Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

Snefru said:
Değildir çünkü oradaki türk kavramı saf bir türk ırkını temsil etmiyor.Türk ırk olmasının yanı sıra genel bir addır.Genel ad kullanılmıştır orda da.Ne mutlu türküm diyene diyor olana demiyor.

zamanıdna "kart kurttur onlar" "hayır dilleri yok onların" "ne milleti dağ türküsunuz siz" diyip bier kesmin dilini yasaklamış bir devletin.

artık genel ad o deme lüksü yok
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:
domates, patates, kavun, elma ve turp genel olarak domates olarak adlandırılır. domates hepsinin üst kimliğidir.

kavun: tamam, ne mutlu ben domatesim.
elma: ok.
turp: nasıl istersen.
patates: niye ya? patatesim ben.

:)

Sg-1 bir kısımda bir gıcıklık var dediğin olay , yapılan yanlış eylemlerden ve politikalardan kaynaklanıyordur belki. Nekadar zor ve gizli bir cevap aman tanrım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:
domates, patates, kavun, elma ve turp genel olarak domates olarak adlandırılır. domates hepsinin üst kimliğidir.

kavun: tamam, ne mutlu ben domatesim.
elma: ok.
turp: nasıl istersen.
patates: niye ya? patatesim ben.

hayır dostum, bunun için bitkiler alemine değil insanlar alemine bakacaksın.

http://www.guardian.co.uk/media/2007/jan/24/pressandpublishing.turkey
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6279241.stm

sonra da guardian'a bbc'ye yapacaksın o analojiyi, "hayır o domates-kabak değil sadece kabak'tı" diye.

@horican,
sg-1 said:
Bi de herşey için devleti suçlamamak lazım tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
sg-1 said:
"kürt asıllı türk" kavramının nesinden rahatsızsınız, onu anlamıyorum.

kürst asıllı türk diye bişi yokda ondan, biri kürt asıllıysa kürttür zaten, türk nerden geliyoki?

"çünkü sopa benim elimde."

başka hiçbir gerçek dayanağı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ülkede halk arasında kimsenin kimseye sen şu etnik kökendensin gebermelisin gibi bir baskısı yok aksine bizim milletimiz böyle ırkçı tutumları hiçbir zaman tasvip etmez dolayısıyla birileri kendi kendilerine gelin güvey oluyor bu sistemin içine girmek istemeyende defolup gitsin istediği yere.Olay nedir yani onu anlayamadık
Sosyal ağlarda paylaş

Sopayla falan alakası yok. O sopa zamanında ve şimdi yine kullanılıyor olsaydı çıkıp ta böyle konuşamazdınız zaten.
Türkiye cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türktür maddesine dayalı bir olay o. Türk vatandaşı yani. Bütün dünyada da durum budur aynıdır.

"ne mutlu insanım diyene yazısı asılmalı" demişsiniz, ciddi ciddi soruyorum yeterli olacak mı bu sizce? Bu mudur yani olay. Bir üst kimlikte birleşmek ve ırkçı ayrımları ortadan kaldırmak yerine illa ki "BEN FARKLIYIM" mesajı veren bir takım söylemleri benimseyen kimselere "ne mutlu insanım diyene" yazısı pek uygun gelmeyecek, "farklılıkları" törpülenecek şimdi.
"e ulan o da insan, ben de insan, nasıl böleceğiz biz bu ülkeyi"
Sosyal ağlarda paylaş

peki arkadaşlar, madem türklük "vatandaşlık" tanımına giriyo, var mısınız değiştirelim ve bundan sonra türk dediğimiz herşeye kürtlük diyelim? yani her sabah "kürdüm, doğruyum, çalışkanım" diye çocuklarınıza ant okutulmasına razı olur muydunuz? hepinizin türk olarak yaşadığı, türkçe konuştuğu bi bölgenin dağlarında "ne mutlu kürdüm diyene" (yani bu cümlenin kürtçesi) yazsaydı, "aa ne güzel lan, nasılsa kürtlük bir etnik köken değil, bir vatandaşlık tanımı bu" diye gülümser miydiniz?

neyse, umarım hükumet bu adımları atar ve barış için önemli bir yol katedilmiş olur, kürtlerin yıllardır dile getirdiği şeyler bunlar..
Sosyal ağlarda paylaş

Şu olay anlaşılmıyor işte. Artniyetli davranıyorsunuz çünkü.
"NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE" cümlesindeki "TÜRK" kelimesi bir IRKI temsil etmiyor orada, BİR ÜLKENİN VATANDAŞLARININ GENEL ADInı temsil ediyor. Ben arnavut asıllı bir Türk vatandaşıyım, niye şimdi bunu söylemekten alınayım anlamıyorum. Türkiye zamanında bize kucak açmış, şimdi de devletten her türlü yardımı alıyoruz, devlet yardımıyla okuyoruz, çalışıyoruz, ekmeğimizi kazanıyoruz, e neden demeyeyim ne mutlu türküm diyene. İyi ki buradayız diyoruz ailecek, İtalya'ya Almanya'ya göçenlerin hepsi asimile oldu, ezildi, biz mutlu mesut yaşıyoruz.
E niye demeyeyim şimdi bunu, niye zoruma gitsin.

Tamam da neden herkese Kürt diyelim, kaç milyon Kürt var bu ülkede? Ben 10-15 milyonluk azınlık için neden dünya üzerinde tanınmış bilinmiş kimliğimi değiştireyim ki.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlışlık şurda.
lazı çerkezi arnavutu vsyi kürtle karıştırmak.
yoksa 1921 de bu ülkeyi türkler ve kürtler kurmuştur denmezdi heralde.
ha sonuç olarak imparatorluk olmadıgımıza göre bi ulusal adımız olmalıydı buda türk
böylece ne mutlu türküm demekte bi sakınca yok
illaki tek bir isim olcaktı. başka alternatif yok.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
peki arkadaşlar, madem türklük "vatandaşlık" tanımına giriyo, var mısınız değiştirelim ve bundan sonra türk dediğimiz herşeye kürtlük diyelim? yani her sabah "kürdüm, doğruyum, çalışkanım" diye çocuklarınıza ant okutulmasına razı olur muydunuz? hepinizin türk olarak yaşadığı, türkçe konuştuğu bi bölgenin dağlarında "ne mutlu kürdüm diyene" (yani bu cümlenin kürtçesi) yazsaydı, "aa ne güzel lan, nasılsa kürtlük bir etnik köken değil, bir vatandaşlık tanımı bu" diye gülümser miydiniz?

sen varsan ben de varım, hadi yapalım.
Sosyal ağlarda paylaş

@roketadam

sen öyle düşünüyorsun diye diğer insanların da öyle düşünmeleri gerekmez. her insanın kendi gururu onuru vardır. adam türk değil kürtse, çerkezse, lazsa, ben kürt asıllı türküm değil, kürt asıllı kürtüm deme hakkına sahip olmalıdır. bu hakkı anayasa maddeleriyle, yasalarla, kanunlarla, tanklarla, tüfeklerle kimsenin elinden alamazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

dünyanın neresinde 10-15 milyonluk azınlık var yau haueha bu da iyiydi.

arkadaşlar, bana Atatürk şöyle demiş, anayasada böyle yazıyo diye gelmeyin. ben size somut uygulamaları soruyorum, siz kendinizi o kürtlerin yerine koyun ve o uygulamalara razı olur musunuz olmaz mısınız onu söyleyin.

sg-1 bana kalsa antlar, marşlar vesaireler kalkmalı da o ayrı konu =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...