Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Şimdi şöyle, yaklaşık 4 aydır bende vücut geliştirmeyle ilgileniyorum. Verilen programları harfiyen uyguluyorum ama sorunum şu. Bazı insanlarda görüyorum öyle bir vücut yapısı oluyorki, kafaları küçücük kalıyor gövdede. Ama bazı insanlarda da herşey çok orantılı oluyor.

Bunun sebebi yanlış çalışma mıdır yoksa atıyorum çok fazla omuz ile kafa arasındaki bölgenin gelişmesinden midir?
Sosyal ağlarda paylaş

normal koşullarda öyle bişeyin imkanı yok. mesela bacakları güçlendirmeden vucudun üstünü ancak belli oranlarda geliştirebilirsin. omuzları gelişmemiş bi insanda göğüs kası bi yere kadar gelişir. vucudun bi dengesi var yani. öyle dengesiz gelişenler iğne vurdurdukları için öyle oluyor bildiğim kadarıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

Ozaman omuza abanmıycaz çalışırken. Çünkü omuzla kafa arasındaki bölge yükselmeye başlayınca görüntü de iyice değişmeye başlıyo insanda. Yani o kasları sevenlerde olabilir belki ama mesela ben onların böyle çok yükselmelerini sevmiyorum.

Sonuç olarak hem o kaslar hem göğüs ve omuzlarda şişince kafa cücük gibi kalıyo. Umarım sadece iğne yaptıranlarda bu sorun oluyodur...
Sosyal ağlarda paylaş

newbie için söyle bisi buldum.

iyi midir bu program?

182 boy 78 kiloyum bu arada, amaç fit olmak.

ayrıca başlangıc tip tricks falan nelerdir?

mesela ağırlık çalışmasından sonra kardiyo yapmayın, kas kaybı olur falan diyolar? doğru mu? ya da bunun gibi ufak ama önemli detaylar nelerdir?

ayrıca beslenme olarak çok kasmaya gerek var mı başta? hoş zaten fast foodla, şekerle falan pek alakam yok.
Sosyal ağlarda paylaş

fena bir yorgunluk var 2-3 gundur uzerimde, yarindan itibaren haftalik nerde ise 6 gune denk gelen 3 gun gym bir gun dinlenme 3 gun gym bla bla olayimi 2 gun gym 1 gun of 3 gun gym 1 gun of sekline getirecegim sanirim.

su anda gym gununde iki vucut blgesi yaparken yarindan itibaren tekil bolgelere gececegim.

pazartesi gogus
sali back - abs
carsamba off
persembe omuz
cuma on kol arka kol
cumartesi bacak abs
pazar off

bu iki gunluk offlarda kardiyo yapabilirim emin degilim. ana hareketleri 5-6 hareket 4 set gibi yapmayi dusunuyorum ama bakalim zaman icinde oturacak. 1 aylik deneme bu sekilde eger guzel tepki alirsam devam yoksa gerisin geriye eski programim , arti iki hafta intense bir hafta agir girip intense gunlerinde 4 setin sonrasinda 1 set 1 tekrar max 2 tekrar full agir girecegim. ornegin

bench intense 50 kg 15 tekrar 4 set
5. set 130kg 1 tekrar spotterla gibi...

gaspari , no xplode kesip yerine creatine alacagim. biraz su toplayalim bakalim ne olacak :D

programim oturunca yazarim aciklamali.

tabii ustteki yeni programda her gun en az 30 dakika ile 45 dakika arasi kardiyo kacinilmaz.

su anda 2-2,5 saat suren programim ustteki yenilenmis hali ile 1 ila 1,5 saat arasina dusecek..
Sosyal ağlarda paylaş

cons splitten bahsediyor ki zaten klasik o, cons bir yerden bulmadim kafama gore onlari yazdim ama gunlerin yer degisimi olabilir bilemiyorum.

nlp de 2 ser haftalik da olur herhalde sonucta birisi mass digeri strength arttiriyor.

ben 2 hafta intense 1 hafta agir, intense gunleri son setlerde asiri kilo deniycem ..

creatine hakkinda ne diyorsunuz ? no xplode veya gaspari yerine ?

muscle tech celltech hardcore pro seriesmi ne var en az 8 hafta kullanin diyor 5 gun yukleme sonra klasik kullanim demis.

suyla dolmus balon olmayalim ? 8-10 hafta gecip biraktiktan sonra olculerimde eksilme olmasini istemiyorum. hani arttiracak orasi kesin gibide birakinca dusmesin bari.
Sosyal ağlarda paylaş

Perfectionist said:

Cons benim programım gibi deme sebebin 5gün split olması mı yoksa NLP şeklinde çalışma mı?

Birde bu NLP olayını 2 hafta ağır, 2 hafta bol tekrarlı yapmak nasıl olur?

direk aynı günlerin aynı günlere denk gelmesi tamamen
yani 5 gün spliti geçtim 1. gün 2. gün filanda aynı herşey offlar dahil hiçbi fark yok

nlp yi denemedim ama denicem bi ara
Sosyal ağlarda paylaş

15 tekrarlı 4 set,n sonrasında 1 tekrar yapmak yerine o 1 tekrarı öne alsan daha hayırlı olur bence. 1-5 tekrarla yapılan setler malum maximum gücü arttırmak için yapılıyor. Kasın çapını genişletmek için (hypertrophy) çok da etkili değil. Çok yüksek ağırlıklarla çalıştığın için bütün kasların etkin bir şekilde birlikte çalışması gerekiyor. Yani sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda nörolojik olarak da gelişiyorsun. Bunun için de bu tür güç antremanlarını kaslarını yormadan önce yapman gerekiyor.

Ayrıca güç çalışırken başkasının yardımıyla çalışmanın pek bir anlamı yok bence. 1 tekrar yaparken yardımla 130 kilo yapmak yerine yardımsız (sallıyorum) 100 kilo da yapabilirsin yani.

Ben olsam şöyle değiştirirdim o setleri: İlk önce güç arttırmak için 2-5 tekrardan (yardımsız) 1-3 set. Bu setlerin arasında kaslar iyice kendine gelene kadar dinlencen, 3-4 dakka genelde. Bu setler bittikten sonra kaslar zaten yorgun olcak. Bunun üstüne hypertrophy için 8-15 tekrardan 2-3 set daha. Bunların arasında az mola. Klasik vücut geliştirme setleri işte zaten biliyosun bunları. Son sette ise kiloyu biraz arttırıp yardım alabilirsin ama amaç vücut geliştirmekse o son sette de 8 tekrarın altına inme bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...