Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mass Effect 2

moriQ

Öne çıkan mesajlar

son karar

birincisi legion ile o konuşmaları oyun bitmeden yapamıyorduk hatırladığım, ikincisi de ben "KÖR GÖZÜNE PARMAK BU SEÇENEK PARAGON, BU SEÇENEK RENEGADE" denmese orada düşünmeden gene renegade seçimini yaparım. tarih düşmanının taktiklerini inceleyip uyarlamadığı için yıkılıp giden, düşmanının taktiklerini inceleyip uyarlayarak dünyanın zirvesine oturan medeniyetlerle dolu, istisnası da yok gibi bunun.

ha işaret edilen olay o ki cerberus muhtemelen bu silahla elyınlardan iskeletor yapıp reaperlara karşı savaştıracak, ama mantıklı, adam gibi kullanılsa yapılacak şey karşı yöntem ve silah geliştirmek.

oyunun başında "O BÖCEKLERİ TUTMAYIN ÖLDÜRÜN, HAYIR GELMEZ DÜŞMANIN SİLAHINI TUTMAKTAN" deseydik stasis yediğimiz gibi oturacaktık sonuçta.

Sosyal ağlarda paylaş

hmm ben o konuşmaları oyun bitmeden yaptım legionla , ama bende legionu aldığımda elimde talinin questi vardı bitmemiş, süre başlamadı o yüzden. legionu aldık, biraz konuştuk, sonra talinin questini yaptık legionla, 1-2 alışverişe gittim, sonra legion questi çıktı onuda yaptık sora süre iff bitti süre başladı :)
Sosyal ağlarda paylaş

en zorda adept oynuyorum su an gunde 30dk-1 saat casualliginde bi ara zorlandım kendi mallıgımdan ama su an cok rahat gidiyor, tavsiye ederim, ha combatlar super eglenceli degil ama soldier a kıyasladıgın zaman ortalıkta ucusan adamlar, yanmalar fırlatmalar vs biraz daha eglenceli diyebilirim,singularity yi 4/4 yapıp spec olarak alanını 3-4 metre gibi yap ez mode oluyor oyun.1 skill energ drain vsvs ...
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

genclik ben az once 1'i bitirdim, yarin alicam 2'yi, size sorum su: class degistireyim mi?

daha dogrusu boyle sorunca anlamsiz oldu da, soldier oynadim ve biraz yavan aslina bakarsaniz combat, vanguard daha mi eglenceli olur? veya ne onerirsiniz iste.

1'de adept oynicaktin asil. 2.'de infiltrator eglenceli de soldierdan sonra bayabilir. Veteran'in ustu oynayacaksan soldier veya infiltrator oyna kesin. Vanguard'da chargeliyorsun insanlara ve genelde shotgun-melee oynuyorsun. Charge yapip headshot kasiosun iste 1-2 adam alip gene covera geciyorsun. orta seviyede oynarsan eglenceli olabilir de zorda oyunun en zor classi. Engineer'da oynadim pek begenemedim bir seyler eksik, sadece drone cok yavan geldi. Adept'de eskisi kadar zevkli olmaz cunku nerdeyse tum ozellikleri shield-biotic'i dusmus hpli adamlarda calisiyor. once coverdan ates etcen sonra kara delik yaratip adam vurmak eglenceli olmaz bence. Sadede gelim, Infiltrator oyna bence eglenceli-guclu class ariyorsan, cloak, slowmotion'da headshot ama oyun kolay gelecek. Vanguard'da alabilirsin farkli bir tat ariosan, melee gibi dusun. zaten claymore ve melee upgrade alinca bildigin adam patakliyordum yuzune yuzune.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

son karar

birincisi legion ile o konuşmaları oyun bitmeden yapamıyorduk hatırladığım, ikincisi de ben "KÖR GÖZÜNE PARMAK BU SEÇENEK PARAGON, BU SEÇENEK RENEGADE" denmese orada düşünmeden gene renegade seçimini yaparım. tarih düşmanının taktiklerini inceleyip uyarlamadığı için yıkılıp giden, düşmanının taktiklerini inceleyip uyarlayarak dünyanın zirvesine oturan medeniyetlerle dolu, istisnası da yok gibi bunun.

ha işaret edilen olay o ki cerberus muhtemelen bu silahla elyınlardan iskeletor yapıp reaperlara karşı savaştıracak, ama mantıklı, adam gibi kullanılsa yapılacak şey karşı yöntem ve silah geliştirmek.

oyunun başında "O BÖCEKLERİ TUTMAYIN ÖLDÜRÜN, HAYIR GELMEZ DÜŞMANIN SİLAHINI TUTMAKTAN" deseydik stasis yediğimiz gibi oturacaktık sonuçta.

Legion ile o konusmalari onceden yapabiliyorsun (her konusmayi yapamiyorsun ama evet), hani haklisin bir konuda ama olay taktik inceleyip kendininkini ona gore uyarlamadan ote. Mordin ile de bu konuda baya bir muhabbet var (ama ss tusu olmadigi icin oyunda koyamayacam kasmadim print screen/paste'e hepsini), olay magara adaminin eline atom bombasi vermek yada daha iyi ornek mesela bir memleketten fuze defans sistemi aliyorsun diyelim, o defans sisteminde bilmedigin (hardware/software bir sekil) bir override var, gun geliyor sistemi aldigin ulke sana savas aciyor. Sistemi kullanayim derken bakiyorsun ki butun sistem kullanilmaz hale getirilmis uzaktan. Protheanlarin (ve daha onceki medeniyetlerin) basina gelen bu, Reaperlar Mass Relay teknolojisini ortada birakiyor, istedikleri zaman Citadel'e bir signal ile direkt butun reaperlar mekanin kapisinda.

Reaper'in (yari) olusunun pasif olarak bir grup bilim adaminin beynini yikayip husk'a cevirdigini hatilatirim

ha her halikarda 3. oyunda reaperlari aliriz assaga, bu secimi o acidan cok cok onemli kilacaklarini tahmin etmiyorum (ilk oyundaki konsey secimi gibi), ama oyun sonunda Imparator TIM husk ordusuyla poz verebilir belki...

Sosyal ağlarda paylaş

ME'2 nin en sevdiğim yanı , ME1 e göre çok daha "tekrar oynanabilir" olmuş hissi veriyor. Hem kendi Class'ınız hem yanınıza aldığınız adamları değiştire değiştire gayet uzun süre idare eder durumda sanki oyun. ME1 de liara ve tali dışında adam beğenemiyordum yanıma , şu anda favorim garrus mesela.

bi de öncelerdeki oyunu sevememe durumum daha önce de bahsettiğim shooter özürlülüğümdenmiş. hardcore'dan veterana düştüm , kendi standartımda becerebiliyorum artık oyunu :P
Sosyal ağlarda paylaş

benim için de tam aksine, me biter biter hemen hardcore ile tekrar başladım ama bunda bitene kadar bitse de bıraksam hissi oldu. bitip legion'la son muhabbetleri edip kelly ile haşır neşir olduktan sonra da dokunmadım. tekrar oynanabilirlik bakımından sıfır karakter sistemi. "hadi bu sefer de şöyle bir karakter yapayım" olayı yok, ancak seçilmeyen dialogları görmek için olur.
Sosyal ağlarda paylaş

yeni basladim 2'ye daha 1 saat oldu olmadi da, abi vanguard kaka gibi sanki, bastan baslayacagim galiba soldierla

abi takimin geri kalanini geride birakip 20 tane adamin icine dalinca oluyosun? veteranda oynuyorum oyle asiri zor da degil ama oluyorum yani bodos dalinca. e dalmadan da su tabancasiyla piti piti uzaktan vurmak disinda yapabilecegim birsey kalmiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

coklu gruplarda once biraz oldurmen lazim adamlari, ya da en arkadaki adama gideceksin cover fln bakacaksin hemen. Hic bir ozellik bodos girmene izin vermiyor o kadar kisiye, shotgunla chargela bir de. Ilk ozelligin olarak charge i fulle, sonra da hp'ni yukselt combat skilliyle bir de oyle devam et. Soldier ve Infiltrator overpower o yuzden guzel geliyor. Yeniden baslicaksan Inf ac.
Sosyal ağlarda paylaş

squad

şu ana kadar kroganı garrusu jack'i ve profesörü aldım kadroya. garrus + miranda gayet iyi kombo gibi gözüküyor , krogan ve profesörle oynama imkanı bulamadım daha.

takım için tavsiyeleriniz neler? hangi kombo daha iyi gidiyor soldier arkasına? soldier halimle armor'a karşı gayet iyiyim , miranda ve garrusta 2 tane overload olması avantaj. daha sonrasında da shield harici kullanabildikleri powerlar kalıyor. o sebepten seçtim (ayrıca garrusun kitli armor piercing ammosu da gayet etkili olucak gibi)

Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu bu akşam bitirdim. Uzun bir review yazdım kendimce, oynamamış olanlar için spoilerlar fazla gelebilir;

Diğer insanlar ne yazmış, ne düşünmüş oyun hakkında bilmiyorum ama bence dört dörtlük bir oyundu. Bioware'den babam çıksa yicem yakında. Kaliteli grafikler, yüksek aksiyon, biraz klasik ama yine de sürükleyici bir hikaye, süper müzikler. Kendi skorumu baştan vermiş olayım, 93/100.

Oyuna Mass Effect 1'den hazırda bulundurduğum save'leri import ederek başladım. Birçok kişi save dosyalarını silmiş sanırsam, ben 1. oyunu geçtiğimiz yaz aylarında bitirdiğim için oyunu dahi henüz silmemiştim. Ilk oyundaki seçimlerimizin ve yaptıklarımızın doğrudan olmasa da yeterli düzeyde bu oyunda da yer olması bence çok iyi olmuş. Oynanabilirliğini çok arttırmış bu opsiyon.

Her oyunda yaptığım gibi ME2'yi de en zor seviye olan 'Insanity'de oynadım. Insanity seviyesine getirirken altta çıkan tip'de ' bak yanlış yoldasın, sen hele hardcore'u bir bitirmeyi dene de ondan sonra bu moda bulaş ' tarzı bir şey yazıyordu, ben gene de acımadan Insanity'i seçtim ve oyuna başladım. Doğruyu söylemek gerekirse Insanity seviyesi gerçekten tam da beklediğim düzeyde zorlaştırdı oyunu. Kimi yerde gerçekten saçımı başımı yoldum, 6 - 7 kere arka arkaya öldüm, küfür ettim. Kısacası gerçekten belli yerlerde delirtebilecek kadar zorlaşıyor oyun, fakat geçilemeyecek hale de gelmiyor. Kimi zor gibi gözüken yeri rahatlıkla geçerken, kimi yeri de ıkına ıkına geçtim. Tavsiyem, FPS ve RPG oyunlarıyla haşır neşir olan kişilerin hiç düşünmeden Insanity'de oynaması.

Genelde bu tip RPG oyunlarında ' iyi adam ' rolüne bürünürüm, abanırım Light Side ise Light Side'ı, Paragorn'sa Paragorn'u. ME2'de de daha squadı tamamlamaya 3 - 4 adam varken Paragorn'u fullemiştim, böylece birçok farklı diyalogu falan açmayı başardım.

Cerberus'un canı cehenneme dedim, Illusive Man'e ilk dakikadan kıl oldum. Her zaman Alliance'a yönelik oynadım, squaddekilere de yansıttım bu durumu. Zaten squad'da Miranda dışındaki herkes Cerberus'a baştan karşıydı. Miranda da belli bir yerden sonra Cerberus'un dandirik bir organizasyon olduğunu anlayıp benim safıma geçti zaten, iyi de etti.

Oyunun geneli, yani ilerleyişi klasik Bioware RPG'si her zamanki gibi: Squad elemanlarını tek tek topla, kendi karakterinle birlikte onları da geliştir, classlarına çok da takılmadan farklı squad kombinasyonları deneyerek oyna ve amacına ulaş. Açıkcası bu oyundaki Squadımız ilk oyundakine göre daha iyiydi. Nedense ilk oyun ile karşılaştırınca Ashley, Kaidan gibi tipler çok silik kalıyor. ME2'de squaddaki herkesle farklı farklı kombinasyonlar deneyerek oynadım, buna rağmen 'en iyi takım' diye bir durum oluşmadı, herkesin yeteneği ve gücü orantılı. Garrus her zamanki gibi favorilerimdendi ama, belirtmeden geçemeyeceğim. Garrus - Grunt, Thane - Samara, Jacob - Miranda, Mordin - Tali, Legion - Jack favori gruplarımdı, ama dediğim gibi farklı kombinasyonlar ile de gayet iyi takımlar oluşturulabiliyor.

Resource olayı çok iyi olmuş. Geçen oyunda kimi zaman işkence olabiliyordu. Adamlar baya bir sistem ve gezegen koymuşlar oyuna, neredeyse Star Wars galaksisi gibi galaksi yapmışlar. Fakat şöyle bir durum oldu bende, oyunun daha başlarında gidebildiğim her gezegene gidip deli gibi resource topladım. Daha sonra yeni sistemler ve gezegenler ortaya çıkmaya başladığında bir süre resource toplamaya devam ettim. Daha sonraları farkettim ki upgradeler öyle aman aman resource istemiyor. Yani toplamda 20 - 25 gezegende düzgün bir şekilde resource toplarsanız, zaten görevler sırasında da önünüze çıkan resourcelar olduğu için fazlasıyla yetiyor. Gene de tüm gezegenleri gezmekde fayda var, EDI arada sırada ananymous buluyor ve ekstradan aksiyon ve resource imkanı bulmuş oluyorsunuz.

Oyun aslında 3 bölümden oluşuyor desek yeridir, ilk bölüm yani Miranda ve Jacob'dan sonra tek tek squad memberları toplamaya başladığımız yere kadar olan kısım, ikinci bölüm squad'ı toplamak ve tercihe göre loyalty questlerini yapmak ve son bölüm yani Collectorlar'ın gemisinde kapıştığımız kısım olan Suicide Mission. Ben tüm questleri bitirdim ( atladığım olmadı sanırsam ), loyalty questlerini de yaptım herkesin. Loyalty'nin sadece bonus özellikler ile ilgili olduğunu sanıyordum, meğerse sondaki Suicide Mission'da kim öldü kim kaldı kısmını etkiliyormuş. Ben dahil herkes kurtulmuş oldu böylece benim oyunumda.

2 - 3 achievement dışında tüm achievementları toplamayı da başardım, fakat oyunun side questlerinden biri olan 3 büyük dev MECH robotu ile kapıştığımız kısımda oyunu Hardcore'a almışlığım vardı, onun için Insanity achievementını yok yere alamamış oldum. Hay yapmaz olaymışım o questi, fakat soruyorum allasen Insanity'de o MECH'leri tek tek çekmeyi başaran ve indirebilen oldu mu ? Walkthrough okumam genelde ilk oynayışımda bir oyunu, ama sırf şu bölüme uyuz olduğum için okumuştum. Adamlar tek tek çekeceksiniz demiş, bende bug mı vardı nedir, birine ateş ettiğim an ikincisi de geliyordu, 3. MECH'de süpersonik bir hızda 20 crate'i patlatıp fail ediyordu görevi. Yaktın beni MECH patlatma side quest'i.

Romance olarak da bir ara Kelly ile takıldım, fakat Miranda's Ass adlı muhteşem demoyu izledikten sonra Miranda ile aynı yastığa baş koymaya karar verdim. ( Jack ile seviştim yalnız bir güzel. Tali'nin kalbini biraz kırdım, Miranda ile ayrılırsan bana gel dedi kendisi. Samara görev ve Code icabı seninle olamam aslanım dedi, Kelly ile de iki kadeh şarap içme fırsatı buldum )

Sonuç olarak Shepard kurtuldu, bütün crew kurtuldu, Illusive Man'e kapak oldu ve Harbinger komutasındaki Reaperlar ile kapışmak için ME 3'ü beklemek kaldı.

Eline sağlık Bioware.

Sosyal ağlarda paylaş

3 Mecha hakkinda

Valla rahat aldim da 10 paket kalmisti insanityde. Heavy weapon ammo harcanarak gecilebilir dicem ama degmez kurtardigin paket basina para veriyor ki fazla da bisi vermio. Covera gecmekten ziyade Mechalara karsi buyuk objelerin etrafinda donmeye calis. Hemen ilk mechanin orda solda bir enkaz var onun etrafinda mesela. Surekli ates edebiliyorsun hasar almadan. Zaten teker teker geldiklerinden rahatca aliyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...