Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

AtlaraFisildayan said:

Black-ice said:

bişey danışıcam ben bir de:
salondaki hocam geçenlerde bir sporun milli takım antrenörlüğünü yapan birisi (bilmiom detayları şimdi:D yani dediğine göre boş bir adam değil işte) ile konuşurken benimle ilgili birşey sormuş.

gelişimimin yavaş olmasından şikayetçiydim işte ben. adam demiş ki supplement kullanıo mu? benim kullanmadığım supp yok bu arada.

o zaman kardiyo yapsın demiş. çok abartıya kaçmadan. dolaşım sistemi kana giden oksijeni arttırmalı ki supplementlardan da tam verim alsın.

ne kadar doğrudur bu acep sizce? ben çok çekiniyorum kardiyodan çünkü metabolizmam zaten çok hızlı, kilo alıcam diye ölüyorum bütün gün yemek yiyorum. kalori yakmak hiç istemiyorum kas yapımını engellememek için. ne dersiniz?

unvanlar size tavsiyelerin doğruluğu yada geçerliliği hakkında kıstas olmasın. özellikle sporda bunu hiç unutmayın.

tam olarak boltlu kısmın tıbbi açıklamasını çok merak ettim, kimmiş ki bu, hiç duymadım böyle birşey.

büyüyemeyen arkadaşlara şunları tavsiye ediyorum. ow yea bacağı sonra çalışırım yapmayın sakın , squat , dolayısıyla harmstring vücudun en büyük kası, anabolizmayı doğal yoldan arttırmanın en iyi yolu.

squat 5x 13-17
deathlift 4 x 12-10-8-8
bench press 4 x 12-10-6-8 , yada 10-8-6-6

Bulk dönemindede kondüsyon calismak kas gelişimi için şöyle yararlı, yoğun bir ağırlık sonrası diğer gün mutlaka kas ağrısı olur, olmasa bile o kası çok hafif zorladığınızda yorgun olduğunu anlarsınız, çünkü laktik asit birikmiştir kaslarda.Kaslarda o laktik asit gitmeden, çekilmeden tekrar tam verime geçemiyor kaslar gelişme ve kuvvet yönünden, kardiyo ve kondüsyon çalışması yaparakta bu laktik asitin daha hızlı vücuttan atılmasını sağlıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Spor salonu seçerken nelere dikkat etmek lazım? Hazirana kadar başka bir şehre taşınıyorum. Yakınlarda halter klübü bulamadım. Bi spor salonuna yazılıp standard vücut geliştirme programlarına döncem. 2-3 farklı spor salonu var yakınlarda. Nelere dikkat etmek lazım efenim?
Sosyal ağlarda paylaş

AtlaraFisildayan said:

c3nk

katabolizmayı, katabolizma ile durdurmak?

2+2 yapmayın lütfen.

@zegna amerikan pasajında uygun fiyata veren bir yer var ordan alabilirsin, gg den filanda ucuz , orjinal ürünler.

yine dğer destekleri getirtmeyi deneyin, her türlü ucuza geliyor. ( gelirse :) )

Valla sen öyle düşünebilirsin ama işe yarıyor yani, kardiyo yapıcan diyincede çok yoğun bir kardiyo değil yani zayıflamak için yapmıyorsun sonuçta kondüsyon ve kan dolaşımı için kardiyo yapıyorsun.Düşük seviye veya orta seviye bir kardiyo yeterli. Ayrıca antreman süren uzunsa antreman günündede yapılmasıda gerekmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Spor salonu seçerken nelere dikkat etmek lazım? Hazirana kadar başka bir şehre taşınıyorum. Yakınlarda halter klübü bulamadım. Bi spor salonuna yazılıp standard vücut geliştirme programlarına döncem. 2-3 farklı spor salonu var yakınlarda. Nelere dikkat etmek lazım efenim?

Bol bol makine olsun dambbell olsun.
Girerken havlu versin
Temiz olsun
Dusu wc si guzel olsun
Dus su basinci guclu olsun
Sauna vs olsun
Pahali olsun az
Gerektigin protein shake vs satilsin
Cok asiri kasli abiler olmasin
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Bol bol makine olsun dambbell olsun.
Girerken havlu versin
Temiz olsun
Dusu wc si guzel olsun
Dus su basinci guclu olsun
Sauna vs olsun
Pahali olsun az
Gerektiginde protein shake vs satilsin
Cok asiri kasli abiler olmasin
Sosyal ağlarda paylaş

J'eon said:

İnanılmaz balıklama atlamak olucak ama, şöyle bir durumum var: İş yüzünden spor salonu falan imkansız gibi, evde bi ara hevesle aldığım 2 adet dumbell, bar ve 40 50kg civarı ağırlık var. Bi 2 saattir geziyorum bodybuilding.com dur bilmemnedir, her kafadan ayrı bir ses çıkıyor ve hep spor salonlarına yönelik hareketler var listelerde.

Var mıdır önerebiliceğiniz bir kaynak, şöyle birebir uygulayabilsem elimdeki ekipmanla ? Bu arada 4-5 ay anca gitmişimdir salona bu sene hafif noob'um.

Update kıvamında bir şeyler yazayım birilerine yardımcı olur belki.

muscleandstrength.com'dan ev tipi bir program buldum 1 ay kadar önce onu takip ediyorum. Şu şekilde:
Pztsi: Omuz
Salı: Sırt
Çarşamba: Göğüs + Triceps
Perşembe: Biceps
Cuma: Bacak
Cmtsi+Pazar: Dinlenme

Ben ek olarak bu programa biraz da cardio ekledim, sabahları yumurta + süt, öğlen ve akşamları bilimum et/tavuk + random sebze tarzında takılıyorum. Şimdilik sıkıntı yok gibi, başlarda hamlayıp küfrediyordum bol bol; ama o da 2. haftadan sonra geçti, keyifli olmaya başladı hatta. Tek sıkıntı 8 saatten az uyursam ertesi gün masanın başında efsane uyukluyorum sdgf.
Sosyal ağlarda paylaş

C3nK said:

AtlaraFisildayan said:

c3nk

katabolizmayı, katabolizma ile durdurmak?

2+2 yapmayın lütfen.

@zegna amerikan pasajında uygun fiyata veren bir yer var ordan alabilirsin, gg den filanda ucuz , orjinal ürünler.

yine dğer destekleri getirtmeyi deneyin, her türlü ucuza geliyor. ( gelirse :) )

Valla sen öyle düşünebilirsin ama işe yarıyor yani, kardiyo yapıcan diyincede çok yoğun bir kardiyo değil yani zayıflamak için yapmıyorsun sonuçta kondüsyon ve kan dolaşımı için kardiyo yapıyorsun.Düşük seviye veya orta seviye bir kardiyo yeterli. Ayrıca antreman süren uzunsa antreman günündede yapılmasıda gerekmiyor.

bu olay aktif dinlenme, pasif dinlenme olayı denilen şey.

bu daha çok tenisçilerde, bisikletçilerde ya da bu tarz sporlarda molalarda sporculardaki laktik asitin negatif etkilerini azaltmak için yapılır.

yani antrenmanın hemen sonrası, basit, küçük şeyler.
(esnetme, kum torbasıyla küçük bir antrenman gibi)

ekstradan 1 cardio günü değil.

kondüsyon derken bu adamlar futbolcu değil, hacim kazanmak isteyen sert kemikli, zayıflığından şikayetçi kişiler.

uzun jog ve yourucu aerobik aktivitelerin testosteron düşürdüğüne dair araştırmalar mevcut.

yine aynı şekilde vücudun anabolik kapasitesi belli.

yani okuldan hatırlandığı kadar biyoloji bilgisi ( oksijen , enerji,kas,besin) , + insan vücudunu 3d hafızada ölçüp tartma tarzında yaklaşımlardan uzak durmanızı, ya da bilimsel gerçeklerle desteklemnizi tavsiye ederim.

aslında tam olarak söylemek istediğim şey, internetten , ya da büyük hoca sıfatlı kişilerden duyduklarınızı tam olarak kabul etmek yerine araştırarak bu işi yapın. ( benim yazdıklarım dahil) yurt dışında bu konularda birsürü araştırma mevcut, william llwelny ( google düzeltir :D) forumlarından da baya bir bilgiye ulaşabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

çok fazla araştırma, şikayet ve devam eden araştırmalar mevcut bu konu üzerine , buradan hareketle andropoz ve menopozda da negatif etkileri olacağı yönünde fikir yürütebiliriz. (tartışmaya ve ciddi araştırmaya açık)

joggin decreases testosterone

tarzında aratabilirsiniz, şahsi şikayetler dahil, birsürü araştırma mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

o ne sacma arastirma, futbolcular, basketbolcular, nba dekiler, 100 metreciler, yuzuculer yani nasil sallama bir arastirma, hadi futbolcuyu gectik ama nbadekiler, amerikan futbolculari, yuzuculer, 100 mter veya diger sprinterler masallah ayi gibiler..

ha bunlar yorucu kardiyo yapmiyorlar derse o arastirma alsin kicina soksun o arastirmayi.

ne alakasiz seyler bunlar yahu.

onuna gelen salliyor ya tutarsa diye, ardindan hemen o sallamaya dayanmis bir vg sistemi ya da aerobik tarzi sallama gumba jumba hop yeni akim, en guzeli kendi vucudunuzu takip edip size en uygununu bulabilmek..

yani kosunun (hadi kardiyo diye genelleyelim) hormonu azaltmasi uzerine yapilan calismalar herhalde sadece maraton kosucularini ya da uc bes kisiyi iceriyor herhalde.

aksini gozumle gordugum bir seyi kabul etmem mumkun degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

o ne sacma arastirma, futbolcular, basketbolcular, nba dekiler, 100 metreciler, yuzuculer yani nasil sallama bir arastirma, hadi futbolcuyu gectik ama nbadekiler, amerikan futbolculari, yuzuculer, 100 mter veya diger sprinterler masallah ayi gibiler..

ha bunlar yorucu kardiyo yapmiyorlar derse o arastirma alsin kicina soksun o arastirmayi.

ne alakasiz seyler bunlar yahu.

onuna gelen salliyor ya tutarsa diye, ardindan hemen o sallamaya dayanmis bir vg sistemi ya da aerobik tarzi sallama gumba jumba hop yeni akim, en guzeli kendi vucudunuzu takip edip size en uygununu bulabilmek..

yani kosunun (hadi kardiyo diye genelleyelim) hormonu azaltmasi uzerine yapilan calismalar herhalde sadece maraton kosucularini ya da uc bes kisiyi iceriyor herhalde.

aksini gozumle gordugum bir seyi kabul etmem mumkun degil.

bir şeyden yada 1 kişiden bahsetmiyoruz, sen, ben biz, siz o yok, daha öncede yazdığım gibi, herkez kendıne en uygununu bulmalı, ama genel kabuller vardır. bunlardan biri de sert kemikli, çok zor kilo alan ecto ların hem koşu, hemde body , yada 1 gün body, 1 gün cardio programını kaldıramayacağıdır.

üç beş kişi dersen üzülürsün, bende üzülürüm, araştırdığıma mı üzülürüm, halen senin girip bakmadığına mı bilemem. neyse pek önemli değil burası.

hani üzüldüğüm nokta şu, 3d hafızada ve biraz biyoloji bilgisiyle vücut hakkında ulaşılan bilgiler kabul edilebilir geliyor ama mantıgınıza uygun olmayan herşeyi farklı örneklerle bertaraf ediyorsunuz.

diğer mesajımda da belirttim, yüzücüyle ya da usain boltla body yapan kişiyi karşılaştırmak pek sağlıklı değil.

bir kişinin ayı gibi olması daha önce hiç kardiyo yapmadığı, ya da daha önceden kondüsyonsuz olduğu anlamınada gelmez.

aynı anda hem yoğun cardio ( 1 gün bb, 1 gün cardio) yapıpta kaslı örnekleri gösterip, bak sıkıntı yok demek saçma. hele ki profesyonel sporculardan bahsediyorsak, bu hiç sağlıklı bir genelleme olmaz. çünkü bu adamların ne yaptığına dair en ufak bir fikrin olmadığını düşünüyorum, kendimde genelleme yapıp şnu kullanıyor, bunu kullanıyordur demek istemiyorum.

her spordan biraz birşeyler alıp body de birleştirmeyelim lütfen :)

benim en başından beri itiraz ettiğim, cardio yapsın o zaman supplementler faydalı olur görüşüydü. halende bunun açıklamasını merak ediyorum.

not : şu an ayı gibiyim maşallah, daha önce baya kondüsyon çalışmam oldu, beni de yanlış kategorize ettin yani, farklı şeylerden bahsediyorsun, genellemesi çok yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

C3nK said:

Çok uzun metreli maratoncular tamam çok zayıf insanlar, ama birde kısa ani patlamalı sürate dayanan maratonculara bakarsan hepsi kas yığını ufacık yağdan eser yok.

önce makül derecede body yaparsın, sonra sprint çalışırsın. zaten sprintte kas kaybı fazla olmaz joglara göre. büyük bir miktar kas korunmuş olur.

usaint bolt daha önceden hiç body yapmadığını söylüyor bu arada. pek inanmadım ama doğru olabilir.

kendini usaint boltla karşılaştırmak?

yani kendinizi spartacusteki oyuncularla karşılaştırabilir misiniz? yada onların antrenmanlarıyla?
Sosyal ağlarda paylaş

Gercek ornekleri gosterip bak bunlar iyi demek sacma ama internette yazani gosterip bak dikkat et demek dogru.

Ok.

3-5 sporcu gosterip ornekleyip aciklamak inandirici degil ama netten arastirip yazmak inandirici.

Her pro sporcu basta amatordur hatta insandir, aynen bizim gibi.

Kardiyo yararlidir , ha 1 saat kardiyo degil zaten konumuz degilmi? Gym den sonra 15-20 dk lik kardiyolardan bahsediyorum ben. Bastan beridir bahsedilende bu zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Yourucu her aktiviteden sonra vücüt toparlanmak için bazı kimyasallar salgılandığını biliyorum, yani testesteron gibi. Yani illa squatda değil, belirli bir zorlayıcılıkda yapılan her spor bunu sağlar.

Ha squat ile vücudun en büyük kas grubunu çalıştırdığınız için daha çok salgılanır orası ayrı. Ama yüksek hızda (yani kişiye göre zorlayıcı hızda) yapılan bir koşu aktiveside bunu sağlar. Yani öyle olması lazım.

Sonuçda kasları ne kadar çalıştırdığınıza bağlı ve zorlayıcılıkda.
Sosyal ağlarda paylaş

Defensive said:

İyi akşamlar, vücut tipim ectomorph. Tekrar vücut geliştirmeye başlamayı düşünüyorum haziran başı. Yazın başlamak çok mu kasar ? Birde kilo almak için karbonhidrat ağırlıklı bir destek alıcam sonra(4.5 kg, sütle vs. karıştırılan), aman alma dediğiniz bir marka var mı? Son ve üçüncü soru sadece bunu almak yeter mi ectomorph için ?

FYI
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...