Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

`Şimdiye kadar günlük kalori alımını 6 öğüne yaymanın, metabolizmayı harekete geçirerek kalori yakılmasını hızlandırdığına inanılırdı. Çünkü geçmişte yapılan bazı araştırmalar bunu destekler nitelikteydi. Oysa gözden kaçan bir nokta vardı. Bu deneyler çok ağır 3 öğünle, neredeyse bir düzine atıştırmalık öğünlerin kıyaslanması yoluyla yapılıyordu. Bu durum da yanıltıcı olabiliyordu.

Oysa İngiliz Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmada bu tezi yerle bir edecek nitelikte. Buna göre düşük kalorili katı bir diyet uygulayan şişman erkek ve kadınlardan 2 grup seçilerek 8 hafta boyunca gözlendi. Bu iki grup aynı miktarda kalori alırken, bir grup 3 öğün diğer grup ise 6 öğün yedi.

8 haftanın sonunda bu iki grup da eşit oranda ve büyük miktarda kilo verdi. Gruplar arasında kilo kaybı, iştah kontrolü ve salgılanan hormonlar açısından bir fark bulunamadı. Daha sonra yapılan bir çok çalışmada da aynı sonuçlara ulaşıldı.

Kısacası yapılan son araştırmalarda günde 6 öğün yemek yemenin metabolizmayı hızlandırması ile ilgili herhangi bir kanıt bulunamadı. Böylelikle bu tez de doğru bilinen yanlışlar arasında yerini almış oldu.`
Sosyal ağlarda paylaş

İyide, bir öğünde maks 20-25 gram protein sindiriliyor diye biliyorum, 3 öğün yese bile bir badyci aalcağı miktar 75 gram protein olur maks. Yani yine 5-6 öğün yenmesi gerek eğer bady buildin yapıyorsanız, ayrıca bir seferde sağlam bir öğün girip midemi şişireceğime, 5-6 öğün yiyip enerji seviyemi sürekli yüksek tutar ve midemide şişirmemiş olurum.

Diğer teoriler doğrudur ama yine 3 yerine 5-6 öğün yemek daha mantıklı gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

tabiki de daha mantıklı :)

ya zaten araştırmanın esas linki olmadan böyle mışlara mişlere hiç inanmam. aksini anlatan ve açıklayan kaç tane makale bilmemne varken, 3-5 ingiliz 2 tane şişman ingilizlerden oluşan kontrol grubuna yemek yedirmişler. anasını satiyim onlar 3 öğün de yese 6 öğün de yese kilo verir. ikisinin de aynıymış diyosun ya, bence zaten 2 gruptakilerin aynı kilo vermeleri gibi bi saçmalık baştan inandırıcılığını kaybettiriyo -varsa böyle bi araştırma- araştırmanın.

biz spor yapıyoruz, başlık sporla ilgili bi başlık. spor yapan insan genel olarak proteine ihtiyaç duyar çünkü spor dediğin olayda kaslar kullanılır. 1 öğünde vücudun kullanabileceği belli miktar protein var. sabahtan 10 scoop protein shake çakıp tüm gün hadi eyvallah birader diyemezsin. her 3 saatte bir protein alacaksın vücuduna. yok 3 öğünmüş bilmemneymiş.

ha belki zaytung haberidir o senin dediğin onu bilemem. ama sindirim sistemi ağızda başlar, anüste son bulur. tüm sistem çalışırken vücut sindirebilmek için metabolik işlemleri hızlandırır, arttırır. sen bir gün içinde bu sistemin çalışmasını ne kadar çok tetiklersen, metabolik olayların da ona göre artacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Valhalla said:

Ayrıca trainer geçen gün bana antremandan sonra 1 saat içinde pek bişi yeme kaslara pompalanan kan sindirim için miğdeye gitmesin dedi,ne kadar doğru ?

1 saat fazla bi zaman olabilir ama en azından 30-45dk bişey yemesen iyi olabilir. Şey gibi düşün atıyorum senin bugün biceps ve göğüs idmanın var. İlk bicepsden başladığını varsayarsak biceps hareketlerin bittikten sonra göğüs çalışmaya başlamadan önce araya en az bi 15dk koyuyosun kafadan neden çünkü biceps çalıştığında otomatikman vücudundaki kan kollara daha çok pompalanıyor bu da demek oluyo ki kolların gelişiyor. Sen o kollardaki daha çok olan kanı bi anda göğüs çalışmaya geçersen bu sefer sadece kolunda değil göğüslerine yayılıcak yani daha yavaş bi zamanda vucüt gelişimi yapıcaksın. (Ne kadar çok damar, o kadar daha çabuk hızlı vucüt gelişimi bu arada.) O yüzden bırak bi 30-45dk fazla bişey yeme ha gene portakal suyunu, sütünü falan iç ama bırak biraz :)

Tenekeadam said:

lan ben 5 aydır bunu neden bilmiyordum?

snarveien said:

Ben protein kullanma taraftarı değilim 2 ay gittim fitness'a deli gibi vucüdum oldu dengeli beslendikten sonra protein e ihtiyaç kalmıyor. Bi süre sonra takviye yapmak gerekiyor diyolar ama o kadar kas yapmak istiyorsan sen bilirsin smiling smiley sabah,öğle,akşam yemeklerinin saatlerini en fazla 5 10dk geçir yani ne erken ne geç yemeye çalış 1 2 ay böyle devam edersen ve haftada en fazla 4 gün gidersen çalışmaya 2 ayda 10 numara vucüdun olur garantisini veriyorum ben.

valla teneke bu benim şahsi görüşüm vucüttaki gelişimi insan az çok görebiliyor o yüzden kullanma gereği görmedim ha gelişme görmeseydim kendimde düşünürdüm bi kere daha kullanıp kullanmamayı. zaten başlamadan önce ayna karşısında before/after yaptım :) ilk fotoğrafla son fotoğraf arasındaki farkı görmemek elde değil gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

snarveinen, buradan kaç tane, yıllardır spor yapan, bilgili, tecrübeli adam var. napıyosun sen ya? neler saçmalıyosun sen? yok proteine gerek yokmuş. yok öğünün 5dakka 10dakkaymış. boş laflar. bide zamanına yazık. ben bizim milletin fertlerinin default olarak bilgisi olmadan fikri olması durumuna hayret ediyorum ya. hele konu vücut geliştirmeyse herkes egzersiz fizyolojisi doktorası yapmış gibi, öyle bi kendinden demin öyle bi asarım keserim ki inanılmaz.

yağlar kasa dönüşür.
protein tozu mu? ..... öldürür.. şimdi deil 40larda ggsin.
onlar varyaaaaağğ, SARKÇAK bırakınca, yağ bağlıcan, obez olcan..
öyle çok kaslı, kızlar sevmez. (kaç tane arnold gördün??, kim nasıl ne arada bilinçsiz bi şekilde çok kaslı oluverdi?)
lan nolcak 2-3 ay giderim yaparım şişiririm. ulan madem öyleydi, plajlarda neden iğrenç vücutlar görüyorum ben 23 senedir? benden önce mi böyleymiş? hani 2-3 aylık bi olaysa herkes taş, herkes fitness model gibi takılırdı.

2-3 aymış.. iki üç ay my ass. lan 2-3 ayda, hay ya boş boş vaktimi harcadım. bide üstüne tepem attı.
Sosyal ağlarda paylaş

Normal beslenme ile yani günlük yediğin besinlerle, miktarlarını ve öğünlerini artırmak kaydıyla protein hityacını çok rahat karşılarsın, (kilo başına 2gr protein), ben evde old school çalışıyorum, protein tozuda kullanmadım, badyde yapmadım. Ama askerde giyinirken falan gördüklerinde ooo bady mi yaptın diyorlardı.

Burada tabi nasıl bir vücüt yapmak istediğinle alakalı birşey durum, genel oalrak yağ yakayım ve 2-3 cm alayım sağa sola şekilli olayım dersen hiç bir takviyeye gerek yok. Şimdi ama normal beslenme ilede fazladan kalori vs alınıyor derseniz, zaten bady yapıncada fazladan kaloriye ihtiyaç duyulacak ayrıca bir çok diyet üründe var, sütü olsun balığı olsun yoğrudu olsun.

Ama bu konu defalarca anlatıldı tartışıldı vs. sonuç: vücüd senin dene gör.
Sosyal ağlarda paylaş

Kemarlos said:

snarveinen, buradan kaç tane, yıllardır spor yapan, bilgili, tecrübeli adam var. napıyosun sen ya? neler saçmalıyosun sen? yok proteine gerek yokmuş. yok öğünün 5dakka 10dakkaymış. boş laflar. bide zamanına yazık. ben bizim milletin fertlerinin default olarak bilgisi olmadan fikri olması durumuna hayret ediyorum ya. hele konu vücut geliştirmeyse herkes egzersiz fizyolojisi doktorası yapmış gibi, öyle bi kendinden demin öyle bi asarım keserim ki inanılmaz.

yağlar kasa dönüşür.
öyle çok kaslı, kızlar sevmez. (kaç tane arnold gördün??, kim nasıl ne arada bilinçsiz bi şekilde çok kaslı oluverdi?)
lan nolcak 2-3 ay giderim yaparım şişiririm. ulan madem öyleydi, plajlarda neden iğrenç vücutlar görüyorum ben 23 senedir? benden önce mi böyleymiş? hani 2-3 aylık bi olaysa herkes taş, herkes fitness model gibi takılırdı.

2-3 aymış.. iki üç ay my ass. lan 2-3 ayda, hay ya boş boş vaktimi harcadım. bide üstüne tepem attı.

kardeşim ben sadece yaptıklarımı insanlara sunarak kafalarında fikir oluşmasını sağlıyorum ben burda herhangi bi insana hayır kesinlikle kullanma yok şöyle olur yok böyle olur diye kesin bi yargı kullanmadım dikkat ettiysen. burdaki insanların da %60ı senin gibi hertarafı kaslı bi vücut istemiyodur zaten çoğu kişi vucüduna biraz şekil vermek kötü gözükmemek için gidiyor fitness'a ki bende onlardan biriyim. amacım şampiyonalara falan katılmak değil. o yüzden protein kullanmıyorum kullanana da saygı duyarım beni ilgilendirmez, herkesin popisi farklıdır. neden hemen atar yapıyosun ki sakin ol şampiyon.
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:

abı o kadar sut ıcersek, gazdan insan içine çıkamayız. Lütfen geçin bunları

Bana özelden kilonu söyle hemen sana çok baasitçe anlatayım, nasıl kilo başına 2 gr proteini alacağını salt doğal besinlerle. Burdan yazmak istemiyorum defalarca tartışıldı burda isteyen sitediğini yapar, yer, takviyesini alır. O yüzden burdan devam etmek istemiyorum ama özelden devam edebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Özelden devam edebiliriz konu çok dağılıyor burda, boşuna sayfa şişiyor. O yzüdne uzamasın isteyen sitediğini kullansın. Şimdi doğal besinler diyince, aklınalitrelerce süt içmen gerektiği veya kilorca et yemen gerekitği geliyor olabilir eğer geliyorsa yanılıyorsun, hatta süt gazı yapıyorsa onuda çıkaracağım listeden. Nihayetinde 1 litrede 30 gram protein içeriyor, onun yerine çok daha iyi alternatifler var.
Sosyal ağlarda paylaş

snarveien said:

Kemarlos said:

yağlar kasa dönüşür.

kardeşim ben sadece yaptıklarımı insanlara sunarak kafalarında fikir oluşmasını sağlıyorum ben burda herhangi bi insana hayır kesinlikle kullanma yok şöyle olur yok böyle olur diye kesin bi yargı kullanmadım dikkat ettiysen. burdaki insanların da %60ı senin gibi hertarafı kaslı bi vücut istemiyodur zaten çoğu kişi vucüduna biraz şekil vermek kötü gözükmemek için gidiyor fitness'a ki bende onlardan biriyim. amacım şampiyonalara falan katılmak değil. o yüzden protein kullanmıyorum kullanana da saygı duyarım beni ilgilendirmez, herkesin popisi farklıdır. neden hemen atar yapıyosun ki sakin ol şampiyon.

bazı arkadaşlar kaslı vücut istemio lafını kullanıolar bu laf bodye giden birine çok şişme ha öle t.vdekiler gibi olma demekle aynı şey. çok mu kolay kas yapmakta kaslı vücut istemiolar şekil vermek kas la oluo kaslı bi vücut istemeyip şekil nasıl vericeksin sadece yağ erit o zaman çelimsiz bişi ol. eğer buysa şekil verme anlayaşın zaten bu topicte işin ne git her gün cardio yap sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

snarveien said:

Ben protein kullanma taraftarı değilim 2 ay gittim fitness'a deli gibi vucüdum oldu dengeli beslendikten sonra protein e ihtiyaç kalmıyor. Bi süre sonra takviye yapmak gerekiyor diyolar ama o kadar kas yapmak istiyorsan sen bilirsin :) sabah,öğle,akşam yemeklerinin saatlerini en fazla 5 10dk geçir yani ne erken ne geç yemeye çalış 1 2 ay böyle devam edersen ve haftada en fazla 4 gün gidersen çalışmaya 2 ayda 10 numara vucüdun olur garantisini veriyorum ben.

2 ayda bi numara olmaz(tabi burda 10 numara vücut ne demek onu da tanımlamak lazım).Kalıcı olması için en geç 20 yaşlarının başlarında birkaç sene devam etmelisin ki vücut otursun.
Ama genel olarak zaten öğün aksatmadan düzenli besleniyorsan extra protein takviyesine muhtemelen ihtiyacın olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

yahu vücuda günlük ne kadar protein gerekiyor bu işi yaparken yaklaşık belli. yediğin yemeklere göre ne kadar protein alıyorsun yaklaşık belli. toplama çıkarma bilenler kendileri karar versin ondan sonra gerekip gerekmediğine. protein tozu kullanmadın iyi gelişme kaydettin, kullansan yine o kadar gelişecektin, bunu savunan var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...