu terimlerin karşılıklarını hepimiz biliyoruz fakat biri somut örnek üzerinden konusurken digeri kagıt üzerindeki sistemi anlatınca ortalık karışıyor.
Bilindiği gibi ütopik bir sistem ve bunu uygulamaya kalkanlar en azından dışarıdan göründüğü kadarıyla sadece kendi halklarına eziyet ediyorlar. Çok alakasız bir örnek olacak ama şeriat liderlerinin halkı dine imana getirdik allahın cok sevgili kulu olduk sanmaları gibi. Bir nevi rp yapiyorlar gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
ideoloji olarak komünizmin

Komünizmin uygulamalarının nerde ve neden yanlış gittiğini tartışacak kadar bilgili değilim (çok genel yorumlar dışında) sadece ortadaki bariz ve herkes tarafından bilinmesi gereken sonuçlarından bahsediyorum.

Gerçi komünizm zaten ideolji uygulaması sosyalizm bir çok manada. Ama işte yine de ayrımı yaptım gördüğün üzre ideolojik diyerek.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
konu dengesizlik tehlikesiyse babalar gibi amerika var dengesizliğin başı. samimi olmak lazım :)

amerika her 10 senede bir bi yeri işgal ediyor kuzey korenin kendinden başka kime ne zararı var.

evet samimi olmak lazım, dünyayla bütün dış ilişkisi "bütün düşmanlarımızı yokedene kadar durmayacağız, dinlenmeyeceğiz" olan bir ülkeyi dengesizlerin lideri olarak bilmek lazım.
Fortuna said:
Bu sayede hali hazırda silahı olan ülke güçlenmiyor mu?Onun kucağına oturulmuyor mu?

Bence eğer nükleer silahlar var olacaksa, her ülkenin nükleer silahı olmalı.

halihazırda silahı olan ülke zaten güçlü. güçlü olduğundan kullanmaya da ihtiyacı yok. bir ülke ne kadar sıkışık durumdaysa, hele hele "büyük lider olmadan bir hiçbirşeyiz" mantığındaysa, böyle bir silahı çekinmeden kullanabilir.

daha çok ülkeye verdikçe kullanılma ihtimalini doğrudan arttırıyorsun azaltmak yerine. bir salonda 170 kişi var diyelim. bunlardan 10 tanesinde tabanca var ama kullanmıyorlar birbirlerini kışkırtacaklarını bildikleri için. sen tutup 160 taneye daha tabanca verirsen kimin ne yapacağı belli olmaz artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
evet samimi olmak lazım, dünyayla bütün dış ilişkisi "bütün düşmanlarımızı yokedene kadar durmayacağız, dinlenmeyeceğiz" olan bir ülkeyi dengesizlerin lideri olarak bilmek lazım.

Amerika aynısını demiyor mu/muydu? :)

Fight against terrorism miş..

Ha bir de crusade vardı dimi..

Koreli dürüst en azından, açıkça söylüyor lol.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
Amerika aynısını demiyor mu/muydu? :)
Fight against terrorism miş..
Ha bir de crusade vardı dimi..
Koreli dürüst en azından, açıkça söylüyor lol.

amerika'nın dünyayla bütün ilişkisi bundan ibaret mi? yukarıda yazdığım kısmı atlamışsın.
Apis said:
Sam said:

halihazırda silahı olan ülke zaten güçlü. güçlü olduğundan kullanmaya da ihtiyacı yok.

Pakistan?

pakistan ve hindistan'ın bu silahları almaları 1990'ların en büyük hatalarından biridir.

bana kalsa yarın bütün ülkelerin stoklarını söküp nükleer santrallere dağıtırım. yapamadığımdan bari manyaklar almasın diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...