Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Ne boy kısalttığı ne de boy uzattığı hakkında kanıt var. Erken yaşta ağırlık kaldırmaya başlayıp da boyu uzamamış kişiler suçu ağırlıklara atıyor. Aynı şekilde ağırlık kaldırmaya başladıktan sonra boyu uzayan kişiler de ağırlık kaldırmayı övüyor falan. Ama ortada elle tutulur bir belge yok.

Kimileri de Naim'i ve kısa haltercileri örnek veriyor. Ama 2 metrelik İran'lı haltercileri esgeçiyorlar o örnekleri verirken. Halteri örnek verirken işin stratejik kısmını da atlamamak lazım. Kısa boylu olmanın press gibi hareketlerde fiziksel olarak avantajı oluyor, halteri kaldırman gereken mesafe azalıyor. Prof. haltercilerin çoğunluğunun kısa boylu olmasının sebebi odur.

Killer said:
neyse amacım enine büyümek.kilo almam lazım da allah ne verdiyse ye ile olmuyo kilo almak.ciddi bi şekilde beslenme programı lazım.hergün tonbalığı makarna yiyorum da ek bişeyler lazım.

Enine dikine vs büyümek diye bir şey yok. Allah ne verdiyse yiyerek gayet de kilo alırsın. Yeterince proteinini alıp adam gibi antremanını yaparsan gelişir kasların. Çok hızlı kilo alırsan kasın yanında ciddi oranda yağ da gelebiliyor. O yüzden ne hızda kilo aldığına dikkat etceksin sadece. O da kişiye göre değişen bir şey. Deneyip bulmak gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bence cesitli spor dallarinin vucut, boy gibi ozelliklere etki etmesi normaldir. bir yuzucunun, bir basketbolcunun, bir boksorun, maratoncunun, 100 metre sprinterinin vucutlari farkli gelisir ve birbirine pek benzemezler. tabii yapilan sporun ve calismalarin ve aranan ozelliklerinde etkisi oluyor bu konuda.

ancak devamli bir agirligin altinda calisan kisi ile devamli yuzen bir insanin vucutlarinin farkli sekilde gelisecegi ve birinin daha uzun olabilecegini ongorebiliriz.

doktorlarin dahi basketbol gibi sporlara yonelterek boy uzamasini desteklemeleri bilinen bir sey.

ancak vucut gelistirme ile halter kaldirilmasi arasinda cok fark var. sonucta vucut gelistirme sadece agirligin altina girdim kaldirdimdan farkli bir sey bir cok farkli hareket mevcut ve tum spor dallarinin ana temeli nerde ise vucut gelistirmeden geciyor. gym hareketlerinden bi haber sporcu yok dunyada.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok ben spor boy uzatır denmesine karşıyım yoksa kendimizi paralamadan yapılan her spor sağlıklıdır. Hiçbir spor boy uzatmaz. Genetikdir tamamen boy uzunluğu, bizde bu potansiyelimize ulaşmak için nasıl yardımcı olabiliriz kendimize derseniz, öncelikle beslenme, adam gibi dinlenme ve spor, kısaca düzgün ve sağlıklı bir yaşam biçimiyle. Ama esas faktör negatif unsurları ortadan kaldırmak olmalıdır.

Bildiğim kadarıyla (yanlış isem düzeltin)boyun uzunluğ hem genetik hemde dış faktörlerin etkisi ile olur. Ama bu dış faktörlerin ancak negatif etkisi olabiliyor. Genetik olarak bir adamın boyu 1.90 olabilir mesela yani o potansiyel var diyelim. Kişi ancak bu potansiyeline ulaşmak için bir çaba sarfedebilir yani 1.90 aşacağım gibi bir durumu gerçekleştiremez. Dış faktörlere bakarsak adam sağlıksız beslenir, ağır şartlarda çalışır, ne bileyim kendini yıpratırsa veya hormonal bir sorun yaşarsa, 1.90 a ulaşamaz diyebiliriz. Yani dış faktörlerin ancak negatif etkisi olabiliyor boy uzaması üstünde.

Bu bağlamda spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve düzgün bir uyku sistemi ile kişi ancak var olan potansiyeline ulaşabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

law tersden gelirsek eger, bir ornek kisi icin genetik olarak 190 cm olabilecek en ust mertebe ise ve bunu spor ile destekleyerek en verimli sekilde o boya erisebiliyorsa, sporlar icinde bu verimi arttiran turler bulunuyor bence. halter kaldirma sporu yapan birisinin basketbol veya yuzme sporlari yapan bir adama gore (genler ayni diyelim) o boya ulasmasi bence daha olasilik disi.

beslenme isin %80 i zaten ona katiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

@Kanuni

Elbette hani gidip ağırlık çalışmaktansa yüzme veya basketbol oynanılması daha mantıklı gibi geliyor bana ama bu benim kendi düşüncem :). Özellikle yüzme hani bizden geçdi ama büyüme çağındaki her çocuğun yapması gereken bir spor bence, çok güzel estetik bir vücüda sahip olmak hem sağlık açısından hemde kişiye katacağı özgüven açısından 10 numara bir spor.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla haftada 4 gün ile zaten kasların yeteri kadar şekillenicek, sadece yüzerek istenilen seviyeye gelmek imkansız. Yüzerek sağlam kardio yaparsın ama düzenli yüzersen bu sefer body yaparken enerji sıkıntısı yaşayabilirsin çünkü yüzme diğer kardiolara nazaran en çok enerji harcanan sporlardan biridir. Doğal yüzme ortamından dolayı. Anlatmak gerekirse havuz hiç bir zaman ısınmaz, senin vücudun soğuk suya adepte olmak için daha çok enerji harcar bu yüzden 4 gün body+yüzme yapıcaksan çok iyi beslenmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

tşk. abi squat yapıcaktım, esnedim falan. ısınmak içinde aldım boş barı indim girdi ağrı tam diz kapağının arkasına filan. bacağımı belli biyerden sonra kapatamıyorum şu an. hele üstünde ağırlık filan varsa yani merdiven filan çıkıyorsam ölüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Menisküs felan mı acaba ? Banada oldu benzer bir hadise 2m kadar bir yükseklikden sol ayağımın üstüne düşdüm yani bütün ağırlığım sol ayağıma bindi ve dizim kırı değildi dümdüzdü. Dizimden cork diye bir çıkdı ki o sesi unutamıyorum, akabinde 10 dakika kadar ağrıdan kitlendim yerde. Sonra kalkdım çömeldim felan bakdım bir problem yok. Neyse gece devriyeye kaldırdılar ama dizim bayağı şişdi ve bükemiyordum botu bağlayamadım bile, hele tuvalete gitmek işkenceydi çömelemiyordum çünkü :).

1.5 - 2 ayda ancak tam olarak çömelmeyi becerbildim. Menisküs olduğumu sanmıyorum çünkü kitlenme oluyormuş menisküsde galiba herhalde bağları zedeledim ben diye düşünüyorum. Kitlenme gibi bir durum varsa menisküs olabilir sendeki durum ?

Geçmiş olsun çok pisdir diz sakatlanması.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...