Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun Dergileri

Parapa

Öne çıkan mesajlar

Bence Level iyi bir dergi değildi hiçbir zaman kendi dilediklerini yazmadılar sürekli sponsorlara ve reklamlara bağlı kaldılar.Bende yaklaşık 2 yıldır dergi almıyorum ama sağdan soldan okuduklarım oluyor yane bencede dergi oyun konusunda bana artık gereksiz geliyor.İnternetten denen zımbırtıdan 24 saat non-stop faydalanabiliyorsun dimi yane...[signature][hline]Gilthoniel A Elbereth!
A Elbereth Gilthoniel
o menel palan-diriel
le nallon si di'nguruthos!
A tiro nin,Fanuilos!
Arian Elwing
Sosyal ağlarda paylaş

ben cok uzun suredır "duzelın artık" a tekabul eden forumlar falan acıyodum sıtesınde level ın ,baktım kaale alan yok mıllet de su ankı durumdan sıkayetcı degıl ...
ben sustum ve mayıs ıtıbarıyle almamaya basladım ...
nıtrogamer da potansıyel var ama bıseyler eksık kadro mu yetersız ne anlamadım ...[signature][hline]Vampire Hunter Delucian ...
Türküm Doğruyum Calışkanım ...
Sosyal ağlarda paylaş

gameshow kesinlikle bir efsaneydi, of aklima muhammed dabiri a.k.a nierdre geldi, nerelerde acaba şimdi bilen eden var mı ?[signature][hline]Bonecrusher, 24 Mayıs 2004 20:48 tarihinde demiş ki:
aslında çikolata-biskuvi piyasası gibi olsa internet çok iyi olurdu.

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Fegro, 27 Mayıs 2004 23:25 tarihinde demiş ki:
Arkadaşlar sizce dergi fiyatları uçuk değilmi nasıl alıyorsunuz?

3-5 kelimelik yabancı dergi çevirisi levela 5 milyon vermek abes bence.İnternetten daha doyurucu incelemelere ulaşabiliyorsunuz.

5 milyon uçuk bir fiyat değil.
Bir döner ekmek parası 1.5-2 milyon desek,
2-3 gün döner alma parayı ayır dergiyi al..

sonuçta internete de para ödüyorsun.
ayrıca elinde kağıttan bir dergi, internette havada kalan yazılardan çok daha iyidir bence..[signature][hline]Silver Fang Ahroun
Worshipper of Gaia
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 27 Mayıs 2004 17:54 tarihinde demiş ki:
evet pcgamer'ı ben de sevmezdim.
adamlar ciddi takılıyordu. sadece oyunları tanıtıyorlardı.
sadece oyun tanıtımına 6 dolar felan ödüyorduk biz de (bu yüzden battı ya zaten).

ne olmalı peki bir oyun dergisinde oyun tanıtımından başka? editörüyle yaptığı tavla maçının sonucunu mu okumalıyız?

maalesef türkiye'de bu anlayış devam ettiği sürece eloğlu wikipedia çıkarırken biz ekşi sözlük, pc gamer çıkarırken biz lemanla karışık oyun dergisi çıkaracağız.. ciddiyeti aşıp bitirmişiz ya artık işin mizahına gelmişiz..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

pc gamer çok ağır ve ciddi takılan yazıları vardı.
sadece oyunu tanıtıyorlardı.
bize oyunu anlatmıyorlardı.

"serinin ikinci oyununda yetenekler gelişmiş, grafikler gelişmiş, şu olmuş bu olmuş, güzel olmuş nokta. 9/10"

peki neden 9/10 verdin? neyini sevdin? neyi seni bu kadar etkiledi? yok hiç biri yazmaz. sadece "şu şöyle bu böyle, oyunun burasını geliştirmişler" felan şeklinde incelerlerdi oyunları.

gameshow ise, mizah ile karışık, oyunun içine giriyorlardı. Sana oyunu anlatıyorlardı. Sadece kapağına bakmıyordun oyunun..
ama mizah olayı yüzünden birçok kişi "komikaze" türevi birşey gibi hissettiğinden sevmedi..

Level da oyunun içine girip bizi oyunu anlatıyor.

Aslında oyuncularda genel olarak "sadece oyunu söyle, oyunu alıyım mı almıyım mı, geyiğe girme ayrıntıya girme, sadece iyi mi kötü mü onu söyle" düşüncesi hakım benim gördüğüm kadarıyla..[signature][hline]Silver Fang Ahroun
Worshipper of Gaia
Sosyal ağlarda paylaş

evet o mizah turune girme gameshow ile basladı ama son zamanlarda Level da da gorulen birsey,guzel bir stil diyelim.sıkmıyor okuyucuyu.

bi de levelin su posta bolumu yok mu,muthis ya.eglence,yardım aynı anda :P[signature][hline]Icq=212-213-215
macromedia flash,fireworks,dreamweaver,sphere...
Online gaming rulz.

Sosyal ağlarda paylaş

Bende GS severdim bir zamanlar. GS'nin boyunun küçük 18. sayıdan falan başladım. Dergide dönen muhabbetler acaipti. Çok gülerdim okurken. Dergi amatör bir oyuncu için muhteşemdi.

Ama zaman geçtikçe GS kötüleşti, güzel muhabbetler gitti, insanlara yalvarma, kendini acındırma dönemi başladı. (CD veremiyoruz uhuuu ama ayakta kalıcaz, bizi alın. vs. tipi yazılar...) Ve ayrıca amatör oyunculuktan oyunlar hakkında bilgili bir hardcore gamer olduktan sonra GS bana anlam ifade etmemeye başladı. Yanlış ve eski haberler, "eski GS ruhu" için sırf muhabbetten oluşan ama saçmalıktan öteye gidemeyen incelemeler ile falan dolmuştu dergi. Kapandığı insanları ağlatan dergi, rezil olmuştu o dönemde bana göre.

O sıralarda Level daha ilk yılındaydı. İncecik bir dergiydi. GS'yide Level'ıda alırdım.

Ama benim en sevdiğim dergi PcGamer TR idi. Son derece profesyoneldi. Türkiye'ye "inceleme işte böyle olur" dedirten yazıları vardı, oyun yapımcılarıyla sohbetler çıkardı.
Bunlar neden olurdu? çünkü PC Gamer US'ten çevirmeydi. Bu yüzden kalite akıyordu. Ama fiyatı diğerlerinden daha yüksekti o yüzden kapanmak zorunda kaldı.

Bir ara PC Games'i gördük. Güzel incelemeleri vardı, acaip grafikler ile oyunları inceliyorlardı. Onunda ömrü kısa oldu.
Ve GamePro. Konsollara önem vermesinden dolayı fazla sevmedim. konsol severler için çok iyi bir dergiydi tabi.

Sonuçta sıralamam şöyle:
1. PC Gamer
2. Level
3. GS

Şuan ise sadece Level alıyorum.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

tüm dönemleri yaşamış olanlar gerekli özetlemeleri yapmış ve çoğunda da ortak noktaya varılmış.

aslında anlatmak isterdim kendi düşüncelerimi ama bugün biraz moral bozuk vs..

aklımda 4-5 fikir var.

1. oyun üreten bir oyun şirketi açmak.
2. gameshow ruhuna yaklaşabilen bir oyun dergisi kurmak.
3. ben de kalsın. forumlarla alakalı bi fikir. o da yeni aklıma geldi zaten..

hepsi için sermaye lazım..
bi gün bişiler yapabilirsem zaten haberiniz olur.
Sosyal ağlarda paylaş

eheh dünkü bebe yaptın beni yahu deed, ortak noktaya varmadım gameshow'u halen eleştiriyorum diye uzundur takip etmiyor sayılmalıyım demek.. :) commodore'da boşuna ezberlemişim o yazıları heh..

"Aslında oyuncularda genel olarak "sadece oyunu söyle, oyunu alıyım mı almıyım mı, geyiğe girme ayrıntıya girme, sadece iyi mi kötü mü onu söyle" düşüncesi hakım benim gördüğüm kadarıyla.."

türkiye'de tam tersi, gençlerin bulaştığı her işte ille bir sululuk olması gerektiğinden oyun yayınları "ne bilim işte alıverin zaten 2 milyon" mantığıyla yazılan yazılardan oluşuyor. bir inceleme yazsının maksadı nedir? "oyunu alıyım mı almıyım mı" diye aşağılar gibi olmuşsun ama tek sebebi budur bone, başka ne için yazılıyor o yazılar el insaf.. :) geyik muhabbeti yapacaksanız mizah dergisi açarsanız o iş için..

ha ben demiyorum ki ansiklopedik, kaskatı yazılar olsun, ufak tefek esprilerle okuyucuyu rahatlatmak güzel bir tekniktir ve trkiye'de bunu hakkıyla yapabilen yazarlar da var. mesela niso levitas'ın donanım yazıları böyledir, normalde ders gibi gelecek konuları terbiyeli kuşbaşı gibi sunar insana. kahkahkah kihkihkih gülmek iyi hoş da bir düşünün bakalım, okuduğunuz incelemede anlatılan oyuna 30-40$ veriyor olsaydınız mizahınamı bakardınız "alıyım mı almıyım mı" fikrini verebilmesine mi..

"alıyım mı almıyım mı" olayını en iyi anlatan yayın olarak gamespot'u görüyorum ben şu an, yabancı pc gamer'dan bile çok daha iyi adamlar. bizdeki sululuk anlayışı yok ama sadece oradan okuyarak aldığım hiçbir oyun beni pişman etmedi şu ana kadar. tam olarak anlayabiliyorsunuz oyun size hitap ediyor mu etmiyor mu diye. bunu yapmak kolay da değildir hani, laubalilikten uzak yazıların ruhsuz olduğu yorumları gerçeği yansıtmaz. esas zor olan araya zırt pırt espri sıkıştırıp yazının esasını dumanaltında bırakmadan bunu anlatabilmektir okuyucuya..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

nerdeyse tüm oyun dergilerinin tüm sayılarına sahibim son 9-10 yılda bu ülkede çıkan;

PC oyun ilk sayısından itibaren (ufacık bişi, indy oyunu var kapakta, fate of atlantisti hatta) bozulup cd oyun olana kadarki sayıları var. gameshow sayı 11 den itibaren var, level, pc gamer, gamepro, pc games life mıydı neydi, birde zeplin dergisi var başka derginin ekiydi, kesin unuttuğumda vardır, ilk sayıdan son sayıya kadar hepsi var bende, ve ÇOK yer kaplıyorlar.

şu anki nitrogamer yada avatürkün bol cdli dergisini falan almıyorum zaten direk netten alıyorlar bilgilerini.

sadece level alıyorum ama adam gibi okuduğum yok bu aralar, çünkü gamespot'tan herhangi bir derginin 3 ayda verdiği bilgiyi 1 günde alıyorum sonuçta. dergiyi sadece kadrodaki 1-2 kişi için birde oyun listesi yapmak için alıyorum bu aralar.

gameshow'un son sayıları kötüydü kesinlikle bir oyun dergisi olarak, hatırlıyorum son sayıdan önceki 5-6 sayıdaki çoğu oyun açıklamasını okumamıştım, oyunla alakası yoktu çünkü sırf geyikti.[signature][hline]FR - Wow - MM - G.Spot - SmS
let the echoes of doom resound across this wretched world that all who live hear them and despair
Sosyal ağlarda paylaş

Nitrogamer'ı 1 kere aldım. Dergi dizaynını beğenmedim, 1-2 yazıyıda beğenmemiştim.

Ayrıca Sanane-Sandwaves(nitrogamer'ın eski adı) olayından sonra onlara pek güvendiğimi söyleyemeyeceğim. SNN, tarafında olduğumdan dolayı nitrogamer'a karşıyım. Ama işlerini iyi yapıyorlarsa bir diyeceğim yok.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...