Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple iPhone

MrLevie

Öne çıkan mesajlar

Nokia 5800 konusunda esas konudan yeterince sapıp kıyaslama işlerine girdiğimizden orada hafiften bir özetlemiş oldum telefonda gördüğüm eksiklikleri, bari esas ait olduğu konuya da yazayım artılarıyla beraber.

+ Touchscreen çok hassas, multitouch çok kullanışlı.
+ Menülerin hızı malum, JB'leyince birazcık yavaşlamasına rağmen.
+ Ekran renkleri, parlaklığı oldukça iyi.
+ Web işleri çok rahat, hız ve multitouch sağolsun.
+ Malzemesi kaliteli ve şık. Dayanıklılığını denemedim, darbe aldırmıyorum :p

- JB etmeden telefonun kişiselleştirilebilecek yerlerinin %70'ine dokunamıyoruz. Program yüklemek kişisellik değil yani, çünkü programlar Apple onayından geçiyor ve telefonun sistemini, çalışmasını, görünüşünü modifiye edecek hiçbir programa izin çıkmıyor. Atıyorum "benim status bar'ım sarı olsun, lockscreenimde bilmemne teması olsun, battery şarj ikonum şöyle olsun" yok.
- İlk maddeyle direk ilgili olarak, dosya sistemi kapalı. Ürün alıyoruz, App Store'dan program yüklemek dışında birşey yapamıyoruz, üniversitenin lab bilgisayarını kullanır gibi.

Derseniz ki "bize ne", ben mailden gelen atıyorum excel dosyasına "Save as" diyip, Excel dosyalarını açmak için satın aldığım programa transfer edemiyorum. View only olarak, şekli şemali bozularak mail editörde açmak zorundayım moron gibi. En basit örnek. Ya da bilgisayardan tutup ihtiyacım olan finansal tabloları indirdiğim programa bile atamıyorum, anca para verdiğim telefonu kaçak kullanır gibi cracklersem.

- JB olmadan arka planda program çalışır bırakamıyoruz, multitasking yok yani. iPod hariç tabii.
- Adı bile 3G ama görüntülü konuşma mevcut değil, çünkü ön kamera yok.
- Arka kamerada video çekimi yok.
- Videoyu geçtim, fotoğrafı bile düzgün çekemiyor. Evet telefondan fotoğraf makinesi performansı beklemiyorum ama en azından adam gibi bir optiği olabilir ve/veya 3.2MP olabilirmiş.
- Bluetooth anca headset için var. Pazarlama stratejisi olduğunu ben de biliyorum da, sonuç olarak bu elimdeki son üründe bluetooth'tan dosya alıp veremediğim gerçeğini değiştirmiyor.
- MMS bildiğimiz yok.
- SMS raporu bile yok, mesajların başına kod ekleyip destan gibi rapor mesajı almak gibi maymunluklar peşinde koşuyoruz gerektiğinde.
- Programlar Apple'ın destan gibi kurallarından geçmek zorunda, yoksa yayınlanamıyorlar. Üstüne GPS çipli telefonda hala navigasyon yok, görünüşe göre bize getirmeye niyetleri yok, tabii ki yine pazarlama stratejileri doğrultusunda Garmin vb. şirketlere yazılım izni vermeye niyetleri de yok.
- Hafıza kartı imkanı olmadığı gibi, 32GB seçeneği de yok.
- MP3, video vs. atmak için iTunes diretmesi malum. Apple binasına dalıp Drag & Drop diye bağırsak kalpten giderler mazallah.

Ufak bir de nötr yorum; sms atarken landscape klavye olsa, ve Türkçe seçtiğimizde Türkçe harfler için 2 saat basılı tutmak yerine klavyeye bir yere eklenseler, çok hoş olabilirdi. Eksi olacak kadar ciddi değiller ama sanki.

Böyle beklenti ve şikayetlerim var telefondan, 2 aydır kullanan biri olarak. Daha önce araştırarak ve gözlemleyerek yaptığım yorumlar beğenilmiyordu, "al dene bakalım" dendi, işte malesef edinmiş bulundum da öyle yazıyorum şimdi. O zamanki fikirlerimin belki %20-30'u elendiyse de muhtemelen daha fazlası eklendi, çünkü ben JB her derde deva sanıyordum, o kadar da değilmiş. Cydia olsun, AppStore olsun her yeri gezdim taradım, geldiğim nokta bu kadar. JB de olmasa herhalde katlanılmaz olurdu ama.

Benden bu kadar, sağlıcakla.
Sosyal ağlarda paylaş

bacyonun hatasi sadece "bu bardagin ne kadari bos" diye bakmasi. sonucta ortada onlarca bardak var ve hicbiri dolu degil. iphone bardagi ise aralarinda en dolu olani. pek tabi cook eksigi var, fakat bence on numara bir telefon.

ki cogu konuda elestiriler cok agir. kac kere video konferans kullandiniz ya da kac kere mms yolladiniz ki telefonunuzdan? ya da telefonda temalar ya da multitasking olsun diye performanstan taviz vermeye hazir misiniz? hangi telefon "oo super" dedirtecek fotograf cekiyor ki? muhakkak bunlarin hepsi birer eksiklik ama ben, sahsen, kendi adima, cok memnunum. symbian ve windows mobile'in hantalligindan ve salkliklarindan sonra baska birsey de istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone'un kamerasina kotu diyenler icin geliyor:

http://farm4.static.flickr.com/3300/3314223168_097080e42b_o.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3065/2869478653_6c2d160512.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3098/3140068572_886d2ecf28.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3471/3308572707_282b237906.jpg

100 harika iphone fotografi: http://photocritic.org/amazing-iphone-photos/
Sosyal ağlarda paylaş

alin haftasonu bir muzede cektigim bir fotograf. camekan arkasinda oldugundan biraz yansima filan var ama, kapali alanda, yari los isikta cekildigini goz onunde bulundurursaniz bir fikir vermesi lazim.

http://img144.imageshack.us/img144/6444/mphonerome65.jpg

ek: muzenin hayvanlarla alakasi yoktu. bu niye oradaydi bilemiyorum. garip geldi diye cekmistim..
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
bacyonun hatasi sadece "bu bardagin ne kadari bos" diye bakmasi. sonucta ortada onlarca bardak var ve hicbiri dolu degil. iphone bardagi ise aralarinda en dolu olani. pek tabi cook eksigi var, fakat bence on numara bir telefon.

ki cogu konuda elestiriler cok agir. kac kere video konferans kullandiniz ya da kac kere mms yolladiniz ki telefonunuzdan? ya da telefonda temalar ya da multitasking olsun diye performanstan taviz vermeye hazir misiniz? hangi telefon "oo super" dedirtecek fotograf cekiyor ki? muhakkak bunlarin hepsi birer eksiklik ama ben, sahsen, kendi adima, cok memnunum. symbian ve windows mobile'in hantalligindan ve salkliklarindan sonra baska birsey de istemiyorum.

Basit bir fayda matrisiyle düşünürsek (oturup yapmadım ama) sanırım ben taviz vermeye hazır çıkarım Mum. Yurtdışına çıkmamış bir insan olarak video konferans yapmadım tabii ki henüz de, 3G gelince elbet yapılır ara sıra. MMS de atardım severdim, gayet basit bir anlık enstantane paylaşma yolu.
Sosyal ağlarda paylaş

photoshop oldugunu biliyoruz. Bende Nokia N73'le yapiyorum bazi seyleri ama mesela Nokia N73'ten daha kaliteli kameraya sahip iPhone. Bu yeterli benim icin. Daha ne bekliyorsunuz hocam telefon kamerasindan?

Daha bu sene cikacak olan 10-12 mpixel'lik telefonlar anca biseye benzemeye basladi.

Cunku olay mpixel'de degil sensor kalitesinde bitiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bi $ekilde olay internete kayinca gsm operatorleri, internet saglayicilara donu$tu. Dolayisiyle eski usul mmsler smsler yakinda tamamen e maile donecek. Goruntulu konu$ma da gps tagging de, navigasyon da illa ki artacak.

$oyle bi fake var ki, bi bakmak lazim;

Sosyal ağlarda paylaş

Bariz fake de,

cikacak olsaydi pda klonu telefonlara gicik olan biri olarak direk alirdim. Telefon dedigin ince hafif saglam olacak. Istemiyorum radyo tv kamera. adam gibi top notch malzeme kullanin, ama tutupda 8800 klonlari gibi 150gr< olmasin.

Bu telefon 3.gen iphone olsaydi cagrima cevap olurdu sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Inanilmaz saglam telefon surekli dusuyor surekli kalp krizi tehlikesi gecirtiyor ama genede tas gibi.tek sorun 20 kusur appden sonra nokiaya dondu telefon(yavasladi baya yani)

Bide bi sorum olucak olmasi gerektiginden yakin gosteriyo kamera bi ayari filan varda ben mi bulamadim yani ayaklarimi, belimin hizasindan cekicem mesela dizimden cekiyormusum gibi gosteriyor?
Sosyal ağlarda paylaş

iphone ve ipod touchların dosya sistemleri fat32 olmadığı için göremezsin zaten normalde bilgisayarımda falan. o yüzden onlarda dediğin şeyi itunes olmadan yapabilir misin bilmiyorum ama diğer ipod türevlerinden bahsediyorsak songbird'in falan eklentileri var mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

elimde sürümü 1.1.4 olan apple iphone var jail breakli. hangi program bilmiyorum ama speed dial olması muhtemel menü de istemediğim birisinin fotoğrafı duruyor, kaldıramıyorum. menüdeki ikonları silme gibi bir opsiyonumuz yok mu? ya da telefona format atmak falan ne bileyim. bir de ben bu sürümü yükseltebilir miyim bir şekilde?

iphone cahili insandan şimdilik sorular bu kadar :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...