Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

http://www.shapefit.com/calories.html

yukardaki linkten cardiolarin ne kadar kalori harcadigini gorebilirsiniz.

running > swimming

yuzmede suya karsi bir direnc var ancak kosmada tum vucudun agirligi bacaklarda ve bacaklarin kas kutlesi sirttan (calisan kaslar) daha fazla.

her neyse muhim olan duzgun ritimli ve sacmalamadan yapilacak her turlu kardio yararlidir.

yuzmenin en buyuk etkisi vucut bicimlendirmede, tum vucudun bicimlendirilmesinde en etkili sporlardan, ayrica abs bolgesine etkisi kosmadan cok ama cok daha fazla, kosmada abs bolgesi icin bir etki yok denecek kadar az.

ayrica yuzerken terleme olmaz ancak soguk suda yuzuyorsaniz deri alti yaglari artabilir cunku vucut soguga karsi o yaglari yakmiyormus. yagsiz bir vucuda sahipseniz yuzme ile deri altina tatli bir yag bolgesi olustumaniz olasi.

kosmada boyle bir sikinti yok tabiiki ancak onunda eklemlere olan etkisi (egerki alisik degilseniz) fena, belden dizlere bileklerden omuilige kadar her yere belli bir darbe basinci var. en azindan ben cok rahatsiz oluyorum.

ornegin yukardaki listeye bakarsaniz bisiklet hayvan gibi kalori yakiyor gorunuyor ancak oyle ustune oturdum laylay cevirdim seklinde degil daha cok spinning vs gibi yuksek tempolu gercek bisiklet egzersizlerinden bahsediyorlar.

falan da filan.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir haftadir düzenli bir sekilde spora gidiyorum. Trainer planimi filan da hazirladi zaten baslangiclara 2-3 haftalik ayni aletleri veriyolar. Feci motiveyim. Bir gün aletlerle calisip cardio yapiyorum. Ertesi gün de yag yakmak icin sirf cardio icin gidiyorum. Yani her gün spordayim. 85 kilo basladim. Suanki önceligim 1,5 ay icinde yakabildigim kadar yag yakmak.

Antremanin detaylari

10 dakika bisiklette isiniyorum.
3 kol, 3 bacak, 2 karin egzersizi yapabilecegim toplamda 10 alet mevcut. Aletlerin isimlerini yazamayacak kadar acemiyim. Simdilik ancak bu kadar bilgi verebiliyorum. 30 ila 20 kilo arasindaki agirlik seviyesinde calisiyorum. Limitte calisiyorum. 3 set 10-15 tekrarli olarak.
Ardindan Kas uzatma egzersizleri yapiyorum. yaklasik 5 dk filan.
Sonunda da 45 dakika cardio.

Beslenme konusunda gerek arkadaslardan gerek trainer'dan bilgiler topluyorum. Size de danismak istedim. Bildigim kadariyla minimum karbonhidrat, sifir yag, bol protein barindiran gidalarla beslenmeliyim. Bir günlük ögünümü örnek vermem gerekirse;

Sabah: 100gr müsli (icinde her bisey olan karisiklardan) + az yagli süt + 1 elma

Öglen: Yagsiz Ton baligi + bir muz.

Aksam: 200-300 gr hindi yada tavuk gögsü + yanina da belki 250gr haslanmis sebze.

Emin degilim aldigim protein ve karbonhidrat degerleri fazla mi düsüktür. Paylasilan bilgiler icin simdiden tesekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

calisma duzenin guzel, bende o sekilde calistim cok faydasini gordum yag yakarken, beslenme programinda oglen ile aksami yer degistir bence.

sabah > oglen > aksam olsun 20 den sonrada yersen meyva vs takil.

yagdan korkmamak gerek ornegin keten tohumu yagini bir kasik at agzina aksamlari. fena bir sey.

yag yakarken yag alinmasi gerekir tabii her turlu yag degil efa dedigimiz yararli yaglar var, eger vucut belli bir sure yag almazsa vucuttaki yagi yakar diye bir sey yok.

simdilik kendi programinla git ilerde yag yakimin biterse dedigim gibi zeytinyagi vb essential yaglardan alman gerekir.

genel yanilgi karb yag alirsam siserim, esasinda boyle bir sey yok, protein yuksek az karb daha az yag olmasi gerekiyor.

seker un tuz alinmamasi gerekenler genel olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bildigim kadariyla minimum karbonhidrat, sifir yag, bol protein barindiran gidalarla beslenmeliyim.

Yağ konusunda ben de Kanuni'nin söylediklerini yazacaktım. Belli bir yağ kesinlikle şart. Sıfır yağ senin zararına. Kaliteli yağların faydaları saymakla bitmez.

Her öğününde, en azından her ana öğününde, mutlaka bir miktar kaliteli yağ tüket. Örnek olarak:

Sabah yediğin müslinin içine bir avuç (10-15 tane) badem, fındık ve/veya ceviz at. Yediğin sebzenin, salatanın ya da balığın üstüne (tepeleme) bir tatlı kaşığı zeytinyağı gezdir.

Bir öğün için bir tatlı kaşığı zeytinyağı yeterli. Gereken yağ miktarı çok az. Abartmaya gerek yok. Kuruyemişleri de dikkatli kullan. Çok yararlı ama fazlası kalorisi fazla olduğu için çok kullanınca kilo vermeyi yavaşlatıyor haliyle. Yukarda dediğim şekilde kullanırsan yavaşlatmak yerine çok daha hızlandırır yağ yakımını ve kas geliştirmeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

kanuni ve mirage tesekkür ederim bilgiler icin.
Sifir yagdan kastim benim (kendimi bildigim icin) her gün fastfood yedigim günlerki altigim yag idi. Tahmin edersiniz. Dönerler pizzalar hamburgerler. Pasta cikolata dondurma. Saymakla bitmez.

Sabah yedigim musli kuru üzümünden kuru elmasina cevizinden tahilina herseyi barindiriyo. 100gr yiyorum ondan. Ögle veya aksam yemegi olarak ta yagsiz ton baligi ile de yag aliyorum. Saglikli yag konusunda bi problem yasayacagimi sanmiyorum.

Bugün trainer'a gösterdim beslenme planimi. Begendi. 3 ögünü 5'e cikart. Sabah ve ögle yedigin meyveleri de birer ögün olarak aralarda ye dedi. 5 ögün sanirim genel kabul gören sayi.

Bunun disinda hic yorgunluk hissetmiyorum. gayet zindeyim. 40-45 dakikalik cardio'dan da ödün vermiyorum. Sadece aksam saat 9-10 gibi yorgunluk cöküyo. Yat uyu hissi bastiriyo. Bu normal sanirim. Ben normalde 3-4'te yadan bi insan oldugum icin 12 de yataga girmek baya garip. Uyku sorunu da cekmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Greyfurt yalan abi. Kaç yerde vitamin ve mineral açısından portakaldan ve diğer turunçgillerden üstün bir yanı olmadığını okudum. Vitamin alcaz diye yıllarca işkence etmişiz kendimize. :D

Horcrux said:
Sabah yedigim musli kuru üzümünden kuru elmasina cevizinden tahilina herseyi barindiriyo. 100gr yiyorum ondan.

Musliler genelde tahıl ağırlıklı oluyor. Kuru üzün gibi kuru meyvalar da oluyor. Ceviz, badem, fındık çok az oluyor ya da hiç olmuyor. Bunlar pahalı çerezler. Yeterince koymazlar musliye falan. Sen az da olsa dışardan almaya bak biraz. :)
Sosyal ağlarda paylaş

bilemem de nerde cutting dieti gorsem isin icinde grapefruit var, illet oldum icmeye basladim portakal suyu ile karisik, enfes bir tad olusuyor.

portakal tek basina cok tatli oluyor bununla karisinca felaket nefis bir sey oluyor.

grapefruit , flaxseed, oliveoil, bunlar hep tekil gercekler, gerisi zaten klasik :)

du ben bi arastirayim grapefruitte ne var yag yakimi ile ilgimi yoksa vitamin mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Abstract
To study the effects of grapefruit and grapefruit products on body weight and metabolic syndrome, 91 obese patients were randomized to either placebo capsules and 7 ounces (207 mL) of apple juice, grapefruit capsules with 7 ounces (207 mL) of apple juice, 8 ounces (237 mL) of grapefruit juice with placebo capsule, or half of a fresh grapefruit with a placebo capsule three times a day before each meal. Metabolic syndrome parameters were measured at the beginning and end of 12 weeks. After 12 weeks, the fresh grapefruit group had lost 1.6 kg, the grapefruit juice group had lost 1.5 kg, the grapefruit capsule group had lost 1.1 kg, and the placebo group had lost 0.3 kg. The fresh grapefruit group lost significantly more weight than the placebo group (P < .05). A secondary analysis of those with the metabolic syndrome in the four treatment groups demonstrated a significantly greater weight loss in the grapefruit, grapefruit capsule, and grapefruit juice groups compared with placebo (P < .02). There was also a significant reduction in 2-hour post-glucose insulin level in the grapefruit group compared with placebo. Half of a fresh grapefruit eaten before meals was associated with significant weight loss. In metabolic syndrome patients the effect was also seen with grapefruit products. Insulin resistance was improved with fresh grapefruit. Although the mechanism of this weight loss is unknown it would appear reasonable to include grapefruit in a weight reduction diet.
Sosyal ağlarda paylaş

İyi hoş da, greyfurt yiyenlerle greyfurt yemeyenleri karşılaştırıyor, portakal ve diğer turunçgillerle değil.

Keten tohumu yağı da ayrı bi olay. Amerikada pek zeytinyağı tüketilmediği için her tarafta "zeytinyağı yiyin, bak valla çok faydalı" diye bağırıyor elemanlar. Bir sürü forumda "Bu zeytinyağı nası yenir? Tadı çok kötü? Yiyen var mı?" gibi -Türklere göre komik gelebilecek- sorular görüyorum.

Aynı olay keten tohumu ve yağı tüketilmeyen yerlerde de oluyor. Ben de okuyup almıştım bi kere. Ufacık şişeyi bitiremeden atmak zorunda kaldım. Ama hakkaten çok faydalı bi şey. Bi daha denicem bi ara. :)
Sosyal ağlarda paylaş

ya önce sordum sonra bilen çıkmaz çok saçma burda sormak diye editledim. ama madem cevaplar geliyor yazayim gene. 1 ay kadar önce spora başladım. çok zayıfken şimdi normale döndüm gibi. az biraz gelişme oldu. omuz-göğüs civarında çok az da olsa yesil damar gözüküyo böyl 5-6 cm uzunluğunda. dikkat etmezsem, kafamı 10cm yakına sokup incelemedikçe o bölgeyi gözükmüyo. fakat sanki eskiden hiç gözükmüyodu gibi. dışarı çıkmış gibi de değil. fakat endişem iyice geliştiği zaman belli olur mu? veya bu gelişme ile artar mı onu da bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Yag oranin cok düsükse gözükebiliyor öyle. Kisiden kisiye degisen bir sey. Kiz arkadasimin biri böyle ön kolundan damarlar firlamis elemanlari cok seviyodu. Illa kötü bir sey degil yani. Daha fazla damar gözüksün diye kasan adamlari da görmüstüm forumun birinde. :)

edik: yukardaki mesaj editlenince bi anlami kalmamis ama zayif olup vücut gelistirme yapinca omuz/gögüste damar gözükmesiyle ilgili bi soruya cevap yazdim. :o
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...