Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Sevdiğiniz birçok siteye giremiyeceksiniz!"

Chewy

Öne çıkan mesajlar

Herşey 2010'a kadar... İnternet kullanıcılarını büyük bir sıkıntı bekliyor...

Vint Cerf, 2010 yılından sonra IP adreslerinin kapasitesinin dolacağını ve yeni web sitesi ismi alınırken sıkıntı yaşanacağını dile getirdi.

Sistemin çok geçmeden değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Cerf, yoksa internet kullanıcıların sevdikleri birçok siteye girmesinin zorlaşacağını söyledi.

Bundan 31 sene önce yani 1977'de devreye giren ve şu anda kullanılmakta olan internet protokolüne (IPv4) göre toplam 4.2 milyar adet internet adresi bulunuyor. Bu sisteme göre her IP adresi 32 haneli rakamlarla ifade ediliyor.

Kullanılan bu sistem, bilgisayarların birbirleriyle kolayca iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

JAPONLAR DEĞİŞTİRDİ

Japonların kullandığı yeni sisteme göre IP adresleri 128 haneli rakamla ifade ediliyor. Bu da çok geniş bir alan anlamına geliyor. IPv8 ismi verilen bu sistem televizyon kanallarında da kullanılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende okudum simdi o yaziyi da o yazida yazan "IPv8" degil "IPv6" olmasi lazim bildigim kadariyla. Hicbir isletim sisteminde su anda IPv8 protokolu yok. Internetin devamliligini surdurmesi icin TCP/IP protokulunu genisletmek icin IPv6 ya gecilecekti ama IPv8 nerden cikti anlayamadim =]
Sosyal ağlarda paylaş

Ahah haber çok saçma.

Mum bikere doğru demiş. Olan sitelerin ip adresleri sanki kayıp mı olcak? Sevdiğimiz siteler kalır yeni site açılmaz ama.

Tabi IPV6 olmasaydı. Şu anda bütün işletim sistemleri bütün tarayıcılar IPV6 destekliyor. Zamanı gelince ISP'ler de IPV6'ya geçecek. Altyapısı zaten hazır.

Niye dert ediyolar anlamadım?
Sosyal ağlarda paylaş

Brigand said:
Ahah haber çok saçma.

Mum bikere doğru demiş. Olan sitelerin ip adresleri sanki kayıp mı olcak? Sevdiğimiz siteler kalır yeni site açılmaz ama.

Tabi IPV6 olmasaydı. Şu anda bütün işletim sistemleri bütün tarayıcılar IPV6 destekliyor. Zamanı gelince ISP'ler de IPV6'ya geçecek. Altyapısı zaten hazır.

Niye dert ediyolar anlamadım?

kaos yaratmaya calisiyorlar isin ozu =]
Sosyal ağlarda paylaş

3 hafta önce çalıştığım konuydu bu :) IPv6 ile ilgili döküman isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler

nocom said:
Yeni Protokolün Internet’e Getirileri
Önceki bölümde bahsedilen özelliklere bakıldığında, bunların arasında en geniş etkiyi yaratacak olanın IPv6′nın geniş adresleme olanağı olduğu gözlemlenir. Bu sayede Internet’e bağlanmak isteyen her tür aracın (bilgisayar, telefon, araba, buzdolabı, vs.) her an her yerden bunu gerçekleştirmesi mümkün olacaktır. Uçtan uca bağlantıların sağlanabilmesi sayesinde IPsec’in getirmiş olduğu yüksek güvenlik seviyesine erişilebilecek ve yeni eşler arası (peer-to-peer) iletişim uygulamalarının önü açılabilecek. En önemlisi de artık NAT’lere ihtiyaç kalmayacak.
Herhangi birine gönderim adresleri servis keşfini kolaylaştırıcı bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Otomatik adres konfigurasyonu ise hem ağa erişen düğümlerin hem de ağ birimlerinin üzerindeki konfigurasyon yükünü azaltıcı bir faktördür. Internet’in gelişimini hızlandıran tak-kullan (plug-and-play) tarzı uygulamaların artması bu özelliklerle mümkün olacaktır. Otomatik adreslemenin bir başka faydası da ağların ISS değiştirme işlemlerini daha kolayca yapmasına olanak tanımasıdır.
Adres genişliğine ek olarak protokolün kendi bünyesinde sağlamış olduğu genişleme olanakları, Internet mimarisinin değişen ihtiyaçlara karşılık verecek biçimde şekillendirilmesini mümkün kılıyor. Özellikle kablosuz erişimdeki gelişmelerin Internet’in yapı taşı IP’den yeni beklentileri olacağı kesin. Şimdiden ne olacağını kestiremediğimiz bu değişikliklerle gelecekte ancak IPv6 gibi genişleme olanağına sahip olan bir protokol aracılığıyla başedilebilir. Internet’in etkisine daha yeni girmiş olduğu kablosuz ağlar için geliştirilmiş olan Mobil IPv6 performans üstünlüğü ve altyapı gereksinimlerini en alt düzeye indiren yaklaşımıyla hali hazırda Mobil IPv4′e tercih edilen protokol olma özelliğine sahiptir.
Bu özelliklerinden dolayı IPv6 Internet’in geleceği için şart bir gelişme olmakla beraber son kullanıcıların ve ağ yöneticilerinin de getirilerinden kısa vadede yararlanabileceği bir teknolojidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...