Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gelde dilencilere para ver

0ne

Öne çıkan mesajlar

Mumu said:
o kadından o paraları alırlarsa o zabıtaların bütün sülalesi gözlerinin önünde ölür inşallah.

yazık günah lan kadına. dilenmiş. sanki çalıyor. gidin yapın biriniz dilencilik hadi. çok basit işmiş gibi bıdı bıdı konuşmak kolay.

resimlere baktıysanız kadının ifadesini de görmüşsünüzdür. içinizde acıma hissi yoksa hepiniz vicdansızsınız demektir. fotoğrafı sansürlemeden oraya koyan gerizekalının da alnından öpüyorum. bizim gazetecilerimiz bu kadar işte.

kadının yeri yurdu olsa zaten 13 milyar parayla mezarlık tapusuyla gezmez heralde sokaklarda. ruh hastası sanki. mezarlık tapusu yazısını okuyunca 20 kat daha fazla üzüldüm. param olsa şu kadına ev alır hizmetçi tutarım 20 tane.

insafsızlar her dilenci bir mi? öyle git iş bul çalış demek kolay. bu kadın çocukları bakmıyosa kimsesi yoksa ne yapacak? ölsün mü açlıktan? iyice pisleşmiş toplumumuz ya. gören de herhangi bi fakire çok yardım yapıyorlarmış da dilenciler hakkında atıp tutuyorlar zannedecek. hepiniz yüreksiz vicdansızsınız be.

Katılıyorum.

Baluu said:
Ben çok kavga ederim her türlü yardım toplayan ile, dilencisinden, yardım kuruluşlarına kadar hepsine kılım. 30 kuruşumu alamazlar elimden, bir de üstüne itme kakma olur, bir gün ben de yicem sağlam bi dayak ama hadi bakalım.

O insanların sahtekâr olmayanı da var, çalışamayanı da var, onlara yardım etmek isteyenlerle itişmek kakışmak, hayatında 30 kuruşu bir arada görmemiş insanlardan 30 kuruş esirgemek bok değil. Adamlara bakıyorsun, ayakları yok, ters dönmüş, kopmuş. Ne iş bulma imkanı var ne başka bişey. Tek yapabileceği şey insanların ona acımasını sağlayıp, gururunu hiçe sayarak dilenmek. Onu da hor görmek, tiksinmek, bir yardımı esirgemek insanlık değildir.

Sahtekarını dürüstünden ayıramazsın, o yüzden ben hepsine dürüst gözüyle bakıyorum. 2 kuruş para verince yüzlerindeki gülümseme yeter. Sahtekarlık yapsa da yapmasa da senin benim kadar paraları yok, cebine 2 kuruş sokunca adamı her şekilde mutlu etmiş oluyorsun. O da bana yeter açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Aşırı yaşlıysa, görünürde fake olmayacak bir sakatlığı varsa (mesela topallama, dilsizlik vb. rol olabilir, ayağı olmayan adam lazerli sistem kurmamıştır ama), yüzsüz de değilse ara sıra insanlık yapmaktan kimse ölmez. "Ben hiçbirine vermiyorum hepsi yalancı" demek biraz kendini kandırmak oluyor, içinizde yok da bahane uyduruyorsunuz demek ki :)

Yüzsüzlük dediğim de yok dediğin halde 20 kere istemek, cam siliciyse yok dediğin halde silmeye çalışmak, 1 verirken "5 versene" demek, "vermezsen tükürürüm/boyarım" demek vs. Yoksa dilenci dediğin adı üstünde dilenir işte.

Bir de dilencilere "İETT şöförlerinin maaşı 2.500 YTL oldu" topiğiymiş gibi davranan ukalalar var üstüne, sahtekar olanlarını bi kenara koyuyorum tabi de, siz denesenize bi kere sabah 7 - akşam 10 komple sokakta olup binlerce kişiye karşı gururunuzu ayaklar altına almayı, sosyal statü olarak evsiz tinerci çocukların sadece bir kademe üstünde olmayı falan? Hani geliri iyi ya, herşey gelir değil işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio gururunu çok düşünen adam iş bulur adam gibi alnının teriyle parasını kazanır ne sakatlar var gururuyla onuruyla çalışıyorlar.Gururları çok umrunda olsa o adamların dediğim gibi çalışırlardı tabi ya oturup dilenmesi gururunu ayaklar altına alması kolay zira bir gururları yoksa..
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:
ustunden cikan paralari dilenerek kazandigini kanitlayabilirler mi? ya da o paralari almak icin herhangi bi haklari var mi? yani sen pu paralari dilenerek kazandin, el koyucaz bunlara diyebiliyo mu bu adamlar?

1- iş üstünde yakalıyorlar.
2- duygu istismarı yaparak, dilenerek para kazanmak(?) yasal değil.
3- el koyulan paralar ne gibi emellere alet oluyor? ne kadar uygun, sevimli işlerde kullanılıyor? burasını bi bilsek.. ah ah.

dilencilerin olmadığı bi dünya için çok bekleriz, bu da ayrı bi sorun. mmorpg oynayan bilir :P
Sosyal ağlarda paylaş

heh mumu patlamis ama coguna katiliyorum ben de soylediklerinin

yahu mezar tapusu cikmis kadinin uzerinden, 13 bin ytl ile birlikte... dusunebiliyor musunuz? yani en basiti kadin bugun olursem uzerimde olsun diye tapusunu yaninda gezdiriyor, guvenecek kimsesi olmadigi icin muhtemelen. ayni mantikla -o para bir gunluk hasilat olamayacagina gore-, hadi evden gectim gidip bir bankada hesap actiracak birisi, ne bileyim bir elinen tutma, yol gosterme ihtimali olan yakini bile yok demek ki

o kadar para toplamis niye dileniyor demenin de alemi yok, alti ustu 13 bin liradan bahsediyoruz, nedir ki bugun 13 bin lira? 'oo iyi para' demeden once bir hastahanede sosyal guvenceniz olmadan ortalama bir operasyonun maliyetini hesaplayin bakalim, sonra da kadinin yasini goz onunde bulundurun

bir yastan sonra yalniz kalan ya da kaldigina inanan insanlarin tek siginagi para, hani 'kotu gun parasi', 'kefen parasi' derler ya, o bu iste. bakacak ilgilenecek birisi yoksa, o para onun tek dayanagi, ve yetmez, hayatta yetmez yani o kadincagizin ihtiyac duyabilecegi bakimi, ilgiyi, saglik giderlerini karsilamaya basina birsey gelse

turkiyeden bahsediyoruz sonucta, hicbir sosyal guvencesi, hicbir destegi yok ki kadinin

ben acikcasi dilenciye para vermem kolay kolay, hani cok cok zor vicdanimi rahatsiz edecek seviyede adamla karsilasiyorum gayet okuz bir insan oldugum icin duygusal anlamda ve insan sevgisi pek beslemedigim icin; ama tum samimiyetimle soyluyorum o haberi gordukten sonra, elimden gelse verirdim su an 3 5 ben de
Sosyal ağlarda paylaş

ha ben de vermiyorum dedim dilencilere, o kadar yüklenmişsiniz, yalnış anlaşılma olmasın diye ekliyim. o kadar bariz rol kesenler var ki( taa ilk sayfada verdiğim örnekteki gibi), dalsan o adama yeridir. ama gerçekten ihtiyacı olanlara verilmesi konusunda yine şüpheliyim. isteyen verir, yeri gelir ben de veririm ama bu işin çözümünün bu olduğuna inanmıyorum. sosyalizm topiğinde, sosyalizme sövdüm ama burda savunmak durumundayım. çelişkilerle doluyum nitekim
Sosyal ağlarda paylaş

0ne said:

Yok abi ya walla hallerine acımamak lazım,senden benden zenginler.

oy oy oy. biri klişe timine haber vermeden ka kurtar kendini. çok uzaklara git.

edit:

nine de çok sevimliymiş ya, keşke benim ninem olsa. ayrıca dilenirken görsem para bilem verebilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

yazık olmuş üzüldüm kadıncağıza bak şimdi.
o değilde dilenciden dilenciye değişiyo. ha yardım toplayanlar ayrı. sebeplerini söylerler mantıklıysa genelde vermeye çalışıyorum da dilencilerin bazılarıda böyle bi garip gelirse vermem yani.
ama dilenipte böyle karnım aç diyen çocuğa çok yemek ısmarlamışımdır.
Sosyal ağlarda paylaş

yazık etmişsin çocuklara kermit.
akşam arkadaşlarına ''ahmedinejat bana yemek ısmarladı ooolm'' die anlattığında, arkadaşlarınca alay konusu olmuş, bunu kendine yediremeyen super ego su ise istemsiz bir şekilde saldırganlaştırmıştır çocuğu. malum 1 e 10 kalınca da 666 yerinden bıçaklanmıştır. üzücü
Sosyal ağlarda paylaş

hükümetlerin sosyal devlet anlayışı, geliri dağılımında etkinlik anlayışı bu derece sakat olursa yarın öbür gün ben de dilenirim arkadaş

eğer ki ödenilen vergiler daha etkin kullanılabilinseydi bugün o kadının dilenmesine gerek kalmazdı onun yerine devletin açmış olduğu bir huzur evinde hayatını devam ettirirdi

ama biz "garb" değil "şark" kafalı olduğumuz için insanları "muhtaç etme" yanlısı politikalarla bu hale getiriyoruz

avrupa da da var dilenciler ama onlar bizim dilencilerimize hiç benzemiyor, onlar için dilencilik bir tercih, kimisi sisteme karşı tepki olarak yapıyor (almanya) kimisi daha keyfi sebeplerle yapıyor (danimarka)

bizim ülkemizde de "tercihen" dilenen var ki onlar eli kolu sağlam fakat meslek edinmişler ki biz burada onlara hiç hoş gözle bakmıyoruz ve gerçek ihtiyaç sahiplerini de araya kaynatıyoruz.

son olarak diyeceğim şu ki ben dilenciye para vermem ama elinde selpaüı kalemi vs olanlara o elindekinin üstünde değerde bir para veririm verdiğim paranın karşılığı da eşyayı alırım keza benüm bugün dilenen insanlara hiç güvenim yok, sizi bilemem.

şimdi bütün bu saptamalar üzerine şapkamızı önümüze koyup, "biz nerede hata yapıyoruz?" demeliyiz çünkü dilencilik her ülkede var fakat hindistandaki dilenciyle ingilteredeki dilencinin şartları ve amaçları bugün çok farklı

bizim dilencimiz hangi kıtanın dilencisi olmalı?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi dilenciden dilenciye fark var...Ama bilemiyorsunuz tabi..
Bazılarına hak veriyorum,para beğenmezler,rol yaparlar vs..Ama gerçekten ihtiyacı olanları nasıl ayırt edeceğiz ki?
O zaman yapılacak tek birşey var o da "helal edip" ,ihtiyacı vardır deyip cebinden çıkaracaksın artık kaç verebiliyorsan,içinden de ihtiyacı vardır inşallah diyeceksin..Bilemeyiz yoksa kimi ihtiyacı var yok sen helal et,gerisini düşünme..
Ha bide tabi şu var mesela geçenlerde olmuştu bana Taksim Marmara Oteli'nin önünde kadın "abi bi yol parası lütfen,dolmuşa bineceğim" dedi,çıkardım verdim,istekle verdim..
Sonra 2 gün sonra baktım kadın gene orda yol parası diye dileniyor..Yani gidipte bu kadına bi daha para verecek halim yok bundan sonra ama en baştan bilemeyiz ki gerçekten ihtiyacı varsa?
Yani yoksa benim bir kaybım yok 3-5 ytl bana koymaz,isterse gitsin 5 katlı bina çıksın benim yapacağım birşey yok,ha varsa gerçekten bende mutlu olurum,iyilik yapmış olurum...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...