Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gelde dilencilere para ver

0ne

Öne çıkan mesajlar

Dilencilerin çoğuna zaten para vermiyorum,fakat bazıları var gerçekten suratlarından,hallerinden belli senin atacağın paraya ihtiyacı olduğu,

Bazıları da var mesela eline almış 4-5 tane mendil onu satarak para kazanmaya çalışıyorlar,mendili almadan direk 2-3 milyon veririm cebimde varsa,

Onun dışında gerçekten çok oldu para isteyipte vermeyince arkamdan bela okuyan,bir kere yüzüme dedi bir tanesi döndüm eyvallah dedim bende sdafads
Sosyal ağlarda paylaş

İşi duygusallığa getirip pirim yapmaya çalışmayın.

Sistematik mantıklı ve vicdanını birleştirmiş bir insan o kadının o duruma düşmemesi için elinden gelen herşeyi yapar.Kurum açar birşey yapar o tür insanları halka kazandırır bunun peşinde koşar.Balık vermeyi değil balık tutmasını gösterir.Balık tutacak halide yoksa dediğim gibi onlara bakacak kurumları oluşturmak için kolları sıvar.Sorunu kökten çözer bu şekilde kötü niyetli insanlarda duyguları yoğun olan insanlarıda sömüremezler.Böyle bir yapının kurulması bence iyiliktir.

Ayrıca devlet bakacak tabi kardeşim adam olalım koyun olmayalım adamlara para sömürtmeyelimde bizim paralarımız herkese bakmaya yeter.Kazanımız kaynıyor da yemeği bizler yiyemiyoruz nedense.

Herkesin inancı kendisini bağlar o inanç önümüze soyut bir olay olarak gelmiyorsa bir yaptırımı yoktur anca öyle insanlara vicdansız vs vs dersiniz.

Ben bir vicdansız olarak kurum kurmayı bu sorunu kökten çözmeyi öneririm bunun peşinde koşarım yetkim olsa siz ancak insanlara iyilik yaptım diyerek egonuzu tatmin edersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

gerçekten şaka gibisin.

devlete baskı yapmakla bir kurum açılmasını sağlayabilseydi insanlar zaten merak etme yüz binlerce kurum açılmıştı şimdiye.

yaşadığınız ülkeden bi habersiniz daha. haydi kurum açıldı diyelim. sanki o kurumlar ülkemizde çok iyi işliyor. çocuk esigreme kurumlarının halini bilmeyeniniz varsa zaten atlasın köprüden falan. huzurevlerinin halleri falan çok özel olmadıkça ne halde farkında değil misiniz ya? kurum açmakla sorun çözülmüyor. kurumlar parası olanlara çalışıyor zaten.

iğrenç bir ülkede iğrenç bir işleyişle yaşam mücadelesi veriyoruz insanlar olarak. bize kolay gelsin harbiden.
Sosyal ağlarda paylaş

Orası öyle de kaç kişi taşın altına elini koydu?

Bizde biliyoruz zaten mevcut sistemdeki yardıma muhtaç insanlara kötü hizmet edildiğini.Gelin bunları düzeltelim bunlar için uğraşalım en azından bu konular hakkında konuşalım.Banane senin vicdanından ahlak anlayışından.Banane senin insanları bu ahlaka sahip olamadıkları için azarlayışından.Herşey soyut değildir aşk romanı okumuyoruz.Biraz somut veriler üzerinden gidelim.Adam olalımda o kadını dilendirmeyelim ben bunu bilir bunu söylerim.

Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki zamanında üst düzey gelişmiş sosyal yapımızın boşluklarını kullanıp rant elde eden pestavurlarla isterlerse 1k yaşında olsunlar yine savaşırım yine savaşırım.

Misal geçen telekomda kuyrukdayım.60 yaşlarında bir teyze geldi.İçimden düşünüyorum "Sıra vereyimde beklemesin diye".Tam o sırada kadın kendi kendine mırıldanıyor "Öff birde sıraya mı geçicem pöff öff" diye suratını ekşitiyor o sırada sizler gibi düşünen bir kahraman vatandaşımız "gel teyze böyle geç diyor" kadın da hemen parasını yatırıyor ve çekip gidiyor.İşte bu yaşlı teyze insanların iyi niyetini kullanmıştır.O sıraya geçersin beklersin başın dik olur istersen 70 yaşında ol.İnsanlar sana isterse yardım eder.İnsanlar yardım etmek zorunda değildir onların içlerinden gelirse eder terbiye ile alakalı birşey bu.Ama burada bir iyi niyet suistimal mevcuttur.Bunu da tartışalım neden tartışmıyoruz?

Ha bir de dolmuşlarda yaşlılara koltuk verme olayı vardır.Kalkarsın koltuktan "buyrun efendim" dersiniz bir teşekkür bile gelmez.Sanki sen o koltuktan kalkmaz zorundaymışsın gibi.

Ben derim ki bu durumda hiç kimse kimsenin vicdanına muhtaç kalmasın ve iyi niyet sömürüsü olmasın diye öyle bir çalışalım ki o dolmuşa binen hiç kimse ayakta kalamayacak durumda olsun ki işler karışmasın.Benim düşüncem tamamen budur.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız 13 milyar artı okadar altın bilezikle sarı parayla falan kadın 85 yaşından sonra kalan ömrünü krallar gibi yaşayabilir. bu bi hastalık değil de nedir sizce? nedir bu aşırı şekilde acıma? ben şahsen bu kadına çıkarıp 5 kuruş vermem. ha ama elimde bisküvi varsa misal hepsini veririm, yada çantamda sandviç varsa koparır yarısını veririm. ama gidipte 5 kuruş dahi vermem.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu dilencilerin hep üstünden çıkıyor paralar.

sokaktaki dilencilerden bir kısmının gerçekten paraya ihtiyacı olabilir. ama çoğunun ihtiyacı yok bunu iş olarak görüyorlar. hatta dilenci mafyası ble var. bir de, dilencinin malvarlığa en konuluyor mu yahu? böyle bi yasal hak mevcut mu?

mesela benim üstümde 380 ytl olsun. 400 ytl borcum olsun, 20 ytl için dilendim, dilenirken yakalandım. 400 ytl mi alacaklar benden? sadece bana mı saçma geliyor?
Sosyal ağlarda paylaş

kimse kusura bakmasın, bizim insanımız çok sevecen(ya da enayi). gidin kalabalık bi yerde üstünüzde hafif kirli kıyafetlerle oturun, elinize de bi tane plastik bardak alın, deneyin. 1 saat içinde 5 liradan fazla kazanırsınız.

hani hiç değilse eskiden dilenciler "allah rızası için", "çocuğum var yardım et" vb. olayı dramatize eden sözler söylerlerdi, şimdi devir değişmiş, geçen bir dilenci gördüm dilenci demeye 1000 şahit ister, kadın kucağında bebesiyle "abi para ver bana" diye arabaları durduruyordu. kucağındakine mi acırsın, o kadının soluduğu havaya mı, onun bu hale gelmesine destek olanlara mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bi salin ya.

Kadin gelmis 85 yasina, gitti gider, yaninda mezar tapusuyla geziyor ne kadar kotu birsey dusunebiliyor musunuz? Kimi yok kimsesi yok her seyi o uzerindekiler, kim bilir kac yildir dileniyor zaten. Yasla ve yasam standartlariyla beraber ruh sagligi da bozulmus heralde, neler neler atlatmis bu kadin ki "benim kac gunum kaldi" diye dusunmeden hala para biriktiriyor yani.

Yani o haberi yapanlar insallah 85 yasinda bu kadinin durumunda olurlar, ne diyeyim, madem o kadar guzel durumu.

Kadin aklima direk bi selpakci teyze vardi onu getirdi bi de uzuldum baya. Izmirliler bilir, bi teyze vardi ki umarim hala vardir, Efes Pastanesi'nin hemen yaninda (Burger King'in karsisinda, Gul Sokak'tan Sevinc'e giden ara yolun girisinde) oturur selpak satar. Allah uzun omur versin umarim hala yasiyordur o teyzeden hep selpak alirdik biz paramiz oldugunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Sahtekarlar yüzünden asıl muhtaç olan insanlar arada kaynıyor. İnsan korkuyor vermeye , ordan kalkıp arabasına atlayıp akşam gidecek diye içinden düşünüyor. Haram zıkkım olsun böyle şerefsiz sahtekarlara.

Bir günde topladıkları paranın 10-1 ni haftalarca alın teri döküp anca kazanabilen insanlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

Mumu said:
o kadından o paraları alırlarsa o zabıtaların bütün sülalesi gözlerinin önünde ölür inşallah.

yazık günah lan kadına. dilenmiş. sanki çalıyor. gidin yapın biriniz dilencilik hadi. çok basit işmiş gibi bıdı bıdı konuşmak kolay.

resimlere baktıysanız kadının ifadesini de görmüşsünüzdür. içinizde acıma hissi yoksa hepiniz vicdansızsınız demektir. fotoğrafı sansürlemeden oraya koyan gerizekalının da alnından öpüyorum. bizim gazetecilerimiz bu kadar işte.

kadının yeri yurdu olsa zaten 13 milyar parayla mezarlık tapusuyla gezmez heralde sokaklarda. ruh hastası sanki. mezarlık tapusu yazısını okuyunca 20 kat daha fazla üzüldüm. param olsa şu kadına ev alır hizmetçi tutarım 20 tane.

insafsızlar her dilenci bir mi? öyle git iş bul çalış demek kolay. bu kadın çocukları bakmıyosa kimsesi yoksa ne yapacak? ölsün mü açlıktan? iyice pisleşmiş toplumumuz ya. gören de herhangi bi fakire çok yardım yapıyorlarmış da dilenciler hakkında atıp tutuyorlar zannedecek. hepiniz yüreksiz vicdansızsınız be.

ulan sana helal olsun,bu kadar güzel söylenmez benim düşüncelerim harbi helal olsun,aynen katılıyorum noktasına kadar .
Sosyal ağlarda paylaş

Mumu said:
o kadından o paraları alırlarsa o zabıtaların bütün sülalesi gözlerinin önünde ölür inşallah.

yazık günah lan kadına. dilenmiş. sanki çalıyor. gidin yapın biriniz dilencilik hadi. çok basit işmiş gibi bıdı bıdı konuşmak kolay.

resimlere baktıysanız kadının ifadesini de görmüşsünüzdür. içinizde acıma hissi yoksa hepiniz vicdansızsınız demektir. fotoğrafı sansürlemeden oraya koyan gerizekalının da alnından öpüyorum. bizim gazetecilerimiz bu kadar işte.

kadının yeri yurdu olsa zaten 13 milyar parayla mezarlık tapusuyla gezmez heralde sokaklarda. ruh hastası sanki. mezarlık tapusu yazısını okuyunca 20 kat daha fazla üzüldüm. param olsa şu kadına ev alır hizmetçi tutarım 20 tane.

insafsızlar her dilenci bir mi? öyle git iş bul çalış demek kolay. bu kadın çocukları bakmıyosa kimsesi yoksa ne yapacak? ölsün mü açlıktan? iyice pisleşmiş toplumumuz ya. gören de herhangi bi fakire çok yardım yapıyorlarmış da dilenciler hakkında atıp tutuyorlar zannedecek. hepiniz yüreksiz vicdansızsınız be.

+324
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:
Abi herşey tamam da ben o resimlerde kadının aşama aşama üzülmesine yine dayanamadım ya , acaba çok mu yufka yürekliyim :S

ben resimlere bakarken "acaba cüzzamlı mı?" diye düşünüyodum, üzüldüğünü farkedemedim bile

2. ve 3. sayfaları okuduktan sonra gelen edit: Aha adım zalime çıkacak
Sosyal ağlarda paylaş

genelde hiç bir dilenciye üzülmem. Ama arada gerçekten utanarak isteyenler (ihtiyacı olduğundan), ya da birşeyler satarak para kazanmaya çalışanlar var. Onlar farklı...Bu kadının yüzündeki ifadeye bakıpta üzülmeyen birisine inanamıyorum gerçekten. Kadın yanında mezar tapusuyla dolaşıyor ya, hala kalkmış laf ediyorsunuz, yok topluma kazandırma vs vs.

Amacım dilencileri haklı çıkarmak değil ama 85 yaşındaki bir kadının böyle haber yapılması da yanlış.

İlk olarak devletin verdiği işsizlik parası kimseye yetmiyor. Bazılarınız örnek gösterebilir ABD'yi fakat şunu bilin ki orda da yetmiyor sadece işsizlik maaşı. Hani Türkiye şartları için belki çok iyi para veriyorlar ama orası için yetersiz. Aslına bakarsanız bütün işsizlere veya fakirlere kendilerini en azından rahat ettiricek bir para verilmesi de komik olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

@Pent: abicim ticaret yapana bi laf mı edilmiş? selpak satıyor, para kazanıyor. selpak nasıl satıyor? o da gidiyor alıyor parayla. ufak da olsa işin ticaretini yapıyor.

ama sen gidip de ben fakirim abey, bi tarafını öpem bana para ver diyen adama para verirsen o verdiğin paranın o insana hiç bi faydası dokunmaz, aksine sana zararı dokunur.
Sosyal ağlarda paylaş

85 yaşında kadını topluma kazandırmaktan bahseden zihniyet çok iyiymiş hakikaten.

o kadıncağızı topluma kazandırsan ne olur kazandırmasan ne olur?
zaten bir ayağı çukurda yaşlılıktan ölecek kadın. anlayamadığınız nokta şu ki, ben her dilenciyi bir tutmuyorum. şöyle örnekleyeyim

kartal'da tekerlekli sandalye ile alt geçitin altında sürekli dilenen bir adam vardı ben lisedeyken falan. adam her gün o alt geçitte durur dilenir para toplardı. içim acıdı 1 lira bozuk param vardı çıkarıp verdim adama. o akşam kartalın üst kısmında topselvi adındaki yerde oturan arkadaşımın evine geldiğimde ise şok oldum hakikaten. adamı tekerlekli sandalyeyle iten bir kadınla beraber geldiler tam arkadaşımın oturduğu evin sokağına ve adam kalktı sandalyeden toparladı ve koltuğunun altına alıp yürüdü gitti.

bu örnekle kendimi gerçekten enayi gibi hissettiğimi de itiraf etmek istiyorum. fakat durum farklı. o sandalyedeki şerefsiz gerçek bir şerefsiz. duygu sömürüsü ile para toparlamaya çalışan kifayetsizin teki. 85 yaşındaki bir kadın ile karşılaştırılması zaten çok saçma. aralarındaki farkı algılayamıyorsanız zaten üzücü bir durum bu başlı başına ki, ne söylesek kâr etmez size.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence o yaştaki ve o haldeki bir kadını en iyi beton harcı yaparak topluma kazandırabiliriz.. Mesala Almanlar Reich döneminde bu yöntemi sık sık kullanmış ve başarılı sonuçlar almışlardır..

Bakın mesela Haydarpaşa İskelesi, Alman yapımıdır ve TAŞ gibi de ayakta!!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...