Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sansasyonel, Bestseller Listelerinden İnmeyen Zayıflama Tutoş.

goldbären

Öne çıkan mesajlar

Valla buraya yazıyorum her hafta ne amacım kaplan olmak nede panter. Sadece ADAM gibi kilo verebilmek için ne yaptığımı anlatmak , paylaşmak hedefim. Sonucta aslolan devamlılık. Geri kalan hersey gecici olur. Kilomu vermek istiyorsun. Devamlıık saglayacak bır seyler yap yasantında. Yoksa istersen gunde 100 mekik çek 1000 kg kaldır ındır km lerce kos hava cıva.. 3. gunden sonra hıc bırsey yapmazsan öle kalakalırsın. Spor yapmıyorum . Sadece yuruyorum. Yediklerime dikkat ediyorum. Durum budur işte.

14. Hafta 100.1 kg.

2 HANELİ Rakamlara 5. yıl sonunda düşeceğim inşallah. az kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

dopigi hala okumadim, bodozlama daliyorum.

Or1on said:

Yalnız kilo verdikten sonra insan alma korkusu yüzünden rahatça yemek yiyemiyor. :)

iste kendini ayarlicaksin, günde alman gereken belirli bi kalori miktari vardir kilo almamak icin.

canin big mac mi cekti. sabah yap hafif bi kahvalti, öglen ye big maci. aksam üstü de hiyarla, meyveyle falan dur.
cok basit aslinda kiloyu korumak, fit kalmak.

önemli olan kendini kontrol edebilmek, o da bazen cok zor iste.
gerci 1 gün cozutursun, geri kalan günlerde yine dikkat edersin, bisi olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu zayıflama ve spor konularında beni en çok rahatsız eden, herkesin kendi bildiğini doğru zannetmesi, hatta herkesin genelgeçer bir doğru olduğunu kabul edip onu kendisinin bildiğini düşünmesi.

Arkadaşlar doktorlar bile farklı görüşler içerisindeler. Ki adamlar 6 sene tıp okuyolar, boru değil.

Örneğin Atkins diyeti va meşhur. Karbonhidratı çok çok az alıyorsunuz (karbonhidratın sadece ekmek ve makarna olmadığını biliyorsunuzdur herhalde), protein ve yağ normal yiyorsunuz. Çok hızlı kilo veriyorsunuz. Ama bakın kimse önermez bu diyeti, çünkü karbonhidrat almamanın, net olarak bilmemele birlikte zararları varmış. Ayrıca beyniniz çalışmaz. Bu adam da doktor yani, sizden benden daha çok insan sağlığıyla uğraşmış.

Ben annemin, kendi diyetisyeninden bana aktardıkları, kendi okuduklarım ve kendi düşüncelerimle bir şeyler yazıyorum.

Öncelikle bazıları çok az öğün yediğini yazmış. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Şöyle anlatayım (benim teorim):

İnsanoğlu hazır gıdaya son birkaç yüzyıldır sahip. Ondan önce herkes gıdasını avcılık ve toplayıcılıkla ediniyordu. Bu dönem zaten evriminin büyük bölümünü tamamladığı dönem. Yani şu anki beslenme koşullarına bu kadar kısa bir zamanda adapte olması çok zor. Düşünün bir mağara adamısınız, az her zaman yemek yiyemiyorsunuz. Yemeksiz geçirdiğiniz günler oluyor. Bu zamanda kimler hayatta kalıcaktır? Yağ depolamaya yatkın olanlar. Yani hayatta kalan atlarımızın torunları olarak biz de az yiyince yağ depoluyoruz. Metabolizmayı yavaşlatıyoruz. Belki kas yıkıyoruz enerji harcamyalım diye. Beynimiz uzun süre gıdasızlık olacağını düşünüyor çünkü (bu düşünce tabii ki normal düşünce değil kimyasal mekanizmalar). Peki az ve sık yersek noluyor? Beynimiz yeterli besinimiz olduğunu düşünüyor ve metabolizmayı çoşturuyor, yağ depolamasına gerek olduğunu düşünmüyor. Annemin diyetisyenden aldığı kitapçıkta her gün öğünlerin aynı saatlerde tüketilmesinin önerilmesi de bu duyguyu yarattığı için olabilir belki.

Diyetisyenin tavsiyesi mesela her öğün arası ara öğün. Hatta bi tane de akam yemeğinden sonra.

Neyse başka bir konu ise tek yönlü beslenme yine, yağ yememe, karbonhidrat almama gibi. Tabii ki bunlar da sakıncalı bence (Mağara adamı karbonhidrat içeren meyveyi de, yağlı ve proteinli geyiği de yiyordu çünkü).

Bu kısımda önerim klişe olan her şeyden yiyip az az yemek. Çünkü çoğu kişi verdiği kilyou korumak istiyor. Bunun içinse gereken diyet yapmak değil, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek. Tabii ki kilo verirken harcadığından azını yemelisin. Ama daha sonra harcadığınla aynı miktarda enerji alman gerek. Bunun da yine sağlıklı bir biçimde yapmak gerekiyor. Ve anladığım kadarıyla sağlıklı olanı, yağa da, proteine de, karbonhidrata da gereken önemi vermemizden geçiyor. Okuduğum oranlar vardı bunların kullanımıyla ilgili ama unuttum şu an, ama birbirine yakın oranlarda.

Bu arada Body by Science isimi Body/HIT kitabında (çok bilimsel bi kitap değildi) cardionun bir fitness pazarlama stratejisi olduğunu okudum. Cardionun yararlı olmadığını savunuyorlardı. Değişik görüşler işte dediğim gibi.

Bu arada yukarıdaki mağara adamı teorileri bana ait. Tamamen yanlış olabilirler yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Hocu ben hırs yaptım 3 ayda 10 kilo verdim.
Sabahları fason kahvaltı(tost veya yulaf ezmesi+yağsız süt), öğlen serbest(kararında olacak tabii ekmek arası iç pilavı yenmeyecek), akşamları ton balıklı salata veya tavuk ızgara. Spor salonunu da haftada 3 kere ziyaret ettim. Mis gibi oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Verdigim 30 kiloyu aliyorum lan yavastan yok mu bi care onericek!!ac olmasamda yemek icin yemek yeme aliskanligim geri geldi

can sikintisindan yiyorsun muhtemelen ya da sorunlu bir dönemden geciyorsan kendini yemege vuruyor da olabilirsin.

kendine güzel ugraslar bul, sporsal aktiviteler en basta.
mesela yapmaktan zevk aldigin sporlari yap.
yüzme+ bisiklet gibi.

yemeden duramiyorsan da onun da cözümü var. abur cubura abanacagina meyveye, sebzeye aban.
en basidinden acikinca al hiyari, tuzla ye falan.

sabah kahvaltisina nasil basladigin cok önemli mesela. metabolizma ona göre isliyor bütün gün.
saglikli bi kahvalti yap. kepek ekmek + beyaz peynir + bol domates, hiyar. gibi.
beyaz ekmek doyurmuyor, yedikce yiyorsun.

evdeki aburcuburlari at yerine, saglikli seyler al. böylelikle yiyeceklere abancagin zaman onlara abanirsin.
zamanla da istahin kapanir zaten bu sayede.
Sosyal ağlarda paylaş

Mille said:

hem can skntisindan, hemde tad icin yiyorum ozlemisim bayada.bide ben 2 ayda verdim 30 kilo onunla alakasi olabilir miki

evet muhtemelen o yüzden.
cok cabuk kilo veren insanlarda gözlemlenir bu genelde. cünkü 2 ayda 30 kilo verebilmek icin, cok agir bi diyet yapman gerekir. dolayisiyla da baya sagliksizdir.

herseyi kesersin, ideal kilona ulasinca da herseye saldirmaya baslarsin. jo jo effect diyolar buna.
aldigin kilolari birbir geri aliyorsun, ac kalarak diyet yaptigin icin.

haftada 2ser kilo verseydin yine bi nebze normal olurdu.
ama yine de senin elinde. toparlayabilirsin dedigim gibi dikkat ederek.
Sosyal ağlarda paylaş

bende birşey sorayım boy 1.88 şuan 85 kiloyum, sıgara içtiğim dönemlerde 1 büyük pizza yiyip 68-70 kiloda gezen insanlardan biriydim :) sıgarayı bıraktıktan sonra ve wow sağolsun göbek oluştu :S

günde 1 öğün yemek yiyorum, kola veya tatlı sevmiyorum, içki kullanmıyorum, nadir meyve yiyorum ve çok fazla su içiyorum,

ne yapmamı tavsiye edersiniz ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...