Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Wotlk Jewelcrafting - para kazanma

Astral

Öne çıkan mesajlar

abso heryerde sormussun bu kadar para neden kasılır gidin harcayın diye. ben kendi adıma cevap vereyim. ihtiyacım olanı almaktan kacınmıyorum kesinlikle, ama bi yandan tutumlu da davranıyorum. gerekirse farm yapıyorum, cunku hosuma gidiyor, zevk alıyorum oyundan bi yandan. parayı biriktirmenin tek yararının accountu satarken degerini arttırması olarak goruyorum. o yuzden wow ile isim bittiginde iyi para gecsin elime istiyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

tbc zamanında yemeyip, içmeyip epic kuş alayım diye biriktirdiğim 3k gold çalınınca ne üzülmüştüm.. onu hatırladım.. oyunu bırakıyordum onun yüzünden.. hoş, şimdi de kıt kanaat geçiniyorum eheh.. dk ile prof. kasamadık işten, güçten vakit bulup.. anca yetiyoruz kendimize..
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:
valla ore alıp kırmak uzun vadede iyi olur gibi.

200 goldluk ore aldım 3 ruby, 3 autumn's glow vs çıktı direkt 500 goldluk mat işte.

olacak 4-5k goldun ore kırıcan, çok düşük goldlu mavi taşları alıp yüksek fiyattan vs koyacan anca böyle kasılır 40 - 50k lar.

3 ruby = 270

3 autumn = 90

bizim orda lol
Sosyal ağlarda paylaş

aslında para kasmak o kadar zor değilmiş. nobles deck oluşturmak için herb lazımdı. ilk planım topladığım herblerle card yaptırmaktı. fakat ilk 10 denemede sadece 1 nobles çıkınca herbleri satıp gelen parayla kalan kartları almaya karar verdim.

arkadaşımın herbalist/miner karakteri ile günde 4-5 saat sholazar basinde takıldım 4 gün boyunca. bütün herbleri sattım, oreları prospect ettim. sonuçta elime geçen 7k civarı gold, bütün gemlerimi 2 kere sıfırlayabileceğim kadar gem, 48 tane eternal life, yeşil gemler ve eternal earthler ile yaptığım yüzük ve kolyeleri disencahnt ederek 9-10 stack infinite dust, 3-4 stack greater cosmic essence.

tabi bunda normalde 30-40 golda satılan herblerin darkmoon sebebiyle 60-70 golda satılıyor olması da büyük etken oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:
işte o zaman da şuursuzca ore toplaman lazım geceleri.

öyle gold zaten kasılır ama 100k+ falan diyor millet. tek başına kaç bin tane ore toplaman lazım o gold için. xD

maksat sadece ah ile ugrasarak kasmak parayı.

Saat başı kazanç mantığıyla hareket etmek lazım. ''Vay bu farming iyiymiş sıfırdan kazanç elde ederim iyi olur'' düşüncesini uygulamaya geçirdiğinizde sanıldığı kadar parlak olmadığını farkedersiniz, canınızı sıkar. O yüzden gathering proflarla büyük paralar yapmaya çalışmak hamallıktan farksızdır. Popüler crafting proflarına sahip olup ah ile biraz haşır neşir olmak daha zevkli. Zaten biraz kaptırınca kendinizi durduramıyorsunuz risk alıp birkaç saatliğine tekel yaratabiliyorsunuz ki en zevkli kazanç yolu budur.

Mesela çarşamba günleri pvp gemlerini tekele alabilirsiniz düşük fiyatları toplayıp kendi fiyatlarınızı uygularsınız ve sürekli kontrol edersiniz. Aynı şekilde enchanting malzemelerinide toplayıp bunu yapabilirsiniz. Ben bir arkadaşımla beraber bunu uyguluyorum gemleri ve enchant malzemelerini ikiye bölüp ahde tekel yaratıyoruz. Kontrol edilecek ürün sayısı yarı yarıya düşüyor bununda vakit açısından getirisi oldukça fazla.

Örnek vermek gerekirse, 4-5 goldluk dustlardan birtane bırakmayıp tanesini 12-15 gold sattığımız oluyor. İnsanlar almak zorunda kalıyor çünkü başka alternatif yok. Burada risk yok çünkü düşük fiyatta koyanları topladığınızda, elinizde kalsa bile onların verdikleri rakamlarla satış yapabilmeniz mümkün. Bu tamamen sabır işi hemen elden çıkarıp satış yapmalıyım derseniz elinize anlık paralar geçer bununda pek değeri olmaz.

Bu sabıtsızlığada bir örnek vereyim. Mesela TBC enchant malzemeleri ve herbler wotlk gelmeden hemen önce inanılmaz ölçüde düştü hepsini stokladım. 1-2 golda aldığım Void Crystalleri kırıp birkaç hafta önce tanesi 12 golddan rahatça satıyordum. Şimdi burada kazanan anlık olarak ellerinden bunu çıkaranlar mı oluyor yoksa sabredip bekleyip uygun zamanda satışa sunan mı ?

Fiyatlar düştüğü vakit risk almaktan uzak durmak ya da ahde yaşanan ticaret döngüsüne müdahele etmek istemiyorsanız bunları stoklamanız en iyisi olacaktır. Çünkü uygun ortam yine doğacak ve düşük fiyata elinizden çıkarmanız konusunda pişmanlık yaşamamış olacaksınız.
Sosyal ağlarda paylaş

@ Nessarien

Piyasa pazar tekel kavramlarından haberdar olan ancak iş güç sahibi olduğu için ah ile uğraşmak bi yana raide yetişme çabasında olan bir adam olarak seni sessizliğe davet ediorum :)

Zira AH ile uğraşmak raid dışı online zaman ister. Özellikle çarşamba günleri.

Keşke olsa da şu tekeli elime alsam.

Ama bi ara zaman/kar hesaplaması yapmam lazım. ore al kır yap sat mı zaman bazında daha karlı ore topla kır yap sat mı...

:)
Sosyal ağlarda paylaş

@dwor Zaman ister tabiki ama farm yapmaktan daha az zaman ister. Yani deli gibi farm yapmaya vakti olanlar için verdim o örneği. Ayrıca efor harcamazsın ve saniye saniye pc başında durman gerekmez. Ara ara gelip kontrol edersin aşırı vakit sorunu yaşatacağını düşünüyorsan alternatif kazanç yolları bulursun sende birçok alternatif var :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...