Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

verte said:

barzo,kasın görünmesi için yağ oranını düşürmen gerekiyorda,güzel bi karın için en azından haftalık 20-30 dakika karın egzersizi yapman şart

ya aslında ben biraz abartmışım yukardaki söylemimde kusura bakmayın. benim dediğim spor yapan kişiler için geçerli. sürekli izolasyon hareketleriyle kol falan çalışmak da spora girmiyo.
squat, deadlift, overhead press, barfiks gibi hareketler yapıyosan, veya herhangi bir sporu adam gibi yapıyosan karın çalışmadan da karnın gayet güzel(six pack, genlerde varsa adonis vb) olur demek istedim. yağsız olmak kaydıyla

bunların hiçbirini yapmıyosan, sadece badici programlarıyla oturarak, yatarak, izole hareketlerle veya makinelerle çalışıyosan, gavurların core dediği bölge hiç çalışmadığı için senin de dediğin gibi karnı direkt olarak çalıştırmak şart.

karın çalışmak tamamen gereksizdir demek de abartı olur her türlü o kaslarda hipertrofiye neden olur tabi. belki ayıracağın zamana değmeyebilir
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Helcaraxe said:

placebodan oturu

niye bozuyosun adamın placebosunu

Lord_Argos said:

Bu yağı nası ölçebiliriz? Capacity'de bi makine vardı yağ ve kilo ölçüyodu ama yalan o sanırım :D

yağ ölçüp napcaksın? six packi görüyosan yağsızsın(%10 ve altı genelde), görmüyosan yağlısın, lömbür lömbürsen fazla yağlısın
Sosyal ağlarda paylaş

Barzo doğru diyor bende ölçtürmeyeceğim artık yağ. Belirli bir görüntüyü yakalayana kadar devam edicem. Bu aralar bende baya gereksiz şey yedim. Herşey iyi güzel ama biraz emotional eating var sanırım bende. Onuda çözdüm mesela canınız tatlı vb zararlı birşey yemek istediğinde en güzeli yürüyüşe çıkmak.
Sosyal ağlarda paylaş

2 yıldır uğraşıyorum vücut güzel oldu baya lazerede başladım ama alt karındaki yağlanmadan bir türlü kurtulamadım. çikolataya çok düşkünüm yemeden duramıyorum :(

göğüs ve kollarım oldukça hacimli ama belimin yan tarafları hiç gelişmiyor kaburgalarım gözükücek diye korkuyorum. hocam detayları çok takma yap düzenli sporunu bi şey olmaz diyorda içim rahat değil. korkmam yersin diyin nolur?
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi mesela çikolata yedin. 100 gr bitterde bile 50 gr karbonhidrat var. Bizim glikojen depolarımız kısıtlı öncelikli depoya giremeyeni insülin yağ olarak stoklar. Diğer ve en önemlisi kanda hep şeker olursa büyüme hormonu fazla salgılanamaz. Bu da yağ yakamamak demektir kas yapamamak demektir. Günlük almamız gereken karb en fazla 40 gr filandır. O limitden fazla yediğin herşey yağ olarak depolanacaktır. Tatlının olayıda insülini hızlı salgılatması efendi gibi salgılatmıyor hormonu doğallığını bozuyor bu da ileri aşamada metabolik sendroma çokda ilerisinde diyabete sebep oluyor.

Ha çok istersen yersin çikolatanı ama yemeğin yanında yemen daha iyi olur senin için en azından yanında proteinli birşey olsun. Yağ yakmak için insülini gün içinde 2 kere salgılatmak gerek böyle olursa yağ yakım hormonlarıda salgılanabilir. Sen normal yemek yedin ardından 1-2 saat sonra meyve yedin veya yine başka yemek yedin veya dahada kötüsü tatlı vb yedin. O zaman çok güzel yağ stoklarsın :)

Hazır stoklanan yağları yakmak istiyoruz. O zamanda şunu yapıyoruz:

Yağ biriktiren : insülin
Yağ yakan hormon : glukagon + leptin + büyüme hormonu

İnsülin gerekli fakat doğal olmayan bir şekilde ve miktarda salgılanan insülin yağ biriktirir vücutta. Öncelikle yemeği yedik. 4 + saattan sonra glukagon düşmeye başlayan kan şekerini tekrar yukarıya çıkaracak o bize 1 saat daha yetecek. Ardından 5+ saatte yani leptin salgılanmaya başlayacak ki bu da yağ yakma hormonu oluyor. Ayrıca leptinin büyük kısmı gece aktif olacak büyüme hormonununda öyle. Bunun içinde deliksiz ve düzenli bir uyku sistemi şart. Her an yağ yakabilmek için öğün araları nerden baksanız 7-8 saat olmak zorunda. Arada hiçbirşey yememek gerek yersek insülin çıkar yine. Hadi dön başa :)

Zararlı ama keyif veren abur cuburla ilgili esas önemli olan duygusal yemenin önüne geçilmesi esas çözüm o. Şu an onu aşmaya çalışıyorum bir takım taktikler var onuda kendim uygulayabilirsem paylaşırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

BARZO said:

Helcaraxe said:

placebodan oturu

niye bozuyosun adamın placebosunu

ahahah yok lan bozdugu iyi oldu. 2 gunde yaklasik 1 kilo tatli yedim hayvanligi kendime degil de kreatine yukluyormusum sdgfd.

yok bozmak degil, ben seviyorum supplement placebosunu, buyuk oranda etkisi %10-15 olsada supplementlarin. Kullandigin surec icinde motivasyonuda arttiriyor acikcasi.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Şimdi mesela çikolata yedin. 100 gr bitterde bile 50 gr karbonhidrat var. Bizim glikojen depolarımız kısıtlı öncelikli depoya giremeyeni insülin yağ olarak stoklar. Diğer ve en önemlisi kanda hep şeker olursa büyüme hormonu fazla salgılanamaz. Bu da yağ yakamamak demektir kas yapamamak demektir. Günlük almamız gereken karb en fazla 40 gr filandır. O limitden fazla yediğin herşey yağ olarak depolanacaktır. Tatlının olayıda insülini hızlı salgılatması efendi gibi salgılatmıyor hormonu doğallığını bozuyor bu da ileri aşamada metabolik sendroma çokda ilerisinde diyabete sebep oluyor.

Ha çok istersen yersin çikolatanı ama yemeğin yanında yemen daha iyi olur senin için en azından yanında proteinli birşey olsun. Yağ yakmak için insülini gün içinde 2 kere salgılatmak gerek böyle olursa yağ yakım hormonlarıda salgılanabilir. Sen normal yemek yedin ardından 1-2 saat sonra meyve yedin veya yine başka yemek yedin veya dahada kötüsü tatlı vb yedin. O zaman çok güzel yağ stoklarsın :)

İnsülin gerekli fakat doğal olmayan bir şekilde ve miktarda salgılanan insülin yağ biriktirir vücutta. Öncelikle yemeği yedik. 4 + saattan sonra glukagon düşmeye başlayan kan şekerini tekrar yukarıya çıkaracak o bize 1 saat daha yetecek. Ardından 5+ saatte yani leptin salgılanmaya başlayacak ki bu da yağ yakma hormonu oluyor. Ayrıca leptinin büyük kısmı gece aktif olacak büyüme hormonununda öyle. Bunun içinde deliksiz ve düzenli bir uyku sistemi şart. Her an yağ yakabilmek için öğün araları nerden baksanız 7-8 saat olmak zorunda. Arada hiçbirşey yememek gerek yersek insülin çıkar yine. Hadi dön başa :)

Zararlı ama keyif veren abur cuburla ilgili esas önemli olan duygusal yemenin önüne geçilmesi esas çözüm o. Şu an onu aşmaya çalışıyorum bir takım taktikler var onuda kendim uygulayabilirsem paylaşırım.

Şunu okuyan varmıdır bilmiyorum ama ben okudum. I love long texts.
Sosyal ağlarda paylaş

bende merak ettim ve buldum. iste o ibretlik postlar sdffg.

22 Jan 2010: http://forum.paticik.com/read.php?32,3932466,4607260#msg-4607260

18 Jun 2010: http://forum.paticik.com/read.php?32,3932466,4937621#msg-4937621

16 May 2011: http://forum.paticik.com/read.php?32,3932466,5603361#msg-5603361

en son 88kg kadar indim ve hacim artirmaya basladim su an 91.5kgyim, mutluyum.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

güzel açıklamışsın. 6 küçük öğün yiyin metabolizmanızı hızlandırır geyiği palavra zaten. 3 öğünle yağ da yakarsın, yeteri kadar yiyebiliyosan kas da yaparsın.

bi tek günlük 40 gr karbonhidrat limiti olduğuna katılmıyorum. 40 gr çok az. çoğunluğu doğru zamanda(spor sonrası) yenmeli ama toplamda 100-200 gramın yağ yakmaya kötü bi etkisi olmaz. tabi bu kişiden kişiye değişebilir biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

40 gr bence yeterli. Kişinin stok edebileceği miktara göre değişebilir. Fakat bizim gibi amatör sporcular için gayet yeterli bir miktar. Antrenman günlerinde mesela ben bugün antrenmana gitmeden önce bir elma birde mandalina yedim. Bu benim için gayet yeterli. Depolarım büyük ihtimal zaten doluydu fakat kanımda şeker gezmezse yapacağım antrenmanın şiddetine göre ya kaslarımdaki kreatini yakacaktım ya da tamirat işlemi aksıyacaktı. Karbı ben antrenman günleri arttırıyorum diğer dinlenme günlerimde 1 elma yiyorum.
Barzo nun dediği olay da tamamen doğru insülin ve büyüme hormonu birleşirse çok daha iyi bir tamirat oluyor. Bu yüzden bence yatmadan önce mutlaka birşeyler yenmeli yoksa tamirat yapamaz vücut. Abuk subuk kazein proteinlerine dünya para sayacağınıza gece yatmadan önce yarım litre kefir için. Sabaha inanılmaz tamir edilmiş bir şekilde kalkarsınız. Peki niye mi kefir?
Kefirin oluşmasını sağlayan içindeki kefir kültürleri sütün içindeki laktozu emiyor ve karbonhidrat oranını düşürüyor. Geriye protein ve yağ kalıyor ki bu da sağlıklı bir içecek haline getiriyor onu. 1 litre kefirde 30 gr protein oldugunu kabul etsek güzel bir miktarda da yağ vardır içinde. İçindeki bu yağ aldığımız proteini daha uzun süre işlemde kalmasını sağlıyor ve tamirat gece boyunca sürebiliyor. Bu vücut geliştirme penceresinden bakılışı. Bunun birde genel sağlık boyutu var ki onun yararları da saymakla bitmez :)

Gece yatmadan önce birşeyler yenilmesi ile ilgili kan şekerini hoplatacak şeyler yenilmezse hiç sorun olacağını düşünmüyorum ben bilakis çok daha iyi olur tamirat için malzeme veriyoruz vücuda. Ama tutupda 6 da akşam yemeği yiyen birisi ardından 2-3 saat sonra meyve çikolata veya abur cuburu yerse geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...