Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2. Dünya Savaşı'yla ilgili bir soru

Asteroth

Öne çıkan mesajlar

Yukarıdaki çizim hangi uçak cidden merak ettim. Benim bildiğim prototipler arasında bile öyle bir uçak yok. Zaten birisi karakalem çizmiş bu nesne her neyse.

Neyse bahsigeçen uçan meleğe yani Me-262'ye dönersek 3 açıdan çekilmiş resimleri bunlardır.

[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"

Sosyal ağlarda paylaş

bishop'unki wolfenstein'daki hayali uçakları anımsattı bana.. :-p

fedaykin'in verdikleri burada bahsi geçen ilk jet avcı uçağı olan me-262 işte, savaş başlarken devreye girseydi ingiltere svaşı'ndaki durum farklı olabilirdi, ingiltere'ye yapılacak çıkartma da savaşın bütün gidişatını değiştirirdi..

tabii benzer bir durum ingilizler radarı herkesten çnce icat etmeseydi de yaşanabilirdi, öyle olaylar var ki insanın içinden kaderin oyunu demek geliyor.. :)[signature][hline]Sam of Paticik - Lvl 9 Maydonoz - Çokbilmiş
Sosyal ağlarda paylaş

Esas olarak ilk jet avcı uçağı değil Me-262, ondan önce üretilen başka jet avcı uçakları da var ama onların kullanımı hemen hiç olmadığından ilk seri üretilen, savaşta kullanılan ve de en ünlü Jet-Avcı/Bombardıman uçağı. Bombardıman kısmı, Hitlerin İngiltere savaşından beri kurduğu avcı uçağından hızlı bombardıman uçağı düşünün bir eseridir. Zaten sınırlı sayıdaki bu uçaklar birde bombardıman uçağı gibi kullanılıp heba edilmiştir.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"

[Bu mesaj fedaykin tarafından 28 Nisan 2004 20:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykın ben bunlar sandım benim yolladıklarım çok ünlü bi çizerin resimleri. uydurma degil fakat.
cok uzun zaman oldu ama commandosun ek görevindede bu ucaktan 1 tane ve senin ucaklardan 3-4 tane vardı.

benim yolladıgım büyük ihtimal seri imalata geçilemedi.[signature][hline]impossible is nothing

www.fallenbishop.cjb.net

Sosyal ağlarda paylaş

Bishop, ikinci dünya savaşı için kaynak olarak bilgisayar oyunlarını seçmemeni tavsiye ederim. Hatta tarih ile ilgili hiç bir şey için bilgisayar oyunlarını veya birilerinin resimlerini kaynak olarak almazsan daha iyi olur.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

İngiltere zaten barış anlaşmasına yanaşıyodu ama hitler bunu istemedi. Rusyaya saldırmyı seçti... Savaşın kaybedilmesindeki ilk sebep bence İngiltere yerine Rusyaya saldırlmasıydı. Ve hepinizn unuttğu bişi var ( gerçi muhhabetin hepsini okumadım ama neyse) Sicilya çıkartması... Bu olmasaydı hitler tırsmazdı. Bu da konuyu mısıra götürüyo yani Erwin Rommel'e hitler o adam yerime Model ya da başaka birini kosaydı böle olmazdı. Adam iyi komutan ama nazizme inancı yoktu bu yüzden başarısız oldu.Ve bi de hitlerin unuttuğu yada daha doğrusu gözardi ettiği bişi var rusyanın hayvansı insan gücü... Askerlerini 3 cepheye dağıttığı için zayıf kaldı. Bu da işte hitlerin kendine olan aşırı ve saçma güveni. Konuyu ben soykırıma çekmek istemiyorum ama soykırımlar yüzünden bazı generaller de hitlere sadık deildi...
Sosyal ağlarda paylaş

Aman allahımmmm, benim gibi İkinci Dünya Savaşı'na meraklı birisi için yukarıdaki yazı kabus gibi bir şey. Arkadaşım özür diliyorum senden ama bunları yazmadan duramazdım.

1-) Hitler sürekli İngiltere'ye barış antlaşmaları önerdi ama Churchill hepsini reddetti. İngiltere'nin Almanya2ya sunulmuş herhangi bir barış antlaşması önerisi yoktur.

2-) İngiltere'ye yapılacak çıkartma harekatının kod ismi Denizarslanı idi ama bu planın ilk önşartı hava üstünlüğünün sağlanması idi. Bu ise hiç bir zaman gerçekleşemediğinden ikinci aşamaya geçilemedi. Yoksa elde imkanlar varken bu şekilde bir çıkartmadan kaçınılmadı.

3-) Sicilya çıkartmasından Hitler'in tırmasına geçmişsin ki zannedersen Sicilya çıkartması nedeniyle Kursk harekatının durdurulmasının sakıncalarını anlatmaya çalışıyorsun. Ancak unuttuğun bir nokta daha var ki Almaların zaten rezervleri olmadığından Kursk savaşını verdikleri 100.000 piyade ile 3000 civarı (kesin rakamı hatırlamıyorum) kayıp sonrasında Kursk Savaşından çekilmemiş olsalardı bile kesin bir zafer kazanmaları mümkün değildi. O sebeptenSicilya çıkartmasının savaşın kaderinde belirleyici bir rolü olmamıştır.

4-) Erwin Rommel belkide dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından birisidir. Hemen hemen hiç destek almadan ingiliz ordularını bozuna uğratmıştır. Hatta bir noktadan sonra ilerliyen orduların ingiliz mi yoksa Alman'mı olduğunu anlamak imkansız hale gelmiştir çünkü Africa Corps'un zırhlı birliklerinin yarıdan fazlası ele geçirilen ve tamir edilen İngiliz tankalarından oluşmaktaydı. Her zaman ateş hattında en ön safta yer almış, giriştiği bir çok yanıltma harekatı sayesinde olmayan orduları var gibi, varolan orduları ise yokmuş gibi göstermeyi başarmıştır. Erwin Rommel her türlü savaşın en zor aşaması olan çekilme harekatlarında da ders kitaplarına konu olacak derecede başarılı bir yönetim sergilemiş ve en zor şartlar altında dahi ordusunu tek parça halinde tutmayı başarmış ve bir çok yerde karşı saldırılar düzenleyerek düşmana ağır kayıplar verdirmiştir. Zaten Erwin Rommel'e boşu boşuna Çöl Tilkisi dememişlerdir. Afrika operasyonunu Erwin Rommel değilde başka bir general yönetseydi kuvvetle muhtemeldir ki değil Kahire'yi almak Tobruk bile alınamazdı. Zaten Rommel'in savaşı kaybetmesinin tek nedenini bir sözü ile çok güzel açıklamıştır. Hitler tarafından gönerilen bir nişanı görünce "Bu nişan yerine bir tümen yollasa idi daha çok makbule geçerdi" demiştir. Birde kazandığı zaferler ve yenilgileri ile siyasi görüşünün ne bağı var onu en ufak anlamadım.

5-) Almanya savaş boyunca hiç bir zaman aynı anda 3 cephede birden savaşmadı. Bunun tek istisna olarak kabul edilebilecek anı Normandiya çıkartmasının ilk başıdır. Zira o sırada cepheler Batı (Normandiya) Doğu (Rusya) ve Güney (İtalya) diye adlandılabilinir ki bir Normandiya çıkartmasından sonra zaten o cephe bir tür unutulmuş ve iki tarafta daha fazla asker göndermemiştir. Ayrıca bu 3 cephe durumu (3 cephe olarak kabul etmek her ne kadar yanlış ise de) Hitlerin stratejik hatası değildir zira ikisi düşman çıkartmasıdır.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Sewgili 2. dünya savaşı merkalısı bende aynı konuya aşinayım ve bende bu konuya merkalıyım... Ben tamı tamına şöle oldu böle oldu gibi bi yorum yapmadım genel bi görüş getirdim. History Channel da Rommelden çok bahsederler. OK çok iyi bi komutandı o bahsettiğin başarıları bende biliyorum ama dediğim gibi inançsız bi insandı... Sen inanmadığın bişi için ne kadar savaşabilirsinki? Neyse Sicilya olayına bişi eklemeyi unuttum sanırım Salerno. Yani bunların hepsi Road to Rome oluyo bütün bu olaylar Hitlerin uyardı bence Ve hangi kanaladı hatırlamıyorum ama bu çıkartmalar ve rus cephesinin çökmesi birlikte gösterilir. Ewt 3 cephede birden savaşılmadı ama askerler herzaman için 1 den fazla cepheye dağıtılmıştı. Mesela İtalya, Normandiya ve Rus cephesi. Normandiyadan önce yine askerlerin bi kısmı Fransada bekliyodu bir kısmı yunanistana gitmişti cart curt felan filan sonuç olarak askerler dağıldımı? EWT. Şimdi gelelim Bettle of Britain'a hitler burda başarılı olamadığı zaman İngilzlerin durumuda feciydi blki bi çıkartma zordu ama hava saldırılarına devam edebilrdi...
Sosyal ağlarda paylaş

Şu kısmı unutmuşum ewt hitler ingiltereye barış ant. öneriyodu ama Londranın bomba manyağı yapılmasından sona ingilterede antlaşmaya yanaştı ama bu sefer hitler istemedi. İngiltere niye bu kadar önemli. Çünkü ingiltere düşseydi ABD Avrupaya gelemzdi! Bu konuyada son nokta olur bu heralde:)
Sosyal ağlarda paylaş

Alman ordusu yani Wehrmacht'taki bütün subaylar Nazi değildi ama ülkelerine sonuna kadar bağlı insanlardı. Ülkesine inanıyordu ve onun için iyi olduğunu düşündüklerini sonuna kadar yaptı. hitler ile olan fikir ayrılıkları ise Afrika harekatından sonraki döneme denk gelir yani o bahsettiğin varolmayan inançsızlık meselesi ile uzaktan yakından alaksı yoktur oradaki savaşın kaybedilmesinin.

Kursk ile Sicilya çıkartması aynı tarih denk gelir ama Sicilya çıkartmasının savaşın gidişatı üzerine kayda değer bir etkisi olmamıştır.

Askerlerin dağılmamasının tek yolu kışlalarının dışına çıkmamalarıdır. Zira Yunanistanı işgal edersen tabii ki oraya asker yollayacaksın ve her zaman orada bir miktar asker tutacaksın bunun başka yolu yok ki. Askerlerini dağıtmaktan korkuyorsan hiç bir yeri işgal etme o zaman.

İngiltere Savaşında ise hava saldırılarına devam etmenin hiç bir anlamı yoktu zira o saldırıların amacı hava üstünlüğünü sağlamaktı. Üstünlüğün ise bu şekilde sağlanamayacağı anlaşılınca başka bir stratejiye geçildi. Bir harekata başlayınca her ne şart altında olursa olsun ona devam etmeliyim şeklindeki yaklaşım doğru değildir. Gerektiği zaman planlar ve öncelkikler değiştirilebilinir.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

İngiltere'nin düşmesi gibi bir durum Rusya alınmadan zaten söz konusu değildi. İngiltereyi almak için çok büyük sanayi ve insan kaynakları gerekiyordu ki bunun içinde Romanya ve Kafkas petrolleri, Ukrayna tahılı ve fabrikalarına ihtiyaç duyuluyordu.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
EgeKose, 29 Nisan 2004 23:42 tarihinde demiş ki:
O zaman sana bi soru tutki ingiltere düştü ABD neye yığınak yapacak? İzlandayamı? Hiç sanmıyorum ABD gemileri yaklaşamzdı bile Donitz'e boşu boşuna deniz kurdu dememişler. Hava indirme olayı zaten yalan olurdu

ne olacagı hiç belli degil.tutar türkiyeye yıgınak yapar nerden biliceksin ?
bir ikinciside ingiltere ada, böle yerleri almak için cıkarma yapmak şart ki onla uraşucak durumda degildi almanya[signature][hline]impossible is nothing
www.fallenbishop.cjb.net

Sosyal ağlarda paylaş

Walla ne diyem bu konu uzun uzadıya uzar ben baydım bile ama sonuçta bu tür şeyler varsayım oluğu için görüş farlılğı normaildir. Ama senden şunu istiyorum olmuş olaylar konsunda beni yargılama yazmaya üşendiğim içn kısa kısa geçiyom:) Dediğim gibi icq veya msn de konusabılırız
Sosyal ağlarda paylaş

hitler'e suikast girişimde bulunanlardan diğerleri düzmece mahkemlerde rezil edildikten sonra et kancalarına asılırken sadece rommel'e intihar etmesi için fırsat verilmiştir ve ardından devlet töreniyle gömülmüştür. bu bile hitler'i öldürmeyi düşünmesine rağmen ne denli saygı duyulduğunun göstergesidir..[signature][hline]Sam of Paticik - Lvl 9 Maydonoz - Çokbilmiş
Sosyal ağlarda paylaş

o kesin mi sam
intahar etmesine izin verdigini biliyorum fakat arabası ucakla tarandı senaryoları vardır bide.cesedi bulunamadı vs.

birde ısrarla suikast girişiminde bulunmadıgını söylemiştir[signature][hline]impossible is nothing
www.fallenbishop.cjb.net

[Bu mesaj Bıshop tarafından 29 Nisan 2004 23:56 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

hayır videoyla çekilmiş görüntüleri var top arabasıyla çekilen, sürüyle subay ve askerin eşlik ettiği. zaten başka türlüsü de büyük adilik olurdu ki günübirlik fikirli nazi liderleri bile bu denli alçaklık yapmamıştır..[signature][hline]Sam of Paticik - Lvl 9 Maydonoz - Çokbilmiş
Sosyal ağlarda paylaş

zaten savaşta da en büyük işleri yapanlar fanatik duygularını değil aklıselimi önplanda tutan rommel gibi insanlardı. sonradan üst mevkilere getirilen goering gibi salaklar olmasaydı savaşın gidişatı daha değişik olabilirdi..[signature][hline]Sam of Paticik - Lvl 9 Maydonoz - Çokbilmiş
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...