Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Cons said:

seninki bağ yırtığı filandı heralde benim düzken filan bi sorun yok. zamanında doktora gitmiştikte kıkırdak sıvısı az yoğunmu ne öyle bişey demişti.

kıkırdak sıvısı... sana hemen Glucosomine öneriyorum. Cidden al bundan. Sıvıyı arttırıyo. Köpek Balığı kıkırdağından yapılanlardan olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Pati ahalisi bişey sorucam
Ben şimdi haftada 3 gün ağırlık 4 gün cardio yapıyorum.
10 dk ısınma 30dk ağırlık 30 dk cardio.Kalan ise 45 dk ağır cardio.Bu süreler biraz fazla mı?
Ağırlıkla beraber yaptıklarım 160-180 arası hr.45dk olanda ise 175-180 arası.Amacım yağ yakmak göbek eritmek acaba abartıyor muyum? Beslenmeye dikkat ediyorum olabildiğince ama hesaplamıyorum kalorileri birde proteini adam gibi alıyorumda karbonhidrata pek dikkat etmiyorum sanırım.Öneriniz var mı?
Son olarak çok zorlamıyor bu değerler beni iyi ter atıyorum.
kilo:64
boy:1.72
Sosyal ağlarda paylaş

o degilde 1.72 boydasın 64 kilosun ne göbeği yahu olsa olsa hafif bi çıkıntı olur gibime gelior, onun için de bu kadar kasmak gereksiz gibi geldi bilemicem.

ya amacını bilemicem tabii ama bence kardiyoyu azaltıp, antreman sistemini de değiştirip ağırlık çalışmalarını arttır derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Acayip bir göbek var abi çıkıntı dediğin balkonumsu yani onu eritmem lazım pack çıksın ya da çıkmasın.Ağırlık konusunda da hoca bir program verdi onu uyguluyorum daha giriş seviyesindeyim aslında o konuda da sorunlarım var.
alet
Şuna benzer bir alette kendi kilomu kaldırana kadar (tek kolda 30) bir program uyguluyorum ama çok sıkıldım açıkcası ikinci ay doldu dolacak 15 kgdayım daha.
Aletlerin isimlerini bulmakta güçlük çektim bu arada:)
Sosyal ağlarda paylaş

1.72 boyda ve 64 kiloda rahatsız edici bir göbeğin varsa kas kütlen pek yüksek değil demektir. Eğer o göbek gerçekten takıntı halinde rahatsız etmiyorsa kilo vermeyi bırak adam gibi kaslarını geliştirmeye bak derim. Yok illa göbek gitcek diyorsan devam et tabi. Vücut kendi vücudun. :)

Yalnız ben olsam hem kardio temposunu düşürürdüm hem de haftada en az 1-2 günü tamamen dinlenmeye ayırırdım. Gençsin, haftanın her günü spor yapcak enerjiyi buluyor olabilirsin ama vücudunun yine de dinlenmeye ihtiyacı var. Prof. sporcu olmadığını varsayıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Sırasıyla 10dk bisiklet ısınmak için
Machine bench press
Aslında salondaki alet biraz daha farklı yukarı eğimlisi diyebilirim.
Machine shoulder military press
Back pulldown
Straight Bar Triceps Pushdowns
Seated (Cable) Row
Upright barbell row
Power partials
Palms up dumbbell wrist curl over a bench
Dumbbell alternate bicep curl
Hyper-Extension
Crunch
Parallel Bar Knee Raises

30 dk eliptic koşu

Bazılarını ben ekledim eksik olduğunu düşündüğüm için.Karın dışındakiler 3x10 fakat bazılarında son seti tamamlayamadığımdan piramit yapıyorum 12 10 8 şeklinde.
Birde hoca hiç bacak çalışması vermedi.
30 kg tek kol dediğim ise ilk bahsettiğim bench press machinede 60 kga çıkmam lazım kısaca ben 30dayım.
Sosyal ağlarda paylaş

o rahatsız eden göbek diye düşündüğün çıkıntı bende de vardı, boyum 1.75 64-65 kilo falandım ben de, şimdi 71 oldum kardiyo nerdeyse yapmıyorum bile ama o göbeğin rahatsız edici görüntüsü gitti. Yani diyeceğim şuan kas gelişiminle ilgilen istediğin noktaya geldiğinde yağ yakmakla uğraşırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Bacak olmamasına rağmen hareket sayısı başlangıç seviyesi için fazla geldi bana. 45 dakkadan sonra yaptığın hareketlerde zaten tam performans göstermen çok zorlaşıyor. Kısa ve yoğun antremanlardan daha fazla verim aldım ben hep.

Bence başlangıçta extra ön kol hareketine gerek yok. Üç tane ayrı omuz hareketine gerek yok. Ufacık bir kas grubu zaten. Isole edilmiş triceps ve biceps hareketleri de şart değil. Bench press ve military press ile triceps, row ve pulldown ile de biceps yeterince çalışıyor. Kesinlikle eksik olan ise bacak hareketleri.
Sosyal ağlarda paylaş

bya, ikisinin hedef aldığı kas grupları aynı. Ama makinede ağırlığın hareket edebildiği alan makine tarafından sabitleniyor. Sen sadece itiyorsun ve itmeye yarayan kasları çalıştırıyorsun.

Serbest bench press'te ise ağırlık tamamen senin kontrolün altında. Barı kaldırıp indirmek dışında dengede tutmak zorundasın. Dengede tutmak için de daha farklı kas grupları çalışıyor. Dolayısıyla da makineden daha zor. Çoğu kişi de aynı sebepten dolayı daha yararlı olduğunu söyler.

Bu sırf bench press için değil, bütün serbest ağırlık ve makineler için geçerli. Bench press güçlendirmek için makinede çalışmaktan daha iyi bir yol var: bench press çalışmak. :) Makinede çalışıp kiloları arttırabilirsin. Ama sonra o kiloyla bench press denediğin zaman çuvallayabiliyorsun. Çünkü ne dengede tutmayı öğrenmiş olacaksın ne de dengede tutmayı sağlayan kasların yeterince gelişmiş olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage teşekkürler. aslında merak ettiğim olay şu, benim mesela bench presste kendimi geliştirmek veya 100kg vs. basmak gibi bir amacım yok. sadece programımda oldugu icin yapıyorum, ama baktım ki böyle bi alet var ve senin de söylediğin gibi aynı yeri temelde aynı şekilde çalıştırıyor, hedef bölge açısından(göğüs) bir fark yok, ama peki etki açısından bir fark var mı? bench press, bu alete göre daha iyi geliştirir veya bu alet işe yaramaz vs gibi. sonuçta şınav da aynı yeri çalıştırıyor ama vücut geliştirenlerin hiç şınav çektiğini görmüyoruz-çünkü uygulayabilecekleri stress sınırlı. bu alette ise ağırlığı ayarlayabildiğimize göre kas geliştirmek amacında bir bench press kadar etkili olmaz mı?

mesela omuzda da military(front) press i makinede yapıyorum. böylece sadece gerekli yerler çalışıyor ve hareketi yanlış yapmak gibi bir derdim de olmuyor.

tabi bir okudugum araştırmada şöyle bir şey vardı. bir grup insana free weight diğerlerine ise makine kullandırıyorlar uzun bi süre ve sonunda test ettiklerinde makinede çalışanların sadece o makine için güçlendikleri ortaya çıkıyor. ama açıkcası vücut geliştirmeye çalışanların çok büyük bir kısmının bunu kafaya takacağını sanmıyorum. çünkü çoğunluk güçlenmek için değil kas oluşturmak için orada(benim gibi). neyse ilk paragrafın sonundaki soruyu unutmayalım:)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...